Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...
 [UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay
 Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 

Posibil Astm?

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
Alexandru902801

Alexandru902801

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 26.10.2018
Buna seară sunt extrem de disperat si panicat azi noapte pe la 3 am avut o criza de tuse si respiram foarte greu de am crezut ca mor. Jumătate de oră mi-a luat să-mi revin. Am cautat pe internet simptomele si se pare ca aia am, deși cu 2 zile înainte de criza am făcut o mulțime de analize de sânge am facut spirometrie am foat ascultat la plămâni si absolut totul este perfect deși eu tușesc de rămân fără aer. Mi-a luat secreție din nas si din gat dar abia peste 3 zile îmi vin analizele.tusea este si seacă si productivă si nasul imi curge foarte mult. Momentan  sunt internet in spital cu urticarie acuta. Va rog să-mi spuneți daca e posibil sa am Astm, doctori îmi spun ca nu am cum sa am dar nu știu ce sa cred, sunt foarte panicat si îmi este frică sa mai dorm. Va mulțumesc

#2
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Esti alergic?

#3
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,262
  • Înscris: 06.07.2007

 Alexandru902801, on 26 octombrie 2018 - 19:07, said:

Buna seară sunt extrem de disperat si panicat azi noapte pe la 3 am avut o criza de tuse si respiram foarte greu de am crezut ca mor. Jumătate de oră mi-a luat să-mi revin. Am cautat pe internet simptomele si se pare ca aia am,
Cand te doare o unghie si cauti pe net la simptome, vei descoperi ca ai cancer. De fapt, orice problema de sanatate ai si cauti pe net vei observa ca     ai simptome de cancer sau boli grele.
Concluzia: nu mai cauta pe net ca te imbolnavesti cu capu'. Ai incredere in medic ca a facut ceva scoala. Daca era sa te pricepi mai bine de pe net, ajungeai tu in locul lui.

Edited by dan1980_25, 26 October 2018 - 19:44.


#4
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,917
  • Înscris: 25.06.2007

 Alexandru902801, on 26 octombrie 2018 - 19:07, said:

am facut spirometrie
Daca ai facut spirometrie si e buna, nu are cum sa fie astm. Ieri si azi ti s-au mai masurat valorile PEF? Pulsoximetria e buna? Ti-au dat ceva bronhodilatatoare?

#5
Alexandru902801

Alexandru902801

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 26.10.2018

 arab, on 26 octombrie 2018 - 19:22, said:

Esti alergic?

Pai nu știu duminica trecuta m-am trezit cu mâncărimi si dupaia cu pete ca de țânțari unde am fost la urgențe si de acolo direct internat la dermatologie unde sunt si acum

 BebePanda, on 26 octombrie 2018 - 19:34, said:

Troll. De ce ai facut analize inainte sa afli ca esti bolnav?

Am făcut pentru locul  muncă și am făcut separat altele pentru liniștea mea

#6
BebePanda

BebePanda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,242
  • Înscris: 09.10.2018
Evolutie, Complicatii, Profilaxie
Evolutia si prognosticul sunt variabile in functie de forma clinica, factorul declansator si severitatea episoadelor, de la forme usoare, care se remit spontan, fara tratament, pana la forme cronice care afecteaza calitatea vietii sau episoade severe cu risc de deces prin asfixie, spre exemplu in angioedemil indus medicamentos sau ereditar.

#7
Alexandru902801

Alexandru902801

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 26.10.2018

 dan1980_25, on 26 octombrie 2018 - 19:43, said:


Cand te doare o unghie si cauti pe net la simptome, vei descoperi ca ai cancer. De fapt, orice problema de sanatate ai si cauti pe net vei observa ca     ai simptome de cancer sau boli grele.
Concluzia: nu mai cauta pe net ca te imbolnavesti cu capu'. Ai incredere in medic ca a facut ceva scoala. Daca era sa te pricepi mai bine de pe net, ajungeai tu in locul lui.

Da ai dreptate sunt si foarte ipohondru si anxios �� imi este frică sa si dorm ca poate iar apare

#8
Alexandru902801

Alexandru902801

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 26.10.2018

 Karhu, on 26 octombrie 2018 - 19:50, said:


Daca ai facut spirometrie si e buna, nu are cum sa fie astm. Ieri si azi ti s-au mai masurat valorile PEF? Pulsoximetria e buna? Ti-au dat ceva bronhodilatatoare?

Nu mi sa măsurat nimic si nici nu mi-a dat nimic. Doctorița zice ca nu am cum sa am, la orl a spus ca am o iritație in gât

 BebePanda, on 26 octombrie 2018 - 20:03, said:

MAi e unul caruia ii e frica sa doarma....

Ma bucur atunci ca nu sunt singurul ��

#9
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 Alexandru902801, on 26 octombrie 2018 - 19:07, said:

Buna seară sunt extrem de disperat si panicat azi noapte pe la 3 am avut o criza de tuse si respiram foarte greu de am crezut ca mor. Jumătate de oră mi-a luat să-mi revin. Am cautat pe internet simptomele si se pare ca aia am,

Nu trebuie sa cauti pe internet ci sa te uiti prin casa ce factori alergeni ar putea sa-ti provoace aceste crize - ai miros de mucegai pe undeva, ai gunoi ne dus la ghena care incepe sa miroasa.. ai fructe sau legume care emana un miros al lor.. ai perna veche sau salteaua care au un miros specific... ai covoare groase care se imbiba de praf si incep sa miroasa.. ai canapele vechi care s-au imbibat de praf.. ai cumparat recent ceva din material sintetic (mocheta, geanta, pelerina de ploaie, etc) - iar aceasta emana un miros specific... poate ai flori sau plante de apartament care emana un polen specific...

Toate acestea pot fi factori declansatori... pentru o tuse alergica.

#10
Alexandru902801

Alexandru902801

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 26.10.2018

 rosix, on 26 octombrie 2018 - 20:43, said:



Nu trebuie sa cauti pe internet ci sa te uiti prin casa ce factori alergeni ar putea sa-ti provoace aceste crize - ai miros de mucegai pe undeva, ai gunoi ne dus la ghena care incepe sa miroasa.. ai fructe sau legume care emana un miros al lor.. ai perna veche sau salteaua care au un miros specific... ai covoare groase care se imbiba de praf si incep sa miroasa.. ai canapele vechi care s-au imbibat de praf.. ai cumparat recent ceva din material sintetic (mocheta, geanta, pelerina de ploaie, etc) - iar aceasta emana un miros specific... poate ai flori sau plante de apartament care emana un polen specific...

Toate acestea pot fi factori declansatori... pentru o tuse alergica.

In casă nu am flori sau fructe-legume lasate prin cameră sau ce ai spus. Tusea am făcut-o in spital nu acasă, bine la ce condiții sunt aici nu ma mai mir

#11
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
Inseamna ca ai o viroza, sau o reactie alergica la medicamente/ceva din salonul in care esti internat. As paria pe viroza, circula una care fix asa se manifesta - secretii nazale abundente, tuse seaca la inceput, iritanta, apoi devine productiva, partial si de la mucozitatile nazale pe care le inghiti.

#12
Alexandru902801

Alexandru902801

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 26.10.2018

 corinadaniela, on 26 octombrie 2018 - 21:23, said:

Inseamna ca ai o viroza, sau o reactie alergica la medicamente/ceva din salonul in care esti internat. As paria pe viroza, circula una care fix asa se manifesta - secretii nazale abundente, tuse seaca la inceput, iritanta, apoi devine productiva, partial si de la mucozitatile nazale pe care le inghiti.

Cine știe, probabil, mulțumesc oricum

Edited by Alexandru902801, 26 October 2018 - 21:28.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate