Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac
 Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim
 

Google Makes 2 Years of Android Security Updates Mandatory for Device Makers

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
bobo323

bobo323

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,681
  • Înscris: 12.06.2015
https://thehackernew...ty-updates.html

Nici asa nu cred ca Sammy se va invata minte.

#2
MusafirulCreativ

MusafirulCreativ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 904
  • Înscris: 07.03.2018

View Postbobo323, on 25 octombrie 2018 - 16:39, said:

Nici asa nu cred ca Sammy se va invata minte.
La ce te referi mai exact? Samsung ofera de ceva timp cel putin 2 ani de update-uri si support.

#3
nick5roo

nick5roo

    În nebunia telefoniei mobile, oamenii vorbesc singuri pe stradă.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,851
  • Înscris: 27.09.2008
Oferă, dar nu la timp și nu în termenii impuși de google!

#4
bobo323

bobo323

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,681
  • Înscris: 12.06.2015
Pai nu toate dispozitivele de la ei primesc acele updateuri. De ex pe un j5 2017 odata la 3 luni mai dau cate unul. Meh, si asa au belit carasul ( click ) , n-ar fi rau sa mai primeasca una si pt actualizari.

Edited by bobo323, 25 October 2018 - 16:52.


#5
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View Postbobo323, on 25 octombrie 2018 - 16:52, said:

Pai nu toate dispozitivele de la ei primesc acele updateuri. De ex pe un j5 2017 odata la 3 luni mai dau cate unul.

Pai stai putin, nu primesc update-uri sau nu primesc foarte des? Ca e mare diferenta ca ai primit un update trimestrul trecut si mai primesti (cel putin) unul trimestrul asta (si asa mai departe), chiar daca tie din varii motive nu-ti ajunge (in sensul ca vrei mai multe) si cu totul altceva ca nu ai mai primit nimic de la sfirsitul lu' 2016 (de exemplu). J7 e in schema de update-uri "quarterly" deci primeste (cel putin) unul pe trimestru. De asemenea din linkul ala si Google cere 90 zile maxim asa ca Samsung de fapt face deja asta. Presupun ca problema majora e cu alti producatori.

Edited by f300, 25 October 2018 - 17:01.


#6
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Problema e și cu Samsung, mai precis pe Android s-au deprins cu prost obicei de a muta doar timestamp-ul unui update și de a nu livra nimic (la update-urile de securitate).

#7
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Vrei sa spui ca iti arata "Android security patch level 1 oct 2018" si de fapt e in urma cu 2,3,7 luni? Asta e un scandal de care chiar as vrea sa aud :-) Nu de alta dar cel mai probabil daca sint prinsi cu asa ceva sint prinsi pe o vulnerabilitate concreta si chiar e de cacao sa se laude ca ei au patched dar sa fie doar de forma.

Nu ca m-ar mira sa aud de asa ceva, eu am zis ca daca as avea aplicatii in vreun play store le-as compila automat cel putin o data in fiecare saptamina (daca nu de mai multe ori) doar sa inchid gura alora care dau review-uri bazate exclusiv pe faptul ca-i deranjeaza ca nu le apare un update de fiecare data cind se uita in play store. Si cred ca asta se si intimpla ca de fiecare data cind ma uit gasesc vreo 5 update-uri desi sint puse sa se faca automat si probabil se si fac cit e telefonul la incarcat si pe wifi.

#8
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015

View Postf300, on 26 octombrie 2018 - 07:09, said:

Vrei sa spui ca iti arata "Android security patch level 1 oct 2018" si de fapt e in urma cu 2,3,7 luni? Asta e un scandal de care chiar as vrea sa aud :-) Nu de alta dar cel mai probabil daca sint prinsi cu asa ceva sint prinsi pe o vulnerabilitate concreta si chiar e de cacao sa se laude ca ei au patched dar sa fie doar de forma.

Nu ca m-ar mira sa aud de asa ceva, eu am zis ca daca as avea aplicatii in vreun play store le-as compila automat cel putin o data in fiecare saptamina (daca nu de mai multe ori) doar sa inchid gura alora care dau review-uri bazate exclusiv pe faptul ca-i deranjeaza ca nu le apare un update de fiecare data cind se uita in play store. Si cred ca asta se si intimpla ca de fiecare data cind ma uit gasesc vreo 5 update-uri desi sint puse sa se faca automat si probabil se si fac cit e telefonul la incarcat si pe wifi.
La auto update apps in Play Store ai setat over any network sau doar pe Wi-Fi?

#9
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Wifi evident, oricum am wifi 90% din timp. Nu spun ca am vreo problema ca nu-si fac update aplicatiile, spun ca sint asa de multe update-uri de cind te uiti sint citeva acolo pending (nu in sensul rau/blocat/etc, in sensul ca gaseste citeva update-uri fata de ultima data cind a cautat el automat) chiar daca reuseste sa-si faca update la fiecare 1-2 zile.

Edited by f300, 26 October 2018 - 11:27.


#10
MusafirulCreativ

MusafirulCreativ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 904
  • Înscris: 07.03.2018
Oricum eu nu prea inteleg boala asta cu update-urile (pe care am avut-o si eu, recunosc), mai ales alea de securitate. Cu ce e mai secure telefonul de la o luna la alta? In general update-urile nu fac decat sa mai taie din durata de viata a bateriei si RAR mai adauga functii noi (in general se mai scot din ele). As prefera ca producatorii sa lucreze cu adevarat responsabil la primul release, cu testare serioasa s.a.m.d, iar apoi update-uri sa fie doar cu functionalitati noi sau OS version upgrade (maxim de 1-2 ori pe an) sau in cazuri deosebite, bug-uri majore, etc. Nu sa faca testare pe spinarea consumatorilor si planned obsolence lunar.

Eu la al meu S8+ am facut update-uri lunar, timp de un an (Oct 2017 - Oct 2018). Pana acum n-am observat nicio diferenta cu update-urile noi in afara de baterie mai slaba si erori la filmare.

#11
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Pai cu securitatea e exact cazul unde chiar poti spune concret: ai vulnerabilitatea cutare, in conditiile alea poate cineva sa-ti fure datele sau sa te puna sa vizitezi cine stie ce sau sa iti blocheze telefonul daca te uiti pe un link anume sau daca primesti un SMS de un anume format, etc. Ca sint destule layere de securitate si ca nu-i asa mult malware ca la windows ca daca pui un calculator cu un windows mai vechi si fara update-uri pe un ip public in citeva minute ti l-ai facut parte dintr-un botnet (plus ca nu e comun sa conectezi telefoanele cu ip public ca si providerii fac nat si routerul tau de acasa) da e adevarat. Dar tot e bine sa ai update-urile respective, de fapt exact pe alea trebuie sa le ai si restul mai putin conteaza.

#12
MusafirulCreativ

MusafirulCreativ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 904
  • Înscris: 07.03.2018
Ai tu dreptate, insa intrebarea e.. care-s sansele sa dai peste un astfel de malware? Am in familie un LG de prin 2011 cu Android 2.3.4 si un Samsung S3 cu ultimul update de securitate in 2013, ambele inca merg impecabil.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate