Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Mi se cer bani de cadouri

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
65 replies to this topic

#37
mihnearau1

mihnearau1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,588
  • Înscris: 20.09.2016

 Hider141, on 28 octombrie 2018 - 21:06, said:

Simplu de zis, usor de verificat daca tipa are activata optiunea de 'livrare cu confirmare' pentru sms-uri. Daca e activata atunci ii apare la sms ca a fost livrat.

ii apare si ca adresantul a primit?

#38
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005

 mihnearau1, on 29 octombrie 2018 - 09:57, said:


ii apare si ca adresantul a primit?
doar daca adresantul are activata functia de raportare primire (e un sms de raspuns)

#39
romanasu

romanasu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,204
  • Înscris: 26.05.2005
Spui "NU" - hotarat, calm si gata; sau, daca vrei sa fii politicos, merge si "Nu, multumesc!" :D

Am patit o chestie prin facultate; eram student, fara bani si de ziua mea aduc niste bautura si ceva rontaieli pentru cativa colegi; vin astia cu mana in c.. buzunar, beau, unii se fac muci, etc.. Peste 1-2 luni e ziua unui coleg care a venit la mine; si ma trezesc cu alt coleg ca strange bani pentru aniversat si doar cine da bani e invitat la petrecere. Obrazu' gros trebuie antrenat. Evident ca nu am dat nimic si nici nu i-am mai chemat sa sarbatorim ceva.

Am mai patit recent ceva similar: am adus prajituri, lumea lea- consumat si atat; si alti colegi aduc prajituri, lumea consuma ai apoi primeste cadou la cateva zile/saptamani. Am cotizat pt ca am mancat prajituri. Data viitoare, nu mai aduc nimic :D

#40
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
Daca acest lucru a devenit o problema, atunci trebuie discutat cu hr. E de competenta lor sa rezolve problema
La noi in firma, cine doreste ca ziua de nastere sa fie sarbatorita, isi da acceptul la hr si firma cumpara un tort cand e ziua lor. Se merge din birou in birou cu o felicitare de semnat si atat.
Fara strans.de bani si altele.
Pe cand se strangeau bani, era o suma modica. 50 lei mi se pare cam mult, iar 300 e ceva de neconceput. Nu ar trebui sa existe astfel de cereri

#41
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,466
  • Înscris: 15.06.2007

 baribalu, on 28 octombrie 2018 - 20:08, said:

300 lei este meniul la o nunta, de persoana.... colega ar trebui sa presteze exceptional pentru banii aia.... Posted Image Pe scurt e o javra care sa preleveaza de prostia colegilor sa apara bine in fata sefilor sau a coleglor... Hai 25-50 lei se mai intelege, dar 300 de persoana...Posted Image
parca era si un fel de regula, care spunea ca cadourile (nu stiu cum sa evit cacofonia) trebuie sa se incadreze in 50 de euro. Presedintii cand se viziteaza isi fac cadouri. Daca valoarea  depaseste 50 de euro, in mod normal ar trebui platit impozit pe valoarea "excesiva". Ca altfel si-ar face lumea cadouri cate o casa, un apartament, si n-ar mai plati nimeni taxe notariale, etc. Deci in mod normal, la un cadou, suma ar trebui sa se limiteze la 50 de euro.


 Winc, on 28 octombrie 2018 - 16:16, said:

Am o colega la job care tot cere bani de cadouri, ba pentru colegi si colege cu care n-am nici o tangenta, ba pentru contabila, ba pentru sefi. Cand m-a intrebat acum cateva zile am zis ca dau dar am crezut ca maxim 50 ron, acuma mi-a dat sms ca trebuie sa dau 300. Cum o pot refuza? Pareri?
poti sa ne spui de la cate persoane a cerut 300 de lei?  Daca strange de la 10 , 20 ce face? Ii face cadou la  careva o vacanta pe undeva?

Te-ai gandit ca poate a cerut 30 de lei si i-a scapat un zerou in plus?

#42
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
ha ha nu m'am gandit la asta. refuz'o pe respectiva spunandu'i ca nu vrei sa pui sarbatoritul in situatia neplacuta sa faca evaziune, nedeclarand din nestiinta de cauza cadoul, cadou ce se vede ca ar fi destul de scump si trebuie declarat la beneficii. ha ha ha

#43
Winc

Winc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 719
  • Înscris: 10.09.2018
Este vorba de o firma in care se lucreaza in sistem srl-srl deoarece daca am lucra pe cim nu ne-am mai alege cu nimic din salariu. Prefer sa nu zic in ce domeniu. Tipa este sora sefei care i-a zis de fatza cu toata lumea acum ceva timp sa nu mai ceara sume asa de mari de cadouri ca nu are nevoie de cadouri dar ea continua sa o faca. I-am zis ca am crezut ca max 50 ron si ca am si eu cheltuielile mele dar ea zice ca vrea sa ia 6 cadouri, pentru cei doi sefi si managera si pentru contabila care este oricum platita de fiecare in parte cu cate 300 lei / luna si cele 2 asistente ale sale, dar insista, imi spune ca nu poate lua 6 cadouri cu 50 ron/pers si sa ii spun la urmatoarea plata daca dau sau nu, doamne chiar trebuuie sa imi scriu pe frunte ca nu vreau sa dau ? Se pare ca nu pricepe aluzia, trebuie neaparat sa o refuz explicit :/

Edited by Winc, 30 October 2018 - 11:24.


#44
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
Pai refuz-o explicit ! nu te mai rusina si spune-i verde-n fata:
"nu pot, dră., sa dau nici 50 Lei ! dar 300 Lei ?!"

Si daca se supara si te ameninta mai adaugi:
"vreti sa ma duc la sefa (sora dvs.) sa-i spun ca ma obligati sa dau bani cand eu nu am de unde ?"
Ma rog, eu asa as proceda  Posted Image

#45
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006

 Winc, on 30 octombrie 2018 - 11:22, said:

Este vorba de o firma in care se lucreaza in sistem srl-srl deoarece daca am lucra pe cim nu ne-am mai alege cu nimic din salariu. ......Se pare ca nu pricepe aluzia, trebuie neaparat sa o refuz explicit :/

dupa mine, tu esti cel care nu pricepe aluzia :)
cand accepti sa fi platit la "gri" pentru ca altfel salariul ar fi "nimic", practic spui sefilor de acolo ca-ti place sa fi abuzat. tu oricum ai renuntat la o gramada de drepturi de prin codul muncii, ce mai conteaza daca renunti si la 300 lei? sa spui "multumesc" ca nu trebuie sa-i dai in fiecare luna :)

#46
Winc

Winc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 719
  • Înscris: 10.09.2018
Usor de zis.. dar cand iti spune : te bagi pe srl sau pleci - ce poti face? Unde sa reclami si ce sa reclami? Mai ales ca din ce am inteles reclamatiile anonime nu se iau in considerare.. M-am opus pana cand am renuntat din cauza presiunii pe care o simteam asupra mea deoarece majoritatea se bagasera pe srl apoi dupa o luna pentru ca am rate facute lucrand pe cim m-am intors inapoi dar mi-au pus conditia sa ma bag pe srl

#47
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006

Quote

Capul ce se pleacă paloşul nu-l taie,
Dar cu umilinţă lanţu-l înconvoaie!
("Daniil Sihastrul", de Dimitrie Bolintineanu)

ca si idei generale:
-obligatiile sunt niste chestii pe care trebuie sa le ai tot timpul in minte; te gandesti la ele inainte sa renunti la un loc de munca, nu descoperi dupa o luna ca ai familie de intretinut sau rate de platit
-dintr-o firma pleci doar daca te dau ei afara sau daca-ti gasesti in alta parte mai bine; nu pleci "din cauza presiunii" sau pentru ca nu ti-au luat si tie colegii covrig de la colt.
-daca totusi te decizi sa pleci dintr-o firma, atunci pleci "pe bune". nu te intorci dupa o luna, rugandu-te de sefi sa te primeasca inapoi (si acceptand orice conditii iti pun)

strict la obiect: intreab-o pe colega ta daca poti plati in 6 rate lunare; in felul asta o sa dai doar 50 lei pe luna, si ai spus ca asta ai fi dispus sa faci.

#48
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015

 Winc, on 30 octombrie 2018 - 11:22, said:

Este vorba de o firma in care se lucreaza in sistem srl-srl deoarece daca am lucra pe cim nu ne-am mai alege cu nimic din salariu. Prefer sa nu zic in ce domeniu. Tipa este sora sefei care i-a zis de fatza cu toata lumea acum ceva timp sa nu mai ceara sume asa de mari de cadouri ca nu are nevoie de cadouri dar ea continua sa o faca. I-am zis ca am crezut ca max 50 ron si ca am si eu cheltuielile mele dar ea zice ca vrea sa ia 6 cadouri, pentru cei doi sefi si managera si pentru contabila care este oricum platita de fiecare in parte cu cate 300 lei / luna si cele 2 asistente ale sale, dar insista, imi spune ca nu poate lua 6 cadouri cu 50 ron/pers si sa ii spun la urmatoarea plata daca dau sau nu, doamne chiar trebuuie sa imi scriu pe frunte ca nu vreau sa dau ? Se pare ca nu pricepe aluzia, trebuie neaparat sa o refuz explicit :/

Mergi direct la sor'sa. Se pare ca femeia aia are o judecata si stie cu cine are de,a face. Mergi si arat,i emailul. Nu insista pe faptul ca suma,i mare, ca stie astabdeja, doar spune,i ca e prea mare presiune si stress

#49
Noua_pe_site

Noua_pe_site

    Heartless Biatch

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,797
  • Înscris: 26.01.2010

 Winc, on 30 octombrie 2018 - 11:22, said:

Este vorba de o firma in care se lucreaza in sistem srl-srl deoarece daca am lucra pe cim nu ne-am mai alege cu nimic din salariu. Prefer sa nu zic in ce domeniu. Tipa este sora sefei care i-a zis de fatza cu toata lumea acum ceva timp sa nu mai ceara sume asa de mari de cadouri ca nu are nevoie de cadouri dar ea continua sa o faca. I-am zis ca am crezut ca max 50 ron si ca am si eu cheltuielile mele dar ea zice ca vrea sa ia 6 cadouri, pentru cei doi sefi si managera si pentru contabila care este oricum platita de fiecare in parte cu cate 300 lei / luna si cele 2 asistente ale sale, dar insista, imi spune ca nu poate lua 6 cadouri cu 50 ron/pers si sa ii spun la urmatoarea plata daca dau sau nu, doamne chiar trebuuie sa imi scriu pe frunte ca nu vreau sa dau ? Se pare ca nu pricepe aluzia, trebuie neaparat sa o refuz explicit :/


Sa cumpere cadourile din banii firmei nu din banii angajatilor. Banuiesc ca e vb de cadouri de craciun sau alt motiv tampit de genu , voi ce prima de craciun primiti daca tre sa scoateti cate 300 lei din buzunar pentru cadourile TESA ?

Regim srl sau ne srl nu are absolut niciun drept sa-ti ceara tie si colegilor bani pentru cadouri pentru sor'sa , contabila sau femeia de serviciu!

#50
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

 argentum, on 30 octombrie 2018 - 14:56, said:

Mergi direct la sor'sa. Se pare ca femeia aia are o judecata si stie cu cine are de,a face. Mergi si arat,i emailul. Nu insista pe faptul ca suma,i mare, ca stie astabdeja, doar spune,i ca e prea mare presiune si stress

Iata o idee tare "buna". Cu ocazia asta poate se alege cu doi dusmani dintr-un singur foc

#51
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015

 Winc, on 30 octombrie 2018 - 11:22, said:

Tipa este sora sefei care i-a zis de fatza cu toata lumea acum ceva timp sa nu mai ceara sume asa de mari de cadouri ca nu are nevoie de cadouri dar ea continua sa o faca.:

pus cu bold si subliniat in caz ca nu ai observat. si mai terminati cu chestiile astea de dusmanie. astea sunt niste probleme de munca, conflicte spuneti cum vreti dar care la nivel de adult ar trebui sa se poata rezolva fara resentimente pe termen lung si etichete de dusmani. normal, aleia de cere bani nu o sa'i cada bine, dar asta e viata si o sa se mearga mai departe

#52
eugeniusro

eugeniusro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 21.08.2005

 argentum, on 30 octombrie 2018 - 14:56, said:

Mergi direct la sor'sa. Se pare ca femeia aia are o judecata si stie cu cine are de,a face. Mergi si arat,i emailul. Nu insista pe faptul ca suma,i mare, ca stie astabdeja, doar spune,i ca e prea mare presiune si stress

Tu ce crezi că sora nu știe, e o școală între ele ca să îi mai jupoaie de ceva bani pe amărâți, inițial am crezut că era vorba de bugetari că ăia au salarii mari acum, și mă gândeam că își fac cadouri scumpe între ei, chiar mi-am adus aminte de bancul cu vameșii care trebuie să facă cadou unui coleg, apoi a spus altcineva că e vorba de o multinațională, am lucrat la una până să plec din țară dar acolo sărbătoritul venea cu suc și prăjituri pentru colegi și nu primea nici un cadou, eventual plecai după program cu colegi apropiați la un local din apropiere și dădeai și de băut. Acum să înțeleg că este o panaramă de firmă care nici măcar contracte de muncă nu face la angajați, eu zic să începi să îți cauți de muncă nu mai îmbătrânii degeaba pe acolo, lasă excrocii și caută un job adevărat.

#53
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002

 Winc, on 30 octombrie 2018 - 12:36, said:

Usor de zis.. dar cand iti spune : te bagi pe srl sau pleci - ce poti face? Unde sa reclami si ce sa reclami? Mai ales ca din ce am inteles reclamatiile anonime nu se iau in considerare.. M-am opus pana cand am renuntat din cauza presiunii pe care o simteam asupra mea deoarece majoritatea se bagasera pe srl apoi dupa o luna pentru ca am rate facute lucrand pe cim m-am intors inapoi dar mi-au pus conditia sa ma bag pe srl


Cel mai greu lucru pe lumea asta este sa inveti sa spui nu ! Poti refuza elegant, imi pare rau draga X, am o problema de sanatate in familie si nu pot cotiza mai mult de 50 lei, ma revansez la proxima ocazie.....Eu sunt curios ce inseamna sistem srl-srl, este prima oara cand aud asta, sa inteleg ca fiecare angajat are cate un srl si isi incaseaza banii in contul firmei ? Mai departe cum se scot banii ? Pe cheltuieli ? Interesant sistemul asta, si incetati sa il blamati, este raspunsul societatii la politica de japca a psd

P.S. La noi in firma aveam o traditie, fiecare pe zona lui, de ziua lui ducea colegii la restaurant, fara cadouri, fara alte chestii, in final conta gestul, in lumea asta ticaloasa ne mai apropiau un pic aceste agape,

Edited by Platon, 31 October 2018 - 07:49.


#54
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006

 Platon, on 31 octombrie 2018 - 07:47, said:

....Eu sunt curios ce inseamna sistem srl-srl, este prima oara cand aud asta, sa inteleg ca fiecare angajat are cate un srl si isi incaseaza banii in contul firmei ? Mai departe cum se scot banii ? Pe cheltuieli ?

mult mai des intalnit este (sau era) sistemul cu pfa-uri, dar de cand au introdus conceptul de pfa dependent te poti trezi oricand ca trebuie sa platesti taxe ca orice angajat.

la srl-srl banii se scot ca dividende, care sunt taxate diferit (parca 5% impozit + sanatate, dar fara sa mai platesti contributia la fondul de pensii). de obicei exista si un salariat cu salariul minim, eventual part-time, "ca sa curga pensia".
unii mai scot bani si cu cheltuielile pe firma, dar e ceva mai complicat, trebuie contabil si ceva know-how...

 Platon, on 31 octombrie 2018 - 07:47, said:

Interesant sistemul asta, si incetati sa il blamati, este raspunsul societatii la politica de japca a psd....
stii cum se traduce la final "raspunsul societatii"? "antreprenorul" plateste (in cel mai bun caz) contributia la pensie aferenta salariului minim desi incaseaza mai mult, si cand iese la pensie primeste pensie minima (garantata de stat) care-i mai mare decat pensia meritata pentru cat a contribuit, diferenta fiind suportata de "stat" (adica de cei care contribuie la fondul de pensii, eventual si cu ceva supliment din bugetul general).
"raspunsul societatii" e sa-si bage mana in buzunarul celor care-si achita corect contributiile.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate