Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Gusturile nu se discuta

- - - - -
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#19
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016

View Postjimi91, on 24 octombrie 2018 - 18:31, said:

Oare cat adevar e in  aceasta expresie? Daca un film e bun, de ce unii zic ca nu e bun ? daca o melodie e buna, de ce unii zic ca nu e pe gustul lor? Oare e vorba de gusturi?
Poate sa nu-ti placa acea melodie sau acel film, dar de ce sa nu recunoastem ca e o melodie buna ?

Pentru mine, ceva bun, de exemplu o melodie, poate fi interpretata in mai multe feluri, poate e in functie de cum te simti in acel moment, dar mereu te vei regasi in acea melodie Posted Image
Eu pot sa apreciez ca "acel ceva" este bun dar nu pe gustul meu.
Nu stiu cum sa explic pt. a ma face inteles ! adica am o empatie ce ma face sa inteleg "de ce altora le place filmul / melodia".
Alteori pot sa simt si "motivul" lor de ce le place, dar mie tot nu-mi place provocandu-mi o senzatie inconfortabila.

#20
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018

View PostQuantum, on 24 octombrie 2018 - 19:04, said:

E ok, e treaba ta. Dar vezi ca manelele sunt o piedica in dezvoltarea ta intelectuala, la fel ca orice alta sub-cultura.
Esti sigur ?!

#21
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,293
  • Înscris: 07.02.2003

View Postdan1980_25, on 24 octombrie 2018 - 18:46, said:

Pentru ca urechea umana apreciaza diferit sunetele, in functie de fiecare om
Circula acum nu mult timp chestia aia cu Yanny si Laurel in care daca pui laolalta 100 de oameni, parerile sunt impartite: unii aud Yanny, alti aud Laurel? Cum explici?
E Laurel toata ziua :P Yanni e o smecherie cu frecvente inalte...

#22
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,508
  • Înscris: 20.10.2015

View PostAlexEn, on 24 octombrie 2018 - 18:47, said:

Mai degraba 'nu e frumos ce e frumos, e frumos ce imi place mie'.


Eu am observat ca am niste gusturi catepdata de sperii opinia pubica

.. pardon, publica p-aia puibica o speri oricum

#23
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,192
  • Înscris: 06.07.2007

View Postandreic, on 24 octombrie 2018 - 20:09, said:


E Laurel toata ziua :P Yanni e o smecherie cu frecvente inalte...
Geaba... Eu aud Yanny.

#24
iamback

iamback

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,124
  • Înscris: 02.01.2018

View PostQuantum, on 24 octombrie 2018 - 19:04, said:

E ok, e treaba ta. Dar vezi ca manelele sunt o piedica in dezvoltarea ta intelectuala, la fel ca orice alta sub-cultura.
Ai vreo dovada stiintifica?

#25
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 71,988
  • Înscris: 15.06.2007

View Postrosix, on 24 octombrie 2018 - 18:47, said:



Mai.. exista niste criterii estetice obiective.. cred eu.. care se vad cu ochiul liber de majoritatea oamenilor educati... adica "frumosul" sau "armonia" nu sunt notiuni relative, dupa parerea mea.. care sa depinda de gusturi.. ci in cadrul notiuniii de frumos.. pot exista unele preferinte.
pai si gusturile se exerseaza, se dezvolta , se cultiva.  Cand toata viata ai trait doar " pe dupe" blocuri, intre golani, in saracie,  ce cultura sa ai? Ce valori? Cu ce sa stii sa compari? Dar cand mai evadezi , poti experimenta chestii noi. Cata lume merge la opera, la balet, la teatru, macar de cateva ori pe an?  La expozitii de arta, concerte de muzica sinfonica?  Cand le ncerci pe toate, iti formezi gustul.  Aflii ca exista de exemplu, mai multe genuri de jazz decat toat restul genurilor muzicale la un loc. Asculti din toate, descoperi lucruri noi, iti diversifici gusturile, largesti orizonturile, citesti romane, cat mai multe, iar te cultivi, iti deschizi mintea. Dupa ce incerci din toate, sunt sanse mici ca manelele sa ramana preferatele tale.
Si ca sa termin ideea: daca te compari cu unul care manca pateu la maț cu 2 lei suta de grame, dar tu ai mancat si foie gras du canard, iar ala nici nu stie ce-i aia, pai sigur, nu te poti caca in gustul lui, pentru ca el nu a prins gustul tau rafinat. La fel daca vezi pe unul ca bea rachiu cu spirt, sau te mir ce trascău, ca nu a baut in viata lui ceva mai bun, si s-a obisnuit asa, dar tu deja cunosti si gustul de remy martin,  il lasi in pace asa, ca nu te caci in gustul lui.

Edited by tfmercedez, 24 October 2018 - 21:50.


#26
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 71,988
  • Înscris: 15.06.2007

View PostQuantum, on 24 octombrie 2018 - 19:04, said:


E ok, e treaba ta. Dar vezi ca manelele sunt o piedica in dezvoltarea ta intelectuala, la fel ca orice alta sub-cultura.
e fix invers.
Tocmai din lipsa dezvoltarii intelectuale, a limitarilor ramane la stadiul de manele. Pentru ca e mai simplu asa, e mai ieftin. Ca sa asculti muzica buna, ori mergi la concerte, care nu se tin in sat la Adunatii Copaceni, nici la Fetesti sau Caracal. Trebuie sa se oboseasca pana la Ateneu,  sau  alta institutie. Si acolo nu se duce imbracat cu bluza " de puta madre" sau "cor7ez" , fubu sau bufu, ca acolo se merge la tinuta eleganta, spalat, la costum, de unde atata?  Si  ca sa ajunga sa aprecieze activitatile culte, trebuie ca cineva din anturaj sa-i arate, dar  nu prea are cine, ca toti se multumesc cu manele si usturoi.  
Sigur, mai merge o manea, atunci cand intentionat vrei sa iti bati joc , sa faci o ironie ieftina, o caterinca.
Daca se vorbeste despre manele, eu personal consider ca este muzica tíganească. Dar pana si somitatile din tíganime au totusi un pic de talent, o urma de cultura, vezi Taraful de la Clejani, care a avut parte de recunoastere internationala, mai este si orchestra tìganeasca maghiara,  foarte renumita in trecut.

#27
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,149
  • Înscris: 28.06.2005

View PostAdm, on 24 octombrie 2018 - 18:46, said:

Asta e o expresie folosita atunci cand iti e rusine sa spui ca "ma-ta-i proasta, iar tu semeni cu ea"
"-Gusturile nu se discută, da' tot mă cac în gustul tău."

Fără rușine.

#28
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

View Posttrollerul_de_serviciu, on 24 octombrie 2018 - 19:59, said:

Esti sigur ?!
Da. E suficient sa privim in jurul nostru, evidenta e la tot pasul...

View Postiamback, on 24 octombrie 2018 - 21:32, said:

Ai vreo dovada stiintifica?
Daca stai intre destepti, te destepti si tu;  daca stai intre prosti, te prostesti - asta e dovedita stiintific! :D

Tfmercedes ca ti-a raspuns  foarte clar:

View Posttfmercedez, on 24 octombrie 2018 - 21:38, said:

-gusturile se exerseaza, se dezvolta , se cultiva.  
-Cand toata viata ai trait doar " pe dupe" blocuri, intre golani, in saracie,  ce cultura sa ai? Ce valori? Cu ce sa stii sa compari?
-Cata lume merge la opera, la balet, la teatru, La expozitii de arta, concerte de muzica simfonica?
-Asculti din toate, descoperi lucruri noi, iti diversifici gusturile, largesti orizonturile, citesti romane, cat mai multe, iar te cultivi, iti deschizi mintea. sunt sanse mici ca manelele sa ramana preferatele tale.
- daca vezi pe unul ca bea rachiu cu spirt,  si s-a obisnuit asa, dar tu deja cunosti si gustul de remy martin,  il lasi in pace asa, ca nu te caci in gustul lui.


#29
iamback

iamback

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,124
  • Înscris: 02.01.2018

View PostQuantum, on 25 octombrie 2018 - 09:55, said:

Daca stai intre destepti, te destepti si tu;  daca stai intre prosti, te prostesti - asta e dovedita stiintific! Posted Image

Tu nu pari prea destept. Ce concluzie ar trebui sa trag despre mediul in care te invarti?

#30
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

View Postiamback, on 25 octombrie 2018 - 11:24, said:

Tu nu pari prea destept. Ce concluzie ar trebui sa trag despre mediul in care te invarti?
Iar tu, fiind destept, manelizezi discutia.
Te las sa-ti savurezi topicul cu prietenii tai asemeni tie: https://forum.softpe...-eu-trag-la-ei/

#31
Dormi_Hete

Dormi_Hete

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,738
  • Înscris: 15.03.2018
Si eu ascult cateodata manele, dar numai din acelea care transmit mesaje puternice, insa ascult si bach si beqtles si in genwral muzicq din anii 60,70,80, frank sinatra etc
Omul are mai multe laturi ,iar depinde de noi care latura vrem sa o scoatem la lumina.

#32
black_dizzy

black_dizzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,270
  • Înscris: 26.07.2007
Asta e o expresie bagata la inaintare de oamenii care nu stiu sa-si justifice gusturile sau care se ofenseaza cand ceilalti au gusturi diferite. In realitate gusturile se discuta si pot genera niste conversatii chiar foarte interesante.

Concluzia ca nu-mi place mie inseamna ca e prost e din nou rezultatul unei lipse de educatie in domeniul respectiv sau al unei limitari la nivel argumentativ. Sunt lucruri care chiar sunt in mod obiectiv proaste, si ar trebui sa poti argumenta de ce sunt astfel (si in acelasi timp sa accepti ca desi sunt proaste in mod obiectiv, pot fi apreciate la nivel subiectiv de anumite categorii de oameni din motive pe care nu le impartasesti) si in acelasi timp sunt lucruri obiectiv bune pe care poate tu nu le apreciezi la nivel personal pentru ca nu sunt genul tau. Problema e cand apar confuzii intre obiectiv si subiectiv, iar cei care fac aceasta confuzie pur si simplu nu sunt gata sa inteleaga diferentele.

#33
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

View Postblack_dizzy, on 08 noiembrie 2018 - 11:51, said:

Sunt lucruri care chiar sunt in mod obiectiv proaste, (in acelasi timp sa accepti ca desi sunt proaste in mod obiectiv, pot fi apreciate la nivel subiectiv de anumite categorii de oameni )
In anumite tari ai putea fi arestata pentru cat de halucinanta esti!
Ai reusit sa impaci si capra si varza, facand un carcalete din ele!

#34
iulian_k

iulian_k

    Bau Bau, Sexomarxist, Sacerdot al Sfintei Conventii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,770
  • Înscris: 07.01.2012
Prin urmare cei mai badarani oameni sunt criticii.

#35
black_dizzy

black_dizzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,270
  • Înscris: 26.07.2007

View PostQuantum, on 09 noiembrie 2018 - 03:43, said:

In anumite tari ai putea fi arestata pentru cat de halucinanta esti!
Ai reusit sa impaci si capra si varza, facand un carcalete din ele!

Nu inteleg care e problema ta, nu te-ai distrat niciodata la un film gen Crank sau Anaconda? Evident ca la nivel obiectiv sunt niste porcarii de film pe care niciun critic serios nu ar da doi bani, dar subiectiv vorbind nu toate filmele trebuie sa fie serioase si profunde, uneori te bucuri si la un film la care iti opresti creierul si te amuzi de cat de ridicol e.

#36
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

View Postblack_dizzy, on 28 noiembrie 2018 - 11:41, said:

Nu inteleg care e problema ta, nu te-ai distrat niciodata la un film gen Crank sau Anaconda? Evident ca la nivel obiectiv sunt niste porcarii
Nu am nicio problema. Viata e prea scurta si si poate fi foarte frumoasa, de ce sa pierd timpul cu porcarii ?!
Totui iti inteleg si punctul tau de vedere.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate