Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 

Neurostimulatorele la volan, pericol!

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
57 replies to this topic

#37
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
poti sa devansezi.

#38
BebePanda

BebePanda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,242
  • Înscris: 09.10.2018
Ce e aia? Adica sa depasesc. Cand treci de axul drumului e depasire, NU?

Edited by BebePanda, 27 October 2018 - 13:18.


#39
cavit

cavit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,089
  • Înscris: 08.05.2016
Exemple de neurostimulatoare, calciu, taurina,  cofeina, carnitina, derivati de GABA (gamma-aminobutiric acid), amfetamine

Ginko nu are un efect neurostimulator cunoscut, doar imbunatateste circulatia la nivelul creierului.

De regula pe banda 1 este ocupata cu vehicule parcate, chiar daca este libera o portiune te obliga la manevre riscante, de acee este evitata, dincolo nu au voie sa statineze pe banda 1, daca ar fi legea altfel adica daca dai in unul statinat pe banda 1 el sa plateasca toate daunele, nu ar mai stationa pe banda aceea.

Faptul ca unii cu reactor la creier fac slalom intre benzi reprezinta un pericol in plus.


Mi-a luat ceva vreme sa ma dumiresc ca circulatia functineaza ca un sistem de comunicatii de date: protocoalele pe astfel de sisteme, presupun ascultare sa verfice daca e liber canalul si apoi emisie, daca este liber, problema apare daca sistemele au timpi de raspuns mult diferiti, cele rapide pot intra considerand ca este liber, dar cele mai lente care au ascultat mai inainte intra si ele,

Pentru o buna fuctionare timpii de raspuns trebuie armonzati.

Alta problema este ca la unii neurostimulatorele generaza anomalii in procesarea informatiei, nu le sunt de nici un folos, ba dimpotriva.

Cei care fac ghidusii in trafic sunt un factor de stress in plus pentru ceilalti, fapt care ii oboseste si pana la urma gresesc.

Poti admite ca ai ochelari de cal si tii banda indiferent ce ghidusii fac altii, pur si simplu ii ignori, referitor la viteza, de regula se circula peste limita legala, daca  circuli ca ei e bine ca nu incurci circulatia, dar nu e bine ca incasezi amenda.

Am vazut cum sta treaba si cu viteza, pe drum cu curbe nu se descurca, dar daca prind o portiune dreapta se rup in figuri.

#40
BebePanda

BebePanda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,242
  • Înscris: 09.10.2018
De unde ati conxluzionat ca cei ghidusi in trafic iau neurostimulatoare? Poate au matiz, poate stiu sa conduca, poate nu au avut nici in accident in 20 de ani de condus.

Apropo, pe unde conduc eu banda unu e taxi-autobuz.

#41
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
ghidusii aia din trafic sunt neurostimulati de la mama lor, si nu in sensul pozitiv

#42
BebePanda

BebePanda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,242
  • Înscris: 09.10.2018
Incearca sa lasi flameul deoparte. topicul e despre neurostimulatori, si nu am auzit pe nimeni sa faca accident de la o cafea cu lapte.

#43
cavit

cavit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,089
  • Înscris: 08.05.2016
Mai exact nu este cunoscut, nu a studiat nimeni treaba asta.

Cat despre benzi eu aleg de la bun inceput banda in functie de manevra care urmeaza sa o fac,  daca urmeaza sa fac stinga circul pe 2, iar daca urmeaza sa fac dreapta circul pe 1, pentru a evita sa fac manevre riscante.

#44
dan78rom

dan78rom

    in omnia paratus

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,070
  • Înscris: 28.02.2008
Tu nu esti ala caruia ii este frica sa conducă?
Ai deschis si topic. Eu am impresia ca esti doar un troll. In cazul in care nu esti troll, circula cu transportul in comun, si lasa-ne pe noi ceilalti, astia neurostimulati sa circulam linistiti. Permisul de conducere este un privilegiu, nu un drept. Nu esti in stare, stai naibii acasa, foloseste taxiul/trenul/alte mijloace de transport cu sofer asigurat.

#45
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005

View Postcavit, on 28 octombrie 2018 - 08:45, said:

Mai exact nu este cunoscut, nu a studiat nimeni treaba asta.

Cat despre benzi eu aleg de la bun inceput banda in functie de manevra care urmeaza sa o fac,  daca urmeaza sa fac stinga circul pe 2, iar daca urmeaza sa fac dreapta circul pe 1, pentru a evita sa fac manevre riscante.

vezi ca nu toate drumurile au 2 benzi pe sens.

#46
BebePanda

BebePanda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,242
  • Înscris: 09.10.2018
Da, inseamna ca fac o depasire si gata.

#47
cavit

cavit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,089
  • Înscris: 08.05.2016

View Postarg, on 28 octombrie 2018 - 09:31, said:

vezi ca nu toate drumurile au 2 benzi pe sens.


Doar unde au.

Cat despre neurostimulatoare, numa aci in Romania este tolerat condusul asta agresiv, dincolo nu vezi asa ceva, si neurstimulatoarele merg mana in mana cu asta.

Exista un obicei indezirabil potentat de aceste neurstimulatoare nenorocite.


Cred ca unii vor sa conduca asa si ar face orice, pentru asta, inclusiv sa ia neurstimulatoare.

Probabil ca discutia aci este sterila din punct de vedere al efectelor, trebuie bagati ceva bani in timp pe sticla pentru asta.

Cat despre condus mi-e frica aci in romanica cu ghidusii astia, in Germania nu am absolut nici o problema, desi mai apare si pe acolo cate un rominache cu 200 la ora pe autobanda, noroc ca sunt rari, restul respecta viteza legala.

#48
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
ghidusi sunt peste tot.
si culmea e ca nu romanii sunt primi in top.

#49
BebePanda

BebePanda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,242
  • Înscris: 09.10.2018

View Postcavit, on 28 octombrie 2018 - 16:09, said:

restul respecta viteza legala.

Cat e viteza legala pe autobahn?
Oricum nu cred ce spui, si eu ma feresc aici sa o calc de frica valorii amenzii.

Edited by BebePanda, 28 October 2018 - 16:35.


#50
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005

View PostBebePanda, on 28 octombrie 2018 - 16:34, said:

viteza legala ... ma feresc aici sa o calc...
ma intreb cum calci tu viteza legala...
(si chiar am o imaginatie bogata)

un neurostimulant cred ca te poate ajuta, in cazul asta.

Edited by arg, 28 October 2018 - 17:05.


#51
BebePanda

BebePanda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,242
  • Înscris: 09.10.2018

View Postarg, on 28 octombrie 2018 - 17:04, said:

ma intreb cum calci tu viteza legala...
(si chiar am o imaginatie bogata)

un neurostimulant cred ca te poate ajuta, in cazul asta.
Merg cu 140 pe portiune de 120, unde nu exista camere fixe. Happy? Motorasul e la sarcina maxima. Atat poate matizul pe drept

Edited by BebePanda, 28 October 2018 - 17:13.


#52
cavit

cavit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,089
  • Înscris: 08.05.2016

View PostBebePanda, on 28 octombrie 2018 - 16:34, said:

Cat e viteza legala pe autobahn?
Oricum nu cred ce spui, si eu ma feresc aici sa o calc de frica valorii amenzii.
  

Sunt zone cu limitare fie la la 120 fie la 140 sunt si zone fara limitare, pe intrari si iesiri este limitatare la 90.

Insa aci sa tii pasul cu ghidusii trebuie sa depasesti limita, mergi frumos cu 90 si intri in localitate si trebuie sa reduci, si sar o gramada la depasire, de multe ori in zone improprii si foarte riscante, si apoi ii vezi coada la radar, ce timp castiga cu asta?

Solenza chelita de orice chestie neesentiala prinde si 180 si este rezonabil de stabila, merge mult mai frumos ca loganu dar nu obisnuiesc sa fac asa ceva, sunt pe drum public nu pe pista de incercari!

Am mers si cu chestii mai puternice, dar modele grele aproape 2 tone goala, la viteza mare face ce vrea ea nu ce vrei tu.

Altceva este monopostul chiar si un mic atom, dar oricum nu mergi cu asa ceva pe drumuri publice, doar daca te invita cineva la o distractie pe pista.

Edited by cavit, 29 October 2018 - 17:43.


#53
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,083
  • Înscris: 09.01.2007

View Postcavit, on 27 octombrie 2018 - 18:52, said:

Exemple de neurostimulatoare, calciu, taurina,  cofeina, carnitina, derivati de GABA (gamma-aminobutiric acid), amfetamine


Ne-ai spart. Pot sa mananc telemea la volan ?!
GABA se da pt calmare.
Taurina - e in ceafa la gratar.

View Postcavit, on 27 octombrie 2018 - 18:52, said:

Mi-a luat ceva vreme sa ma dumiresc ca circulatia functineaza ca un sistem de comunicatii de date: protocoalele pe astfel de sisteme, presupun ascultare sa verfice daca e liber canalul si apoi emisie, daca este liber, problema apare daca sistemele au timpi de raspuns mult diferiti, cele rapide pot intra considerand ca este liber, dar cele mai lente care au ascultat mai inainte intra si ele,

Pentru o buna fuctionare timpii de raspuns trebuie armonzati.

wtf
Ori iti bati joc de noi, ori de tine.

#54
cavit

cavit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,089
  • Înscris: 08.05.2016
Cu astia trebuie sa ai protectie de sus, mergeam linistit cu bicicleta, si iese unul din dreapta sa dea peste mine. si l-am lasat sa se duca si pune frina de era sa dau in el.

  Nici cu masina nu e nici o diferenta, aci se circula salbatic, nu toti suntem la fel, dar nimeni nu te intelege si nu te ajuta, normal, dupa ce-ti fac cateva cateva figuri din astea obosesti si ajungi sa gresesti.

Si dupa trozneala se da jos cate un nene trecut de varsta a doua care topaie ca pantera roz de zici ca a luat supradoza de taurina.

Sunt mai intelegatori aia tineri, cand imbatrinesti nu are rost sa te joci cu viteza, numa ca unii nu se vad decat pe ei.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate