Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

OnePlus 6t vs S9 PLUS

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
94 replies to this topic

#37
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Iata ce se intimpla cind lauzi cioara de pe gard: https://pocketnow.co...plus-6t-pricing , https://www.t3.com/n...nsive-phone-yet

De la "destula calitate la juma' de pret" marca "ieftina" a devenit "calitatea a doua la pret aproximativ full". Asta inainte de a lua in considerare ca probabil tot nu-si permit sa includa niste casti de cite economii au facut.

Edited by f300, 26 October 2018 - 06:29.


#38
feribalint

feribalint

    Il Consigliere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,456
  • Înscris: 24.05.2010
Mda, oare la ce preț va veni următorul flagship Samsung....
Sigur, prețul va depăși 1000 Euro, deci hai să lăsăm vrajeala....
OnePlus 6 T versiunea 8GB/128 văd că se scumpește doar cu 20 Euro. Versiunea precedentă a costat 569 Euro...

#39
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Pina una alta oneplus-ul e sub (ma refer la features ca la pret se pare ca o sa fie peste sau tot pe acolo) flagshipurile actuale Samsung deci de ce ar trebui comparat cu cele viitoare?

#40
kiario

kiario

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,531
  • Înscris: 19.08.2012
Un topic de rahat, spun asta deoarece initiatorul si-a spus deja parerea in prima postare "6t e rege" si dupa aceea nu a mai comentat nimic in toate aceste 3 pagini.
Un ...a aruncat o piatra si ...cam asta e topicul asta.

#41
i0nut_tt

i0nut_tt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,540
  • Înscris: 30.06.2014

View Postferibalint, on 26 octombrie 2018 - 07:33, said:

Mda, oare la ce preț va veni următorul flagship Samsung....
Sigur, prețul va depăși 1000 Euro, deci hai să lăsăm vrajeala....
OnePlus 6 T versiunea 8GB/128 văd că se scumpește doar cu 20 Euro. Versiunea precedentă a costat 569 Euro...

Samsung creste preturile din cauza lui Apple, pentru ca: marketing.

Imginea "premium" cere preturi premium, daca cei de la Samsung vin cu 1/2 din pretul unui Iphone, acest lucru presupune un semnal de alarma:
"Ceva nu este in regula", "sigur telefonul nu este bun, la banii astia".

Cand mi-am luat S9+, un prieten(detinator al unui J5) mi-a zis: "mai puneai 1000-1500 de ron si iti cumparai Iphone X"
Imaginea colectiva este: "mai scump=mai bun", trebuie sa ne obisnuim.


Exista solutii si pentru cei care nu doresc sa plateasca o avere pe telefoanele celor de la Samsung: achizitia telefonului la cateva luni dupa lansare cand pretul scade.

Orice achizitie a unui telefon in momentul asta este nejustificata pentru ca mai sunt cateva luni si apar noile modele: LPDDR4x vs. LPDDR 5, UFS 2.1 vs. UFS 3, Wifi AC vs Wifi AX, 4G vs 5G, 10nm vs.7nm sau 7nm LLP vs. 7nm EUV, acumulatori "traditionali" vs. acumulatori cu graphene.

Noile tehnologii aduc performante impresionante si sporuri de autonomie.


Referitor la OnePlus, daca investeau in cercetare isi "desenau" propriile procesoare, integrau nuclee ARM A76 si veneau cu ceva nou: procesor pe 7nm si altele.
Din moment ce Huawei a avut acces la ele, putea face acest lucru si One+, daca dorea.

Edited by i0nut_tt, 26 October 2018 - 08:10.


#42
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View Posti0nut_tt, on 26 octombrie 2018 - 08:09, said:

Samsung creste preturile din cauza lui Apple, pentru ca: marketing.

Imginea "premium" cere preturi premium, daca cei de la Samsung vin cu 1/2 din pretul unui Iphone, acest lucru presupune un semnal de alarma:

Ma rog, asta-i cea mai plauzibila presupunere (si da, culmea exista circumstante in care preturi mai mari duc la vinzari mai mari), dar din punct de vedere pur practic ce trebuie stiut este ca din experienta ultimilor ani firmele au politici foarte diferite de preturi. Oneplus si Apple tin pretul de la lansare practic constant pe cind la Samsung e in picaj enorm. Lumea vorbeste de flagshipurile de 1000 euro desi in cazul Samsung tot aceleasi telefoane ajung la 600 euro - asta inainte sa fie lansat urmatorul model! CULMEA e lume suparata ca se micsoreaza preturile (cititi si posturi mai sus in thread-ul citat mai jos)!!!

View Postchris_t, on 12 iunie 2018 - 07:48, said:

Da, e prostie sa dai 4.500 lei pe un telefon, acum admit asta. Da, accept ca scaderea procentuala e una la 4.500 lei si una la 2.500 lei, dar da-l si in masa de telefon, cum sa pierzi in 8 luni o suma cu care ti-ai lua lejer un alt telefon de top?!?

Normal, daca-ti iei telefon de 1000 euro si vrei sa-l schimbi dupa 8 luni doare. Daca-ti iei telefon de 600 euro si te tine doi ani (nu-mi spune ca te astepti sa nu mai faca fata lejer un telefon de top de la Samsung inca 2-3 ani, chiar daca a fost lansat stiu eu de 8 luni deja) parca nu mai e dracul asa de negru.

#43
i0nut_tt

i0nut_tt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,540
  • Înscris: 30.06.2014
Da, conform cu logica asta("ca de ce scad preturile) cei care isi cumpara masini noi "e fraeri", daca mai asteapta 10 ani le cumpara "da pa Germania" cu "dacat" 15-20% din pret si mai "dotate: full fara pele", ce rost are ? :)

Edited by i0nut_tt, 26 October 2018 - 10:34.


#44
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Fiecare face ce vrea cu banii lui dar daca la masini ar scadea pretul (nou, la distribuitor autorizat) cu 40% in 8 luni la producatorul X (stiut ca face asta de ani buni) si tu iei masina la precomanda ca vrei sa te lauzi primul cu ea pe strada si vrei sa o vinzi peste 8 luni si te plingi ca ai cam pierdut, da, iti cam ceri eticheta de fraier. Sau altele si mai putin magulitoare.

Edited by f300, 26 October 2018 - 10:38.


#45
feribalint

feribalint

    Il Consigliere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,456
  • Înscris: 24.05.2010

View Posti0nut_tt, on 26 octombrie 2018 - 08:09, said:

[...]


Referitor la OnePlus, daca investeau in cercetare isi "desenau" propriile procesoare, integrau nuclee ARM A76 si veneau cu ceva nou: procesor pe 7nm si altele.
Din moment ce Huawei a avut acces la ele, putea face acest lucru si One+, daca dorea.
Daca ne gandim bine OnePlus este o marca care este pe piata de vreo 4 ani, deci zic ca a reusit sa creasca destul de mult in cei 4 ani ;)  Sa nu uitam in primii ani OnePlus il cumparai doar cu invitatie, abia dupa aia se putea cumpara fara invitatie, iar de la anu' ajunge si in portofoliu la operatori.
Referitor la procesoare....ma intreb...daca Samsung tot isi produce procesor propriu, de ce mai foloseste si alt procesor atat pe flagship cat si pe midrange?  La ce vechime si putere are pe piata, putea linistit sa foloseasca doar procesor propriu(Exynos) si de ce nu chiar si SO propriu(Tizen).....
Referior la Huawei, hai sa nu comparam puterea/bugetele celor de la Huawei cu OnePlus....

Vorba lui @kiario, iar a iesit un topic de versus aiurea.

#46
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View Postferibalint, on 26 octombrie 2018 - 13:22, said:

Referitor la procesoare....ma intreb...daca Samsung tot isi produce procesor propriu, de ce mai foloseste si alt procesor atat pe flagship cat si pe midrange?

Pentru ca are Qualcomm patente pe chestii relevante pentru retelele din Americi. Alta intrebare?

#47
feribalint

feribalint

    Il Consigliere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,456
  • Înscris: 24.05.2010
Si Huawei cum poate cu Kirin pe retele din Americi? Sau Apple ?
Stiu ca pt Huawei este mai greu cu vanzarea lor USA(chestie politica), dar in review-uri vad ca este compatibil cu retele de Americi....
Nu stiu, intreb si eu...

Edited by feribalint, 26 October 2018 - 14:23.


#48
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Numai din toamna asta, pentru fiecare:

https://hothardware....e-secrets-intel
https://www.xda-deve...4g-lte-patents/

Citeodata nu conteaza numai tehnologia ci si cit vrei sa-ti spargi botul cu altii prin tribunale.

#49
i0nut_tt

i0nut_tt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,540
  • Înscris: 30.06.2014

View Postferibalint, on 26 octombrie 2018 - 14:21, said:

Si Huawei cum poate cu Kirin pe retele din Americi? Sau Apple ?
Stiu ca pt Huawei este mai greu cu vanzarea lor USA(chestie politica), dar in review-uri vad ca este compatibil cu retele de Americi....
Nu stiu, intreb si eu...

Iti explic eu:
Samsung producea: a)Procesoarele Qualcomm;
b) Procesoarele Exynos.

Procesoarele Qualcomm integrau nuclee ARM, cele Exynos aveau la baza "custom coreuri", cum face Apple.

Problema era ca nucleele ARM erau produse la concurenta: TSMC.

Qualcomm "cumpara" in cantitate mai mare, Samsung in mai mica, asta daca ar fi cumparat individual.
Asa ca Samsung a preferat sa colaboreze cu Qualcomm, care cumpara ARM mai ieftin(pret / multe procesoare = cost/pret unitar mic pe fiecare procesor).

Daca mai punem la socoteala reducerile obtinute prin faptul ca fabrica procesoarele celor de la Qualcomm, este clara treaba.

Eu sunt curios cum o stea treburile la anul, Qualcomm nu mai fabrica la Samsung dar ARM a mutat productia la Samsung.

In teorie putem avea 2 variante de Exynos:

1. Unele cu nuclee ARM A76(cum are si Kirin 980) fabricate cu LLP - pentru SUA si altele;
2. Unele cu M4(EUV) - pentru Europa si altele.

Edited by i0nut_tt, 26 October 2018 - 14:52.


#50
-Jinx-

-Jinx-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,208
  • Înscris: 02.03.2014

View Posti0nut_tt, on 25 octombrie 2018 - 22:25, said:

Eu am scris de ce a fost amendat Samsung, tu vii si spui ca incetineste telefoanele.
La un Note 4 parca a fost problema semnalata, nu la toate dispozitivele, repet, au luat amenda din cauza ca nu au informat utilizatorii despre riscurile updateurilor(erori/incetiniri in anumite functii/aplicatii) si pentru ca nu au oferit posibilitatea de revenire la vechea versiune.

Am avut de la Samsung: S mini, S2, S4, S6, toate merg ca in prima zi.
Daca era adevarata "incetinirea" observam si eu, nu?

Cum poate incetini telefoanele Samsung dpdv. logic?
Nu el "produce" Android si nu el are controlul asupra acestui sistem de operare.
Cei de la Apple isi fac singuri SO.
Sesizezi diferenta?

eu cred ca tu nu prea intelegi cum sta treaba cu android.

android e open source.

tu crezi ca toate "features" extra samsung le baga asa pe langa...se intervine puternic asuora codului.

eu nu sunt mama ta care nu stie sa foloseasca un S2


cat despre variantele noi de android care sunt mai "grele", dupa ce am bagat cyanogen mod aceeasi varianta de android ca "project butter" mergea din nou perfect telefonul doar ca intre timp din cauza uzului stupid de mare de putere a touchwizz , deja imi distrusese bateria.

#51
kNN

kNN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 380
  • Înscris: 28.08.2008
Oneplus.

M-am convins de 2 ori ce poate Samsung la nivel de flagship. O data cu S7 care mi s-a parut un upgrade enorm fata de ultimul S4 avut - intre timp am avut doar iphone si doar S7 m-a convins de android. Insa m-am lasat de el dupa ceva timp pt ca incepea sa frameze si sa se miste aiurea, ceea ce nu imi placea. Am incercat si S8 anul trecut dupa ce a aparut si nu m-a convins deloc. L-am tinut 4 luni si am revenit la iPhone din aceleasi considerente - lag. De vreo luna sunt pe Oneplus si am vazut unii colegi ce au Oneplus 3 inca si le merge excelent.

Si chiar nu concep asta stiind cati bani fac si cati bani au si ce putere de influenta au incat sa faca ceva mai bun. Insa tin atat de mult la mizeria aia de Touchwizz/Experience, cum vreti sa-i ziceti, incat chiar nu vor sa puna un Android curat sa mearga telefonul brici. Sunt sigur ca pui un custom ROM si rupe. Ca si celelalte Samsunguri de altfel...

Deci, @ionut_tt, ai tinut un Oneplus in mana totusi?

Edited by kNN, 27 October 2018 - 08:57.


#52
i0nut_tt

i0nut_tt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,540
  • Înscris: 30.06.2014
Ok, este ca voi: cu lag, si ce mai doriti.
Noi "astia" care cumparam Samsung avem placeri bolnave si ne place sa ne chinuim. :)

In practica utilizatorii descarca tot felul de aplicatii, nu le dezinstaleaza cum trebuie si apoi "cica" au lag.
Sunt aplicatii in Google Play care fac "chestii" nasoale: trimit date, consuma baterie, aloca RAM.

Noile Galaxy-uri au un management excelent: cum sesizeaza ceva dubios, iti dau notificare/le "taie" macaroana(accesul) si chestii de genul.

Nici Apple si nici Google nu fac verificari temeinice asupra aplicatiilor.
Nu mai vorbesc despre instalarea aplicatiilor din surse necunoscute, pe principiul "de ce sa platesc?".

"Distrusul" bateriei de catre Touchwizz mi se pare o ineptie, ce a facut acesta? A gaurit bateria, i-a "dat scurtcircuit"? :)

Eu la toate galaxyurile am schimbat bateria in garantie, nu neaparat ca au fost probleme, dar ce nu?
La 1 an si 11 luni te prezinti frumos la service si le zici faptul ca nu mai tine bateria.

Este mai bine sa ne plangem pe forumuri.

Dar repet, este ca voi...

Edited by i0nut_tt, 27 October 2018 - 09:37.


#53
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Toate firmele și softurile mai dau kixuri. Si oneplus a avut soft de nu intra in deep sleep si nu te tinea bateria o zi fără sa faci nimic și acum s9 a fost dezastru la început în versiunea cu exynos. Nu e o regula generala, aia e buni și aia e prosti. Cu toții fac același lucru din aceleași legouri.

#54
i0nut_tt

i0nut_tt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,540
  • Înscris: 30.06.2014
Referitor S9/S9+ versiunile cu Exynos, cei de la GSMArena pe ele le-au testat pentru ca, citez: "A couple of things should be noted. Number one, we had the Exynos version of the Galaxy S9+ for testing, and the Snapdragon variant has been known to post different results (typically not as good). ".

Sunt "glumeti" de felul lor, si asta in timp ce toata lumea se plangea ca autonomia este mai slaba pentru versiunile cu Exynos. :)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate