Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

Silver, motanelul in 3 picioare

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
Sasha101

Sasha101

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 18.11.2011
Salutare tuturor. Povestea lui Silver este deocamdata una destul de trista... Nu se stie exact cand, cineva l-a parasit pe Silver in strada undeva in sectorul 3 din Bucuresti, cu un picior amputat. Intrucat strada nu este nici pe departe un loc ferit de pericole, pe Silver nu l-a calcat inca masina, dar s-a ales cu 2 virusi la activ: corona virus si fiv (un fel de hiv al pisicilor). Este purtator, nu i s-a declansat nicio boala inca (bolile nu se transmit la oameni sau catei) - riscurile vor fi insa din ce in ce mai mari pentru el pe masura ce temperaturile scad.

Motanul este deparazitat, bland, prietenos, plin de viata, atat cat poate el in cele 3 picioare. Daca printre voi este cineva cu inima mare, care nu are alta pisica si care il poate salva pe Silver, il/o rog din suflet sa ma contacteze la 0726 339 256. Multumesc!

Edited by Sasha101, 23 October 2018 - 22:45.


#2
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,374
  • Înscris: 16.03.2007
cine ar vrea o pisica cu hiv?

#3
puiu_pe_diezel

puiu_pe_diezel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 375
  • Înscris: 01.10.2018

View Postlaffin, on 23 octombrie 2018 - 22:58, said:

cine ar vrea o pisica cu hiv?
Intersanta intrebare. Ma intreb oare cum ar fi sa ti se spuna ca nu poti fi ajutat pt ca esti bolnav.

Edited by puiu_pe_diezel, 23 October 2018 - 23:12.


#4
AlbastruIndigo

AlbastruIndigo

    Anima Sola

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,994
  • Înscris: 16.09.2014

View Postlaffin, on 23 octombrie 2018 - 22:58, said:

cine ar vrea o pisica cu hiv?

Nu e ca si cand te-ar infecta. Si pisicile cu FIV pot trai mult daca sunt bine ingrijite, la fel ca oamenii.

Am deja trei pisici, dar o sa dau mesajul mai departe, poate se gaseste cineva si pentru el.

#5
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,289
  • Înscris: 07.02.2003
Nu comparati animalele cu oamenii cand vine vorba de ingrijire ca nu e acelasi lucru.

#6
Sasha101

Sasha101

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 18.11.2011
Virusul nu se transmite la oameni, se transmite doar la alte pisici. El fiind tanar, este doar purtator al ambilor virusi, nu i s-a declansat momentan nicio boala. Eu mai am o pisica in varsta de 16 ani, deci o babuta, asa ca riscul ar fi mare pentru ea. Noi stam la bloc si nu ar fi o viata sa il tinem izolat pe balcon 😪

#7
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,374
  • Înscris: 16.03.2007

View Postpuiu_pe_diezel, on 23 octombrie 2018 - 23:12, said:

Intersanta intrebare. Ma intreb oare cum ar fi sa ti se spuna ca nu poti fi ajutat pt ca esti bolnav.

Adica sa nu ma vrea nicio pisica pentru ca sunt bolnav de HIV? Cred ca ar fi sub durerea-n cot.

Edited by laffin, 24 October 2018 - 07:30.


#8
dimripper

dimripper

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 663
  • Înscris: 12.04.2007

View Postlaffin, on 23 octombrie 2018 - 22:58, said:

cine ar vrea o pisica cu hiv?

Poate o ia sa-i tina de urat, nu s-o....

#9
puiu_pe_diezel

puiu_pe_diezel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 375
  • Înscris: 01.10.2018

View Postlaffin, on 24 octombrie 2018 - 07:29, said:

Adica sa nu ma vrea nicio pisica pentru ca sunt bolnav de HIV? Cred ca ar fi sub durerea-n cot.
Nu, ci sa nu te vrea absolut nimeni pe motiv ca esti bolnav.

View Postandreic, on 24 octombrie 2018 - 06:51, said:

Nu comparati animalele cu oamenii cand vine vorba de ingrijire ca nu e acelasi lucru.
e vorba de atitudine nu de animel vs oameni. Si apoi cine nu poate relationa cu animalele nu poate relationa cu oamenii, in caz contrar se preface.

#10
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Trebuie instruit să folosească prezervativul. :)

Ontopic şi la modul serios:
Motănelul nu e vinovat pentru că a luat virusul. El e doar un suflet care poate bucura alte suflete, cu mai puţine picioare (2) dar, poate, cu mai multă inimă.
L-aş lua eu, am crescut 16 ani o pisică, sunt obişnuit, însă programul de stat acasă s-a scurtat foarte mult şi motănelul ar sta singur cam 16 ore din 24. Având 3 picioare, poate trebuie îngrijit altfel decât un motan full option, inclusiv mai multă afecţiune din partea stăpânului/stăpânei.

#11
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,491
  • Înscris: 15.09.2010
Nu are nevoie de îngrijiri speciale. Daca sta doar in casa, nu vor fi probleme. Ii cumperi cateva jucării ca sa-i treaca timpul cat esti la serviciu. Pisicile nu sunt precum cainii, dependenți de stapani pana la obsesie.  Eu am 4 pisici si nu-l pot lua .

#12
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Se spune că pisica îşi alege stăpânul, nu invers. Dar, dacă stăpânul stă mult timp cu pisica, vorbeşte mult timp cu ea, o educă şi-i arată care este "raportul de forţe", pisica se va conforma.
Altfel, va deveni un animăluţ greu de strunit şi care va face ce va dori, când va dori.
16 ore de singurătate zilnic, mai puţin sâmbăta şi duminica (în cazul meu) pot fi suficiente pentru ca motănelul să nu depindă prea mult de stăpân, dar nici să nu asculte prea mult de el.

#13
puiu_pe_diezel

puiu_pe_diezel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 375
  • Înscris: 01.10.2018
Pisicile nu sunt chiar asa de sociabile precum catzeii, ba chiar intre ele de multe ori prefera sa stea singure decat in grup.

#14
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,491
  • Înscris: 15.09.2010

View Postpuiu_pe_diezel, on 24 octombrie 2018 - 13:20, said:

Pisicile nu sunt chiar asa de sociabile precum catzeii, ba chiar intre ele de multe ori prefera sa stea singure decat in grup.
Ohoo, și inca cum! Ale mele, patru bucati, nu se suporta una pe cealalta. Se tolereaza cu mare greutate. Daca nu sunt mama si pui ori frați din acelasi cuib, nu se împrietenesc. Am de 2 ani o pisica aruncată in curtea mea cand era de aprox. 2 saptamani. S-a facut foarte mare si tot timpul vrea sa le bată pe celelalte. Ba, in inconstienta ei se repede si ii sare in cap si setterului care, pentru cine nu stie, e un caine de vreo 30-32 kg. Noroc ca e o rasa extrem de toleranta ca altfel o flocaia de o facea praf.

#15
Sasha101

Sasha101

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 18.11.2011
Haideti ca pana la urma am gasit o solutie. Momentan il tin eu separat de a mea pe balcon - am un balcon destul de mare si i-au incaput acolo toate, litiera, o casuta pt el, bolurile cu apa si mancare. Iar de saptamana viitoare il va adopta un coleg de la serviciu. La mine deja s-a acomodat, e tare iubaret si frumusel. Intrebarea e acum ce ma sfatuiti sa fac, sa il vaccinam? De castrat trebuie castrat, ca altfel o sa faca pipi prin casa si de la motani miroase destul de neplacut... Medicii veterinari de la Praxis din Bucuresti au spus ca ar trebui vaccinat si castrat ca orice alt pisic... Voi ce parere aveti?

Attached Files


Edited by Sasha101, 04 November 2018 - 00:28.


#16
AlbastruIndigo

AlbastruIndigo

    Anima Sola

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,994
  • Înscris: 16.09.2014
Da, mai ales ar trebui vaccinat. Avand FIV, imunitatea lui este destul de scazuta.

Ma bucur tare mult ca ati gasit o solutie si are sansa de a fi iubit si ingrijit. :)

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate