Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri magazin online quickmobile?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn
 Didgeridoo

Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...

Orientare antena prime focus
 Problema conectare mail yahoo

comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...

Internetul este neutilizabil fara...
 Eroare cloud burn icopy face id

DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana

Cum se imparte legal o mostenire ...
 

Samsung si Apple amendate !

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
54 replies to this topic

#19
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View PostOPEDI, on 26 octombrie 2018 - 11:13, said:

Daca eu imi dau foc la casa pentru a incasa asigurarea???
E infractiune? Ce patesc?
Daca o pesoana fizica comite infractiuni, de ce o persoana juridica care face exact acelasi lucru, primeste doar o amenda???

Nu e infractiune, dar nu-ti da nici drku bani.. ajungi si dormi sub pod
Asigurarile sunt facute doar sa decartezi nu sa incasezi.  Foarte multi nu inteleg acest lucru si, cand ii loveste necazul.. se trezesc cu degetul in gura.

View Postf300, on 26 octombrie 2018 - 11:09, said:

Pentru a intelege ce se intimpla trebuie tras un ochi la detalii: problema nu e ca softul a fost prost sau ca incetineste (intentionat sa nu, cu bune intentii sau nu) ci ca nu au fost suficient de avertizati utilizatorii si ca nu exista downgrade.

Nu trebuie avertizati, trebuie interzise prin lege astfel de practici.. adica utilizatorul trebuie sa nu poata sa instaleze ce nu se potriveste cu telefonul lui si acesta sa continue sa functioneze cu aplicatiile pe care le are deja .. pana crapa sau pana utilizatorul decide sa faca rost de bani pentru altul.

Edited by rosix, 26 October 2018 - 11:16.


#20
OPEDI

OPEDI

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,729
  • Înscris: 16.11.2017

View Postrosix, on 26 octombrie 2018 - 11:15, said:

Nu e infractiune, dar nu-ti da nici drku bani.. ajungi si dormi sub pod
pai nu am facut nimic rau...........
Doar am optimizat niste fluxuri financiare.
( cu bune intentii, sau NU???)

Edited by OPEDI, 26 October 2018 - 11:19.


#21
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,731
  • Înscris: 09.11.2016

View PostTruthHurts, on 26 octombrie 2018 - 11:07, said:

Si cam care ar fi companiile alea?
Uite eu am luat si REBRANDINGuri, ca ALLVIEW.
Am ALLVIEW V1 Viper L din 2014, Quad Core amarat MTK, 1 GB RAM rezolutie 900x480p android 4.4.1 il foloseste fetita pentru youtube fara LAG si azi il conecteaza pe smart TV care este un FINLUX( VEstel) deci nu BRAND si ii merge perfect.
Mama are Allview V1 Viper S 4G Snap Dragnon, Adreno android 4.4.4, rezolutie 1280x720p, 2 GB RAM merge si facebook  fara agatari si youtube si conectari la smart TV si este din 2015, sotia are ALLVIEW V2 Viper S Octacore MTK 3 GB RAM , Android 7.0 rezolutie 1080p merge orice il pune sa faca inclusiv compatibilitati pe infra rosu.
Eu am XIAOMI REDMI 5 PLUS cu Octacore Snap Dragon 625, Adreno, 3 GB RAM rezolutie 1080p+ a costat 700 lei a primit update de la 7.1 la 7.1.2 la 8.1 si merge de rupe bateria tine 3 zile la o utilizare de 3 ore pe zi ca smartphone si 2 ore vorbire ca telefon.
Nu-mi lipseste samsung, desi am iesit cu prieteni care au Samsung S7 Edge si se bloca pe facebook sau instagram, iar ALLVIEWul ala V2 Viper S nu gafaie, deci cu ce ma incalzeste ecranul ala glossy sau ca scrie Samsung daca el lesina pe FACEBOOK ?

Edited by notrust, 26 October 2018 - 11:24.


#22
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017

View Postf300, on 26 octombrie 2018 - 11:09, said:

Pentru a intelege ce se intimpla trebuie tras un ochi la detalii: problema nu e ca softul a fost prost sau ca incetineste (intentionat sa nu, cu bune intentii sau nu) ci ca nu au fost suficient de avertizati utilizatorii si ca nu exista downgrade. In cazul fericit o sa avem ceva mai multe avertismente pe care sa dai ok (nerelevant, doar sa se simta toata lumea multumita) si posibilitatea sa faci downgrade (lucru interesant). In cazul nefericit s-ar putea sa nu mai avem update-uri la device-urile vechi (sau daca Apple vor sa fie total nesimtiti pot sa faca ca Google, va costa Google Play in Europa - mai tare suportam 7 generatii de device-uri pe IOS12 dar in restul lumii, in Italia numai 2).

Din stirile recente mi s-a parut cel mai interesant ca Motorola are acum componente/kituri de reparatie oficiale. Oricum telefoanele lor ieftine (ma refer la alea in jur de 100 euro) erau excelente pentru cine vroia ceva luat local (nu xiaomi comandat la chinezi, etc), chiar imi venea sa imi iau un telefon de backup asa de chestie. Pe de alta parte ca ai componente oficial (probabil la preturi destul de piperate) la un telefon care abia mai face probabil 200 lei cind iese din garantie nu stiu daca e asa o mare pleasca. Dar ca principiu mi-a placut ideea.
Uite o idee mai buna....face producatorul un produs rezistent si foarte bun...si inchei cu producatorul un fel de abonament...platesti in fiecare luna cate nitel pentru folosirea lui pe multi ani. Astfel producatorul isi ia banii si face bani in continuare chiar daca nu scoate noi produse iar utilizatorul va avea un produs excelent pe care il va inlocui abia peste cativa ani... cand producatorul va scoate un produs la fel de bun....
Astfel in loc sa platesti jde milioane dintr-o data platesti produsul in rate cum ar veni , produsul e cautat, spargi piata cu el, si nici fiecare utilizator in parte nu trebuie sa dea mult pe produs lunar....
De fapt schema asta asa si se numeste ...plata in rate. Si e disponibila de cand lumea. Dar samsung si apple nu au auzit de genul asta de afaceri...

Edited by karax, 26 October 2018 - 11:25.


#23
diegodanny

diegodanny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,354
  • Înscris: 01.07.2015

View PostTruthHurts, on 26 octombrie 2018 - 11:09, said:

Nu mai bine emigrezi tu in coreea de nord si cumperi produsele facute de aia? Atat ca s-ar putea sa n-aiba deloc telefoane facute de ei, dar te descurci tu.. vorbesti in bolul cu orez...
Au si aia telefoane facute la ei in tara Posted Image
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/kghkIE4Altc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/xfk0mPADJXY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/CIaAerv6w0Y?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Videoclipurile cu telefoane de mai sus sunt ceva mai vechi, de prin 2014.
Astia fac si masini la ei in tara Posted Image
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/EqSODQMTvBU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by diegodanny, 26 October 2018 - 11:40.


#24
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View Postrosix, on 26 octombrie 2018 - 11:18, said:

Nu trebuie avertizati, trebuie interzise prin lege astfel de practici

Si prostia ar trebui sa fie interzisa prin lege dar deschizi browserul si te crucesti. Si accidentele de masina, nu mai spun de avion. Si multe alte lucruri...

#25
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
astia macar au luat 10 milioane euro amenda, probbail profitul pe 1 zi, pe cand UK a dat o amenda derizorie facebook-ului, vreo juma de milion

e mult spus amenzi, pentru ca fiind atat de mici, pot fi trecute cu usurinta in contabilitate la rubrica "consumabile"
amenzile sunt prea mici ca sa-i descurajeze pe viitor sa mai procedeze astfel

#26
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postrosix, on 26 octombrie 2018 - 11:08, said:

Ti s-o fi parand tie dar e o tactica de marketing.. Pui prostii sa dea banii apoi, dupa care incep barierele in utilizare:  ori apare o taxa noua, ori se trece de la EURO5 la EURO6, ori se scumpesc pana la cer consumabilele... ori apar aplicatii care iti blocheaza telefonul... chestii din astea.

De aceea va spun:  nu mai dati bani la escroci - banci, guverne, corporatii.
Ce să facem? Cercetătorii şi dezvoltatorii fug din România, românii rămaşi pupă moaşte, avem un nou "ministru" la Cercetare... Degeaba suntem bine intenţionaţi, dacă nu ştim să fabricăm smartphone-uri.

Mai mult ca sigur că sistemul de operare Scorillo le-ar fi dat lovitura atât lui iOS cât şi lui Android, românii nu şi-ar fi aglomerat telefoanele cu bloatware, am fi avut numai aplicaţii freeware şi ad-free de la IT-iştii noştri, drăguţii de ei, iar Google Maps ar fi fost doar o soluţie de avarie în cazul picării serverului RoAD la primul fulger mai serios.
Dar, cât timp se pupă moaşte şi se ridică catedrala neamului lor, trebuie să ne limităm la Apple şi Samsung.

Mă întreb când va fi amendat şi Huawei pentru trişare la benchmark-uri, de a ajuns Mate 20 Pro să dea de pământ cu Note 9 - auzi dumneata. Culmea e că mulţi iau în serios benchmark-urile şi apoi se plâng că ochii oblici de la Huawei şi Xiaomi îi lasă cu privirea în soare.

#27
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,731
  • Înscris: 09.11.2016

View PostPSC, on 26 octombrie 2018 - 11:43, said:

Mă întreb când va fi amendat şi Huawei pentru trişare la benchmark-uri, de a ajuns Mate 20 Pro să dea de pământ cu Note 9 - auzi dumneata. Culmea e că mulţi iau în serios benchmark-urile şi apoi se plâng că ochii oblici de la Huawei şi Xiaomi îi lasă cu privirea în soare.
Te cam frustreaza faptul ca ai aruncat banii pe un NUME, sume nejustificat de mari in raport cu performantele Posted Image

Edited by notrust, 26 October 2018 - 11:50.


#28
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Eu nu am inteles in cazul acelei porcarii cu RAR care nu mai elibera carti de identiate pentru masini noi EURO5 de ce nu a incendiat nimeni o astfel de masina in fata la RAR sau la Guvern.

Pentru ca, atat corporatia cat si statul si-au luat banii sau taxele pe masinile alea.. Iar asta e doar un exemplu de mega-escrocherie in care sunt implicate guverne mana in mana cu corporatiile capitaliste in detrimentul consumatorului.. care, repet, totusi a platit.   Produsul neconform cu standardele trebuie oprit la poarta fabricii si escrocii de capitalisti amendati cu o amenda sa n-o poata duce, nu aruncata pisica in spatele consumatorului final, cum se intampla de obicei.

De aceea va spun:  boicotati sistemul.. nu mai dati bani la banci, guvene, corporatii...

Edited by rosix, 26 October 2018 - 11:54.


#29
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,731
  • Înscris: 09.11.2016

View Postrosix, on 26 octombrie 2018 - 11:53, said:

Eu nu am inteles in cazul acelei porcarii cu RAR care nu mai elibera carti de identiate pentru masini noi EURO5 de ce nu a incendiat nimeni o astfel de masina in fata la RAR sau la Guvern.

Pentru ca, atat corporatia cat si statul si-au luat banii sau taxele pe masinile alea.. Iar asta e doar un exemplu de mega-escrocherie in care sunt implicate guverne mana in mana cu corporatiile capitaliste in detrimentul consumatorului.. care, repet, totusi a platit.
Deschide un subiect pe aria potrivita.

#30
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postnotrust, on 26 octombrie 2018 - 11:54, said:

Deschide un subiect pe aria potrivita.

N-am chef de asa ceva.. daca tu deschizi, eu il sustin...  Am mai deschis eu niste topicuri bazate pe escrocheria RCA pentru masini care stau pe loc in curte si mi-a sarit lumea in cap ca nu inteleg eu logica sistemului facut sa le ia banii desi nu beneficiaza de nimic.

Edited by rosix, 26 October 2018 - 11:57.


#31
breitner

breitner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,819
  • Înscris: 17.05.2010

View PostPSC, on 26 octombrie 2018 - 11:43, said:

Ce să facem? Cercetătorii şi dezvoltatorii fug din România, românii rămaşi pupă moaşte, avem un nou "ministru" la Cercetare... Degeaba suntem bine intenţionaţi, dacă nu ştim să fabricăm smartphone-uri.

Mai mult ca sigur că sistemul de operare Scorillo le-ar fi dat lovitura atât lui iOS cât şi lui Android, românii nu şi-ar fi aglomerat telefoanele cu bloatware, am fi avut numai aplicaţii freeware şi ad-free de la IT-iştii noştri, drăguţii de ei, iar Google Maps ar fi fost doar o soluţie de avarie în cazul picării serverului RoAD la primul fulger mai serios.
Dar, cât timp se pupă moaşte şi se ridică catedrala neamului lor, trebuie să ne limităm la Apple şi Samsung.

Mă întreb când va fi amendat şi Huawei pentru trişare la benchmark-uri, de a ajuns Mate 20 Pro să dea de pământ cu Note 9 - auzi dumneata. Culmea e că mulţi iau în serios benchmark-urile şi apoi se plâng că ochii oblici de la Huawei şi Xiaomi îi lasă cu privirea în soare.

Deja exista Eelo beta (apropos de Scorillo) pentru cei ce tin la intimitatea lor (100% nimic nu e sigur).
Iar Huawei nu va primi amenda doar le va mari taxele de import (ii ingroapa mai usor asa)!

#32
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,731
  • Înscris: 09.11.2016

View Postbreitner, on 26 octombrie 2018 - 11:59, said:

Iar Huawei nu va primi amenda doar le va mari taxele de import (ii ingroapa mai usor asa)!
Nu o sa mareasca nimeni nimic, mezeriile alea de Apple si Samsung sa-si revizuiasca atitudinea, oricum pe Samsung o sa-i vad pe panta Nokia in urmatorii 10 ani, iar Apple o sa mai piarda la vanzari, dar vor supravietui pentru ca iOS are mai multi cretinei decat are androidul.

Edited by notrust, 26 October 2018 - 12:05.


#33
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018

View Postnotrust, on 26 octombrie 2018 - 10:36, said:

Amenda mi se pare mica pentru acesti giganti, meritau amendati pana la limita falimentului.
Amenda nu e decat praf in ochii maselor care asa se cred tutelate. Companiile au pus demult la socoteala "cheltuiala" asta si au recuperat-o de x ori.

#34
JustARandomGuy

JustARandomGuy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 562
  • Înscris: 13.02.2018
Amenda am inteles.
Ce se intampla cu banii incasati?
Cine ii ia? Ajung ei prin niste mijloace inapoi la clienti? (joke!)

Pe bune...

#35
c6t9

c6t9

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,941
  • Înscris: 20.01.2004

View Postf300, on 26 octombrie 2018 - 11:09, said:

Pentru a intelege ce se intimpla trebuie tras un ochi la detalii: problema nu e ca softul a fost prost sau ca incetineste (intentionat sa nu, cu bune intentii sau nu) ci ca nu au fost suficient de avertizati utilizatorii si ca nu exista downgrade. In cazul fericit o sa avem ceva mai multe avertismente pe care sa dai ok (nerelevant, doar sa se simta toata lumea multumita) si posibilitatea sa faci downgrade (lucru interesant). In cazul nefericit s-ar putea sa nu mai avem update-uri la device-urile vechi (sau daca Apple vor sa fie total nesimtiti pot sa faca ca Google, va costa Google Play in Europa - mai tare suportam 7 generatii de device-uri pe IOS12 dar in restul lumii, in Italia numai 2).

Din stirile recente mi s-a parut cel mai interesant ca Motorola are acum componente/kituri de reparatie oficiale. Oricum telefoanele lor ieftine (ma refer la alea in jur de 100 euro) erau excelente pentru cine vroia ceva luat local (nu xiaomi comandat la chinezi, etc), chiar imi venea sa imi iau un telefon de backup asa de chestie. Pe de alta parte ca ai componente oficial (probabil la preturi destul de piperate) la un telefon care abia mai face probabil 200 lei cind iese din garantie nu stiu daca e asa o mare pleasca. Dar ca principiu mi-a placut ideea.

Exact. Titluri de rahat puse de media. Justificările sunt mult mai complexe. Și de fapt e ca la mașini. Amendați VW, însă la verificări toți au ieșit pozitiv. Dar lumea o ține numai cu VW și atât. Americanii și-au amendat gras și propriile companii. În Franța producătorii au fost iertați de guvern chiar și cu dovezile pe masă, concesia din partea lor fiind retragerea treptată a motoarelor diesel. Așa că sare lumea în sus degeaba de bucurie că au fost amendați ăștia și că își cumpără de la alții. Nu se poate avansa cât cere concurența. Huawei a trebuit să-și modifice comportamentul în teste ca să iasă bine. Nokia, Sony etc. făcuseră pozele și clipurile cu alte aparate decât cele promovate încă de ani buni în urmă. Și câte or mai fi pe care nu le știm direct...

#36
ccf_cristi

ccf_cristi

    Asa si?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,496
  • Înscris: 13.10.2010

View Postrosix, on 26 octombrie 2018 - 11:18, said:

Nu trebuie avertizati, trebuie interzise prin lege astfel de practici.. adica utilizatorul trebuie sa nu poata sa instaleze ce nu se potriveste cu telefonul lui si acesta sa continue sa functioneze cu aplicatiile pe care le are deja .. pana crapa sau pana utilizatorul decide sa faca rost de bani pentru altul.
De exemplua whatsapp nu te mai lasa sa utilizezi aplicatia pe sisteme de operare android foarte vechi, te obliga la un anumit timp sa-i faci update.
Chiar daca SO imi functioneaza si nu afecteaza performantele aparatului cu ce ma incalzeste daca sunt conditionat de aplicatiile pe care le folosesc sa-i fac update?!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate