Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Calea omului pe pamant este CUNOASTEREA, iar prostia este cădere în păcat

* - - - - 2 votes
  • This topic is locked This topic is locked
45 replies to this topic

#37
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Dorele mama, te-a atacat rau esecul referendumului, daca tocmai tu propavaduiesti "cunoasterea"!. "Cum ti se pare chestia cu "crede si nu cerceta"?

#38
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,428
  • Înscris: 10.08.2005

 myshyk, on 24 octombrie 2018 - 15:49, said:

Dorele mama, te-a atacat rau esecul referendumului, daca tocmai tu propavaduiesti "cunoasterea"!. "Cum ti se pare chestia cu "crede si nu cerceta"?
vezi prima pagina

#39
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,797
  • Înscris: 20.10.2015

 Dorel666, on 24 octombrie 2018 - 14:09, said:

Scriptura zice că Potopul a venit peste lume pentru că ”orice faptură își stricase calea pe pământ”. Din cauza aceasta oamenii erau plini de răutate și pământul se umpluse de silnicie. Dar despre ce ”cale” vorbește Dumnezeu? ”Calea” este acel adevăr care te face să vezi viața așa cum este. De aceea Hristos zice ”Eu sunt Calea, Adevărul și Viața” și de aceea orice se întâmplă în viață este o pildă despre adevăr și orice cuvânt al lui Dumnezeu duce la viață și la adevăr. Deci, oamenii se umpluseră de răutate și pământul de silnicie pentru că nimeni nu mai căuta adevărul!
   Și credeți că nu erau oameni care să facă fapte bune? Oameni care să muncească și să-și vadă de treaba lor? Sigur erau, dar nici pe ei nu-i preocupa adevărul. Adam însuși, când a căzut în păcat, a căzut nu  pentru că a făcut vreo faptă rea, nu pentru că ar fi ucis, prădat sau nedreptățit pe cineva, ci pentru că nu a analizat cu atenție singura poruncă ce i-o dăduse Dumnezeu: ”să mănânci după plăcere din orice pom din rai, dar din pomul din mijloc să nu mănânci și nici să nu te atingi de el”.
   Acum nu știu câți i-or fi reproșat lui Adam, în vremea lui, că a căzut din rai și împreună cu el a căzut tot neamul omenesc și tot pământul, dar sigur au fost destui și încă mai sunt care se gândesc cum ar fi fost, dacă nu s-ar fi întâmplat astfel. Totuși, o dată cu jertfa de pe cruce, Hristos a șters păcatul strămoșesc al lui Adam și nimeni nu a mai suferit din cauza lui Adam. Dar atunci cum se face că nu au ajuns toți în Rai?! Da, dacă păcatul lui Adam a fost șters, prin jertfa de pe cruce a lui Hristos, ar fi trebuit ca toți oamenii, după ce mureau, să ajungă înapoi în Rai. De ce nu se întâmplă aceasta? Pentru că, de atunci, fiecare cade datorită propriilor lui păcate. Și fiecare cade el însuși în păcatul lui Adam, neanalizând suficient și cu atenție Cuvântul lui Dumnezeu. Ateii nu citesc scripturile și îi condamnă pe credincioși, creștinii nu citesc scripturile (Biblia, Coranul, Vedele etc) și îi condamnă pe atei, musulmani și budiști, musulmanii nu citesc scripturile și îi condamnă pe creștini, budiști și atei și tot așa, fiecare se trezește judecând pe celălalt, dar nu după dreptate și adevăr, ci după cum i se pare lui! Adică toți dau dovadă de prostie pe pământ și toți și-au stricat calea, exact ca pe vremea Potopului.
   Ba diavolul însuși, Satana, a căzut pe pământ tot pentru că, din prostie, a început să se creadă pe el însuși creator, cel puțin al lumii sale, dacă nu al întregului Univers. Si in același  păcat cad toți închinătorii la Satan. Iar dacă Satana însuși, cel care era luminătorul tuturor și plin de înțelepciune, a căzut din prostie, cu atât mai mult va cădea un om obișnuit, oricât de înțelept s-ar credea el pe sine! Pentru că zic unii (și chiar cred) că este destul ”să facă fapte bune” și gata, se vor mântui. Dar tânărul bogat nu era oare plin de fapte bune? Ba da, era după cum el însuși mărturisea și mărturiseau și ceilalți și însuși Hristos n-a negat. Totuși îi mai lipsea un lucru: să urmeze Adevărului, studiind Scriptura. Pentru că ce altceva să însemne ”a urma lui Hristos”, dacă nu a studia Scriptura! Iar fără de studiul Scripturii, degeaba este tot efortul tău și degeaba sunt toate faptele tale bune că nu te vei mântui. Pentru că Hristos nu dorește roboței ascultători, ci dorește ”înnoirea minții” noastre și doar prin înnoirea minții un om se poate naște din nou. Altminteri, cei care fac doar fapte bune, fără să-și înnoiască mintea, se vor mântui și aceia, dar ”ca prin foc”. Deschide-le mintea, Doamne!
   Amin


Lumineaza-ma
Care e "calea"?

La mine e simplu si cred ca trisez un pic aici pentru ca pot fi numit crestin, pentru ca IMI VINE usor sa continui pe calea lui Iisus, sa iubesc.
E chiar un hobby al meu as putea zice.
Ce e paradoxal este ca lucrez in "sales" si reputatia este tocmai pe dos. A insela pentru a castiga avantaje
Eu am o alta filozofie insa.

Deci ce ar trebui ca eu sa fac sa fiu "mantuit"? Nu ca m-ar interesa prea tare, dar vreau sa aflu din gura unui credincios ce lipseste?

#40
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,428
  • Înscris: 10.08.2005
parerea mea, necredincios,
cota parte la biserica locala

#41
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

 edy_wheazel, on 24 octombrie 2018 - 15:28, said:


Io inteleg ce vrei sa zici, da' nu prea definesti clar treaba. Uite, io vad mai degraba situatia asta precum capacitatea de discernamant in legislatia penala. Daca nu ai discernamant (varsta, IQ, probleme psihice, situatii cauzate pe moment, etc...) nici Dumnezo nu cere. Daca ai, atunci trebuie cercetat & studiat ca n-ai nici o scuza. Cum ramane cu ateii ce au discernamant, carora cercetarea le-a dat cu virgula?

De fapt situația aceasta este identică culpei din legislația penală, la care nu contează că nu cunoști legea sau toate circumstanțele, ci faptul că trebuia și erai obligat să le cunoști.

 edy_wheazel, on 24 octombrie 2018 - 15:16, said:


Cui si unde propovaduia inainte de crearea Pamantului? Ca nu pare genu' care vorbeste singur.

Prin ”întâmplare” vorbea și vorbește Hristos dintotdeauna.

#42
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,797
  • Înscris: 20.10.2015

 Dorel666, on 24 octombrie 2018 - 14:19, said:

Scuze, dar este varianta proștilor care NU CERCETEAZĂ Scriptura. Am fost și eu prost și am crezut așa dar, când am cercetat-o, am aflat că scrie pe dos: ”Cercetați toate lucrurile și rețineți ce este bun”.

Mie mi se pare pierdere de timp.
Da, cred ca biserica e foarte buna pentru cel putin prosti care au nevoie de o ghidare, o cale pe care n-o inteleg, dar o stiu de frica.
Asa cum si catelul meu sufera ca plec la servici fara sa inteleaga de ce trebuie s-o fac, dar are incredere in mine

 mihaicozac, on 24 octombrie 2018 - 14:25, said:

Mai bine tăia Dumnezeu pomul ăla interzis, era mai simplu, dacă tot nu avea încredere în ce a zămislit.

Oh nu, aia e o pilda grozava.
Departajarea binelui de "rau" cu frica pedepsei. Ce alt exemplu mai bun, palpabil si vizual sa fi gasit religia?

 Dorel666, on 24 octombrie 2018 - 14:27, said:

Ai văzut pe cineva să facă prostii din cunoaștere?!

Da, pe Dragnea. Da, pe Ceausescu, Da, pe Hitler, pe Stalin, pe seful meu, cum sa nu?

 edy_wheazel, on 24 octombrie 2018 - 14:28, said:

"Arg" are dreptate. Nu poti sa-l consideri pe ala pe care nu-l duce capu' pacatos. Ar fi nasol pentru turma actuala.

Ba il consideri, pentru ca fiind prost nu urmeaza sfatul bisericii

 super8, on 24 octombrie 2018 - 14:54, said:

Daca omul se apuca si cerceteaza afla ca omul nu se trage din Adam si Eva.
Dar daca crede fara sa cerceteze, "stie" (gresit) ca omul se trage din Adam si Eva.

Fals, poate fi interpretat ca ...pentru propagarea si impanzirea omului a fost nevoie de o parte barbateasca si una femeiasca
Iar la inceput a fost partea barbateasca

 Dorel666, on 24 octombrie 2018 - 14:58, said:

Până acum nici măcar Darwin nu a aflat dacă omul se trage din maimuță.

Nu stia, e posibil sa ne fi "ajutat" extraterestrii
Ceea ce a demonstrat Darwin este ca specia EVOLUEAZA si ca, o maimulta antropoida avea toate sansele sa ajunga aici, probabil intr-un interval mai lung.
Evolutia speciilor e foarte clar demonstrata

 Dorel666, on 24 octombrie 2018 - 15:09, said:

N-ai priceput că ”Fiul Domnului” este Viața?

Nu.
Eu viata vad si in leusteanul pe care-l cresc ion bucatarie, si in pomul caruia ii pun ingrasamant si in rosia pe care o mananc si la catelul cu care ma joc si la nevasta
Pot spune ca asta e religia mea

 edy_wheazel, on 24 octombrie 2018 - 15:16, said:

Cui si unde propovaduia inainte de crearea Pamantului? Ca nu pare genu' care vorbeste singur.

Dumnezeu n-ar exista daca nu ar fi oameni care sa creada in el.
Cam asta e trasatura filozofica la care am ajuns eu, singur

 super8, on 24 octombrie 2018 - 15:25, said:

Hai s-o luam observabil:
cine produce curentul electric de iti alimenteaza tie calculatorul / laptopul / tableta / smartphonul de pe care postezi pe Softpedia ?
Dumnezeu ? biblia ?

Poate.
Un lucru e clar, Daca nu exista religia tu acum nu aveai curent

#43
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

 MarianG, on 24 octombrie 2018 - 15:52, said:

vezi prima pagina
Am vazut-o, si? Tot la aceeasi concluzie am ajuns. Se contrazice singur.

#44
Xlander

Xlander

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,099
  • Înscris: 24.11.2016

 Fjell, on 24 octombrie 2018 - 15:29, said:

Am citit Biblia si nu m-am putut relaxa !

Apropo de mantuirea asta, vorbeam odata cu o buna amica despre primii oameni de pe Pamant. Cei ce au trait acum 50 de mii de ani, oameni fara haine, tablete, religii, tehnologie, etc... Ii spun : Pai, cei din Neanderthal sau Homo Sapiens, unde sunt ? Sunt in Iad, pentru ca nu au avut credinta in Dumnezeu !!! Asta spune totul despre voi !
Si ea ce a zis ? Raspunsurile femeilor la probleme religioase sunt intotdeauna fascinante...

Attached Files



#45
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

 Fjell, on 24 octombrie 2018 - 15:29, said:

Sunt in Iad, pentru ca nu au avut credinta in Dumnezeu !!!
pai unde ai vrea sa fie , ca sa fi si tu multumit? :D

#46
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016
Văzură-ți, dragilor, câte prostii sunt scrise mai sus de către oameni care sunt siguri că știu ce zic?!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate