Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

cana filtranta apa

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
robert8197

robert8197

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,015
  • Înscris: 20.04.2011
Salut,
Am obosit sa car apa de la magazin si ma gandeam sa cumpar o cana din asta.
Stau la bloc, prin secorul 3 , cam de 2 ori pe luna sa mai intrerupe apa cateva ore si vine apa ruginita apoi.
Daca eu cumpar cana din asta si o umblu cu apa de la robinet , o sa fie ca cea de la magazin? sau e teapa?

Ce cana sa cumpar ? gasesc apoi filtre de schimb?

#2
dummy_

dummy_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 512
  • Înscris: 10.05.2009
Sunt  OK  din prospect scrie ca poti filtra  350 l de apa/cartus , cartusele sunt interschimbabile  si eu le iau din Dedeman  cam 25 ron/buc ,Cana  si cartusul sunt cam intre 40-70 ron cartusele sunt diferite ,  varianta standard ,  ptr apa dura , ptr schimbare ph apa etc...

#3
FreemanG1

FreemanG1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 724
  • Înscris: 14.07.2014
Cana nu este suficienta daca ai apa asa murdara din instalatie ,cumpara o masina :
Aparat de filtrare si conditionare apa potabila cu Osmoza Inversa

#4
alex_bv2001

alex_bv2001

    Hell of a member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,157
  • Înscris: 15.12.2013
Folosesc Aquaphor, recomand. O apa foarte buna la gust. Insa nu stiu cum se descurca la apa murdara cum zici tu.

#5
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,183
  • Înscris: 13.01.2011
Folosesc de multi ani.
Foarte multumit.

#6
ionut27

ionut27

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,962
  • Înscris: 30.11.2008
De vreo 5 ani folosesc o astfel de cana. Nu stiu cat de bine filtreaza, ceea ce pot spune este ca elimina gustul de clor.
Am folosit prima data o cana Brita cu cartuse Maxtra. Cana Brita este foarte bine facuta. Poti turna apa filtrata fara sa se verse cea care nu a apucat sa treaca prin filtru. Minusul este ca au scumpit cartusele. Unul costa vreo 30 lei in Auchan. Inainte erau la set. Cumparam 3 bucati pe la 70 lei. Acum nu am mai gasit.
Am cumparat si o cana Aquaphor cu filtru Maxfor. Asta este prost conceputa. Trebuie sa astepti pana se filtreaza toata apa din ea. Avantajul este ca un filtru costa 19 lei in Auchan.
Am incercat sa pun filtru Aquaphor la cana Brita dar mi se pare ca mai scapa apa nefiltrata pe langa cartus. Am renuntat la aceasta varianta.

#7
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,183
  • Înscris: 13.01.2011

 ionut27, on 28 octombrie 2018 - 18:42, said:

... scapa apa nefiltrata pe langa cartus. Am renuntat la aceasta varianta.

Pui banda de teflon in jurul portiunii unde filtrul se pupă cu locașul de la cana ;)


#8
Aldulescu

Aldulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,785
  • Înscris: 04.01.2018
Aquaphor cica ar fi cele mai bune, am si eu una si sunt multumit de ea.
E un tip care a testat canile din comert, astea care se gasesc si la noi: Brita, Laica, Dafi, Aquaphor si a ajuns la concluzia ca Aquaphor filtreaza cel mai bine. Nu stiu in ce limba vorbeste dar arata pe acolo niste tabele concludente cu diversi parametrii rezultati in urma filtrarii.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/LrfGU-QNFPg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ByYjxT5hH4Q?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#9
robert8197

robert8197

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,015
  • Înscris: 20.04.2011
Exista posibilitatea sa cumpăr o cana și sa nu mai găsesc filtre de schimb peste ceva timp?

Asta e buna? Ca are și 3 filtre
https://www.emag.ro/..._medium=android

#10
Aldulescu

Aldulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,785
  • Înscris: 04.01.2018

 robert8197, on 28 octombrie 2018 - 19:14, said:

Asta e buna? Ca are și 3 filtre
https://www.emag.ro/..._medium=android
Daca e modelul Stream, e cam mica, o sa descoperi rapid cat de enervant este sa tot incarci cana cu apa de cateva ori pe zi, recomand un model cu capacitate mai mare, daca vrei neaparat Laica - vezi canile Big XXL, filtrele sunt aceleasi la toate modelele Laica oricum.
https://www.emag.ro/...b/pd/DLWJQ2BBM/

#11
madalinafloca

madalinafloca

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 03.08.2018
Am inceput sa folosesc o cana filtranta din acelasi motiv, plus ca nu imi place sa poluez cu si mai mult plastic.

Folosesc Aquaphor. Filtre gasesc in orice supermarket. aprox 40 lei, dar cred ca se gasesc si mai ieftine.

Recomand cu incredere, beau mult mai multa apa decat in trecut de cand o folosesc.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate