Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...
 Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa
 [email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur

Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...
 Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni
 

Recomandare DSLR

- - - - -
  • Please log in to reply
47 replies to this topic

#19
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002

 underb, on 24 octombrie 2018 - 22:04, said:

Mai bine mirrorless.

Subscriu, daca te apuci de DSLR o sa ai nevoie de obiective, de accesorii, de o geanta serioasa, dar daca vrei sa faci din asta o profesie merita

#20
mihnearau1

mihnearau1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,588
  • Înscris: 20.09.2016
sapuniera din 2006

#21
spider8

spider8

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 834
  • Înscris: 14.01.2006

 CAlexM, on 24 octombrie 2018 - 21:23, said:

Salut,
Imi place sa fac fotografii si pana acum nu am incercat altceva decat telefonul...
M-am hotarat sa-mi iau o camera Foto, m-am uitat pe internet la diverse modele dar nu ma pricep.
..........................
Bugetul ar fii cam de 1000 euro.

Aparate de fotografiat există foarte multe și probabil că fiecare va recomanda ce are sau ce și-ar dori deci nu știu dacă vei ajunge la o concluzie.
Părerea mea este că dacă până acum ai făcut fotografii doar cu telefonul orice aparat de fotografiat fie că este compact (de pe la vreo 1500 lei în sus), DSLR ori mirorless va face fotografii mult mai bune decât telefonul și la toate poate fi reglat manual timpul de expunere.
Problema dacă îți vei lua din prima un aparat de toți banii disponibili - adică 1000 euro - este posibil ca mai târziu să constați că de fapt tu vrei altceva de la acel aparat - adică de exemplu dacă îți iei un DSLR s-ar putea să îți dai seama că de fapt ai fi vrut un aparat mai mic, pe care să îl poți căra după tine mai ușor în buzunar/geantă/rucsac și atunci poate ar fi fost mai bun un mirorless ori un aparat tip compact; sau poate îți vei da seama că vrei să faci fotografii de la distanță mai mare iar un obiectiv separat care să îți permită asta mai costă măcar 700 - 1000 lei, pe când dacă știai de la început îți luai un alt tip de aparat etc.

De aceea sfatul pe care ți-l dau este să îți iei un aparat care corespunde cel mai mult nevoilor tale de acum, la cel mai mic preț posibil, dar nu mai mult de 500 euro și eventual din gama DSLR/mirorless, ca să poți schimba după aceea obiectivul. Ține-l o perioadă, fă fotografii, vezi ce fel de fotografii vrei să faci, cum să folosești cât mai bine aparatul și abia apoi fie îl vinzi și cumperi alt aparat, fie cumperi alte obiective.

#22
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002

 spider8, on 25 octombrie 2018 - 19:46, said:

Aparate de fotografiat există foarte multe și probabil că fiecare va recomanda ce are sau ce și-ar dori deci nu știu dacă vei ajunge la o concluzie.
Părerea mea este că dacă până acum ai făcut fotografii doar cu telefonul orice aparat de fotografiat fie că este compact (de pe la vreo 1500 lei în sus), DSLR ori mirorless va face fotografii mult mai bune decât telefonul și la toate poate fi reglat manual timpul de expunere.
Problema dacă îți vei lua din prima un aparat de toți banii disponibili - adică 1000 euro - este posibil ca mai târziu să constați că de fapt tu vrei altceva de la acel aparat - adică de exemplu dacă îți iei un DSLR s-ar putea să îți dai seama că de fapt ai fi vrut un aparat mai mic, pe care să îl poți căra după tine mai ușor în buzunar/geantă/rucsac și atunci poate ar fi fost mai bun un mirorless ori un aparat tip compact; sau poate îți vei da seama că vrei să faci fotografii de la distanță mai mare iar un obiectiv separat care să îți permită asta mai costă măcar 700 - 1000 lei, pe când dacă știai de la început îți luai un alt tip de aparat etc.

De aceea sfatul pe care ți-l dau este să îți iei un aparat care corespunde cel mai mult nevoilor tale de acum, la cel mai mic preț posibil, dar nu mai mult de 500 euro și eventual din gama DSLR/mirorless, ca să poți schimba după aceea obiectivul. Ține-l o perioadă, fă fotografii, vezi ce fel de fotografii vrei să faci, cum să folosești cât mai bine aparatul și abia apoi fie îl vinzi și cumperi alt aparat, fie cumperi alte obiective.

Te felicit, asta vroiam sa scriu si eu, dar am renuntat, am dat atatea sfaturi la viata mea incat mi-am dat seama ca omul tot ce stie el face, eu am trecut prin asta, incepand de la compacta, apoi setup de DSLR complet ce am scris mai sus, in jur de 10 mii de lei tot setupul, si mi-am dat seama ca nu am nevoie sa setupul ala sa fotografiez un concediu, si geanta ma incomoda teribil pe munte,etc, etc, si in final cand am vandut setupul la jumatate de pret,  DSLR avea nici 1000 de cadre trase....................mi-am dat seama de prostia facuta si, am invatat sa cantaresc mai bine lucrurile inainte de a arunca banii pe geam

Edited by Platon, 25 October 2018 - 19:49.


#23
CAlexM

CAlexM

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 11.06.2017

 spider8, on 25 octombrie 2018 - 19:46, said:

Aparate de fotografiat există foarte multe și probabil că fiecare va recomanda ce are sau ce și-ar dori deci nu știu dacă vei ajunge la o concluzie.
Părerea mea este că dacă până acum ai făcut fotografii doar cu telefonul orice aparat de fotografiat fie că este compact (de pe la vreo 1500 lei în sus), DSLR ori mirorless va face fotografii mult mai bune decât telefonul și la toate poate fi reglat manual timpul de expunere.
Problema dacă îți vei lua din prima un aparat de toți banii disponibili - adică 1000 euro - este posibil ca mai târziu să constați că de fapt tu vrei altceva de la acel aparat - adică de exemplu dacă îți iei un DSLR s-ar putea să îți dai seama că de fapt ai fi vrut un aparat mai mic, pe care să îl poți căra după tine mai ușor în buzunar/geantă/rucsac și atunci poate ar fi fost mai bun un mirorless ori un aparat tip compact; sau poate îți vei da seama că vrei să faci fotografii de la distanță mai mare iar un obiectiv separat care să îți permită asta mai costă măcar 700 - 1000 lei, pe când dacă știai de la început îți luai un alt tip de aparat etc.

De aceea sfatul pe care ți-l dau este să îți iei un aparat care corespunde cel mai mult nevoilor tale de acum, la cel mai mic preț posibil, dar nu mai mult de 500 euro și eventual din gama DSLR/mirorless, ca să poți schimba după aceea obiectivul. Ține-l o perioadă, fă fotografii, vezi ce fel de fotografii vrei să faci, cum să folosești cât mai bine aparatul și abia apoi fie îl vinzi și cumperi alt aparat, fie cumperi alte obiective.
Ai dreptate, dar m-am gandit ca ar fii bine sa-mi iau acum un aparat mai bun cu care as putea sa invat si sa-l pastrez. Nu prea as vrea sa dau cateva sute de euro pe un aparat doar ca sa invat si dupa aceea sa iau altul. Iar in legatura cu recomandarile, m-am decis sa intreb aici pentru ca sunt aparate care merita pretul si aparate care nu prea merita pretul

Ar fii doua variante, un DSLR si un mirrorles
https://www.saturn.d...it-1973208.html
sau
https://www.saturn.d...dy-2326524.html
https://www.saturn.d...al-1433625.html

O sa dau o tura prin magazine sa vad mai bine diferenta dintre DSLR si mirrorless

Edited by CAlexM, 25 October 2018 - 20:10.


#24
baloo2009

baloo2009

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,306
  • Înscris: 25.05.2009

 Platon, on 25 octombrie 2018 - 19:44, said:


Subscriu, daca te apuci de DSLR o sa ai nevoie de obiective, de accesorii, de o geanta serioasa, dar daca vrei sa faci din asta o profesie merita
De parcă mirrorless n-ar fi ILC. Pentru informarea corecta şi la mirrorlessai nevoie de obiective, de accesorii, de o geantă serioasă. Dar te va costa mai mult sau vei avea o calitate mai slabă la acelaşi preţ.
Pentru posterul original:
DSLR-urile şi mirrorless sunt camere cu obiective interschimbabile. DSLR-urile au senzori de la 22,3x14,9 mm în sus. La mirrorless ai senzori de la 13,2x8,8 mm în sus.
Principala diferenţă dintre cele două este prezenţa la DSLR unei oglinzi în faţa senzorului care permite un AF mult mai rapid şi precis însă care necesită o calibrare fină. Tot oglinda permite şi un vizotr optic.
Camerele sunt cele mai degradabile aşa că nu prea merită să cheltuieşti prea mult pe ele la început. Dacă te-ai putea încadra într-un Nikon D5300 cu 18-105 mm VR ar fi super. Tine camera vreo doi ani şi dacă nu te împaci deloc cu sistemul atunci poţi schimba. Dacă te împaci bine cu sistemul atunci iei obiective.
Nu lua mai mult decât camera şi un obiectiv. Minimizează bugetul deoarece s-ar putea să faci o alegere greşită.

#25
montecarlo

montecarlo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,705
  • Înscris: 01.11.2006
la 1000 euro, Lumix G80 plus Lumix 12-60mm 3.5-5.6 ar fi ceva fain (construcție solidă cu un corp din aliaj de magneziu, stabilizare duală, weather sealing - inclusiv pentru obiectivul din kit!-, DOUĂ rotițe de selecție, ”tone” de obiective native de unde poți alege, ergonomie excelentă, filmare 4k destul de ok, ecran rabatabil, ușor dar fără a da senzația de ieftin, etc.).

Edited by montecarlo, 25 October 2018 - 22:51.


#26
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,905
  • Înscris: 28.12.2006

 CAlexM, on 25 octombrie 2018 - 20:06, said:

Nu prea as vrea sa dau cateva sute de euro pe un aparat doar ca sa invat si dupa aceea sa iau altul.
Oare care ar fi acel aparat pe care sa il iei acu si dupa aia sa vrei sa il schimbi?

#27
Adrexx

Adrexx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,220
  • Înscris: 22.12.2015

 montecarlo, on 25 octombrie 2018 - 22:44, said:

la 1000 euro, Lumix G80 plus Lumix 12-60mm 3.5-5.6 ar fi ceva fain (construcție solidă cu un corp din aliaj de magneziu, stabilizare duală, weather sealing - inclusiv pentru obiectivul din kit!-, DOUĂ rotițe de selecție, ”tone” de obiective native de unde poți alege, ergonomie excelentă, filmare 4k destul de ok, ecran rabatabil, ușor dar fără a da senzația de ieftin, etc.).
Daca  avea  lentila  Leica, era  zeiss ! Posted Image

 TS030, on 25 octombrie 2018 - 17:49, said:

In lumea foto de pe care planeta?
De pe  planeta  asta.

Scuze, Hasselblad ....

Toti cei care  au lucrat  cu Leica, fie pe  film, fie  digital  au spus  ca isi merita  fiecare  banut.
Leica  compact....la 1.000 EURO.

#28
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,905
  • Înscris: 28.12.2006

 Adrexx, on 26 octombrie 2018 - 09:35, said:

Toti cei care  au lucrat  cu Leica, fie pe  film, fie  digital  au spus  ca isi merita  fiecare  banut.
Si camerele celelalte isi merita fiecare banut, nu asta e problema, ci cantitatea de banuti. SI oricum e de cacao sa iei leica si sa zici dupaia ca nu merita, ca e acelasi senzor ca intr-unul de 10x mai ieftin, etc.

Edited by crokodilu, 26 October 2018 - 11:01.


#29
Adrexx

Adrexx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,220
  • Înscris: 22.12.2015

 crokodilu, on 26 octombrie 2018 - 11:00, said:

Si camerele celelalte isi merita fiecare banut, nu asta e problema, ci cantitatea de banuti. SI oricum e de cacao sa iei leica si sa zici dupaia ca nu merita, ca e acelasi senzor ca intr-unul de 10x mai ieftin, etc.
Lentila  face  diferenta.....

#30
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,905
  • Înscris: 28.12.2006

 Adrexx, on 26 octombrie 2018 - 13:47, said:

..face  diferenta.....
Intre ce si ce?


https://www.lenstip....stigmatism.html
https://www.lenstip....stigmatism.html

https://www.lenstip....aberration.html
https://www.lenstip....aberration.html

Edited by crokodilu, 26 October 2018 - 14:27.


#31
Adrexx

Adrexx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,220
  • Înscris: 22.12.2015

 crokodilu, on 26 octombrie 2018 - 14:17, said:

Intre  doua  aparate  cu senzor  identic.

#32
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,905
  • Înscris: 28.12.2006
Pe ce te bazezi?

#33
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005

 Adrexx, on 26 octombrie 2018 - 13:47, said:

Lentila  face  diferenta.....

Fotograful si lumina fac diferenta.  Posted Image

#34
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,905
  • Înscris: 28.12.2006
I-ai stricat seara....

#35
Adrexx

Adrexx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,220
  • Înscris: 22.12.2015

 katran, on 26 octombrie 2018 - 16:26, said:


Fotograful si lumina fac diferenta.  Posted Image
Foarte  corect !

Iar  daca  unii  nu recunosc  ca  firmele  Carl  Zeiss  si Leica  produc  cele  mai bune  lentile  foto  din lume, cum confirma  toti  profesionistii, atunci  despre ce mai discutam ?

#36
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 02.07.2011
Lentilele ca lentilele, dar cele mai bune obiective cine le produce?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate