Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Ticait buton avarie VW Bora

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
Tudy88

Tudy88

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,034
  • Înscris: 25.08.2007
De vreo 2 zile imi ticaie butonul de avarie cu un tempo mai rapid decat la semnalizare sau avarie atat dupa ce semnalizez stanga sau dreapta dar si random.
Toate becurile de semnalizare functioneaza. Am luat azi de la dezmembrari un buton de avarie care contine si releul si fix aceleasi ticait, nimic schimbat.
De la ce poate fi? Cand ticaie fara motiv nu se aprind si becurile.

#2
campary

campary

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,330
  • Înscris: 16.09.2005
Verifica siguranta fuzibila a luminilor de avarie, e posibil sa fie oxidata sau sa nu faca contact ferm in tabloul de sigurante.

#3
al bundy ro

al bundy ro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,726
  • Înscris: 22.02.2007
schimba maneta de semnalizare.

#4
gabimilo1

gabimilo1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 966
  • Înscris: 10.01.2011
Salut,

ai schimbat vreun bec pe la semnalizare de curind? daca da, de acolo ar putea fi, ar trebui pus bec identic cu ce a fost inainte.

#5
iuliean50

iuliean50

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,227
  • Înscris: 04.12.2011
Verifica daca toate becurile sunt de puterea (W) prevazuta. Daca ai schimbat cu bec de putere mai mica sau ai un bec care nu functioneaza asa se manifesta. Vezi si un eventual fir care face scurt chiar si cind nu ai actionat butonul de avarie sau semnalizare.Cel mai bine ar fi sa o vada un electrician auto.

#6
al bundy ro

al bundy ro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,726
  • Înscris: 22.02.2007
Voi chiar nu intelegeti ca solutia la problema lui este schimbarea manetei ?

#7
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,851
  • Înscris: 06.01.2008
Boala des intalnita la VW si Audi. Schimba maneta de semnalizare cum spune mai sus colegul @al bundy ro, si scapi de problema.
Ai mei au schimbat 2 butoane de avarie cu releu la un A4 pana sa-si dea seama cei de la service ca problema e de fapt maneta de semnalizare.

Edited by Hider141, 23 October 2018 - 21:44.


#8
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005

View Postiuliean50, on 23 octombrie 2018 - 19:28, said:

Verifica daca toate becurile sunt de puterea (W) prevazuta. Daca ai schimbat cu bec de putere mai mica sau ai un bec care nu functioneaza asa se manifesta. Vezi si un eventual fir care face scurt chiar si cind nu ai actionat butonul de avarie sau semnalizare.Cel mai bine ar fi sa o vada un electrician auto.
pe la alte marci asa o fi, dar nu si la VW unde daca ai probleme pe becuri sau fire iti arata in bord.

@Tudy88
daca nu ai tempomat, acum e momentul.

Edited by arg, 23 October 2018 - 22:58.


#9
paznicmare

paznicmare

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,450
  • Înscris: 01.02.2010

View Postal bundy ro, on 23 octombrie 2018 - 19:50, said:

Voi chiar nu intelegeti ca solutia la problema lui este schimbarea manetei ?
In ultima instanta da, dar....
Eu am rezolvat, chiar la indicatiile de pe forumul VW cu un spray de contacte uscat G22 prin pulverizare la baza manetei de semnalizare si in acelasi timp actionarea acesteia stanga dreapta.
Treaba am facut-o de doua ori pana acum in 12 ani de cand am un G4 tdi.

#10
Tudy88

Tudy88

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,034
  • Înscris: 25.08.2007
@paznicmare  pai ajunge spray-ul la contacte? ca pare destul de bine capsulat

@gabimilo1 nu am schimbat nici un bec

stiti careva un electrician bun auto in sectorul 3? Am vazut multi cu anunturi pe olx chiar  cu deplasare la domiciliu. Se inlocuieste greu maneta? Trebuie cineva foarte priceput?
Din ce am gasit pe youtube trebuie demontat volanul sa poti scoate maneta.

Edited by Tudy88, 24 October 2018 - 09:21.


#11
paznicmare

paznicmare

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,450
  • Înscris: 01.02.2010
Garantat ajunge.
Spray-ul are acel tubulet care se introduce la baza manetei in partea de jos si pe urma in partea de sus si se pulverizeaza
Incearca prima data treaba asta.Cost e 24 ron.spary contacte G22 uscat
Sa schimbi maneta implica destul de multe, trebuie data cu grija jos spira de la volan.

#12
al bundy ro

al bundy ro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,726
  • Înscris: 22.02.2007
Schimbarea manetei se face in 5 minute.

#13
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
"5 minute" pentru tine care si exact unde sunt suruburile, clemele, cum sa bagi surubelnita aia subtire in ele sa ramana deschise dar sa nu se rupa.... etc....
probabil ca reuseam sa schimb maneta aia, dar cu siguranta imi lua o zi, de lucrat atent sa nu rup vreo clema, agrafa sau piesa de plastic scumpa.

Edited by arg, 24 October 2018 - 13:51.


#14
Tudy88

Tudy88

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,034
  • Înscris: 25.08.2007
Am dat cu spray asta din abundenta in zona manetei de semnalizare. Dar nu imi pot da seama cum poate ajunge la conectori, furtunul ala nu intra pe langa maneta. Cat trebuie sa astept pana se usuca bine sa pot pleca cu ea fara sa faca vreun scurt?

Edited by Tudy88, 24 October 2018 - 18:03.


#15
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,236
  • Înscris: 24.06.2006

View PostTudy88, on 24 octombrie 2018 - 18:02, said:

Am dat cu spray asta din abundenta in zona manetei de semnalizare. Dar nu imi pot da seama cum poate ajunge la conectori, furtunul ala nu intra pe langa maneta. Cat trebuie sa astept pana se usuca bine sa pot pleca cu ea fara sa faca vreun scurt?
ce-ai facut tu se cheama frectie la picior de lemn, daca nu poti schimba maneta, du-te la un mecanic si rezolvi problema

#16
Tudy88

Tudy88

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,034
  • Înscris: 25.08.2007
Pe un drum de ~10 km in dimineata asta nu a facut niciodata. Momentan a mers cu spray. Sa vedem cat tine.

#17
paznicmare

paznicmare

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,450
  • Înscris: 01.02.2010

 Tudy88, on 25 octombrie 2018 - 08:22, said:

Pe un drum de ~10 km in dimineata asta nu a facut niciodata. Momentan a mers cu spray. Sa vedem cat tine.
Noutati?

#18
Tudy88

Tudy88

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,034
  • Înscris: 25.08.2007
Nu am mai avut probleme, a functionat treaba cu spray de contacte. Dar vineri a intrat un taximetrist in mine si am dus-o pe platforma la service  :)

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate