Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Calea omului pe pamant este CUNOASTEREA, iar prostia este cădere în păcat

* - - - - 2 votes
  • This topic is locked This topic is locked
45 replies to this topic

#1
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,869
  • Înscris: 17.04.2016
Scriptura zice că Potopul a venit peste lume pentru că ”orice faptură își stricase calea pe pământ”. Din cauza aceasta oamenii erau plini de răutate și pământul se umpluse de silnicie. Dar despre ce ”cale” vorbește Dumnezeu? ”Calea” este acel adevăr care te face să vezi viața așa cum este. De aceea Hristos zice ”Eu sunt Calea, Adevărul și Viața” și de aceea orice se întâmplă în viață este o pildă despre adevăr și orice cuvânt al lui Dumnezeu duce la viață și la adevăr. Deci, oamenii se umpluseră de răutate și pământul de silnicie pentru că nimeni nu mai căuta adevărul!
   Și credeți că nu erau oameni care să facă fapte bune? Oameni care să muncească și să-și vadă de treaba lor? Sigur erau, dar nici pe ei nu-i preocupa adevărul. Adam însuși, când a căzut în păcat, a căzut nu  pentru că a făcut vreo faptă rea, nu pentru că ar fi ucis, prădat sau nedreptățit pe cineva, ci pentru că nu a analizat cu atenție singura poruncă ce i-o dăduse Dumnezeu: ”să mănânci după plăcere din orice pom din rai, dar din pomul din mijloc să nu mănânci și nici să nu te atingi de el”.
   Acum nu știu câți i-or fi reproșat lui Adam, în vremea lui, că a căzut din rai și împreună cu el a căzut tot neamul omenesc și tot pământul, dar sigur au fost destui și încă mai sunt care se gândesc cum ar fi fost, dacă nu s-ar fi întâmplat astfel. Totuși, o dată cu jertfa de pe cruce, Hristos a șters păcatul strămoșesc al lui Adam și nimeni nu a mai suferit din cauza lui Adam. Dar atunci cum se face că nu au ajuns toți în Rai?! Da, dacă păcatul lui Adam a fost șters, prin jertfa de pe cruce a lui Hristos, ar fi trebuit ca toți oamenii, după ce mureau, să ajungă înapoi în Rai. De ce nu se întâmplă aceasta? Pentru că, de atunci, fiecare cade datorită propriilor lui păcate. Și fiecare cade el însuși în păcatul lui Adam, neanalizând suficient și cu atenție Cuvântul lui Dumnezeu. Ateii nu citesc scripturile și îi condamnă pe credincioși, creștinii nu citesc scripturile (Biblia, Coranul, Vedele etc) și îi condamnă pe atei, musulmani și budiști, musulmanii nu citesc scripturile și îi condamnă pe creștini, budiști și atei și tot așa, fiecare se trezește judecând pe celălalt, dar nu după dreptate și adevăr, ci după cum i se pare lui! Adică toți dau dovadă de prostie pe pământ și toți și-au stricat calea, exact ca pe vremea Potopului.
   Ba diavolul însuși, Satana, a căzut pe pământ tot pentru că, din prostie, a început să se creadă pe el însuși creator, cel puțin al lumii sale, dacă nu al întregului Univers. Si in același  păcat cad toți închinătorii la Satan. Iar dacă Satana însuși, cel care era luminătorul tuturor și plin de înțelepciune, a căzut din prostie, cu atât mai mult va cădea un om obișnuit, oricât de înțelept s-ar credea el pe sine! Pentru că zic unii (și chiar cred) că este destul ”să facă fapte bune” și gata, se vor mântui. Dar tânărul bogat nu era oare plin de fapte bune? Ba da, era după cum el însuși mărturisea și mărturiseau și ceilalți și însuși Hristos n-a negat. Totuși îi mai lipsea un lucru: să urmeze Adevărului, studiind Scriptura. Pentru că ce altceva să însemne ”a urma lui Hristos”, dacă nu a studia Scriptura! Iar fără de studiul Scripturii, degeaba este tot efortul tău și degeaba sunt toate faptele tale bune că nu te vei mântui. Pentru că Hristos nu dorește roboței ascultători, ci dorește ”înnoirea minții” noastre și doar prin înnoirea minții un om se poate naște din nou. Altminteri, cei care fac doar fapte bune, fără să-și înnoiască mintea, se vor mântui și aceia, dar ”ca prin foc”. Deschide-le mintea, Doamne!
   Amin

Edited by Dorel666, 24 October 2018 - 14:17.


#2
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
parca se zicea
"crede si nu cerceta"

#3
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View Postarg, on 24 octombrie 2018 - 14:17, said:

parca se zicea
"crede si nu cerceta"
aham.
cine zicea? Posted Image

#4
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,869
  • Înscris: 17.04.2016

View Postarg, on 24 octombrie 2018 - 14:17, said:

parca se zicea
"crede si nu cerceta"

Scuze, dar este varianta proștilor care NU CERCETEAZĂ Scriptura. Am fost și eu prost și am crezut așa dar, când am cercetat-o, am aflat că scrie pe dos: ”Cercetați toate lucrurile și rețineți ce este bun”.

#5
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
@Dorel666
antonimul cunoasterii este necunosterea, nestiinta
prostia nu are legatura a sti sau a nu sti...

Edited by arg, 24 October 2018 - 14:25.


#6
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,546
  • Înscris: 05.12.2005
Mai bine tăia Dumnezeu pomul ăla interzis, era mai simplu, dacă tot nu avea încredere în ce a zămislit.

#7
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,869
  • Înscris: 17.04.2016

View Postarg, on 24 octombrie 2018 - 14:24, said:

@Dorel666
antonimul cunoasterii este necunosterea, nestiinta
prostia nu are legatura a sti sau a nu sti...

Ai văzut pe cineva să facă prostii din cunoaștere?! Cel puțin eu, până acum, toate prostiile le-am făcut din necunoaștere. Iar prostiile care le-am făcut din cunoaștere se numesc... RĂUTĂȚI. Dar și pe acelea le-am făcut pentru că nu am cunoscut destul!

View Postmihaicozac, on 24 octombrie 2018 - 14:25, said:

Mai bine tăia Dumnezeu pomul ăla interzis, era mai simplu, dacă tot nu avea încredere în ce a zămislit.

Cum să-l taie, dacă era legătura cu ”cealaltă lume”?!

Edited by Dorel666, 24 October 2018 - 14:27.


#8
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Pana la urma ce animale ai gasit homosexuale ? Posted Image
https://forum.softpe.../#entry23665832

#9
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,989
  • Înscris: 31.07.2007
"Arg" are dreptate. Nu poti sa-l consideri pe ala pe care nu-l duce capu' pacatos. Ar fi nasol pentru turma actuala.

#10
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005

View PostDorel666, on 24 octombrie 2018 - 14:27, said:

Ai văzut pe cineva să facă prostii din cunoaștere?! Cel puțin eu, până acum, toate prostiile le-am făcut din necunoaștere. Iar prostiile care le-am făcut din cunoaștere se numesc... RĂUTĂȚI. Dar și pe acelea le-am făcut pentru că nu am cunoscut destul!...
o da, un prost care stie multe... sa te feresti de asfel de oameni...
(unul care stie multe dar nu-l duce mintea)

#11
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,383
  • Înscris: 10.08.2005

View PostDorel666, on 24 octombrie 2018 - 14:19, said:


Scuze, dar este varianta proștilor care NU CERCETEAZĂ Scriptura. Am fost și eu prost și am crezut așa dar, când am cercetat-o, am aflat că scrie pe dos: ”Cercetați toate lucrurile și rețineți ce este bun”.
cherry picking

#12
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,869
  • Înscris: 17.04.2016

View PostTruculMagic, on 24 octombrie 2018 - 14:28, said:

Pana la urma ce animale ai gasit homosexuale ? Posted Image
https://forum.softpe.../#entry23665832

Nu am găsit, încă aștept sa-mi fie prezentat vreunul.

#13
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,546
  • Înscris: 05.12.2005
Cineva care cunoaşte că vecinul ţine mulţi bani în casă şi îi fură când acesta e plecat...   e o prostie făcută din cunoaştere sau nu?

#14
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005

View PostMarianG, on 24 octombrie 2018 - 14:35, said:

cherry picking
pe asta nu o stiam.

#15
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,869
  • Înscris: 17.04.2016

View PostMarianG, on 24 octombrie 2018 - 14:35, said:

cherry picking

De fapt acest ”cherry picking” al dumitale este cherry picking...

View Postedy_wheazel, on 24 octombrie 2018 - 14:28, said:

"Arg" are dreptate. Nu poti sa-l consideri pe ala pe care nu-l duce capu' pacatos. Ar fi nasol pentru turma actuala.

Pe idioți nu-i duce capul, pe proști îi duce, dar numai unde vor ei.

View Postmihaicozac, on 24 octombrie 2018 - 14:35, said:

Cineva care cunoaşte că vecinul ţine mulţi bani în casă şi îi fură când acesta e plecat...   e o prostie făcută din cunoaştere sau nu?

Cunoaște că vecinul ține bani în casă și este plecat, dar nu cunoaște consecințele furtului asupra vietii sale. Deci cunoaște doar în parte despre ce este vorba, ceea ce înseamnă că face prostia din necunoaștere.

#16
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,383
  • Înscris: 10.08.2005

View PostDorel666, on 24 octombrie 2018 - 14:39, said:

De fapt acest ”cherry picking” al dumitale este cherry picking...
o fi, dar este un defect personal
la matale este o invatatura proasta din cartea citata

eu nu cred ca pot renunta la el, dar tu poti sa te dezinveti

Edited by MarianG, 24 October 2018 - 14:44.


#17
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005

View PostDorel666, on 24 octombrie 2018 - 14:41, said:

Pe idioți nu-i duce capul, pe proști îi duce, dar numai unde vor ei.
"PROST, PROÁSTĂ, proști, proaste, adj., s. m. și f. 1. Adj., s. m. și f. (Om) lipsit de inteligență, fără judecată, fără minte; nătărău, nerod, tont, prostănac. ◊
IDIÓT, -OÁTĂ adj., s. m. f. (om) lipsit complet de inteligență; cretin. (< fr. idiot, lat. idiota) "

idiotul este prostul dus la extrem...

ti-am explicat si nu vrei sa pricepi
cunosterea e informatia pe care o ai...
inteligenta (prostia) e capacitatea de a procesa informatia....

e ca povestea aia cu analfabetii functionali

Edited by arg, 24 October 2018 - 14:45.


#18
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016

View PostDorel666, on 24 octombrie 2018 - 14:19, said:

Scuze, dar este varianta proștilor care NU CERCETEAZĂ Scriptura. Am fost și eu prost și am crezut așa dar, când am cercetat-o, am aflat că scrie pe dos: ”Cercetați toate lucrurile și rețineți ce este bun”.
Daca omul se apuca si cerceteaza afla ca omul nu se trage din Adam si Eva.
Dar daca crede fara sa cerceteze, "stie" (gresit) ca omul se trage din Adam si Eva.

Situatia descrisa de dumneata seamana, oarecum, cu oximoronul  Posted Image
Nu-i asa ca...
Attached File  adevarul este dincolo de noi.PNG   346.84K   1 downloads
..si greu de acceptat pt. unii oameni ?
Ma rog, unii doar propovaduiesc o minciuna cu scopuri personale.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate