Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

corpus texte argotice

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
UrdeaRoxana

UrdeaRoxana

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 05.10.2014
Buna tuturor!

Vin cu o mare mare rugaminte: scriu o disertatie pentru master despre argoul romanesc. Intentionez sa inregistrez un corpus de texte (interviuri/ conversatii dialoguri/ expresii/ structuri) care sa contina multi termeni argotici.
Aruncati in depozit, din cand in cand, cate o gluma, o vorba smechera, colorata, o vrajeala sau mai stiu eu ce pe care v-o amintiti sau o folositi frecvent.
Puteti avea conversatii  amuzante cu prieteni sau expresii simple. Cel mai mult ma ajuta exemplele in propozitii.
Voi posta, la final, intreg glosarul completat, mi-ar placea sa il vedeti si voi!
Thankies!!

#2
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,152
  • Înscris: 24.05.2006
Era ceva dictionar urban online parca. Vrei doar cuvinte, sau si expresii?

'blanao' si 'bines', gen? :D

#3
UrdeaRoxana

UrdeaRoxana

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 05.10.2014
Cuvinte și expresii/ fraze in context. Da, exact cum ai spus și tu. Cel mai bine sunt analizate dacă le cad in propoziții.
Mulțumesc mult de ajutor!

Uite aici câteva exemple de le internet.
Pozele din Dicționar nu știu încă sa le incarc
Argoul studenților : gaman (student), parașutist (persoana care vine neinvitata la petreceri, care aduce muștarul la grătare), a bate apa (a pierde timpul), gherțoi (persoană fără maniere), a avea pedigree (a avea facultate) etc.

Argoul interlopilor: a mangli/ a șuti (a fura), babardeală (furt), broasca (poșeta), ciripitor (denunțător), curcan (polițist), limbă (informator al poliției), denghi/lovele/mălai/mardei (bani), mititică/facultate/universitate (pușcărie), parașută (prostituată), streptomicina (alcool), alpinist (spărgător/hoț care intră pe ferestra), Alba ca Zăpada (cocaină), a scoate capul (a merge la furat), a rămâne cu albușul (găinărie, câștig mic din furt), strană (boxa acuzaților), caraliu (polițist), mișto/miștol/miștoala etc.

Edited by UrdeaRoxana, 28 October 2018 - 08:00.


#4
Aldulescu

Aldulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,785
  • Înscris: 04.01.2018
Trebuie sa mergi pe teren sa discuti cu niste golani adevarati daca vrei sa afli argou autentic.

#5
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,152
  • Înscris: 24.05.2006
coaja- portofel, mort- client pt prostituate, tona- camera folosita pentru droguri sau prostitutie, sifon- informator, mireasa- la prima condamnare ( 'sare la buchet' :D cred ca n-are nevoie de traducere), pescarie- proxenetism, garda- politie. Harneala, cardeala, mangla, prosteala, abureala, ceata- cred ca te-ai prins ce inseamna.
Daca imi mai aduc aminte, iti mai zic.

#6
Alice_s_madness_returns

Alice_s_madness_returns

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 09.09.2018
Din cele ale studenților lipsește "facultă" în loc de facultate...cred că tot argou e.

#7
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018

View Postwiseguy76, on 28 octombrie 2018 - 08:36, said:

coaja- portofel
Asta e la hotii de buzunare. Iar banii in teanc, se cheama "pachet". Tot la ei: "coaja/pachet pe picior" - portofel/teanc in buzunarul din fata la pantaloni. "A tine tira" - a masca hotul in actiune.

A sta de sase.

#8
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,222
  • Înscris: 13.06.2004
Caută şi 123dicţionarurban :)

#9
UrdeaRoxana

UrdeaRoxana

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 05.10.2014

View PostAldulescu, on 28 octombrie 2018 - 08:18, said:

Trebuie sa mergi pe teren sa discuti cu niste golani adevarati daca vrei sa afli argou autentic.

Fac si asta in paralel prin inregistrari audio si video. Adaug la lista mea si expresii familiare, pe langa termeni argotici. Ma intereseaza dinamica limbii, expresii de cativa ani incoace pe care dictionarele le omit sau care nu erau in circulatie in acea perioada.

Multumesc mult oricum pentru ajutor, gasesc cuvinte si expresii noi mereu de la voi, pe care nu le cunosteam sau nu le auzisem nici in trecere!

#10
Alice_s_madness_returns

Alice_s_madness_returns

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 09.09.2018
Caută articole în care sunt prezentate stenograme ale unor discuții între politicieni.Argou in stare pură.

#11
UrdeaRoxana

UrdeaRoxana

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 05.10.2014

View Postwiseguy76, on 28 octombrie 2018 - 08:36, said:

coaja- portofel, mort- client pt prostituate, tona- camera folosita pentru droguri sau prostitutie, sifon- informator, mireasa- la prima condamnare ( 'sare la buchet' Posted Image cred ca n-are nevoie de traducere), pescarie- proxenetism, garda- politie. Harneala, cardeala, mangla, prosteala, abureala, ceata- cred ca te-ai prins ce inseamna.
Daca imi mai aduc aminte, iti mai zic.

daaa, m-am prins. Sunt foarte bune, merssiiii!!

View Postdjl, on 28 octombrie 2018 - 10:42, said:

Caută şi 123dicţionarurban Posted Image
Mai functioneaza? mie nu mi se deschide. Imi apare ceva eroare cand dau click.
http://www.123urban.ro/

#12
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,036
  • Înscris: 02.03.2003
Pentru cei care incearca sa dea o forma academica domeniului ar fi util de stiut ca exista mai multe tipuri de argou.
Exista argoul interlopilor, mahalagiilor, argoul copiilor nestiutori, al taranilor si al prostilor care doresc sa para duri.
Nu poti pune la un loc notiuni adunate de la categorii sociale diferite, din zone geografice diferite.

Axeaza-te pe zona in care studiezi si cauta persoane relevante pentru aceasta lucrare.

#13
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,718
  • Înscris: 12.01.2018
n-ar strica o vizită,un mail,un gardian din penitenciare să ia notițe.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate