Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 

Fisuri placa etaj

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#1
Octav92x

Octav92x

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 24.01.2018
Buna ziua! Acum 3 zile am turnat placa de la etaj cu beton de la statie b250 teoretic. Spun teoretic deoarece nu a fost cu factura sau alte acte. Posted Image Turnarea s-a terminat pe la ora 12-1 dupa masa. Pana a doua zi l am lasat asa... A doua zi de dimineata cand am inceput sa il ud am vazut ca era plin de fisuri. Ma puteti ajuta cu o parere? Multumesc!

Attached Files



#2
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008
De ce se fisureaza betonul?

1. Excesul de apa in amestec
Pentru a obține o compresivitate maximă a betonului, nu este necesară o cantitate mare de apă, totuși, in majoritatea turnarilor, exista tendinta de a se adauga apa mai mult decat este necesar .Conform retetei betonului pentru a avea o prelucrabilitate mai usoara acest exces de apa este de obicei trecut cu vederea insa reduce foarte mult rezistența betonului,astfel ca prima problema si cea mai grava este apa.
Contracția este un alt motiv comun ce cauzeaza fisurarea betonului. Pe măsură ce betonul se întărește și se usucă, se contracta. Aceasta se datorează evaporării excesului de apă din amestec. Cu cât amestecul de beton este mai umed  cu atât contracția va fi mai mare.

2. Uscarea rapida a betonului
De asemenea, uscarea rapidă a plăcii de beton va crește semnificativ posibilitatea fisurarii. Reacția chimica prin care se determină trecerea betonului intr-o stare lichidă sau plastică (sau o stare solidă), necesită apă. Această reacție chimică de hidratare trebuie sa continue zile și săptămâni după turnarea betonului,astfel evitandu-se uscarea rapida a suprafetelor si bineinteles prevenirea fisurarii.

3. Inadecvata compresivitate-compactare a betonului

4. Lipsa imbinarilor de dilatare ( in placa de beton)
Într-o placă de beton, îmbinările de dilatare ajută la fisurarea betonului in anumite locuri dorite.Imbinariile nu trebuie să aibă o adâncimea mai mare de 2-3 ori fata de grosimea suprafetei.

5. Fundatiile turnate pe timpul iernii
Fundațiile turnate în timpul iernii sau fundațiile turnate care sunt lăsate neîncălzite în timpul lunilor reci  vor dezvolta mult mai multe fisuri. Fundațiile turnate pe o bază (pământ) care este compactată incorect vor dezvolta inevitabil și alte fisuri.

#3
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Trebuia udat cu generozitate . Si vibrat . Uda-l bine . Oricum nu ai ce face acum . Daca este armătura dubla este ok . Se va astupă la sapă.

#4
Fjell

Fjell

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 932
  • Înscris: 21.08.2012
Pe aria Jurnalul Casei , vei primi multe informatii despre ce ai facut sau nu ai facut in timpul turnarii. Acolo vei gasi multe raspunsuri si rezolvari la problema ta. Nu este nimic apocaliptic, ci doar o problema tehnica pentru care exista solutii. Orice poate fi rezolvat !

Edited by Fjell, 27 October 2018 - 13:23.


#5
raducut123

raducut123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,193
  • Înscris: 12.09.2013
Vezi dumneata stimate @Octav92 cum crezi ca acel beton poate fi mai iefin cu 19% pastrand aceeasi rețetă?Nu cumva punand ciment mai putin?Macar ai luat niste probe in santier?E totusi o placa, puteai sa nu te zgarcesti!Degeaba sunt proiectele bune daca ele nu sunt respectate!!!!
Asta a fost ca o paranteză.Nu a fisurat placa din cauza ca tu ai alta marcă de beton.Sunt fisuri din contractie.Poate si raportul apa/ciment e mai mare!Neavand acte e la ghici!

Edited by raducut123, 27 October 2018 - 13:39.


#6
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013

 raducut123, on 27 octombrie 2018 - 13:34, said:

Vezi dumneata stimate @Octav92 cum crezi ca acel beton poate fi mai iefin cu 19% pastrand aceeasi rețetă?Nu cumva punand ciment mai putin?Macar ai luat niste probe in santier?E totusi o placa, puteai sa nu te zgarcesti!Degeaba sunt proiectele bune daca ele nu sunt respectate!!!!
Asta a fost ca o paranteză.Nu a fisurat placa din cauza ca tu ai alta marcă de beton.Sunt fisuri din contractie.Poate si raportul apa/ciment e mai mare!Neavand acte e la ghici!

Cum poate fi mai ieftin cu 19%????  Ocolind TVA nu cimentul... Ce dracu ma..  Vezi bre initiator..daca aveai factura si plateai la bulangii aia de la Bucale 19 % nu se fisura placa..

#7
raducut123

raducut123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,193
  • Înscris: 12.09.2013
Omul a zis ca n-are acte.Daca n-are acte probabil a luat betonul mai ieftin, altfel de ce a ales fara factura?Daca n-are acte poate sa fie sigur ca nu e marca ceruta!!!
Poate demonstra cineva?

Edited by raducut123, 27 October 2018 - 13:58.


#8
greenlife

greenlife

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,971
  • Înscris: 29.07.2017
Norocu tau ca ai armatura dubla. Ceea ce e deosebit. De obicei se pune armatura de distributie cu calareti.
Am turnat placa peste garaj unde am pus putin ciment in beton si nu s-a crapat. Eu zic ca nu e de la reteta ci de la faptul ca nu l-ai udat corespunzator.
Te-ai scos cu armatura deci teoretic,nu trebuie sa-l dai jos.

#9
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005
-contractia betonului din cauza intaririi
-contractia termica
-s-a lasat cofrajul
-incarcare prematura.


#10
Octav92x

Octav92x

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 24.01.2018
Multumesc mult ptr raspunsuri! 1. A cerut meseriasu apa in beton :). 2. Cred ca l am udat un pic cam tarziu pt ca fisuri sunt cam peste tot nu doar intr o parte😁

#11
wizake

wizake

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,299
  • Înscris: 24.05.2003
Si eu zic ca e din cauza ca nu a fost udata placa la timp. Trebuia udata la cateva ore dupa turnare, cand a inceput sa se intareasca. A doua zi.. e mult prea tarziu parerea mea.
Eu am inceput sa ud cand am terminat de turnat, pentru ca intr-o parte deja se intarise. (Am avut placa mai mare, si multe betoniere, si era si mai cald afara)

#12
Octav92x

Octav92x

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 24.01.2018
Da... fundatia si egalizarea le am facut la mana pe santier si n am intampinat nici macar o problema sau vre o fisura...😁 a doua placa o s o fac 100% la la mana/ betoniera😁

#13
brin

brin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 606
  • Înscris: 06.04.2014

 Octav92x, on 27 octombrie 2018 - 15:39, said:

Da... fundatia si egalizarea le am facut la mana pe santier si n am intampinat nici macar o problema sau vre o fisura...�� a doua placa o s o fac 100% la la mana/ betoniera��
Alta prostie, pe langa prima.  Comparatia cu fundarea si egalizarea nu-si are locul.

#14
greenlife

greenlife

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,971
  • Înscris: 29.07.2017
Nu are rost ca e greu fizic. Ca si calitate e bun si de betoniera, eu tot asa am turnat placa la o bucatarie de vara si garaj, nu am fisuri. Dar e complicat cu organizarea. Am avut doua betoniere mari, 4 caratori de roaba. Plus ca o zi am pierdut cu intarirea unei rampe pentru roabe.
Ia si tu betonul de la unii mai seriosi daca crezi ca n-au stiut sa se opreasca din a-l boteza.
Intradevar de la statii mai fura la calitate, mai fura si soferii si tot asa. Dar sunt si statii serioase.

#15
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,687
  • Înscris: 23.01.2010

 Octav92x, on 27 octombrie 2018 - 15:39, said:

Da...  a doua placa o s o fac 100% la la mana/ betoniera��

faci de vinzare respectiva constructie?
Cum poti crede ca la betoniera, manual este mai bun cimentul?
Din statia de betoane, chiar si daca te fura la reteta, tot este mai bun betonul, decit manual.
Turnare cu pompa .Nu se poate fura exagerat la reteta,( se blocheaza pompa ,nu risca cei din statia de betoane)si udat din belsug dupa zvintare
Spor la treaba!
Posted Image

Dar ...dirigintele de santier...ce spune?!-este concediat?.

#16
Octav92x

Octav92x

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 24.01.2018
Haha😁. Cu 7 baieti buni am turnat fundatia intr o zi de dimineata pana seara si 110 saci de ciment. Iar pt egalizare 100 de saci de ciment.  N am avut diriginte de santier... Doar un mester. Casa 80mp amprenta la sol si garaj 40mp. Si ce pretentie sa am sa respecte reteta la beton... sunt din Dambovita iar cei din Bucuresti nu vin aici.😊 P.S. nu o fac de vanzare... e pentru mine...

Edited by Octav92x, 27 October 2018 - 18:37.


#17
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Alea sunt fisuri de contractie . In partea de jos nu vor aparea dupa decofrare . Din una dintre fotografii mie imi pare dubla armare , caz in care nu este o problema asa mare . La sapa , vor disparea . Daca placa are grosimea corecta nu va fi afectata rezistenta. S-a uscat prea repede . Trebuia udat dupa ce a disparut apa de la suprafata , Deasemenea este important sa fie batut ( daca nu a fost posibilitate de vibrare ) pentru a elimina golurile care au ajutat absorbtia prea rapida a apei . Da-i apa in prostie . Sa curga pe el . Oricum nu se mai astupa dar te asiguri ca nu se trage si in partea de jos , ceea ce ar fi o mare problema . Daca ai vreo fisura care apare pe suprafata si o are continuitate si dupa decofrare pe interior ......e nasol . Dupa culoare si uscare uniforma , betonul a fost corespunzator . In general betonul de statie este mult mai bun decat cel facut cu betoniera si este foarte important ca este turnat tot odata . LA turnare cu betoniera apar diferente de densitate si linii de fracturare  din cauza ca pana faci inca o betoniera , cel turnat pierde deja apa si omogenitatea are de suferit .

Edited by JurasikMan, 27 October 2018 - 19:00.


#18
Octav92x

Octav92x

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 24.01.2018

 JurasikMan, on 27 octombrie 2018 - 18:56, said:

Alea sunt fisuri de contractie . In partea de jos nu vor aparea dupa decofrare . Din una dintre fotografii mie imi pare dubla armare , caz in care nu este o problema asa mare . La sapa , vor disparea . Daca placa are grosimea corecta nu va fi afectata rezistenta. S-a uscat prea repede . Trebuia udat dupa ce a disparut apa de la suprafata , Deasemenea este important sa fie batut ( daca nu a fost posibilitate de vibrare ) pentru a elimina golurile care au ajutat absorbtia prea rapida a apei . Da-i apa in prostie . Sa curga pe el . Oricum nu se mai astupa dar te asiguri ca nu se trage si in partea de jos , ceea ce ar fi o mare problema . DAca ai vreo fisura care apare pe suprafata si o are continuitate si dupa decofrare pe interior ......e nasol .

Placa are cam 13-14cm. Casa are si balcon turnat odata cu placa si nu se vede nici o crapatura dupa decofrarea lateralelor. Multumesc!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate