Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Jurnal de casa in Dumbravita (Timisoara)

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#1
andreicmed

andreicmed

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 14.05.2017
Salutare tuturor,

M-am gandit sa incep acest jurnal al unei constructii de la zero dupa ce m-am inspirat din multe alte jurnale gasite aici Posted Image Ideea e ca informatiile de aici sa poata sa fie folositoare cuiva, inclusiv mie si celor care citesc. Impreuna cu voi vreau sa ne uitam peste propuneri, solutii, status,si sunt deschis catre idei de imbunatatire.


Teren: 20m front stradal si adancime curte 30m (total 600 mp)
Utilitati: Gaz, apa (sistem sub presiune, contra gravitational), curent subteran
Casa: P+E fara subsol, caramida de 44 evoceramic fara izolatie (chiar daca e mai ineficient decat 30+10 polistiren), tigla ceramica

Costuri:
- teren 20700 (cumparat in 2015)
- buget la rosu   40000
- buget la finisat 30000 (fara mobila)
- marja    10000

Planurile de arhitectura sunt atasate (sunt o varianta mai veche, fara caramida de 44 - urmeaza sa primesc un update).

Attached Files


Edited by andreicmed, 27 October 2018 - 19:59.


#2
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
La capătul lui 13?
Sau s-a lungit traseul?

Oricum, în 2000 acolo aveam poligonul de tragere, în Dumbravița. (Polițist de Frontieră, militar în termen)
De pe vremea aia explodaseră construcțiile, mă mir că ai mai găsit teren liber.

#3
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,192
  • Înscris: 23.02.2007
Bujet la finisat 70k.

#4
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,206
  • Înscris: 23.08.2014
Imi place faptul ca ai ales caramida de 44.Spor la treaba!

#5
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008

 ericmario, on 27 octombrie 2018 - 20:12, said:

La capătul lui 13?
Sau s-a lungit traseul?

Oricum, în 2000 acolo aveam poligonul de tragere, în Dumbravița. (Polițist de Frontieră, militar în termen)
De pe vremea aia explodaseră construcțiile, mă mir că ai mai găsit teren liber.
Terenul de instructie,campia virana, era in stanga,unde s-au facut acum casele noi,poligonul era in dreapta in spatele caselor deja existente,,poligonul cred ca mai e si acum.Eu am facut in '98.

#6
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 daniMMM, on 27 octombrie 2018 - 20:54, said:

Terenul de instructie,campia virana, era in stanga,unde s-au facut acum casele noi,poligonul era in dreapta in spatele caselor deja existente,,poligonul cred ca mai e si acum.Eu am facut in '98.
Da, după fabrica BIT-BONTIMES.

#7
KLMN

KLMN

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,916
  • Înscris: 21.09.2003
Bugetul e in lei sau euro ?

#8
sorin61

sorin61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,255
  • Înscris: 05.01.2004

 KLMN, on 27 octombrie 2018 - 21:49, said:

Bugetul e in lei sau euro ?
Buna gluma...

#9
KLMN

KLMN

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,916
  • Înscris: 21.09.2003
In lei, e prea mic, in euro e cam mare. Mai ales cel alocat la rosu.

Edited by KLMN, 27 October 2018 - 22:08.


#10
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

 andreicmed, on 27 octombrie 2018 - 19:47, said:


Casa:     P+E fara subsol, caramida de 44 evoceramic fara izolatie (chiar daca e mai ineficient decat 30+10 polistiren), tigla ceramica



    Nu conteaza cat de groasa e caramida. Daca nu pui niciun fel de izolatie, inauntru o sa fie mai frig decat afara.
     Propun sa tencuiesti casa cu pamant umplut cu paie. Altfel o sa ai nevoie de 2 camioane de lemne si tot nu o sa fie cald.

#11
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,411
  • Înscris: 29.04.2008
Mișto proiectul. Îmi place. Singurul lucru pe care l-aș schimba este că în loc de grupul sanitar de la intrare aș face spațiu tehnic. Spor la construit.

#12
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

 ericmario, on 27 octombrie 2018 - 20:12, said:

La capătul lui 13?
Sau s-a lungit traseul?

Oricum, Ă®n 2000 acolo aveam poligonul de tragere, Ă®n Dumbravița. (Polițist de Frontieră, militar Ă®n termen)
De pe vremea aia explodaseră construcțiile, mă mir că ai mai găsit teren liber.


E capatul lui 14, ai uitat. Continuarea lui in toata Dumbravita e M14, intoarce la iesirea spre centura.
Dar de unde ai dedus tu ca initiatorul construieste langa poligon? Avand in vedere ca initiatorul a dat pe teren 20000 in 2015 si ca nu are asfalt, cred ca e intr-o cu totul alta zona.

Edited by denky, 28 October 2018 - 07:56.


#13
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,476
  • Înscris: 06.01.2014
Spațiu de depozitare de 10 mp ? Ca mare zic eu.
As gândi amplasarea unui șemineu.

#14
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

 iladi, on 28 octombrie 2018 - 07:49, said:

Mișto proiectul. ĂŽmi place. Singurul lucru pe care l-aș schimba este că ĂŽn loc de grupul sanitar de la intrare aș face spațiu tehnic. Spor la construit.

Si eu as mari baia si as face in loc de grup sanitar spatiu tehnic. Nu de alta, dar la ce presiune va avea vara la apa, iti va multumi ca i-ai lasat spatiu pentru un butoi uponor, sau cum ii zice. Eu nu am stiut acum 12-13 ani ca un spatiu tehnic in Dumbravita e vital.

 andreicmed, on 27 octombrie 2018 - 19:47, said:

Salutare tuturor,

M-am gandit sa incep acest jurnal al unei constructii de la zero dupa ce m-am inspirat din multe alte jurnale gasite aici Posted Image Ideea e ca informatiile de aici sa poata sa fie folositoare cuiva, inclusiv mie si celor care citesc. Impreuna cu voi vreau sa ne uitam peste propuneri, solutii, status,si sunt deschis catre idei de imbunatatire.


Teren:    20m front stradal si adancime curte 30m (total 600 mp)
Utilitati: Gaz, apa (sistem sub presiune, contra gravitational), curent subteran
Casa:     P+E fara subsol, caramida de 44 evoceramic fara izolatie (chiar daca e mai ineficient decat 30+10 polistiren), tigla ceramica

Costuri:
- teren                20700 (cumparat in 2015)
- buget la rosu   40000
- buget la finisat 30000 (fara mobila)
- marja               10000

Planurile de arhitectura sunt atasate (sunt o varianta mai veche, fara caramida de 44 - urmeaza sa primesc un update).

Mie mi-a iesit rosu 1/3, finisat 2/3. Nu stiu ce sa zic. Atata stiu: fa totul cat mai fara compromis, mai ales curtea, altfel vei tot reface si vei iesi, la final, mult mai scump.

#15
andreicmed

andreicmed

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 14.05.2017
Salutare, multumesc tuturor pentru raspunsuri.

- spatiul tehnic l-am gandit sa fie impreuna cu cel de depozitare (10mp) langa bucatarie.
- pare ca bugetul la rosu e supraestimat, multumesc
- am gandit amplasarea semineului in sufragerie
- zona intr-adevar nu e la asfalt
- apropo de izolatie, am mers evoceramic in ideea ca "poți construi fără a mai aplica materiale termoizolante suplimentare" si "favorizează circulația fluxului de aer din interiorul clădirilor și permite ventilarea naturală a pereților". Din ce am citit e clar ca sistemul asta are o performanta mai scazuta decat 25+10 polistiren dar casa e intr-o zona cu ierni foarte blande.

Edited by andreicmed, 28 October 2018 - 09:47.


#16
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,411
  • Înscris: 29.04.2008

 andreicmed, on 28 octombrie 2018 - 09:46, said:

Salutare, multumesc tuturor pentru raspunsuri.

- spatiul tehnic l-am gandit sa fie impreuna cu cel de depozitare (10mp) langa bucatarie.



Mi-am dat seama, dar îți spun, din proprie experiență, că va fi la limită dacă vrei să bagi acolo centrala, mașina de spălat rufe, cămara de alimente, călcat rufele. Noi mai avem un pod circulabil de 20 mp, în plus. Și e pe jumate ocupat. Eu mă gândeam ca la intrare să ai un spațiu mic, strict pentru centrală, distribuție electrică, eventual mașină de spălat rufe.

#17
Kendo

Kendo

    Aspargus de Pontaforte

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,063
  • Înscris: 03.06.2003

 andreicmed, on 27 octombrie 2018 - 19:47, said:

Salutare tuturor,

M-am gandit sa incep acest jurnal al unei constructii de la zero dupa ce m-am inspirat din multe alte jurnale gasite aici Posted Image Ideea e ca informatiile de aici sa poata sa fie folositoare cuiva, inclusiv mie si celor care citesc. Impreuna cu voi vreau sa ne uitam peste propuneri, solutii, status,si sunt deschis catre idei de imbunatatire.


Teren:    20m front stradal si adancime curte 30m (total 600 mp)
Utilitati: Gaz, apa (sistem sub presiune, contra gravitational), curent subteran
Casa:     P+E fara subsol, caramida de 44 evoceramic fara izolatie (chiar daca e mai ineficient decat 30+10 polistiren), tigla ceramica

Costuri:
- teren                20700 (cumparat in 2015)
- buget la rosu   40000
- buget la finisat 30000 (fara mobila)
- marja               10000

Planurile de arhitectura sunt atasate (sunt o varianta mai veche, fara caramida de 44 - urmeaza sa primesc un update).
Amprenta pare de ~100mp, adica Sc = ~200mp, cu un cost de 180-190€/mp la rosu esti pe acolo. Apoi termoizolatia, pazia, jgheaburile, burlanele, geamurile, gardul mai inca odata bugetul la rosu. Apoi instalatia sanitara, electrica, canalizarea, incalzirea si finisajele mai inca odata bugetul la rosu.
Daca vrei semineu, trebuie cos autorizat, nu merge cu elemente de ventilatie, iar acesta este f. greu, 100-120 kg/ml si vei avea nevoie de fundatie pentru el, pentu ca nu e ok sa-l pui pe placa.

#18
andreicmed

andreicmed

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 14.05.2017

 Kendo, on 28 octombrie 2018 - 12:41, said:

Amprenta pare de ~100mp, adica Sc = ~200mp, cu un cost de 180-190€/mp la rosu esti pe acolo. Apoi termoizolatia, pazia, jgheaburile, burlanele, geamurile, gardul mai inca odata bugetul la rosu. Apoi instalatia sanitara, electrica, canalizarea, incalzirea si finisajele mai inca odata bugetul la rosu.
Daca vrei semineu, trebuie cos autorizat, nu merge cu elemente de ventilatie, iar acesta este f. greu, 100-120 kg/ml si vei avea nevoie de fundatie pentru el, pentu ca nu e ok sa-l pui pe placa.
Mersi, acum cautam constructori, incerc sa ma orientez in fct de ce ai zis. Apropos de semineu, mersi pentru sfat! o sa ma consult cu structuristul ca vad ca nu a prins o fundatie dedicata.

 iladi, on 28 octombrie 2018 - 12:03, said:

Mi-am dat seama, dar îți spun, din proprie experiență, că va fi la limită dacă vrei să bagi acolo centrala, mașina de spălat rufe, cămara de alimente, călcat rufele. Noi mai avem un pod circulabil de 20 mp, în plus. Și e pe jumate ocupat. Eu mă gândeam ca la intrare să ai un spațiu mic, strict pentru centrală, distribuție electrică, eventual mașină de spălat rufe.
Mersi, ne gandim sa punem masina de spalat si masa de calcat in camera din stanga cum intri (grup sanitar) asa incat sa avem doar camara si centrala langa bucatarie. E drept ca centrala o putem pune in splatorie, depinde cum va fi mai eficient.

Edited by andreicmed, 28 October 2018 - 13:41.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate