Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Solutii in Cloud. Stocare date iCloud

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
Coseriu

Coseriu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 198
  • Înscris: 17.04.2016
Salut,

Din ce am vazut, limita de stocare free pentru Cloud este de 5GB, din care acestia sunt imparititi ca backup si restul informatiilor.

In momentul in care am conectat telefonul la laptop pentru a descarca pozele, din ce am vazut sunt imparitite in doua 100Cloud si 100Apple.

Intrebarea mea este, informatiile din foldere CLoud sunt cele stocate online pe adresa de Icloud, indifferent daca sunt sterse din telefon?

In momentul in care as plati pentru a avea o capacitate de stocare de Cloud mai mare, informatiile (pozele in acest caz) or sa fie salvate tot in folderele Cloud? (sa stiu sa fac o deosebire, in cazul in care le-as sterge pe cele din telefon.

Multumesc
Catalin C.

#2
Coseriu

Coseriu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 198
  • Înscris: 17.04.2016
Salut,

As dori sa imi salvez unele informatii in Cloud. Din ce am vazut sunt unele aplicatii ca Google Drive, One Drive sau Cloud-ul de Apple, care au anumite capacitati limitate gratuite.  Pentru poze am vazut ca ar fi platforma gratuita Google Foto dar in momentul in care am folosit-o am observat ca se pierd din poze cand sunt sterse din telefon, sau care nu raman salvate in albumele create (ma gandeam ca fiind gratuit sa aiba anumite bug-uri).

Voiam sa va intreb ce aplicatie recomandati, si in functie de plata maririi de capacitate?

Multumesc mult
Catalin C.

#3
DdorinN

DdorinN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 341
  • Înscris: 15.05.2007
Digi storage capacitate/pret

#4
hwplanet

hwplanet

    Cont sters.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,641
  • Înscris: 05.07.2018

 Coseriu, on 25 octombrie 2018 - 12:24, said:

Salut,

As dori sa imi salvez unele informatii in Cloud. Din ce am vazut sunt unele aplicatii ca Google Drive, One Drive sau Cloud-ul de Apple, care au anumite capacitati limitate gratuite.  Pentru poze am vazut ca ar fi platforma gratuita Google Foto dar in momentul in care am folosit-o am observat ca se pierd din poze cand sunt sterse din telefon, sau care nu raman salvate in albumele create (ma gandeam ca fiind gratuit sa aiba anumite bug-uri).

Voiam sa va intreb ce aplicatie recomandati, si in functie de plata maririi de capacitate?

Multumesc mult
Catalin C.

Nu are buguri, la mine nu sa sters nimic si am peste 6 terra stocat de vreo 2 ani. Verific constant sa vad daca mi se sterge ceva, sunt toate la locul lor.

Edited by hwplanet, 25 October 2018 - 12:29.


#5
Coseriu

Coseriu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 198
  • Înscris: 17.04.2016

 hwplanet, on 25 octombrie 2018 - 12:28, said:

Nu are buguri, la mine nu sa sters nimic si am peste 6 terra stocat de vreo 2 ani. Verific constant sa vad daca mi se sterge ceva, sunt toate la locul lor.

Salut,

Deci doua zile l-am testat, am luat aplicatia pe telefon. Am creat niste albume si am introdus pe in Album in jur de 700 de poze, Trei ore sa zic asa cele 700 poze erau acolo, in momentul in care am intrat seara ramasese doar 230 ceva de genul. A doua zi la fel am mai copiat in alt album tot o capacitate de genul si la fel, s-au sters.

Poate o fi fost problema la mine, nu stiu.

Multumesc

#6
pupama

pupama

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,555
  • Înscris: 15.05.2010
cand s-au sters sigur nu s-au sters doar din telefon?
folosesc google photo de ani de zile si nu am avut deloc probleme

#7
tavitu

tavitu

    Minune: HE a început să emită facturile!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,598
  • Înscris: 16.02.2009
Dacă ștergi pozele de pe telefon vor fi șterse în mod automat și de pe could.

#8
Coseriu

Coseriu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 198
  • Înscris: 17.04.2016

 tavitu, on 25 octombrie 2018 - 12:44, said:

Dacă ștergi pozele de pe telefon vor fi șterse Ă®n mod automat și de pe could.
Eu ma refeream din memoria telefonului nu din aplicația de la Google

#9
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,145
  • Înscris: 30.08.2017
Folosesc Google Drive. Daca imi aduc bine aminte, platesc 100 ron/an pentru 100gb capacitate la care nu se contorizeaza pozele daca le las la calitatea setata de ei. Sunt foarte multumit, in special de partea de poze unde le tin pe cele facute cu telefonul si pe cele facute cu dslr-ul, ca back-up si pentru share rapid.

#10
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
@initiator
Este interzisa deschiderea de topicuri similare.
Am reunit topicul "Solutii in Cloud" deschis pe aria "Windows" la "Tutoriale" (impotriva regulamentului ariei CERERI TUTORIALE - Doar in acest topic. Restul vor fi STERSE fara avertisment.) cu topicul "Stocare date ICloud" deschis pe aria "Mac" la "Dezbateri.
Topicul se redenumeste in "Solutii in Cloud. Stocare date iCloud" si se muta pe aria "My Digital Life" care este dedicata serviciilor online si independenta de un anumit sistem de operare sau tip de dispozitiv.
(Aria "Windows" este o arie de software dedicata versiunilor de Windows pentru PC si a software-ului "stand alone" scris pentru Windows, in timp ce aria Mac este dedicata computerelor Apple si software-ului care se ruleaza pe computere Apple. Cele doua arii nu au legatura cu telefoanele si cu servicii online, gen sincronizare a datelelor in cloud si conditii/ limitari oferite de catre furnizorii acestor servicii.)
Mai mare atentie la regulamentul forumului, al ariilor si la organizarea forumului!

Edited by _-_, 25 October 2018 - 13:15.


#11
Coseriu

Coseriu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 198
  • Înscris: 17.04.2016

 _-_, on 25 octombrie 2018 - 13:05, said:

@initiator
Este interzisa deschiderea de topicuri similare.
Am reunit topicul "Solutii in Cloud" deschis pe aria "Windows" la "Tutoriale" (impotriva regulamentului ariei CERERI TUTORIALE - Doar in acest topic. Restul vor fi STERSE fara avertisment.) cu topicul "Stocare date ICloud" deschis pe aria "Mac" la "Dezbateri.
Topicul se redenumeste in "Solutii in Cloud. Stocare date iCloud" si se muta pe aria "My Digital Life" care este dedicata serviciilor online si independenta de un anumit sistem de operare sau tip de dispozitiv.
(Aria "Windows" este o arie de software dedicata versiunilor de Windows pentru PC si a software-ului "stand alone" scris pentru Windows, in timp ce aria Mac este dedicata computerelor Apple si software-ului care se ruleaza pe computere Apple. Cele doua arii nu au legatura cu telefoanele si cu servicii online, gen sincronizare a datelelor in cloud si conditii/ limitari oferite de catre furnizorii acestor servicii.)
Mai mare atentie la regulamentul forumului, al ariilor si la organizarea forumului!

Am inteles, multumesc de atentionare, o sa fiu mai atent :)

#12
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Din Google Photo pozele nu dispar - poate cel mult nu au ajuns niciodata ca risneste si risneste daca tu crezi ca le-ai pus dimineata si seara le-ai sters de pe telefon poate n-au ajuns niciodata pe server - trebuie verificat intr-un browser pe telefon.

De asemenea daca le stergi din Google Photos (aplicatia de pe telefon) dispar si de pe telefon si din Photos aia e clar. Apropo asta e singura metoda (plus cea din browser) sa stergi ceva de acolo - ceea ce poate sa fie o problema ca e aproape imposibil sa stergi chiar daca vrei mai mult de ceva sute de poze (cit poti sa selectezi cu degetul sau mouse-ul). Si daca folosesti serviciul de ceva timp si faci poze la orice ajungi sa ai jde mii de poze imediat.

#13
Coseriu

Coseriu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 198
  • Înscris: 17.04.2016
Ma gândesc ca le-am selectat din telefon sa le adaug un albume in aplicația respectiva. Poate dacă le bifez din calculator le păstrează .

#14
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Lasa selectatul si bifatul. Pune in Google Photos la backup&sync acolo ca vrei sa-ti salveze pe contul X, pune la "upload size" "High quality free unlimited storage" si lasa-l sa risneasca (eventual cu telefonul la incarcat si cu wifi activat, ca altfel incearca sa-ti salveze bateria sau datele mobile). Poti sa vezi in browser pe PC ce poze ajung. Aranjatul prin albume e foarte ciudat si primitiv, nu-i cum iti organizezi tu pozele pe propriul hard disc cu foldere si subfoldere. Eu nu-l folosesc decit ca sa adun laolalta poze pentru sharing, vreau sa dau cuiva un link cu 70 poze fac un album. Asa sa organizez tot ce am in albume e o lupta pierduta.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate