Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Zgomote acoperis

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
maddy23

maddy23

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 412
  • Înscris: 31.07.2002
Este normal ca tabla de pe acoperis sa faca zgomot la vant puternic cum a fost zilele acestea? Nu stiu daca are vreo importanta, insa stam pe un deal unde este mai mereu vant, insa zgomote sunt cand bate foarte tare. Precizez ca s-au urmat toti pasii construirii acoperisului, am studiat manualul de instalare si am supravegheat atent instalarea acestuia. Tabla este prefaltuita ruukki si are aproape 3 ani de cand este pusa pe casa, insa mereu a facut zgomot la vant puternic.
Multumesc!

Edited by maddy23, 25 October 2018 - 09:41.


#2
robbie0071

robbie0071

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 431
  • Înscris: 08.04.2013
daca a fost montata corespunzator, e ok. ceea ce auzi tu e curentul care se face pe sub streasina. in rest daca se aude tabla zguduita, inseamna ca pe undeva o sa cedeze

o intrebare, e prinsa cu cuie sau autoforante?

#3
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,544
  • Înscris: 07.02.2003

 maddy23, on 25 octombrie 2018 - 09:39, said:

insa mereu a facut zgomot la vant puternic.
Multumesc!
La un moment dat probabil va fi un zgomot mai mare si liniste... dupa ca se desprinde :)

#4
maddy23

maddy23

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 412
  • Înscris: 31.07.2002

 robbie0071, on 25 octombrie 2018 - 09:54, said:

o intrebare, e prinsa cu cuie sau autoforante?
Am folosit autoforante.


#5
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,087
  • Înscris: 29.01.2016

 maddy23, on 25 octombrie 2018 - 10:06, said:

Am folosit autoforante.
Stai linistit. Si la mine face la fel. E un zgomot specific. Eu am in spatele casei numai camp, nu am alte case si de aceea se aude mai tare. E mai mult un fosnet combinat cu mici zgomote ca niste troznete mai mult, dar foarte fine, nu stiu cum sa explic, dar cred ca e acelasi zgomot. Nu e zgomot de tabla care bate de zici ca se desprinde. Probabil e presiunea vantului care apasa pe acoperis si preseaza acoperisul cu totul. E asemanator cu zgomotul cand te apasai pe tabla de la aripa Daciei, te dadeai la o parte si revenea cu un mic zgomot.
Daca sunt prinse cu autoforante, nu are ce sa zboare. Daca ai respectat intocmai indicatiile de montaj si scandurile sunt bine batute, nu are ce sa se intample.
Obisnuieste-te cu zgomotul, asa e cand in zona nu mai sunt alte constructii care sa mai atenueze forta vantului.

#6
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 maddy23, on 25 octombrie 2018 - 09:39, said:

Este normal ca tabla de pe acoperis sa faca zgomot la vant puternic cum a fost zilele acestea? Nu stiu daca are vreo importanta, insa stam pe un deal unde este mai mereu vant, insa zgomote sunt cand bate foarte tare. Precizez ca s-au urmat toti pasii construirii acoperisului, am studiat manualul de instalare si am supravegheat atent instalarea acestuia. Tabla este prefaltuita ruukki si are aproape 3 ani de cand este pusa pe casa, insa mereu a facut zgomot la vant puternic.
Multumesc!

Daca casa a fost construita exact perpendicular pe directia vantului e norma ca foile alea de tabla mari sa flambeze (ca orice tabla)... N-ai alta solutie decat sa urci pe cineva care se pricepe la acoperisuri, pe casa, sa mai bage niste suruburi pe unde se vede ca se indoaie.

#7
maddy23

maddy23

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 412
  • Înscris: 31.07.2002
Am facut destule greseli cand am construit casa, mai ales la inceput, dar la acoperis nu am vrut sa riscam nimic si l-am facut cu o firma care este specializata pe acoperisuri. Chiar nu stiu cum am fi putut proceda mai bine. Probabil ca si de aceea m-a surprins zgomotul acesta. Asa m-am gandit si eu, cand apasa vantul puternic pe ea, trebuie sa se indoaie putin...
Tabla este faltuita, nu se vad suruburile, nu stiu daca se pot adauga.

Edited by maddy23, 25 October 2018 - 22:35.


#8
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,748
  • Înscris: 29.11.2007

 rosix, on 25 octombrie 2018 - 10:50, said:

[...] sa mai bage niste suruburi pe unde se vede ca se indoaie.

Posted Image Posted Image

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate