Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?
 Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...
 MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online
 Problema calculator

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Rfg crescut
 

Jurnal de casa in Dumbravita (Timisoara)

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#19
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009
Iti tinem pumnii cu constructorii! Sunt vremuri dure apropo de calitate, de oricare ar fi ea.

#20
vali1900

vali1900

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 948
  • Înscris: 05.04.2015
Caramoda evo 44 nem, mai economic si bun zid de 25 cu 15 eps.Eu am aproape 40 tencuit int-ext si 12 eps,tot in dumbravita si crede ma ,cat timp nu am avut izolatia pusa nu mi a fost asa cald😂😂😂😂

#21
lestad_25

lestad_25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,317
  • Înscris: 28.07.2010
Atentie mare  cu produsul de 44 cm de la  Cemacon , sunt sanse sa nu se mai produca o perioada, compania am inteles ca doreste sa promoveze un produs "superior" caramida cu vata minerala in interior. Am avut acuma la inceput de an vreo doua cazuri in care au schimbat  modelul de caramda din lipsa de sotocuri (confirmari in primavara cand va reintra in productie .....) nu stiu daca erau doar gargara inainte de a scumpi caramida ori chiar asta era  motivul.

#22
luc09

luc09

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 08.06.2009

 andreicmed, on 28 octombrie 2018 - 09:46, said:


- apropo de izolatie, am mers evoceramic in ideea ca "poți construi fără a mai aplica materiale termoizolante suplimentare" si "favorizează circulația fluxului de aer din interiorul clădirilor și permite ventilarea naturală a pereților"

Proiectul e ok.
Cărămida nu e ok. Ideile cu izolatia (fara) nu sunt ok.
Nu stiu ce jurnale ai citit pe aici, se pare ca nu pe alea care trebuie.
Sunt așa se multe erori și minciuni gogonate in linkul ăla cu descrierea cărămizii, încât mă mir că sunt oameni sănătoși la cap care cred așa ceva.

#23
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Exact, minciuni cat cuprinde. Nu mai pierd timpul acum sa caut ce si cum, dar nu e prima nascocire de felul asta (caramida cu vata in ea) am cautat la timpul si am descoperit ca de aceiasi bani puteai pune de 3 ori mai multa vata la exterior + caramida de grosime similara. Deci nu are sens produsul asta, in opinia mea.

Edited by Bylly00, 02 February 2019 - 11:26.


#24
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,527
  • Înscris: 11.03.2006
Porotherm avea ceva in genul asta.

#25
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

 iladi, on 28 octombrie 2018 - 12:03, said:




Mi-am dat seama, dar ĂŽți spun, din proprie experiență, că va fi la limită dacă vrei să bagi acolo centrala, mașina de spălat rufe, cămara de alimente, călcat rufele. Noi mai avem un pod circulabil de 20 mp, ĂŽn plus. Și e pe jumate ocupat. Eu mă gândeam ca la intrare să ai un spațiu mic, strict pentru centrală, distribuție electrică, eventual mașină de spălat rufe.

Daca mai intra initiatorul pe aici, il rog si eu sa nu faca aceasta greseala, pe care am facut-o eu, crezand ca optimizez spatiul... camara e camara, spatiul tehnic e spatiu tehnic. Iar daca are 10 mp pt astea, sa le imparta in 2 cu 8 si va fi sigur mai multumit.

#26
andreicmed

andreicmed

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 14.05.2017

 vali1900, on 30 ianuarie 2019 - 15:25, said:

Caramoda evo 44 nem, mai economic si bun zid de 25 cu 15 eps.Eu am aproape 40 tencuit int-ext si 12 eps,tot in dumbravita si crede ma ,cat timp nu am avut izolatia pusa nu mi a fost asa cald��������

De acord, caramida asta de 44 nu mai e pe stoc si nu o mai fabrica (mai bine ca nu am apucat sa cumpar). Dezamagirea a venit cand imi spuneau de produs viitor, aceeasi caramida de 44 dar acum cu vata pe interior - si la fel nu necesita izolatie suplimentara la fel ca cea veche, ceea ce m-a convins ca cea veche era vrajeala.

 lestad_25, on 01 februarie 2019 - 11:54, said:

Atentie mare  cu produsul de 44 cm de la  Cemacon , sunt sanse sa nu se mai produca o perioada, compania am inteles ca doreste sa promoveze un produs "superior" caramida cu vata minerala in interior. Am avut acuma la inceput de an vreo doua cazuri in care au schimbat  modelul de caramda din lipsa de sotocuri (confirmari in primavara cand va reintra in productie .....) nu stiu daca erau doar gargara inainte de a scumpi caramida ori chiar asta era  motivul.

Mersi, aceleasi informatii le-am primit zilele trecute de la cateva depozite din TM.

 luc09, on 02 februarie 2019 - 07:09, said:

Proiectul e ok.
Cărămida nu e ok. Ideile cu izolatia (fara) nu sunt ok.
Nu stiu ce jurnale ai citit pe aici, se pare ca nu pe alea care trebuie.
Sunt așa se multe erori și minciuni gogonate in linkul ăla cu descrierea cărămizii, încât mă mir că sunt oameni sănătoși la cap care cred așa ceva.

Da, mersi, am ajuns la concluzia ca nu merita caramida asta.

 Bylly00, on 02 februarie 2019 - 11:25, said:

Exact, minciuni cat cuprinde. Nu mai pierd timpul acum sa caut ce si cum, dar nu e prima nascocire de felul asta (caramida cu vata in ea) am cautat la timpul si am descoperit ca de aceiasi bani puteai pune de 3 ori mai multa vata la exterior + caramida de grosime similara. Deci nu are sens produsul asta, in opinia mea.
(y)

 denky, on 17 februarie 2019 - 08:02, said:

Daca mai intra initiatorul pe aici, il rog si eu sa nu faca aceasta greseala, pe care am facut-o eu, crezand ca optimizez spatiul... camara e camara, spatiul tehnic e spatiu tehnic. Iar daca are 10 mp pt astea, sa le imparta in 2 cu 8 si va fi sigur mai multumit.
Mersi, discutam asta zilele trecute. Ne gandim sa impartim cei 10mp in doua parti pe considerentul asta. Multam!

Pe partea de oferte pana acum am primit asa:

- Fier  (Psihorelli)    3,69 ron/kg
- Beton (AlpineBau) cu pompa c16/20    290 ron
- Caramida (de re-evaluat Cemacon 44 nu era in stoc)
- Tigla Creaton Balance  (Imperium)   37 ron/mp

Manopera:
- 60 euro/mp cu acoperis inclus in pret
- alta oferta 52 fara acoperis si 20 acoperisul.

#27
wizake

wizake

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,299
  • Înscris: 24.05.2003

 andreicmed, on 05 martie 2019 - 20:20, said:

Manopera:
- 60 euro/mp cu acoperis inclus in pret
- alta oferta 52 fara acoperis si 20 acoperisul.

ai placa peste etaj? se calculeaza si suprafata acestei a treia placi la manopera? (placa cota 0 + placa peste parter + placa peste etaj)
cand spui acoperis te referi si la invelitoare, sau doar sarpanta si astereala? Pretul e acelasi chiar daca e vorba de tabla sau tigla?

#28
andreicmed

andreicmed

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 14.05.2017

 wizake, on 05 martie 2019 - 21:52, said:


ai placa peste etaj? se calculeaza si suprafata acestei a treia placi la manopera? (placa cota 0 + placa peste parter + placa peste etaj)
cand spui acoperis te referi si la invelitoare, sau doar sarpanta si astereala? Pretul e acelasi chiar daca e vorba de tabla sau tigla?

Salut nu e placa la etaj ci structura din lemn. La acoperis, da e vb si de invelitoare, pretul e pt tigla - de tabla nu am vorbit.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate