Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Ma poate ajuta cineva cu o poza la Redmi note 4x?

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
bixxuu

bixxuu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 24.10.2018
Salut!

Butoanele mele de on/off si partial de volum nu mai functioneaza decat daca sunt apasate foarte tare asa ca mi-am trimis telefonul la service fiind inca in garantie. Tipul de acolo a zis ca am carcasa deformata (indoita) pentru ca nu a fost utilizat cum trebuie telefonul, ceea ce e imposibil pt ca a fost mereu in husa si folie iar butonul de on/off, care e cel mai deteriorat, nu a prea fost folosit pentru ca telefonul are amprenta care functioneaza mult mai rapid si eficient (logic). Dar, tipul zice ca e de vina carcasa telefonului si placa de baza ce trebuie inlocuite contra cost (pentru ca evident, garantia nu mai e valabila) fiind doar 599,99 lei Posted Image . Acum, eu am vazut pe net ca nu sunt prima care o pateste cu butoanele si ca panglica de butoane e vreo 50 lei si ai nevoie de o `penseta` sa scoti carcasa si cam aia e (in mare, zic).

Pun mai jos pozele trimise de la service cu telefonul si carcasa "indoita" care nu are vreo zgarietura sau indoitura si va rog sa ma ajutati si voi cu o poza cu redmi-ul note 4x din acelasi unghi ca in poze ca sa ma lamuresc si eu daca e indoita...sau macar daca i se pare cuiva ca e indoita carcasa? Posted Image

Attached Files



#2
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Ce s'a indoit ? Poate neuronul lui cel prost...
De unde l-ai cumparat ? Daca e quickteapa e clara treaba.

#3
Lowrider

Lowrider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,439
  • Înscris: 22.05.2005
Service-ul e cumva depanero? Suna foarte cunoscuta mizeria asta cu carcasa indoita, dar la un iphone.

#4
bixxuu

bixxuu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 24.10.2018

 TruculMagic, on 24 octombrie 2018 - 22:17, said:

Ce s'a indoit ? Poate neuronul lui cel prost...
De unde l-ai cumparat ? Daca e quickteapa e clara treaba.

De pe Quickmobile, si au prostia aia de service&return care iti plimba telefonul prin tara, gratis :))). Telefonul oricum are o forma mai ciudata: ecran curbat, carcasa curbata ..intr-un fel.
Voiam numai sa vad daca mai arata telefonul cuiva ca al meu sau chiar e deformat si nu mai vad eu (si inca vreo 2 oameni) bine, ca nici calitatea pozelor lor nu e buna. Oricum il repar repede cu 50 de lei dar am zis ca e in garantie si sa profit de asta, insa nu mi-a trecut prin cap explicatia lor si nu i-am facut poza inainte.

Daca mai are cineva chinezaria asta si arata ca al meu (sper, ca m-au facut sa ma indoiesc), sa puna aici ca sa pot sa le transmit cu imagini ca sunt prosti. Posted Image

 Lowrider, on 24 octombrie 2018 - 22:29, said:

Service-ul e cumva depanero? Suna foarte cunoscuta mizeria asta cu carcasa indoita, dar la un iphone.
E service&return, ceva din Baia Mare...trimit ei telefonul la un service de care nu stii (numele, adresa nimic) si apoi iti scriu mail cu concluzia si mai spun ca pot sa il trimita pt tine la alt service pt o contraexpertiza pentru doar 299 de lei..si daca aia zic ca primul service n-are dreptate iti primesti banii inapoi + alt telefon Posted Image  iar daca nu...ramai cu un telefon stricat si -299 lei :)))

#5
crisadi75

crisadi75

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 874
  • Înscris: 18.10.2017
In orice service trimiți telefonul poza și filmare înainte.. Pt ca la noi asta este regula. Indiferent de motivul pt care se trimite telefonul în service răspunsul lor în cele mai multe cazuri este... Soc mecanic, va anulam garanția .
Din poze nu pare îndoit.. Cu toate ca userului omrau I au tras cei de la pcgarage niște urme pe ecran de toată frumusețea deci nu ma mai mira nimic.
Nu știu dacă mai am ceva poze cu al meu prin pc însă o sa caut.. Cu toate ca fiind cu spatele din metal este destul de greu sa îl îndoi.

Sumele alea sunt penibile.. Îl poți repara la orice service se cartier cu 50 de lei

Edited by crisadi75, 24 October 2018 - 22:39.


#6
bixxuu

bixxuu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 24.10.2018

 crisadi75, on 24 octombrie 2018 - 22:37, said:

In orice service trimiți telefonul poza și filmare înainte.. Pt ca la noi asta este regula. Indiferent de motivul pt care se trimite telefonul în service răspunsul lor în cele mai multe cazuri este... Soc mecanic, va anulam garanția .
Din poze nu pare îndoit.. Cu toate ca userului omrau I au tras cei de la pcgarage niște urme pe ecran de toată frumusețea deci nu ma mai mira nimic.
Nu știu dacă mai am ceva poze cu al meu prin pc însă o sa caut.. Cu toate ca fiind cu spatele din metal este destul de greu sa îl îndoi.

Sumele alea sunt penibile.. Îl poți repara la orice service se cartier cu 50 de lei


Cand ma gandesc ca am dat 790 lei pe el iti dai seama ca suma e aberanta...mai ales ca il gasesti SH pe olx cu 400 de lei. Si ce treaba are placa de baza nu stiu, ca 100% butoanele sunt de vina, ca s-au deteriorat treptat. Oricum el arata impecabil cand l-am trimis, imi e frica de ce o sa vad cand il primesc inapoi.

#7
crisadi75

crisadi75

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 874
  • Înscris: 18.10.2017
Chestia cu placa de baza este ceva standard la ei. E stricat și trebuie plătit cât mai mult pt reparat. Indiferent de motivul pt care îl trimiți în service.. Ei găsesc bube inexistente. Cel mai bine sa aștepti sa ți l trimită înapoi.. Apoi sa încerci sa il repari local. Nu prea are rost sa stai sa te cerți cu ei oricum nu ajungi la niciun rezultat.. Doar pierdere de timp și de nervi.

#8
andreiutzu000

andreiutzu000

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 731
  • Înscris: 03.01.2013
Am si eu niste poze cu al meu, in caz ca te ajuta. Si la mine a inceput sa faca figuri butonul de power, dar am custom ROM pe el si ar trebui sa bag stock ca sa-l duc in service...

Attached Files



#9
bixxuu

bixxuu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 24.10.2018

 andreiutzu000, on 24 octombrie 2018 - 22:59, said:

Am si eu niste poze cu al meu, in caz ca te ajuta. Si la mine a inceput sa faca figuri butonul de power, dar am custom ROM pe el si ar trebui sa bag stock ca sa-l duc in service...

Nu prea se vede bine in poze dar multam'. Daca te uiti la al tau fara husa, din unghiul din pozele pe care le-am pus, seamana cu pozele?

Si eu ma gandeam sa ii pun custom ROM ca era cam varza al lui, mai ales dupa update la android 7 mi-a tot facut figuri dar imi era ca i se duce garantia...acum cand il primesc nici nu ma mai intereseaza.

#10
Alxdava

Alxdava

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,825
  • Înscris: 30.03.2009

 bixxuu, on 24 octombrie 2018 - 22:08, said:

Salut!



Telefonul arata exact că al meu. Nu am cu ce poza dar este fix același lucru

#11
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,861
  • Înscris: 06.01.2008

 crisadi75, on 24 octombrie 2018 - 22:37, said:

In orice service trimiți telefonul poza și filmare înainte.. Pt ca la noi asta este regula....
Sounds good, doesn't work!
Cand esti in relatii bune cu cei de la ANPC&co nimic nu te poate atinge. Nici macar un "nimic" ce isi filmeaza/fotografiaza telefonul inainte sa ii indoi carcasa in service si sa spui ca nu-l repari pe motiv de socuri mecanice.

 bixxuu, on 24 octombrie 2018 - 22:53, said:

Cand ma gandesc ca am dat 790 lei pe el iti dai seama ca suma e aberanta...mai ales ca il gasesti SH pe olx cu 400 de lei. Si ce treaba are placa de baza nu stiu, ca 100% butoanele sunt de vina, ca s-au deteriorat treptat. Oricum el arata impecabil cand l-am trimis, imi e frica de ce o sa vad cand il primesc inapoi.
Iti vara in nas suma asta aberanta ca sa nu-l repari. Motivul e ca ei ar trebui sa repare din buzunarul propriu telefoanele, fiindca nu le importa pe cai oficiale.
Tot astia i-au dat unui review-er roman un telefon pentru review, iar cand l-a returnat l-au pus ori sa plateasca telefonul pe motiv de zgarieturi inchipuite, ori sa le faca reclama gratuita pe site.

Macar te consolezi cu ideea ca se comporta exact ca cei de la Apple, care pentru un defect minor iti spun ca e dusa placa de baza (minciuna) si alternativa e sa platesti reparatia sau sa dai produsul la buy-back pentru unul din cea mai noua, cea mai puternica, cea mai uber-mega-giga-super generatie de telefon produs vreodata in intregul Univers.

P.S.: sper din tot sufletul sa-l primesti inapoi in stare intacta.

Edited by Hider141, 25 October 2018 - 07:24.


#12
crisadi75

crisadi75

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 874
  • Înscris: 18.10.2017

 Hider141, on 25 octombrie 2018 - 07:21, said:

Sounds good, doesn't work!
Cand esti in relatii bune cu cei de la ANPC&co nimic nu te poate atinge. Nici macar un "nimic" ce isi filmeaza/fotografiaza telefonul inainte sa ii indoi carcasa in service si sa spui ca nu-l repari pe motiv de socuri mecanice.
Cu siguranta rezultatul final ramane acelasi ... chiar si cu filmare facuta tot gasesc ei ceva in neregula ...insa e bine sa o ai doar in cazul in care vrei sa pierzi vremea cu anpc-ul

#13
xwildmanx

xwildmanx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 341
  • Înscris: 12.05.2009
https://www.okazii.r...e-4x-a192870904

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/J_j_frflL-I?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Spor la treaba  !!

#14
bixxuu

bixxuu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 24.10.2018

 xwildmanx, on 25 octombrie 2018 - 17:08, said:

https://www.okazii.r...e-4x-a192870904

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/J_j_frflL-I?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Spor la treaba  !!
Mersi, deja i-am dat comanda :))

#15
bixxuu

bixxuu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 24.10.2018
Salut,

Revin cu deznodamantul povestii.

Telefonul avea intr-adevar o indoitura, achizitionata la service. Posted Image Partea buna e ca a fost singura indoitura primita cadou si ca nu se vede din husa. Garantia e oficial dusa si nici ca se putea mai bine. Posted Image)
Intre timp mi-am comandat banda de butoane de pe okazii (aveau si la 36 lei + 15 lei transport) si am instalat-o acasa. Merge ca nou telefonul. Inca ma intreb de ce s-a stricat butonul de on/off si mergea doar ocazional ca arata sanatos (aspect ok, sunet la apasarea lui si mergea mai usor fara carcasa) si nici nu prea a fost folosit.

Concluzia e sa nu cumparati de pe Quickm*bile si sa nu stati in baza garantiei. Mai am o intamplare frumoasa si cu un laptop cu garantie la depanero dar aia e alta poveste Posted Image)


[ https://ibb.co/dCnUqA - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://ibb.co/mSAhAA - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by bixxuu, 08 November 2018 - 17:05.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate