Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Sfat achizitie TV Non Smart 1500 lei

- - - - -
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#19
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,146
  • Înscris: 27.06.2007
o mai spun inca o data:
la mine dintre Samsung si un Lg cea mai buna imagine a avut-o un Horizon :D

#20
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,158
  • Înscris: 16.10.2008
Eu ma intreb cum vine treaba cu "fake-uri tehnologoice". Exceptand poate RGBW de la LG-urile 4k. Unele modele.

#21
wather

wather

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,377
  • Înscris: 09.05.2018
Eifel , modelul recomandat de tine are imitatie de panel pe 10bit si in domeniul 4K conteaza
Una e sa iti redea 16.7 milioane de culori si alta e sa iti redea 1024 milioane de culori curati


Trucul Magic , crede-ma ca stiu ce scriu , am un tv samsung 4K true din 2016 , pe langa o plasma full hd , deci...
Decat sa dea banii pe un tv 4K entry-level si apoi sa se planga pe aici de varii prb , mai bine un tv full hd serios de calitate
Calitatea costa si el are un buget limitat

#22
iZet

iZet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,362
  • Înscris: 06.11.2014
Pai, da, dar ce te faci ca nu mai exista FHD serios? Le-au abandonat, ca s-a ieftinit 4K-ul. Si un 4K slab e mai bun decat un FHD, ca ala e si mai slab.
Dar parca vad ca si-n epoca 8K-lui tot FHD-uri se vor recomanda.

#23
b0rG

b0rG

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 30.12.2007
Iata cateva optiuni:

https://altex.ro/tel.../LEDTX40ES400E/
https://www.emag.ro/...p/pd/D3J5BDBBM/
https://www.emag.ro/...h/pd/DQYV67BBM/

Samsungul era zilele astea la 1600 la Carrefour cred.

https://www.displays...rison/5c197b108

Citeste despre fiecare si vezi care se incadreaza cel mai bine in nevoile tale.

Edited by b0rG, 24 October 2018 - 19:02.


#24
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004
Samsung-ul e 1699 la Carrefour. Acu o saptamana sau doua a fost 1599. E insa model 2017.

Mai e azi la emag promotie cu 15% reducere la TV-uri si e modelul 2018 - 40NU7122 care iese la 1529 cu reducerea.
Din pacate are un minus serios fata de seria veche - nu are sunet DTS.

#25
wather

wather

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,377
  • Înscris: 09.05.2018
Pai, da, dar ce te faci ca nu mai exista FHD serios? Le-au abandonat, ca s-a ieftinit 4K-ul. Si un 4K slab e mai bun decat un FHD, ca ala e si mai slab - Corect
Personal insa imi mentin idea ca tv-urile 4K entry-level sunt doar cu numele
A mai fost o discutie legata de un model 4K la 999 lei si cineva de pe aceasta arie scria ca nu e nici o diferenta intre cel de 999 lei si cele care depasesc 5000 lei
Pai atunci inseamna ca si eu sunt popa , dar realitatea e alta
Toti cauta sa cumpere cat mai performant si cu bani cati mai putini , insa tocmai aceasta idee in practica este foarte greu de aplicat/gasit
Probabil ca de acea si producatori de tv-uri la ultimele modele ( 2018 ) cu preturi mici au scos anumite facilitate pe care le mai poti gasi doar la modele mai vechi
Si doar la categoriile premium se poate gasi cat mai multe optiuni si implicit calitate mai buna

#26
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,721
  • Înscris: 04.10.2014

View Postedigee, on 24 octombrie 2018 - 15:28, said:

Eu ma intreb cum vine treaba cu "fake-uri tehnologoice". Exceptand poate RGBW de la LG-urile 4k. Unele modele.
Foarte simplu. Dacă îl desfaci, înăuntru în loc de circuite integrate găsești rumeguș. :) (Și nu știe MPEG2 sau 4, doar PAL și SECAM. :P )

#27
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004
Momentan vad ca s-a mai ieftinit la emag - a iesit cuponul dar au marit reducerea - 1500 lei in cap. fara un ban.

#28
iZet

iZet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,362
  • Înscris: 06.11.2014
E Black Friday la Flanco. Nu-s cine stie ce modele, dar 40NU7122 e la 1.499 lei. Acelasi pret ca la Altex/Media Galaxy.

#29
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004
Da, acum am vazut si eu ca e 1499,99 peste tot.

#30
iZet

iZet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,362
  • Înscris: 06.11.2014
La pretul ala merita. E chiar ok tv-ul. Ca sunt unii care vor la 1500 lei sa isi cumpere varfuri de gama.. e altceva. L-am vazut in magazine langa Sony 43XF70, cu 1000 lei mai scump. Aveau aceeasi imagine, pe Eurosport HD. Ala e laudat, ca e Sony, asta e blamat, ca e Samsung.

#31
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,773
  • Înscris: 25.01.2007
De bf poate apare iar horizon de 55 cu 1500 lei.

#32
bluesky_c3

bluesky_c3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 549
  • Înscris: 24.01.2007
Salutare,

Multumesc pentru toate sfaturile. Pana acum castigator e Samsungul asta https://www.emag.ro/...h/pd/DSLT4FBBM/

As mai avea o intrebare: exista posibilitatea pe viitor sa-l "accesorizez" cu un sistem de sunet performant? Ceva de nivel mediu, nu avioane. Pentru vazut filme acasa. DIn ce vad la caractersticile legate de sunte are trei chestii: Dolby Digital Plus, 2 Channels, Multiroom Link. Nu prea stiu cu ce se mananca astea si cam ce sistem audio as putea sa-i pun in viitor.

#33
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,158
  • Înscris: 16.10.2008
Poti sa-l accesorizezi cu un home cinema ,receiver plus boxe si in cel mai rau caz cu un soundbar(asta nu face parte din acele sisteme "performante")
Totul e ca acel sistem de sunet sa aibe intrari digitale .Optice ,coaxiale ,HDMI(ARC). TV-urile noi nu mai au iesiri analogice de sunet. Multe nici jack de casti nu mai au.

#34
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,633
  • Înscris: 07.10.2005
Cand te referi la sistem audio ai generalizat prea mult, vrei boxe active, vrei soundbar, vrei 2.1, vrei sistem multicanal 5.1? Un factor extrem de important este bugetul pe care il ai la dispozitie ca sa vezi ce sanse reale ai pentru una din variante.

#35
bluesky_c3

bluesky_c3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 549
  • Înscris: 24.01.2007

View PostMr. Incredible, on 29 octombrie 2018 - 17:20, said:

Cand te referi la sistem audio ai generalizat prea mult, vrei boxe active, vrei soundbar, vrei 2.1, vrei sistem multicanal 5.1? Un factor extrem de important este bugetul pe care il ai la dispozitie ca sa vezi ce sanse reale ai pentru una din variante.

Pff, se pare ca-s pe langa rau, va rog sa ma iertati. Posted Image

In mintea mea e ceva de genul — un sistem audio pentru un living mic de apartament, care sa faca experienta vizionarii unui film mai placuta. Posted Image Nu stiu ce ajuta la asta, un soundbar cum zici, un 2in1, un nu stiu ce. Posted Image Oricum, daca bugetul pentru TV este de 1500, pe sistemul asta audio, boxe sau ce o fi nu as putea da mai mult de o treime din pretul televizorului.

Edit: cred ca la un soundbar m-as incadra, atat cu bugetul cat si cu asteptarile pe care le am (fara cabluri, fara complicatii, totusi sunet mai bun decat din TV...)

Edited by bluesky_c3, 29 October 2018 - 18:51.


#36
iZet

iZet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,362
  • Înscris: 06.11.2014
Asteapta BF-ul, poate prinzi soundbarul Samsung K450 la pret bun (~600 lei). Isi face bine treaba pe partea de sunet.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate