Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Adezivi renovare baie

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#1
vallyyy

vallyyy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 12.02.2008
Va salut ! As dori sa renovez baia la un apartament cu 3 camere,baie nu are geam sau perete exterior.Este vorba de 22 de metri de faianta si 3.5 metri de gresie,mi s-au recomandat de catre meseriasi urmatoarele:
- 8 saci de CM9
- un sac de CM17
-un sac de CT126
-un sac de CT127
Se va pastra cada veche de fonta,in jurul ei urmand sa se faca un zid de BCA,pentru acest zid mi s-a cerut CM17,acum vorbeam cu un prieten si el imi spunea ca nu ar fi ok pt asa ceva. Totodata in loc de CM9 el imi spune sa merg pe CM11,este vorba de o diferenta de 90 de lei in plus fata de CM9,deci nu chiar o avere.
In concluzie : Merge facut zidul de BCA cu CM17 ?  Merita CM11 in loc de CM9?

Attached Files

  • Attached File  Baie.jpg   288.61K   131 downloads


#2
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,608
  • Înscris: 07.02.2003
Pune o cada calumea moderna, ai loc acolo nu te ingramadi in aia mica.

#3
vallyyy

vallyyy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 12.02.2008
Cazile moderne nu sunt atat de rezistente,locuim cu socrii si soacra-mea este o femeie mai corpolenta si sta de multe ori pe marginea cazii,nu stiu cum ar rezista o cada acrilica in cazul nostru.Asa ca decat sa ne legam la cap,mergem pe drumul batatorit,v-a fi reconditionata cu email nu ramane asa

#4
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,583
  • Înscris: 17.08.2007
Reconditionarile astea ale emailului nu rezista prea mult si tot urat si vechi va arata cada.

#5
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,608
  • Înscris: 07.02.2003

View Postvallyyy, on 25 octombrie 2018 - 22:31, said:

Cazile moderne nu sunt atat de rezistente,locuim cu socrii si soacra-mea este o femeie mai corpolenta si sta de multe ori pe marginea cazii,
Sunt rezistente stai linistit, eu am greutate mare si e oki. In plus cada se instaleaza si ea cu suport si margini special pentru preluarea greutatii.

#6
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013
CM9 e cel mai penal adeziv. Nici in cotet la gaini nu l-as folosi. Minim CM11.
CM17 e de exterior, rezista la inghet dezghet. N-ai ce face cu el in baie. Bine...rau nu e..doar scump.

#7
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,436
  • Înscris: 05.07.2018
Ia CM9 si poti renova peste cativa ani fara voia ta. Exact asa cum am facut eu.

View Postvallyyy, on 25 octombrie 2018 - 22:31, said:

Cazile moderne nu sunt atat de rezistente,locuim cu socrii si soacra-mea este o femeie mai corpolenta si sta de multe ori pe marginea cazii,nu stiu cum ar rezista o cada acrilica in cazul nostru.Asa ca decat sa ne legam la cap,mergem pe drumul batatorit,v-a fi reconditionata cu email nu ramane asa
Presupun ca ai fost la hoteluri unde aveau cabina de dus. Ai facut o comparatie?

Mie nu doar ca nu imi mai plac cazile de cand am trecut la cabina de dus, ci le urasc.

#8
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,670
  • Înscris: 10.10.2011
eu nu te pot ajuta cu informatii despre adezivi dar pot sa iti spun ca masa mea e de 0,1 tone si am vana "de plastic" . nu sh cum au montat-o mesterii dar nu misca deloc. stiu ca au pus nisp sub ea si alte chestii.

#9
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd ești condus de proști, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006
prost am fost că n-am aruncat cada... oricum facem duşuri rapide
în timp...va fi din ce în ce mai grea escaladarea ei...şi cum picătura de apă se va vinde  cu greutatea ei în aur...de francezi...

Edited by sarac.lipit, 26 October 2018 - 07:55.


#10
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,436
  • Înscris: 05.07.2018
Prima cabina de dus o luasem cu cada inalta (cam pe la inaltimea cazii clasice). Ma gandeam ca vor sta ai mei in fund pe colt la batranete (avea un fel de scaun). Nu luasem in considerare ca trebuie sa ridici picioarele atat de sus ca sa te urci in ea.

Aa, si neaparat sa luati cabina cu usi care sa nu fie pe role. Ruginesc rulmentii in timp. Am schimbat doua randuri pana acum.

#11
rzv74

rzv74

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 534
  • Înscris: 30.09.2014
la ce var te-ai gandit?

#12
vallyyy

vallyyy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 12.02.2008
Cada asta ramane,stiu si treaba cu reconditionatul ca nu tine,asta e,asa am hotarat toti,asa facem,urata cum e,stiu sigur ca suporta multe. Lavabila va fi cu ioni de argint de la kober,o am deja luata,este vorba doar de tavan. Ma intereseaza strict daca ce fac ei cu CM17 va fi ok?adica zidul de BCA din laterala cazii. Tot mai citind una alta o sa le propun CM11 ca vad ca spun multi ca e mai ok,in fond cu 100 de lei in plus nu e panica

Edited by vallyyy, 26 October 2018 - 08:52.


#13
alexsama

alexsama

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 554
  • Înscris: 12.01.2011
Si eu am pastrat cada veche, care arata foarte bine pentru batranetea ei. Nu stiu ce bateti campii atata cu toate caziile astea noi, sunt niste gunoaie care se rup in doua.

#14
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,040
  • Înscris: 26.04.2007
scoate cada, pune rigola si un geam....

CM17 pe toata zona "uda"
CM11 sau 12 pe gresie si zona unde vei sta in fata chiuvetei
CM 9 pe restul faiantei unde nu este zona "uda"

tavan alb simplu...

#15
IngN

IngN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 765
  • Înscris: 04.06.2012
CM 11plus peste tot. Chitul trebuie sa fie bun, apa nu ajunge la deziv.

#16
vallyyy

vallyyy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 12.02.2008
Am luat cm11,acum iarasi dilema,pe jos e mozaic lucios,merge cm11 la gresie sau e o problema ?

#17
aurick86

aurick86

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 230
  • Înscris: 23.11.2007

 Mihai_3, on 26 octombrie 2018 - 10:08, said:

scoate cada, pune rigola si un geam....



Si vecinii ce vor zice cand apa se va scurge petavanul si peretii lor?
In Romania nu am vazut nici macar 1 astfel de dus instalat corect.... in schimb am vazut destui care se spala la ligean ca sa nu se maai certe cu vecinii pana vine mesterul sa le mai dea un strat de nu-stiu-ce-cacat sa impermeabilizeze chiul gresiei.

#18
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,040
  • Înscris: 26.04.2007
aurick86: eu am asa ceva si nu curge apa pe tavanul omului ....

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate