Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...
 La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)
 sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android

Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...
 Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri

Sfat / recomandare construire aco...

Cablu analog vs digital
 

Samsung si Apple amendate !

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
54 replies to this topic

#1
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,731
  • Înscris: 09.11.2016
Ambele companii au fost amendate ca isi limitau performantele vechilor terminale ca sa-si forteze clientii sa le cumpere pe cele noi.
Asta banuiesc si despre Intel care folosesc Meltdown si Inspectre pentru a omora generatiile vechi de procesoare pentru ca-n realitatea puterea HARDWARE disponibila din 2016 pana-n prezent este foarte avansata fata de performantele software disponibile.
Amenda mi se pare mica pentru acesti giganti, meritau amendati pana la limita falimentului.

"Autoritatea pentru concurență din Italia a decis miercuri să amendeze cu 10 milioane de euro producătorul american de telefoane Apple Inc. și cu cinci milioane de euro rivalul sud-coreean Samsung Electronics Co."

Societăți din grupul Apple și din grupul Samsung au adoptat practici comerciale incorecte”, a concluzionat Autoritatea pentru concurență din Italia la finalul anchetei sale. Potrivit rezultatelor acestei anchete, unele update-uri software pentru telefoanele Apple și Samsung “au provocat grave disfuncționalități și au redus semnificativ performanțele, accelerând astfel procesul de înlocuire”.

La fel și în cazul Apple, care a obligat proprietarii de smartphone-uri din seria iPhone 6 să instaleze sistemul operațional dezvoltat pentru modelul iPhone 7, iar ulterior și un update software pentru acest sistem, ceea ce a provocat utilizatorilor probleme similare cu cele întâmpinate de proprietarii de telefoane Samsung. În plus, Apple a fost amendat și pentru că nu a reușit să ofere clienților informații clare cu privire la modul în care să mențină sau eventual să înlocuiască bateriile telefoanelor.

Apple a recunoscut anul trecut că anumite programe software pentru iPhone au avut ca efect încetinirea performanțelor anumitor telefoane.

SURSA:

https://stirileprotv...lefoanelor.html


#2
YourFan

YourFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 30.01.2017
Banii de-o tigara pentru ei...

#3
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,998
  • Înscris: 14.03.2013
Din cate stiu, Apple avea problema asta din cod insa practic ei incetineau procesorul astfel ca lasau impresia ca bateria tine la fel ca atunci cand ai luat terminalul. O smecherie in genul Volkswagen.
Iar la Samsung oricum problema mare era ca, la fiecare update de software iti mai baga pe gat ceva bloatware pe care nu puteai sa il dezinstalezi (daca nu faceai root si pierdeai garantia).

Edited by jm2010, 26 October 2018 - 10:49.


#4
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,731
  • Înscris: 09.11.2016

View PostYourFan, on 26 octombrie 2018 - 10:48, said:

Banii de-o tigara pentru ei...
Asta am zis si eu.

Importanta este lovitura de imagine totusi, insa oile raman oi.

#5
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Niste escroci.. ca majoritatea capitalistilor.

#6
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,731
  • Înscris: 09.11.2016

View Postrosix, on 26 octombrie 2018 - 10:54, said:

Niste escroci.. ca majoritatea capitalistilor.
Hai sa n-o dam in balarii politice conspirationiste.
Sunt multe alte companii de unde iti poti cumpara produse de 10 ori mai bune decat de la astia.

Edited by notrust, 26 October 2018 - 10:56.


#7
alekz31

alekz31

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 731
  • Înscris: 04.09.2009

View Postrosix, on 26 octombrie 2018 - 10:54, said:

Niste escroci.. ca majoritatea capitalistilor.

Pai tocmai capitalismul iti da posibilitatea sa nu alegi Samsung sau Apple.

#8
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,108
  • Înscris: 30.04.2007
au falsificat testele de noxe .. ;) :D

sa-mi fie cu iertare dar sa-ti "omori" niste produse cu buna stiinta, mi se pare similar cu ce a facut volcsvaginu'

#9
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,998
  • Înscris: 14.03.2013

View Postrosix, on 26 octombrie 2018 - 10:54, said:

Niste escroci.. ca majoritatea capitalistilor.
Noroc cu capitalistii astia nenorociti ca ai si tu calculator sa poti posta pe SP :)) Fara ei erai inca la secera si ciocan pe camp.

#10
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postnotrust, on 26 octombrie 2018 - 10:55, said:

Hai sa n-o dam in balarii politice conspirationiste.
Sunt multe alte companii de unde iti poti cumpara produse de 10 ori mai bune decat de la astia.

Nu e nicio politica. Cumperi un produs, dai o caruta de bani dupa care incep surprizele pe care nu le stiai cand ai scos banii.

#11
TruthHurts

TruthHurts

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,155
  • Înscris: 06.10.2018

View Postnotrust, on 26 octombrie 2018 - 10:55, said:

Sunt multe alte companii de unde iti poti cumpara produse de 10 ori mai bune decat de la astia.
Si cam care ar fi companiile alea?

#12
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postr_murphy, on 26 octombrie 2018 - 11:04, said:

sa-mi fie cu iertare dar sa-ti "omori" niste produse cu buna stiinta, mi se pare similar cu ce a facut volcsvaginu'

Ti s-o fi parand tie dar e o tactica de marketing.. Pui prostii sa dea banii apoi, dupa care incep barierele in utilizare:  ori apare o taxa noua, ori se trece de la EURO5 la EURO6, ori se scumpesc pana la cer consumabilele... ori apar aplicatii care iti blocheaza telefonul... chestii din astea.

De aceea va spun:  nu mai dati bani la escroci - banci, guverne, corporatii.

#13
TruthHurts

TruthHurts

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,155
  • Înscris: 06.10.2018

View Postrosix, on 26 octombrie 2018 - 11:06, said:

Nu e nicio politica. Cumperi un produs, dai o caruta de bani dupa care incep surprizele pe care nu le stiai cand ai scos banii.
Nu mai bine emigrezi tu in coreea de nord si cumperi produsele facute de aia? Atat ca s-ar putea sa n-aiba deloc telefoane facute de ei, dar te descurci tu.. vorbesti in bolul cu orez...

#14
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View PostTruthHurts, on 26 octombrie 2018 - 11:07, said:

Si cam care ar fi companiile alea?

Huawei sau Xiaomi... ai ghicit.

View PostTruthHurts, on 26 octombrie 2018 - 11:09, said:

Nu mai bine emigrezi tu in coreea de nord si cumperi produsele facute de aia? Atat ca s-ar putea sa n-aiba deloc telefoane facute de ei, dar te descurci tu.. vorbesti in bolul cu orez...

Nu mai bine iti vezi tu de trebusoara ta... si vorbesti pentru tine?

Din punctul meu de vedere, escrocii capitalisti care fura clientul trebuie amendati fara numar...

Edited by rosix, 26 October 2018 - 11:10.


#15
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Pentru a intelege ce se intimpla trebuie tras un ochi la detalii: problema nu e ca softul a fost prost sau ca incetineste (intentionat sa nu, cu bune intentii sau nu) ci ca nu au fost suficient de avertizati utilizatorii si ca nu exista downgrade. In cazul fericit o sa avem ceva mai multe avertismente pe care sa dai ok (nerelevant, doar sa se simta toata lumea multumita) si posibilitatea sa faci downgrade (lucru interesant). In cazul nefericit s-ar putea sa nu mai avem update-uri la device-urile vechi (sau daca Apple vor sa fie total nesimtiti pot sa faca ca Google, va costa Google Play in Europa - mai tare suportam 7 generatii de device-uri pe IOS12 dar in restul lumii, in Italia numai 2).

Din stirile recente mi s-a parut cel mai interesant ca Motorola are acum componente/kituri de reparatie oficiale. Oricum telefoanele lor ieftine (ma refer la alea in jur de 100 euro) erau excelente pentru cine vroia ceva luat local (nu xiaomi comandat la chinezi, etc), chiar imi venea sa imi iau un telefon de backup asa de chestie. Pe de alta parte ca ai componente oficial (probabil la preturi destul de piperate) la un telefon care abia mai face probabil 200 lei cind iese din garantie nu stiu daca e asa o mare pleasca. Dar ca principiu mi-a placut ideea.

#16
alekz31

alekz31

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 731
  • Înscris: 04.09.2009

View Postrosix, on 26 octombrie 2018 - 11:08, said:

De aceea va spun:  nu mai dati bani la escroci - banci, guverne, corporatii.

View Postrosix, on 26 octombrie 2018 - 11:09, said:

Huawei sau Xiaomi... ai ghicit.

LOL!

#17
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,731
  • Înscris: 09.11.2016

View PostTruthHurts, on 26 octombrie 2018 - 11:07, said:

Si cam care ar fi companiile alea?
Huawei, Xiaomi, ONE Plus, Honnor, etc.

#18
OPEDI

OPEDI

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,729
  • Înscris: 16.11.2017
Daca eu imi dau foc la casa pentru a incasa asigurarea???
E infractiune? Ce patesc?
Daca o pesoana fizica comite infractiuni, de ce o persoana juridica care face exact acelasi lucru, primeste doar o amenda???

Edited by OPEDI, 26 October 2018 - 11:15.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate