Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Ce facultate de medicina din tara sa aleg?

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
roby26

roby26

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 133
  • Înscris: 29.12.2013
Salutare!

Urmeaza sa imi aleg o facultate, clar va fi medicina, nu asta este problema, probleme este..care facultate de medicina din tara? Mentionez ca sunt mai aproape de Iasi, oricum, oscilez intre Iasi, Bucuresti si Cluj, alte facultati de calitate nu mai vad, poate Mures, dar nu prea ma atrage. Stiu ca la Cluj au o admitere destul de grea, la Bucuresti sau Iasi cred ca intru fara probleme, mai ales la Iasi, acum, daca sunteti de pe aici medicinisti la unele facultati dintre acestea sau imi puteti da anumite sfaturi, as aprecia mult. E clar ca se intra mai usor la Iasi decat la Cluj si Bucuresti, intrebarea ar fi daca asta face facultatea din Iasi..una mai slaba? De asemenea, nu as alege Clujul fiindca e departe si macar daca ma duc departe sa ma duc in capitala, mai multe posibilitati. Ma rog, astept raspunsurile voastre.

Multumesc anticipat!

#2
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Daca e greu ... poate nu e de tine medicina .
Iasi sau Bucuresti ca la Cluj nu ai sanse .

#3
roby26

roby26

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 133
  • Înscris: 29.12.2013

 Baxon, on 26 octombrie 2018 - 00:01, said:

Daca e greu ... poate nu e de tine medicina .
Iasi sau Bucuresti ca la Cluj nu ai sanse .
Nu stiu daca am sau nu, Clujul ar fi oricum a treia optiune, fac subiecte acum de Cluj de notele..6-6,5 si mai am destul timp, nu zic ca sunt ca intrat dar nu dau inapoi de la munca, that's all.

#4
spe_ripper

spe_ripper

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,519
  • Înscris: 04.03.2009
La Tg. Mures sunt niste doctori foarte buni

#5
internet_max

internet_max

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 365
  • Înscris: 13.05.2018
Cunosc un medic care a facut la Constanta. Super profesionist.

Cred ca foarte mult conteaza cat de mult iti place ceea ce faci (dispus sa inveti si sa depui efort).

#6
roby26

roby26

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 133
  • Înscris: 29.12.2013

 internet_max, on 26 octombrie 2018 - 16:29, said:

Cunosc un medic care a facut la Constanta. Super profesionist.

Cred ca foarte mult conteaza cat de mult iti place ceea ce faci (dispus sa inveti si sa depui efort).
Asta e interesant, chiar multi ziceau sa nu fac la Constanta, poate nu conteaza chiar atat facultatea.

#7
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Daca vrei sa inveti ceva calumea, mergi intr-unul dintre cele trei orase, clar Davila e cea mai buna facultate din tara.
Daca vrei sa dai bani si sa traiesti smecheros, te duci la Constanta. Combinatiile si "afacerile" merg calumea in orasul asta.

#8
alin---

alin---

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 16.10.2018
Bucuresti sau Tg. Mures.

In calitate de medic,iti recomand una din cele doua.

#9
SharonCollins

SharonCollins

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,194
  • Înscris: 07.04.2017
Targu Mures

#10
internet_max

internet_max

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 365
  • Înscris: 13.05.2018

 alin---, on 28 octombrie 2018 - 21:11, said:

Bucuresti sau Tg. Mures.

In calitate de medic,iti recomand una din cele doua.

Unde lucrezi? Pe ce specialitate?

#11
alin---

alin---

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 16.10.2018
Chirurgie generala si esofagiana,spitalul clinic de urgenta Sf.Pantelimon - Bucuresti.

#12
ttt_i

ttt_i

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 16.08.2015
Trebuie sa vezi daca ai vocatie pentru asa ceva. Este o profesie care te consuma.
Nu conteaza prea mult unde faci facultatea. Studiul individual are o pondere mare in pregatirea unui viitor medic.
Am vorbit cu un absolvent care a terminat la Bucuresti si care a recunoscut ca nu stie sa masoare o tensiune, nici sa asculte cu stetoscopul. Nu a fost intrebat de nimeni in cei 6 ani de facultate daca a invatat sa faca o injectie. Majoritatea profesorilor nu sunt interesati daca un student a deprins ceva practic. Totul este bazat pe teorie, pe memorare... Probabil ca vor invata practica in perioada de rezidentiat.
Deci, dupa mine nu are importanta in ce oras faci facultatea. Totul depinde de cat de constiincios esti, daca ai vocatie.
Recent am insotit o persoana varstnica la o comisie de expertiza medico-legala ca apartinator, si am constatat cu stupoare ca medicul psihiatru care facea parte din acea comisie nu a avut rabdare sa asculte nici 10 la suta din ce trebuia sa spunem. In plus, avea si un ton ridicat, isteric, chiar conflictual... M-am mirat, oare asa trebuie sa se comporte un medic primar psihiatru cu pacientii!
M-am uitat pe internet sa vad unde a terminat facultatea aceasta doctorita si am vazut ca la... Bucuresti.
Deci, un medic fara vocatie, fara sa spun mai multe...

#13
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,917
  • Înscris: 25.06.2007

 ttt_i, on 16 noiembrie 2018 - 08:42, said:

Am vorbit cu un absolvent care a terminat la Bucuresti si care a recunoscut ca nu stie sa masoare o tensiune, nici sa asculte cu stetoscopul.
Si cum a trecut de examenul practic de la semiologie sau de la medicina interna? :habarnam:
Ca sa nu mai zic de stagiile de spital...
Referitor la auscultatia cu stetoscopul, fisiere audio cu exemple din patologiile pulmonare si cardiace se gasesc pe net, doar sa le cauti...

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate