Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Ce fel de muzicuta sa-mi cumpar ?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
Pilutu

Pilutu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 208
  • Înscris: 29.09.2017
Buna ziua, as avea o mare rugaminte, daca ma poate ajuta cineva cu un sfat: Stiu sa cant la muzicuta, la nivel mediu, zic eu. Cant doar muzica populara, ca asta stiu.  Am in prezent o muzicuta "Golden Melody",  care  are 40 gauri dar as dori sa cumpar una ceva mai performanta, cu 48 gauri, m-am gandit la  "Hohner Echo 48 C Tremolo" dar nu stiu alte detalii despre aceasta (tonalitate, intensitatea sunetului etc.) decat ce am vazut poze pe site-ul celor care livreaza muzicute. Sau imi recomandati altceva ? Multumesc daca puteti sa-mi dati vre-un sfat, iar daca nu, va doresc oricum toate cele bune Posted Image

#2
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,224
  • Înscris: 13.03.2017
Deci canti la nivel mediu si doar muzica populara
NU conteaza muzicuta
Repet - NU conteaza muzicuta

Orice HARMONICA este arhisuficenta pentru tine
Bonus - costa vreo 50lei

HOHNER aia pe care ai pus ochii e in C-major si este alta mancare de peste
Cea mai ieftina HOHNER ar fi in Do major dar daca astea sunt chinezarii pentru tine - ramai la HARMONICA

Vezi una aici;
https://m.emag.ro/mu...rch-Action=view

#3
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005
Știi hora muzicuțelor? Că dacă nu, nu știi nimic. ;)

#4
Pilutu

Pilutu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 208
  • Înscris: 29.09.2017

 Naijax, on 27 octombrie 2018 - 10:09, said:

Deci canti la nivel mediu si doar muzica populara
NU conteaza muzicuta
Repet - NU conteaza muzicuta

Orice HARMONICA este arhisuficenta pentru tine
Bonus - costa vreo 50lei

HOHNER aia pe care ai pus ochii e in C-major si este alta mancare de peste
Cea mai ieftina HOHNER ar fi in Do major dar daca astea sunt chinezarii pentru tine - ramai la HARMONICA

Vezi una aici;
https://m.emag.ro/mu...rch-Action=view
Multumesc Naijax, cea pe care o am in prezent costa 175 lei iar cea pe care intentionez sa o cumpar costa 335 lei. Singurul motiv pt. care as vrea sa-mi cumpar alta este ca sunt unele segmente din unele cantece pe care, cu cea pe care o am nu pot sa "invart" asa cum as vrea eu, parca ar lipsi un semiton acolo si ma gandesc ca cea pe care as intentiona sa o cumpar, avand mai multe gauri (48, fata de 40 cat are cea pe care o am), are mai multe note (tonuri, semitonuri) si m-as descurca mai bine. Zic si eu asa ca un neprofesionist, poate e ridicol ce zic, nu stiu...

#5
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,224
  • Înscris: 13.03.2017
Cu placere
Cred ca inteleg ce anume cauti
Ca sa-ti "iasa" ce vei, ai nevoie de o muzicuta in mai multe game - 6 ar trebui sa fie suficient - sau mai multe muzicute in game diferite C, D, F, G, A, etc. dar, te costa mult si este dificil de maniPULAT ca sa zic asa ..

Cam asa arata una in mai multe game dar sa stii ca nu-i ieftina. Pleaca de la 1500lei in sus.

Attached Files

  • Attached File  1.jpg   94.95K   22 downloads


#6
afh

afh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,836
  • Înscris: 14.04.2005
Ca începător, pe mine Hohner m-au dezamăgit.
Cele mai bune mi s-au părut muzicuţele de pe thomann.de, care cred că sunt de fapt nişte swan (chinezeşti) inscripţionate cu firma thomann pe ele.
Oricum, aceste muzicuţe swan sunt absolut corecte ca preţ-calitate.

off-topic: mă întreb ce poţi să cânţi muzică populară pe muzicuţe fără schimbător (non cromatice). [şi eu cânt la muzicuţă, dar bag lăutărească în special, iar acolo n-ai cum fără din astea]

#7
Pilutu

Pilutu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 208
  • Înscris: 29.09.2017

 ursamajor, on 27 octombrie 2018 - 10:26, said:

Știi hora muzicuțelor? Că dacă nu, nu știi nimic. Posted Image
Da, stiu, dar nu ca un profesionist.

#8
Pilutu

Pilutu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 208
  • Înscris: 29.09.2017
Dar ce parere aveti despre aceasta muzicuta, stie cineva ?, ca eu  doar asa cum o vad in poza, nu stiu nimic despre ea: cum suna, are volum, putere, are toate notele...ma refer doar asa sa cant in particular, de placere, muzica populara.
http://www.expertmus...harmonika--799/

Edited by Pilutu, 31 October 2018 - 12:50.


#9
Pilutu

Pilutu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 208
  • Înscris: 29.09.2017
Buna ziua, as avea rugamintea sa-mi spuneti, care dintre aceste 2 muzicute ar fi mai bine sa o cumpar (bineanteles sa cant muzica populara, asa doar in particular, pt. mine):

http://www.expertmus...-tremolo--9964/

http://www.expertmus...harmonika--799/

Multumesc :)

#10
afh

afh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,836
  • Înscris: 14.04.2005
Să ne spui ce muzicuţă ţi-ai luat (poţi să bagi şi un mp3 să te auzim în acţiune).

Dacă iei cu schimbător şi n-ai mai cântat, probabil o să ţi se pară greu la început.
Dar comparat cu o muzicuţă fără schimbător, la care trebuie să faci "bending" ca să scoţi semitonuri, asta e mult mai uşor. "Bendingul" mi se pare o tehnică dificilă la muzicuţă.
Oricum, pentru muzică populară românească clar trebuie să înveţi pe muzicuţă cu schimbător.
Bendingul mi se pare fezabil doar pentru muzica country sau blues. Mi-am luat nişte muzicuţe din astea, dar pur şi simplu nu-s pe placul meu.

Ca fapt divers, din cauză că am tot rupt arcul de la câte "floricele" fac, am început să cânt aşa - cu arcul rupt, adică aduc de mână schimbătorul în poziţia normală când revin din semiton.
Şi sună chiar bine la melodiile mai lente.
La alea rapide e mai greu, dar eu nici nu am suflu, aşa că nu îmi trebuie.

#11
Pilutu

Pilutu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 208
  • Înscris: 29.09.2017
Multumesc mult afh pentru sfaturi, pesemne ca esti meserias, eu mai putin. Eu m-am hotarat asa ca in prima faza o sa-mi cumpar prima din alea de mai sus (fara schimbator), apoi, in viitor a doua (cu schimbator).

 afh, on 27 octombrie 2018 - 14:25, said:

off-topic: mă întreb ce poţi să cânţi muzică populară pe muzicuţe fără schimbător (non cromatice). [şi eu cânt la muzicuţă, dar bag lăutărească în special, iar acolo n-ai cum fără din astea]

afh, scuze dar nu am inteles ce vrei sa spui: ca muzica lautareasca se canta mai bine cu muzicuta cu schimbator ?

#12
afh

afh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,836
  • Înscris: 14.04.2005
Ca să sparg gheaţa, pun eu un mp3 înregistrat chiar ieri, ca să vezi cum mă joc eu.

De obicei, iau originalul melodiei şi îi schimb tonul ca să pice cum îmi place mie în Audacity (Effect -> Change pitch...).
După ce am găsit tonul potrivit pentru mine (ca să ştii tonul potrivit trebuie să ai ceva experienţă), cânt în acelaşi timp pe player, dar pe tempo lent.

https://drive.google...iew?usp=sharing

#13
Pilutu

Pilutu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 208
  • Înscris: 29.09.2017
Ooo...da' esti maestru dom'le, bravos. Ai putea sa-mi spui cu ce tip de muzicuta ai cantat ?, ca as cauta pe net mai multe detalii despre muzicuta respectiva, in cazul in care nu ai putea sa o postezi sub forma de link. As fi curios asa, ca termeni comparatici. Mersi.

#14
afh

afh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,836
  • Înscris: 14.04.2005
salut! am zis deja. folosesc un thoman 10 găuri :D - exact cum ai pus tu în linkul tău, cea de 133 de lei. Cu menţiunea că am cântat la o muzicuţă cu arcul rupt :D (asta s-ar putea să fie specialitate mea :) )

La preţul ăsta, clar nu găseşti ceva mai bun, iar dacă nu ai mai cântat niciodată (ceea ce este cazul tău) nu merită să dai banii aiurea pe ceva de "firmă". Eu chiar am luat vreo 2 hohnere scumpe şi mi s-au părut mai bune thoman-urile. Dar asta probabil din cauză că sunt mai începător.

Ca idee, nu că aş vrea să te descurajez, dar la început cântatul la muzicuţă cu schimbător s-ar putea să îţi pară foarte greu. Aşa că ia-o uşor. Începe cu ce te simţi tu confortabil. Deci poţi foarte bine să începi cu muzicuţă normală.

#15
Pilutu

Pilutu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 208
  • Înscris: 29.09.2017

 afh, on 02 noiembrie 2018 - 22:27, said:

salut! am zis deja. folosesc un thoman 10 găuri Posted Image - exact cum ai pus tu în linkul tău, cea de 133 de lei. Cu menţiunea că am cântat la o muzicuţă cu arcul rupt Posted Image (asta s-ar putea să fie specialitate mea Posted Image )

La preţul ăsta, clar nu găseşti ceva mai bun, iar dacă nu ai mai cântat niciodată (ceea ce este cazul tău) nu merită să dai banii aiurea pe ceva de "firmă". Eu chiar am luat vreo 2 hohnere scumpe şi mi s-au părut mai bune thoman-urile. Dar asta probabil din cauză că sunt mai începător.

Ca idee, nu că aş vrea să te descurajez, dar la început cântatul la muzicuţă cu schimbător s-ar putea să îţi pară foarte greu. Aşa că ia-o uşor. Începe cu ce te simţi tu confortabil. Deci poţi foarte bine să începi cu muzicuţă normală.
Am inteles, multumesc mult pentru informatii, toate cele bune iti doresc.

#16
afh

afh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,836
  • Înscris: 14.04.2005
Chiar m-ai prins în seara asta fără ocupaţie şi îţi dau nişte exemple (evident, atât cât mă pricep şi eu):

Exemplu, melodie fără schimbător (chiar să încerci pe muzicuţa ta):
https://drive.google...hshTFTLQoYr0kGP
"Floricele" pe muzicuţă schimbător:
https://drive.google...4dwUz8_MdgTs7ue

disclaimer: am băgat nişte aberfeldy... şi n-am cântat aşa de bine Posted Image :D

Edited by afh, 02 November 2018 - 22:56.


#17
Pilutu

Pilutu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 208
  • Înscris: 29.09.2017
Da, e clar ca pe muzicuta cu schimbator le poti "invarti" mai bine. Dar ca sa fiu mai sigur, in prima faza imi cumpar fara schimbator si  mai incolo intentionez sa imi iau si din aia cu schimbator. Mersi.

#18
Pilutu

Pilutu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 208
  • Înscris: 29.09.2017

 afh, on 02 noiembrie 2018 - 22:27, said:

Ca idee, nu că aş vrea să te descurajez, dar la început cântatul la muzicuţă cu schimbător s-ar putea să îţi pară foarte greu. Aşa că ia-o uşor. Începe cu ce te simţi tu confortabil. Deci poţi foarte bine să începi cu muzicuţă normală.
Dar la muzicuta cu schimbator poti canta fara sa folosesti schimbatorul ?, gasesti toate notele ?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate