Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei

E-Mail in serie prin Excel si Out...
 

Masina 5000 euro din afara

- - - - -
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#1
UtilizatorAndroid

UtilizatorAndroid

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 18.07.2018
Salut,as vrea sa achitionez o masina din afara,am buget cam de 5000 de euro,as prefera diesel, si dupa anul 2007. Eu m am gandit la un Passat b6 (dar am auzit ca au foarte multe probleme ) si o Mazda 6 . Voi ce imi recomandati? Nu stiu,as face cam 10.000 km pe an. Multumesc!

#2
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,304
  • Înscris: 14.06.2006
Cu 5000 (fara cheltuielile cu adusul acasa) iti poti lua euro 5 din 2010.

#3
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
De ce ti-ai cumpara masina diesel cu euro 4 cand seful RAR-ului sugereaza subtil ca romanii ar trebui sa-si cumpere macar euro 5 cu filtru de particule ?

#4
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015

 JurasikMan, on 23 octombrie 2018 - 20:02, said:

De ce ti-ai cumpara masina diesel cu euro 4 cand seful RAR-ului sugereaza subtil ca romanii ar trebui sa-si cumpere macar euro 5 cu filtru de particule ?

Ca sa nu aibe de-l anulat cand se infunda Posted Image)
O masina din clasa medie cu DPF la 5000e nu cred ca e o idee buna. Pe langa ca o sa fie problematica, numai filtrul original o sa coste o parte din pretul de achizitie.

Edited by TruculMagic, 23 October 2018 - 20:21.


#5
CGDBZ

CGDBZ

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,012
  • Înscris: 29.06.2011
La 5000E pentru 10.000km anual mi-as lua maxim o compacta pe benzina minim 2010 Euro5.

#6
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,733
  • Înscris: 26.08.2008

 JurasikMan, on 23 octombrie 2018 - 20:02, said:

De ce ti-ai cumpara masina diesel cu euro 4 cand seful RAR-ului sugereaza subtil ca romanii ar trebui sa-si cumpere macar euro 5 cu filtru de particule ?
Serios?
Ce-i cu mizeria asta de "sugestie subtila"? Astia nu pot spune verde-n fata ce au de comunicat?

De ce sa nu iti iei euro 4 ca sa iti iei euro 5?
Sa castigi ce? Doi ani in plus? [ca parca pe aici erau intervalele in care "anuntau" ca vor "sa interzica" fiecare categorie euro sau whatever...]
Sau ce? Sa isi ia un euro 5 cu filtrul de particule anulat / suntat / imbarligat? De ce sa nu isi ia o electrica direct?

Edited by BlueKing-69, 23 October 2018 - 20:25.


#7
Yoda

Yoda

    Eternal padawan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,466
  • Înscris: 04.10.2002
Şi diesel euro 4 e cu filtru de particule, JurasikMan. Ideea cu euro 5 nu e rea, se vor băga impozite în funcţie de norma de poluare în 1-2 ani.
Ai neapărată nevoie de maşină din clasa menţionată? Un Ford Focus nu e suficient? Cred că găseşti în bugetul ăsta un 1.6 TDCi euro 5.

Sau şi mai bine, un Focus benzinar.

Edited by Yoda, 23 October 2018 - 20:27.


#8
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,506
  • Înscris: 30.07.2007
Pe vremea mea tineai o masina 15-20 de ani. Fara DPF, ESP, ABS, iTunes sau alte balarii.
Acum, daca are opt ani e varza, trebuie schimbata. Si nu e deloc scumpa, 12.000 cea mai ieftina pe benzina, sa nu cumva sa vrei electrica, pfiu...
Pe bune?

#9
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 22.09.2013
5000 euro:
Toyota corolla/auris.
Honda Civic
Audi a3/Seat leon/Vw golf doar 1.6 mpi de 105 CP aspirat.
Logan.

#10
UtilizatorAndroid

UtilizatorAndroid

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 18.07.2018

 CGDBZ, on 23 octombrie 2018 - 20:28, said:

Noi ne gandim numai la impozite si taxe, dar la ce respira copiii nostri nu ne gandim. Trebuie sa avem cea mai smechera masina din parcare cu care sa facem 10.000km anual.
stai prietene,dar aia cu masinile non euro,euro 1,2 si 3? care scot cate fum la greu... vreau sa mi achizitionez o masina care sa ma mai tina cel putin 5 ani si dupa o schimb. Cu ce salariu sa mi cumpar eu masina euro 6? CU 20 de milioane pe luna?

#11
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,886
  • Înscris: 01.01.2010
Astazi am avut u Renault Diesel in fata, m-a speriat. Nu am vazut la benzina, ncii in moarte clinica sa scoata atata fum.
Initiator, Diesel pentru uz casnic, a murit. Faci ce vrei cu banii tai, dar eu iti recomand benzina.

#12
CGDBZ

CGDBZ

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,012
  • Înscris: 29.06.2011

 UtilizatorAndroid, on 23 octombrie 2018 - 20:33, said:

stai prietene,dar aia cu masinile non euro,euro 1,2 si 3? care scot cate fum la greu... vreau sa mi achizitionez o masina care sa ma mai tina cel putin 5 ani si dupa o schimb. Cu ce salariu sa mi cumpar eu masina euro 6? CU 20 de milioane pe luna?
Mda, "prietene", la 20 milioane pe luna tu vrei Pasat si Mazda 6 ? Din acest motiv suntem groapa de gunoi a vesticilor pentru masini uzate. O compacta pe benzina ce are ? Nu da bine in parcare ?

#13
corcodel10

corcodel10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,208
  • Înscris: 12.12.2011
Toti vor Passat diesel, daca se poate 2.0-140 cp. Intr-un timp, am vrut si eu. Am trecut peste faza asta rapid cand am vazut cateva din 2016 cu 180-200000 km.
La kilometri aceia, benzina clar!

#14
eireman

eireman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,741
  • Înscris: 11.10.2016

 CGDBZ, on 23 octombrie 2018 - 20:55, said:


Mda, "prietene", la 20 milioane pe luna tu vrei Pasat si Mazda 6 ? Din acest motiv suntem groapa de gunoi a vesticilor pentru masini uzate. O compacta pe benzina ce are ? Nu da bine in parcare ?
Dar compacta aia pe benzina scoate ozon la teava de esapament si e noua in tzipla? De unde dracu pot astia sa va spele creierul chiar asa,de aberati cu groapa de gunoi...pai astea sunt salariile in Ro. Sau vrei sa se bage omul in rate pe 20 de ani sa-si ia masina de care sa fii tu multumit? Passat din ala circula fara probleme in toata Europa,doar cand trece granita e rabla in Romania...terminati mai cu prostiile astea...

#15
stefteo21

stefteo21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 242
  • Înscris: 11.01.2009
Incerc sa fiu obiectiv, dar nu inteleg de ce exista atat de multa ostilitate in mesaje de la unii utilizatori catre cei care vor sa-si cumpere o masina mai premium, dar second-hand?

#16
CGDBZ

CGDBZ

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,012
  • Înscris: 29.06.2011
Nu, vesticii aia sunt prosti, vand minunatiile de Pasat cu +200.000km de bune ce sunt...........Daca s-ar face noxele pe bune la ITP nu stiu cati si-ar mai lua astfel de minunatii.

#17
corcodel10

corcodel10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,208
  • Înscris: 12.12.2011

 stefteo21, on 23 octombrie 2018 - 21:11, said:

Incerc sa fiu obiectiv, dar nu inteleg de ce exista atat de multa ostilitate in mesaje de la unii utilizatori catre cei care vor sa-si cumpere o masina mai premium, dar second-hand?

E vorba de suma de care dispune inițiatorul și de doleanțele sale care nu coincid cu banii, nici vorbă de ostilitate. Ca să ia un Passat bun, de la euro 4 în sus, îi trebuie mai mult de 5000 euro.  Chiar și așa, kilometri acelei mașini vor fi depășit de mult 200-250000 km.

#18
MicroEdge

MicroEdge

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,268
  • Înscris: 16.08.2016

 stefteo21, on 23 octombrie 2018 - 21:11, said:

Incerc sa fiu obiectiv, dar nu inteleg de ce exista atat de multa ostilitate in mesaje de la unii utilizatori catre cei care vor sa-si cumpere o masina mai premium, dar second-hand?
La salariu de 2000 lei pe luna unde crezi ca o sa facă reviziile? Ce anvelope o sa aibă? Asta e problema romanului, vrea sa para ce nu e :)
La banii respectivi poate sa își ia o masina din clasa mica (dacă are nevoie de spațiu poate sa ia clio/fabia break) sau una din clasa compacta mai noua.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate