Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...
 casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 

Mi se cer bani de cadouri

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
65 replies to this topic

#1
Winc

Winc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 694
  • Înscris: 10.09.2018
Am o colega la job care tot cere bani de cadouri, ba pentru colegi si colege cu care n-am nici o tangenta, ba pentru contabila, ba pentru sefi. Cand m-a intrebat acum cateva zile am zis ca dau dar am crezut ca maxim 50 ron, acuma mi-a dat sms ca trebuie sa dau 300. Cum o pot refuza? Pareri?

#2
Alice_s_madness_returns

Alice_s_madness_returns

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 09.09.2018
Simplu,îi spui că nu vrei să dai mai mult de 50lei,sau chiar că nu vrei să dai deloc,însă ea e liberă să-și cheltuie banii cum vrea.

#3
BebePanda

BebePanda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,242
  • Înscris: 09.10.2018

 Winc, on 28 octombrie 2018 - 16:16, said:

Am o colega la job

Cersetoria trebuie stopata.

Zii: la munca, nu cu mana intinsa.

Edited by BebePanda, 28 October 2018 - 16:25.


#4
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018
Ii spui ca ai familie sau ca ai probleme tale.

Tare ma tem ca chestia asta e organizata chiar de sefi. S-ar putea sa fie o spaga ascunsa. E un job cautat ?

#5
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,069
  • Înscris: 01.12.2001
Tu ce ai primit de ziua ta de la ea/colegi?

#6
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016

 Winc, on 28 octombrie 2018 - 16:16, said:

Am o colega la job care tot cere bani de cadouri, ba pentru colegi si colege cu care n-am nici o tangenta, ba pentru contabila, ba pentru sefi.
Cand m-a intrebat acum cateva zile am zis ca dau dar am crezut ca maxim 50 ron, acuma mi-a dat sms ca trebuie sa dau 300. Cum o pot refuza ? Pareri?
Iti iei inima-n dinti si-i spui fata in fata ca tu nu vrei sa cheltui 300 Lei pt. un strain.
Ii spui ca esti dispus sa dai maxim 50 Lei; eu as adauga sa nu devina si un obicei la fiecare sarbtoare, aniversare, onomastica etc.  Posted Image

Acuma e o sabie cu doua taisuri:
1. daca nu dai si toti colegii participa (ca sunt sociabili, influentabili ori le e teama sa fie barfiti), tu vei deveni "colegu' ala rau care nu a cotizat";
2. daca dai, alaturandu-te colegilor sociabili, influentabili ori tematori sa nu fie barfiti, o sa fii nevoit sa scoti saptamanal/lunar cateva sute de Lei din buzunar "pentru colegi si colege cu care n-ai nici o tangenta".

#7
eugeniusro

eugeniusro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 21.08.2005
E la stat jobul ăla sau la privat ?

#8
_Dadi_

_Dadi_

    Martian

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,154
  • Înscris: 01.05.2015
A ramas obiceiul din regimul de trista amintire...ce chefuri trageam...
Si 50 de lei mi se pare mult...

#9
CrocodiluMereuVesel

CrocodiluMereuVesel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 615
  • Înscris: 23.07.2018

 Winc, on 28 octombrie 2018 - 16:16, said:

Am o colega la job care tot cere bani de cadouri, ba pentru colegi si colege cu care n-am nici o tangenta, ba pentru contabila, ba pentru sefi. Cand m-a intrebat acum cateva zile am zis ca dau dar am crezut ca maxim 50 ron, acuma mi-a dat sms ca trebuie sa dau 300. Cum o pot refuza? Pareri?
O reclami  la DNA pt cerere de mita si infunda puscaria si ea si toti sefii si toti care au dat bani, si  te faci sef pe acolo si ai scapat de ei.
S-ar putea sa fie spaga mascata

 super8, on 28 octombrie 2018 - 16:33, said:

Acuma e o sabie cu doua taisuri:
1. daca nu dai si toti colegii participa (ca sunt sociabili, influentabili ori le e teama sa fie barfiti), tu vei deveni "colegu' ala rau care nu a cotizat";
atat timp cat ai obtinut jobul in mod meritocrat pe cunostiinte efectiv de doare in p.... de parerea lumii. Tu esti acolo sa faci un ban pe baza
cunostiintelor tale si a muncii depuse si nu sa socializezi cu tomberoanele de pe acolo.

 eugeniusro, on 28 octombrie 2018 - 16:36, said:

E la stat jobul ăla sau la privat ?
la privat, mai ales la privat la corporatii este metoda .

Edited by CrocodiluMereuVesel, 28 October 2018 - 16:46.


#10
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

 Winc, on 28 octombrie 2018 - 16:16, said:

Am o colega la job care tot cere bani de cadouri, ba pentru colegi si colege cu care n-am nici o tangenta, ba pentru contabila, ba pentru sefi. Cand m-a intrebat acum cateva zile am zis ca dau dar am crezut ca maxim 50 ron, acuma mi-a dat sms ca trebuie sa dau 300. Cum o pot refuza? Pareri?
De ce ai refuza-o? Nu fi zgarcita. Da banii si asteapta pana iti vine si tie randul.

#11
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,836
  • Înscris: 06.01.2008

 Winc, on 28 octombrie 2018 - 16:16, said:

Am o colega la job care tot cere bani de cadouri, ba pentru colegi si colege cu care n-am nici o tangenta, ba pentru contabila, ba pentru sefi. Cand m-a intrebat acum cateva zile am zis ca dau dar am crezut ca maxim 50 ron, acuma mi-a dat sms ca trebuie sa dau 300. Cum o pot refuza? Pareri?
Si-a gasit prostul credul, si acum profita de tine.
Refuz-o si nu-i mai da niciun ban de-acum incolo. Sa-si gaseasca alti prosti care s-o intretina financiar.

#12
Aldulescu

Aldulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,785
  • Înscris: 04.01.2018
Vedeti ca acum cu GDPR-ul e ilegal si daca un coleg de munca dezvaluie date personale gen ziua voastra de nastere, trebuie facuta reclamatie.

#13
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
nu i dai nimic, zii sa plimbe ursu, ha.. auzi 300 lei!!!

#14
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 OriginalCopy, on 28 octombrie 2018 - 16:52, said:

De ce ai refuza-o? Nu fi zgarcita. Da banii si asteapta pana iti vine si tie randul.
Adica un  fel de roata ti ganeasca ? Se practica cu forta ?

#15
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015
daca est prost dai si 50 lei

Eu nu am serbat ziua, nu am dat nu am cerut nimic niciodata

Aveam pe una in liceu exact ca asta.

Strangea bani ba pt ziua la vreun coleg, ba pt profa de istorie ( ca era a dreacu) si facea si felicitare cu aia care au cotizat asa de tampita era credea ca o sa asculte sau o sa corecteze diferit



In facultate  le-am zis de la obraz  ca-s zgarcit, nu las nici 30 de bani ciubuc

Nu s-a suparat nici una.

#16
Peter Blood

Peter Blood

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 13.02.2007

 Winc, on 28 octombrie 2018 - 16:16, said:

...tot cere bani de cadouri, ba pentru colegi si colege ... ba pentru contabila, ba pentru sefi ... Pareri?
Să înţelegem că cere lunar?
Vai, ce nedeştept îs! De fapt ziua şefului e în fiecare lună şi a contabilei aşijderea, altfel cu v-aţi mai lua leafa? Posted Image

#17
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,980
  • Înscris: 24.02.2006
practica asta se intalneste in foarte multe locuri, dar de obicei la un nivel mai restrans (in birou/departament/etc, nu toata firma). ideea e ca toti contribuie la cadou si la randul lor primesc un cadou cand e ziua lor de nastere.
300 de lei insa mi se pare cam mult.

#18
rex

rex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,619
  • Înscris: 16.06.2004
si la noi la  birou se practica chestia asta, dar de obicei se dau bani doar de cei care participa.
fiind o firma mare se duc doar persoanele care au tangenta cu acel coleg sau acea colega si tot ei cotiteaza ptr cadou.
de obicei cotizatia e simbolica, adica 10-20 lei in functie de cate prajituri au fost si cat de bune
dar 300 lei e imens, chiar si 50 lei e mult. parerea mea e ca vrea sa va faca de bani.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate