Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Sfaturi achizitie masina SH

- - - - -
  • Please log in to reply
40 replies to this topic

#1
otonnel

otonnel

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 03.03.2008
Va salut, chiar daca am citit foarte multe topicuri de aici, vreau sa deschid si eu unul, poate primesc sfaturi mai personalizate sa zic asa.

Pana acum am avut o Dacia Sandero 1.2 16V / 75cp si am condus mult timp ca masina de servici o Skoda Rapid 1.6 TDI si un Audi A3 1.6 TDI.
Sandero si-a facut treaba excelent in oras dar in afara ma cam lasa la greu in depasiri sau la urcare. Skoda si Audi m-au multumit si in oras si mai ales in afara.
Imi place dieselul pentru cuplu mare la turatii joase, pentru ca nu transpir la depasiri si nu mor la urcare cu masina incarcata. Benzina nu am condus alt motor inafara de cel de 1.2 si nu pot sa imi dau cu parerea.

1. Buget: Bugetul pe care il am este de 7500 EUR pentru o masina de la o persoana fizica. Daca ar fi sa iau de la un dealer, as mai putea finanta la ei pe langa cei 7500, inca 3000.
2. Nevoi: Momentan suntem o familie de 2 persoane, dar e in plan si o a treia. Tind spre o clasa compacta sau chiar mare daca e nevoie. Nu as vrea break pentru ca personal nu prea imi plac cum arata. Masina va fi folosita pentru mers zilnic la servici cam 20km, lunar un drum de 600 km si anual un concediu mai mare si cateva mai mici prin tara.
3. Combustibil: Daca nu trebuia sa conduca si sotia masina, eu clar mergeam spre un motor pe benzina (fac mai putini km), dar asa trebuie sa ma uit la diesel pentru ca sotia nu vrea sa conduca benzina (ii se pare mai greu cu plecarea de pe loc). Chestia e ca nu a condus alt motor pe benzina decat cel de pe Sandero.
Ma intreb daca un motor pe benzina cu turbo ar fi pentru ea mai usor de condus decat unu aspirat si daca sunt diferente mari intre un benzinar turbo si un diesel la condus, mai ales la plecarea de pe loc.
4. Cutie: Prefer cutie manuala, dar nu as refuza nici automata, mai ales pentru traficul din Cluj.
5. Modele preferate: Nu am un model preferat neaparat, as prefera sa fie cat de cat cu dotari decente. Ar fi Skoda Octavia, Golf 6 (la 7 nu ma incadrez), Passat, Mazda 3, Mazda 6, posibil si Ford Focus. As putea sa ma incumet si la un A3 sau chiar A4. Sunt total deschis si la alte modele. Nu mai vreau Dacia, am avut, e o masina excelenta dar as dori ceva care sa imi dea o mai mare senzatie de siguranta si calitate mai buna in interior.

Si ca o ultima nelamurire: pana la urma daca imi iau diesel si il folosesc mai mult in oras, o sa am probleme mari? Sunt constient ca trebuie mers putin mai turat si as iesi saptamanal cu ea putin afara sa o mai turez. Problema ar fi ca daca merg la servici zilnic, pana ajung, motorul nu apuca sa se incalzeasca cum trebuie.

Multumesc anticipat pentru sfaturi.

Edited by otonnel, 24 October 2018 - 08:52.


#2
dem3ntor

dem3ntor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,136
  • Înscris: 16.04.2007
... daca lunar faci un drum de 800km te incadrezi si la diesel.

#3
otonnel

otonnel

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 03.03.2008

View Postdem3ntor, on 24 octombrie 2018 - 08:45, said:

... daca lunar faci un drum de 800km te incadrezi si la diesel.
Scuze, nu 800km, 600km. Am gresit, am corectat si in post. Stiu ca probabil si la cei 600 lunar m-as incadra, dar ma tem de restul lunii in care merg la servici si motorul diesel nu e exploatat asa cum trebuie.

Edited by otonnel, 24 October 2018 - 08:52.


#4
wb626ek

wb626ek

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,392
  • Înscris: 05.11.2014
Daca mergi "normal" nu o sa ai nici o problema. Acum sa nu ai un drum de 5 minute pana la servici, ca mai bine mergi pe jos!

#5
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,507
  • Înscris: 30.10.2003
Daca e in plan o a treia pesoana recomand testul ca caruciorul. Se ia un carucior de copil si se introduce in portbagaj. Daca intra e buna masina, daca nu, cauti alta.

Dupa aia sa ne mai spui daca break-urile tot asa antipatice iti vor fi.

#6
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Benzina , motor mic , macar euro 5 . REstul este irelevant. Daca nu este chiar o urgenta , stai pana apare noua taxa auto. Se pare ca va fi crunta pentru anumite tipuri de masini. Chiar daca pana la urma iti vei lua una "lovita " de taxa ...macar o iei dupa aparitia taxei la un pret mult mai redus pentru ca le va scadea valoarea foarte mult celor impozitate drastic. Mai ai de asteptat doua luni si ceva . nu te grabi .

#7
TLGTLC

TLGTLC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,700
  • Înscris: 27.06.2007
Pentru că ai experienta cu 1.6 tdi îți recomand o Skoda Roomster. În 4,2 metri ai spațiu și portbagaj mare și foarte bine organizat, tot felul de cârlige și chestii să te ajute la aranjat bagajele. . Pot să vină și doi membri, nu vei avea probleme cu spațiul. Soția va fi încântată cum se conduce în oraș și cât de ușor se parchează, la drum lung are o ținută de drum foarte bună, sarcina utila este mare, ia curbele foarte fain și pe autostrada viteze de 160 km/h le susține fără probleme. Încă face parte din generația în care tabla era zdravănă, ușile, capota sunt grele iar mecanica e logică și nu ai probleme să găsești un service să îți rezolve problemele. Un model 2013-2015 deja are toate problemele rezolvate. Sunt sigur că soția ta o va aprecia foarte mult.

#8
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Incearca motor pe benzina cu turbo inainte sa decizi ca diZal e ceea ce vrei ! Daca sotia ta nu e in stare sa plece de pe loc cu orice motorizare pe masina te sfatuiesc, fara gluma, sa-i iei niste ore cu un instructor auto .
Referitor la marca , model , vezi ce gasesti pe piata intai si apoi cerne care merita cumparata .

#9
daalos

daalos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,058
  • Înscris: 20.04.2007
Benzina (turbo) ! - nu se compara cu dieselul!!!
Intretinere, costuri, taxe (eco), revizii - toate mai mici pe benzina

Vezi variante :
https://www.autovit....html#719eb0f5d1

https://www.autovit....html#719eb0f5d1

https://www.autovit....html#719eb0f5d1

#10
Ford4

Ford4

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,156
  • Înscris: 13.11.2017
daca sotia are probleme cu plecarea de pe loc atunci asta :

https://www.autovit....html#5f8b8216fe

sau asta, ca sa ai si garantie, mai ales ca ai spus ca poti suplimenta bugetul daca o iei de la dealer.

https://www.autovit....html#623a69719b

Oricum daca are probleme cu plecarea de pe loc inseamna ca nu stie / ii este frica sa calce pedala. In acest caz, daca-ti vei lua diesel o sa ai mari probleme cu el la mersul prin oras.

Edited by Ford4, 24 October 2018 - 10:07.


#11
otonnel

otonnel

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 03.03.2008
Sotia conduce zilnic un diesel, masina de servici si uneori ii si place sa "o calce", nu mi-as pune problema de ore de condus. Problema e ca nu a reusit deloc sa se impace cu motorul de pe Sandero. Probabil e prea obisnuita cu motorul diesel si nici ambreiajul de pe Sandero nu ajuta; prinde foarte sus si e foarte foarte moale.
Un motor benzina cu turbo suna bine. Trebuie neaparat sa conduc unul sa vad cum se misca, doar asa o sa pot sa imi fac o parere clara despre diferente intre el si un diesel la cuplu mai ales.
Suna tentant Focusul de 1.6 si Skoda de 1.8. Desi nu stiu daca nu ar fi cam mare consumul la Skoda.
Focusul de 1L probabil e putin chinuit, pe Fiesta cred ca se potriveste mai bine. Posibil sa gresesc, sa nu dati cu pietre.
Legat de Prius, nu prea imi place ca design, desi nu ar fi o alegere proasta.

Edited by otonnel, 24 October 2018 - 10:36.


#12
Ford4

Ford4

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,156
  • Înscris: 13.11.2017
Si un Prius ce neajunsuri are ?

#13
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018

View Postotonnel, on 24 octombrie 2018 - 08:40, said:

Daca nu trebuia sa conduca si sotia masina

View Postotonnel, on 24 octombrie 2018 - 08:40, said:

pentru ca sotia nu vrea sa conduca benzina

View Postotonnel, on 24 octombrie 2018 - 10:35, said:

Sotia conduce zilnic un diesel, masina de servici si uneori ii si place sa "o calce"

A mea tot asa: nu vrea si nu-i place. A trebuit sa-i cumpar Porsche 911 in loc de Toyota Yaris. Csf ? Ncsf.

#14
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,917
  • Înscris: 25.06.2007

View Postotonnel, on 24 octombrie 2018 - 08:40, said:

dar asa trebuie sa ma uit la diesel pentru ca sotia nu vrea sa conduca benzina (ii se pare mai greu cu plecarea de pe loc).
Atunci cutie automata, si nu o sa mai aiba problema cu plecarea.

#15
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018

View PostKarhu, on 24 octombrie 2018 - 10:53, said:

Atunci cutie automata, si nu o sa mai aiba problema cu plecarea.
L-ai bagat in ceata. Stai s-o intrebe. Posted Image

Edited by Paz, 24 October 2018 - 11:13.


#16
arsmundis

arsmundis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,448
  • Înscris: 14.02.2018
Designul Priusului nu e foarte reusit dar ti-ar placea pe cand te asezi si circuli putin cu ea. La fel si sotiei, plus ca intretinerea e accesibila si ai si autonomia motorului electric. Intre ele as lasa la o parte Skoda pentru consum si aspect ( e mai urata ca Priusul, subiectiv vorbesc ) urmatoarea ar fi Focusul si as opta pentru Toyota. Succes orice ai alege.

#17
daalos

daalos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,058
  • Înscris: 20.04.2007
Fa un drive test cu focusul si te asigur ca vei fi foarte surprins de motor... ai sa uiti de dizele Posted Image
Motorul asta a fost premiat 6 ani la rand ca motorul anului... 1 litru, 125 cp, 170Nm, 6 viteze, consum mixt sub 5l/100  etc
Parerea mea este ca la Ford primesti mai mult fata de concurenti la aceiasi bani - vezi si dotari ce ai pe el.

https://www.cars-dat...ion-specs/67207

Edited by daalos, 24 October 2018 - 11:37.


#18
otonnel

otonnel

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 03.03.2008
Mersi tuturor de sugestii.  Pana la urma doar un drive test ma va convinge de diferentele dintre o benzina turbo si un diesel. La fel, doar un drive test m-ar convinge si de Prius.
As prefera sa iau de la un dealer, dar ma intreb daca sunt de incredere sau si de la ei te poti trezi cu suprize (defecte ascunse, masini lovite, etc).
Inafara de Das Welt care stiu ca e mai mare in Cluj, altele nu prea stiu. Mi-a recomandat cineva dealerul acesta: https://mxpautomobile.autovit.ro/ . Nu are o gama prea diversa, dar am observat ca tot aduc masini (km cam multi si majoritatea break).

View PostPaz, on 24 octombrie 2018 - 11:05, said:

L-ai bagat in ceata. Stai s-o intrebe. Posted Image
Masina va fi condusa 99% din timp de catre mine, deci va fi o masina pe care o iau mai mult pt placerea mea. Uneori o va conduce si sotia si faptul ca imi pasa si de ce isi doreste si ea, nu consider ca e motiv de ironii. Oricum, cum ai zis si tu: csf? n-ai csf.

Edited by otonnel, 24 October 2018 - 12:06.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate