Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...
 Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 

Cum de ne-am umplut de farmacii ?

* * * * - 3 votes
  • This topic is locked This topic is locked
132 replies to this topic

#19
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
Farmacia era traditional un fel de magie neagra, iar farmacistii amestecau in stil alchimistic substante = medicamentele.
Fabricarea medicamentelor pe scara industriala a transformat farmacistul intr-un vanzator supraspecializat.

Pe afara, traditional, e o mafie a farmacistilor, adica licenta se transmite in familie, sau se vinde pe bani foarte multi, de aceea sansele sa intri in sistem sunt infime ca proprietar farmacist.

La noi s-a dat la liber voie, iar la asta adaugam o populatie care adora auto-medicatia = fericire comerciala.

Problema este ca sistemul e racordat total la sistemul de asigurari de sanatate al statului!

#20
alin---

alin---

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 16.10.2018

View Postarab, on 23 octombrie 2018 - 16:58, said:

In lume industria farmaceutica e pe locul 2 dupa cea petroliera ca profit...deci?

Deci ca si concluzie,PSD-ul e de vina!

View PostAdm, on 23 octombrie 2018 - 17:17, said:

Problema este ca sistemul e racordat total la sistemul de asigurari de sanatate al statului!

...care este suportat de cetateni...deci tot noi,intr-un fel sau altul sprijinim aceasta mafie schema.

Edited by alin---, 23 October 2018 - 17:20.


#21
MKdens24kw

MKdens24kw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,859
  • Înscris: 02.02.2014
In absenta unor legi normative care sa determine numarul de case de pariuri, farmacii,biserici, banci, supermarket etc.......aparitia si profitul acestora este determinat asa cum este normal de raportul cerere-oferta.Daca nu ar exista clienti acestea s-ar inchide sau reprofila.

#22
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016

View Postalin---, on 23 octombrie 2018 - 17:20, said:

Deci ca si concluzie,PSD-ul e de vina!
Nu PSD-ul e de vina ca Ministerul Sanatatii nu impune doctorilor sa "previna in loc sa trateze"; ci Guvernul Romaniei !
Pe politicieni ii intereseaza sa vina impozitele la buget, nu conteaza ca sunt 5 farmacii, 5 case de pariuri si 5 Mega Image pe o strada de 100 m.

#23
TruthHurts

TruthHurts

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,155
  • Înscris: 06.10.2018

View Postalin---, on 23 octombrie 2018 - 16:53, said:

In occident si peste ocean reclamele la medicamente pe media sunt interzise,nu degeaba se numesc "drugs" (droguri).
Mwuhahahahaah...

Nu doar ca au reclame la medicamente, dar peste ocean au INCLUSIV LA ALEA PE RETETA PSIHOTROPE!

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/wCvvixHHLXE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

IT:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/3j6k5cVtLHg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

DE:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/zEvQ5q6FNMU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Aia cu " ... arzt oder apotheker" o stiu de cand mi-am bagat cablu la inceputul anilor '90, ca erau i gramada de canale germane... :lol:

#24
alin---

alin---

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 16.10.2018

View Postsuper8, on 23 octombrie 2018 - 17:28, said:

Pe politicieni ii intereseaza sa vina impozitele la buget...

Posted Image Posted Image Posted Image
Pe politicieni ii intereseaza sa-si umple ei buzunarele,nu sa vina impozitele la buget.
Mai isi dubleaza salariul,mai isi tripleaza diurna,mai pun ceva si pentru la pensie si s-au scos.

View PostTruthHurts, on 23 octombrie 2018 - 17:35, said:

Mwuhahahahaah...

Nu doar ca au reclame la medicamente, dar peste ocean au INCLUSIV LA ALEA PE RETETA PSIHOTROPE!

Aia cu " ... arzt oder apotheker" o stiu de cand mi-am bagat cablu la inceputul anilor '90, ca erau i gramada de canale germane... Posted Image

Tu stii care este diferenta dintre medicament si antibiotic?

#25
TruthHurts

TruthHurts

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,155
  • Înscris: 06.10.2018

View Postabancor, on 23 octombrie 2018 - 17:14, said:

După cum s-a mai zis, e vorba de reglementările în domeniu. La noi farmaciile sînt văzute mai degrabă ca niște magazine, drogherii-plafar-cosmetice etc. Prin alte țări am auzit că farmaciile sînt mai strict reglementate, inclusiv sînt interzise rețelele, farmacia e mica prăvălie a unui farmacist, nu Mega Image sau McDonalds.
Si la noi sunt reglementate si limitate ca numar, dar eu am mari dubii ca ar exista vreun beneficiu - o prostie anticoncurentiala stil taximetrie.

View Postabancor, on 23 octombrie 2018 - 17:14, said:

inclusiv sînt interzise rețelele
Aia e o tampenie sinistra anti-concurentiala si mai mare decat limitatrea numarului, ceva stil vest-european-retardat gen interzicem supermaketuri in oras, interzicem magazine mari deschise in weekend, interzicem uber si alte din astea.

View Postalin---, on 23 octombrie 2018 - 17:37, said:

Tu stii care este diferenta dintre medicament si antibiotic?
Lasa vrajelile prostesti si nu o da la invartit... iata ce ai zis:

View Postalin---, on 23 octombrie 2018 - 16:53, said:

In occident si peste ocean reclamele la medicamente pe media sunt interzise,nu degeaba se numesc "drugs" (droguri).
Diferenta dintre medicament si antibiotic? Posted Image Pai doar unul ca tine putea sa indruge o asemenea bazaconie... dar hai sa-ti zic eu: e ca "diferenta" dintre autovehicul si autoturism.

Totusi nu inteleg de ce se plange lumea. Care-i problema daca-s multe farmacii? Cine ar beneficia sa fie mai putine? E mai bine sa umblii de nebun cine stie unde cand ai o durere de masea sau o raceala naspa?

Edited by TruthHurts, 23 October 2018 - 17:50.


#26
vdesigns

vdesigns

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,141
  • Înscris: 14.04.2018
de cand am luat cartea asta https://www.kobo.com...li-respiratorii nu am mai dat pe la farmacie!

#27
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017

View Postvdesigns, on 23 octombrie 2018 - 17:49, said:

de cand am luat cartea asta https://www.kobo.com...li-respiratorii nu am mai dat pe la farmacie!

Eu de cand am luat-o p'asta, nu mai dau nici pe la doctor Posted Image
Recomand

Attached Files

  • Attached File  1.jpg   86.35K   8 downloads


#28
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018
In Italia de exemplu, nu poti deschide o farmacie unde vrei tu. Daca e deja una in zona aia trebuie sa-ti cauti o zona unde nu e. Asta ca sa se evite o batalie "pe viata si pe moarte" intre comercianti. Mai e asa cu tutungeriile si cu taxiurile. O mai fi si cu altele dar nu stiu.
Din cauza asta o licenta poate sa coste cat un apartament cu 3 camere.

#29
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Hai sa ne intrebam de ce sunt atatea nu-stiu-ce... vorba aia cu magarul care moare de drum lung. Pe un astfel de thread se vede cat de mult ii place romanului sa se bage in seama si sa fie expert in toate. In primul rand, numarul lor este limitat prin lege in orase, in comune este la liber. In al doilea rand e un domeniu reglementat de cacao - sunt societati comerciale dar sunt limitate de aceste licente, sunt societati comerciale dar preturile sunt plafonate, dicatate de MS. Pai frate, ori-ori?

Ori sunt societati ca toate celelalte si atunci lege concurentiala free-for-all, ori te apuci si reglementezi domeniul, le faci unitati sanitare, si remunerezi dupa alte crieterii, le bagi la servicii medicale. Si atunci termini cu dincolo era mai ieftin, am card si alte cacaturi. Si da, introducerea lanturilor intr-un astfel domeniu nu a facut decat sa dauneze pacientului.

Pe afara sunt tone de reclame chiar la medicamente care se elibereaza cu prescriptie si eu grija la sfarsit rugati-va medicul sa va prescrie cymbalta sau tot felul. La noi se limiteaza la OTC sau suplimente (pentru care nu trebuie prescriptie).

Se stie ca romanul se pricepe la toate, deci si la medicamente, nu e de mirare ca automedicatia e la unul din cele mai inalte niveluri din UE.

#30
cattavencu

cattavencu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,774
  • Înscris: 19.09.2006
Aproape toti de pe topicul asta cochetati cu ideea de a interzice ceva, va bucura reglementarea, dar in sensul in care reglementarea aduce cu sine restrictii si interdictii.

Cu ce va ajuta daca apar din ce mai multe interdictii?

Rugati-va sa nu ajungeti ca pe afara ("afara" = tarile cu apa asa-zis mai calda, dar unde nu esti automat si mai fericit), unde e o hiperreglementare a aproape orice, multe tari au ajuns distopii voalate din punctul asta de vedere.

Probabil ca e fie samanta de tiranie ce zace-n aproape fiecare dintre noi, fie rautatea launtrica vizibila la persoanele in varsta (un soi de hatereala pe simplul motiv biologic al propriei efemeritati), altceva nu-mi explic.

Edited by cattavencu, 23 October 2018 - 18:03.


#31
Dormi_Hete

Dormi_Hete

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,738
  • Înscris: 15.03.2018

View Postpetit_christian, on 23 octombrie 2018 - 16:44, said:

Avem oameni care maninca numai porcarii si nu, nu intotdeauna pretul mic e motivul. Organismul uman are nevoie de zahar intro anumita cantitate, dar de ce ar da banii cineva pe sucuri pline de chimicale, cind kg de miere  e 20 de lei. Doua lingurite pe zi asigura necesarul de glucide. Plus celelate proprietati ale mierii.
Consumul regulat de usturoi sau propolis intareste sistemul imunitar, comabate infectiile, dar cine consuma asa ceva in mod regulat?
Probleme de tranzit intestinal? Carbunele de tei face minuni, ecologic, natural si il pti prepara acasa. Si multe alte leacuri naturiste.
Nu zic ca medicamentele din farmacii nu sunt necesare, dar cu putine prevedere si obiceiuri sanatoase, multe se pot evita.
A cui este, deci vina, ca cetateanul nu se informeaza despre alternative si da buzna la farmacii.
In plus, alcoolul si consumul de grasimi face ravagii in Romania, untura, slanina, sa, fiind la putere intro anumita perioada de timp. Astea i a ajuns din urma pe ci batrini, iar tineretul se increde in fastfood.
Pai cum sa nu prospere farmaciile??? Prosti ar fi, daca nu ar face-o.

Si vrei sa zici ca nemtalaii care baga in ei leberkaese,  tot felul de wursti si mananca supa la plic si alte semipreparate cu tot felul de chimicale mananca mai sanatos ?
Ru zic ca Romania e o tara in care inca se mai poate manca sanatos.
Pe cine deranjeaza farmaciile ? Mi se pare un lucru foarte bun ca ai de unde sa cumperi o pastila. Vezi farmacii peste tot in multe tari, nu zic de cele din europa de est, dar de exemplu in spania sunt la fel de multe ca la noi.

#32
rixthina

rixthina

    superb membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 29.10.2017

View PostMohombi, on 23 octombrie 2018 - 16:22, said:

Vizitând diverse țări din Europa(vest), nicăieri n-am văzut o concentrație atât de mare de farmacii pe km2 cum este in România.

Centrele orașelor noastre sunt full de farmacii(cu același brand având 2-3 farmacii la mai putin de 50 m una de alta - ceea ce e f. curios cum de se întâmplă asta), sunt străzi cu o lungime mai mică de 100m pe care găsești 3 farmacii.

Cum s-a ajuns aici și de ce avem nevoie de atât de multe farmacii ?

In momentul in care un spațiu comercial (de la parter de bloc) devine disponibil, acela este închiriat imediat de o farmacie(ceea ce arată că este o industrie in care se învârt f multi bani). Inteleg că in acest moment capitalismul este la putere și cine oferă mai mult acela primește spațiul respectiv dar primăria ar trebui să se gândească și la alte ramuri economice, nu avem nevoie doar de farmacii.

Apoi, suntem o țară de oameni bolnavi, toți pe tratament de lungă durată ? Avem mai multe afecțiuni, boli decât cetățenii altor țari ? Nu vreau să o dau in teoria conspirației și să spun că poate pentru calitatea precară a alimentelor sunt responsabili si farmiciștii care încearcă să întrețină un cerc vicios care să le alimenteze lor afacerile - acesta e un subiect pentru un alt topic. Apoi, referitor la calitatea medicamentelor,  sunt de o calitate slabă, au doar un efect temporar ameliorativ astfel încât să fii nevoit să iei pastile pentru ani de zile la rând sau poate chiar pe viață ?

Ceva e la mijloc, n-are cum să fie normalitate ceea ce se întâmplă in România cu farmaciile.
Partea buna ar fi, cel putin in teorie, ca ar fi concurenta, deci si impingerea preturilor in jos.
Imagineaza-ti ca ar fi doar cateva farmacii in Bucuresti.

#33
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013
Sa mor io daca inteleg care-i problema cu numarul farmaciilor..

Si prin Italia sunt destule, ca pe la noi. Si daca te imprietenesti cu farmacistul, iti da si acolo un cacat de antibiotic fara sa astepti 3 zile sa mergi la medic sa-ti dea reteta..

#34
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,914
  • Înscris: 31.03.2003
Multe enormitati am citit pe acest topic.
Exista Legea Farmaciei, se poate consulta.

Marea diferenta e ca in alte tari farmacistul detine minim 51% din actiunile farmaciei.
De cand au aparut lanturile, mercantilizarea farmaciei a devenit evidenta.

#35
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
Romanii sunt deranjati de micile afaceri.
Problema este ca prin oras, exceptand mall-urile, a devenit nefezabil financiar sa ai alte activitati comerciale exceptand: banci, mega-image, farmacii si case de pariuri.

Asta se cauta si au adaos mare sau cifra de afaceri mare!

Microproductia e interzisa prin orase (vezi topic despre om 994/2018), deci care sunt sansele sa mai reziste o croitorie, o mercerie, o cizmarie etc? Cat sa vinzi?

Chiria e mare, vanzarile in general mici, pt ca romanul vrea de firma, din mall sau supermarket.


#36
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,828
  • Înscris: 15.08.2014

View PostDormi_Hete, on 23 octombrie 2018 - 18:03, said:



Si vrei sa zici ca nemtalaii care baga in ei leberkaese,  tot felul de wursti si mananca supa la plic si alte semipreparate cu tot felul de chimicale mananca mai sanatos ?
Ru zic ca Romania e o tara in care inca se mai poate manca sanatos.
Pe cine deranjeaza farmaciile ? Mi se pare un lucru foarte bun ca ai de unde sa cumperi o pastila. Vezi farmacii peste tot in multe tari, nu zic de cele din europa de est, dar de exemplu in spania sunt la fel de multe ca la noi.
Nici nu ma obosesc sa iti raspund.
1. UE nu e formata numai din nemti.Asta asa ca vad ca nu intelegi un text scris
Si strict la ei:
1.si asta e dieta lor de baza sau faca asa un gratar din cind in cind?
2. Cit sport se face in De? Unde ai vazut in Ro persoane la 6-70 ani cu betele de marsaluit dupa ei si care sa mearga 10-15 km pe zi? Nu mai zic de tineret.
3. Sa vb de sistemul de sanatate nemtesc? Cit accent pun ei pe preventie? Cum te trateaza in Germania fata de Ro?
4. Ce stres are un neamt mediu? Salariul ii permite sa traiasca linistit. Daca pica il ajuta statul, sistem de sanatate al doilea cel mai bun din lume,protectie sociala serioasa, samd. In Rimania mori efectiv cu zile. Asta o spun deschis si imi asum ce spun. Am si dovezi.
Haida de. Ai gresit userul, baiatul meu, eu nu locuies cin De, dar la 25 de km de frontiera. La 50 de km de unde stau eu am vreo 7 consateni, chiar vecini, care locuiesc in Germania
Nu mai zic citi romani sunt acolo. Spre deosebire de tine, eu stiu cum e traiul in Germania, si nu din ce scrie pe net, ca tine.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate