Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?
 Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 

Concediu de odihna - reportat de anul trecut

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
cineva80

cineva80

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 11.03.2016
Buna tuturor,

Am 10 zile de CO reportate de anul trecut. Conform legii le pot lua cum? pana la ce data?
daca nu le iau anul asta pana la 31 dec sau 1 martie le pierd? mi se platesc?

Le-as lua dar avem f mult de munca si nu o sa mi le aprobe nimeni.

#2
Fjell

Fjell

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 932
  • Înscris: 21.08.2012

View Postcineva80, on 23 octombrie 2018 - 16:15, said:

Buna tuturor,

Am 10 zile de CO reportate de anul trecut. Conform legii le pot lua cum? pana la ce data?
daca nu le iau anul asta pana la 31 dec sau 1 martie le pierd? mi se platesc?

Le-as lua dar avem f mult de munca si nu o sa mi le aprobe nimeni.
Eu nu inteleg asta cu ''avem f mult de munca si nu o sa mi le aprobe nimeni.''! Pe tine te intereseaza cat de mult ai de munca sau drepturile tale ? Daca vrei sa-ti iei zilele reportate...curaj ! Mie mi se-ntampla in fiecare an sa ii aud : Iti poti amana concediul ? Pe bune ? Logic ca nu ! Este dreptul meu si atat ! Nu-ti folosesti zilele de concediu...adio !

#3
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

View Postcineva80, on 23 octombrie 2018 - 16:15, said:

Am 10 zile de CO reportate de anul trecut. Conform legii le pot lua cum? pana la ce data?
Poți să le iei până în 30 iunie 2019.

Art. 146.
(1) Concediul de odihna se efectueaza in fiecare an.
(2) In cazul in care salariatul, din motive justificate, nu poate efectua, integral sau partial, concediul de odihna anual la care avea dreptul in anul calendaristic respectiv, cu acordul persoanei in cauza, angajatorul este obligat sa acorde concediul de odihna neefectuat intr-o perioada de 18 luni incepand cu anul urmator celui in care s-a nascut dreptul la concediul de odihna anual.

View PostFjell, on 23 octombrie 2018 - 16:24, said:

Nu-ti folosesti zilele de concediu...adio !
Eh, nu-i așa.

#4
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
Codul Muncii Adnotat
Art. 146. [efectuarea si compensarea concediului de odihna]
(1) Concediul de odihna se efectueaza in fiecare an.
(2) In cazul in care salariatul, din motive justificate, nu poate efectua, integral sau partial, concediul de odihna anual la care avea dreptul in anul calendaristic respectiv, cu acordul persoanei in cauza, angajatorul este obligat sa acorde concediul de odihna neefectuat intr-o perioada de 18 luni incepand cu anul urmator celui in care s-a nascut dreptul la concediul de odihna anual.
(3) Compensarea in bani a concediului de odihna neefectuat este permisa numai in cazul incetarii contractului individual de munca.

PS: apropo, am gasit asa, primul rezultat la mine: https://www.google.c...nt=firefox-b-ab

Edited by trollerul_de_serviciu, 23 October 2018 - 16:37.


#5
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,349
  • Înscris: 11.08.2003
Depinde de firma. La vechiul loc, HRul zicea ca ni-l putem lua pana in martie, dar asta era oarecum o regula generala intrucat aveam un coleg care incepuse anul cu 35 de zile.
Acum, TOATE zielele trebuiesc luate in anul in curs. Luna asta am avut concediu, peste vreo 2 saptamani am iar concediu. :P

Te cam bati peste mana cu facaletul, ori vrei acasa si iti iei concediu, ori nu lasi echipa de izbeliste si tragi cu ei. Vezi ce scrie in contractul de munca (individual sau colectiv). Nu merge nici cu piciorul in cur si mana in rai. :)

#6
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

View Postsorin147, on 23 octombrie 2018 - 16:38, said:

Vezi ce scrie in contractul de munca (individual sau colectiv).  
Și ce să caute în el? Nu poate scrie ceva care încalcă codul muncii. Nu l-a efectuat anul trecut, trebuie să i-l dea până la anu' în iunie.

#7
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 06.09.2004

View Postcineva80, on 23 octombrie 2018 - 16:15, said:

Le-as lua dar avem f mult de munca si nu o sa mi le aprobe nimeni.
concediul de odihna nu are nevoie de aprobare, este un drept. eu anunt cand imi iau concediu, nu cer - si n-am avut niciodata probleme. mi s-a mai intamplat sa mi se ceara (justificat) sa aleg alta perioada, am raspuns in functie de caz. cand se putea muta, l-am mutat, cand nu... nu.

#8
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

View Postalthea, on 23 octombrie 2018 - 16:49, said:


Și ce să caute ĂŽn el? Nu poate scrie ceva care ĂŽncalcă codul muncii. Nu l-a efectuat anul trecut, trebuie să i-l dea până la anu' ĂŽn iunie.

Eu stiam ca nu e limita, or fi bagat recent.

#9
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,920
  • Înscris: 18.12.2007

View Postsorin147, on 23 octombrie 2018 - 16:38, said:

Acum, TOATE zielele trebuiesc luate in anul in curs. Luna asta am avut concediu, peste vreo 2 saptamani am iar concediu. Posted Image

Incalca prevederile codului muncii deci nu e legal.

#10
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

View Postdenky, on 23 octombrie 2018 - 18:54, said:

Eu stiam ca nu e limita, or fi bagat recent.
Dimpotrivă, până în 2015 era doar un an.

Quote

În vechea reglementare, art. 146 era constituit din patru articole, care prevedeau următoarele:
...
La alin. (3), se prevedea: „Angajatorul este obligat să acorde concediu, până la sfârșitul anului următor, tuturor salariaților care într-un an calendaristic nu au efectuat integral concediul de odihnă la care aveau dreptul”.


#11
ccdsah

ccdsah

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,581
  • Înscris: 16.03.2013

View Postcineva80, on 23 octombrie 2018 - 16:15, said:

Buna tuturor,

Am 10 zile de CO reportate de anul trecut. Conform legii le pot lua cum? pana la ce data?
daca nu le iau anul asta pana la 31 dec sau 1 martie le pierd? mi se platesc?

Le-as lua dar avem f mult de munca si nu o sa mi le aprobe nimeni.
Atunci sa-ti dea in scris ca le platesc!

View Postborn2lose, on 23 octombrie 2018 - 18:01, said:

concediul de odihna nu are nevoie de aprobare, este un drept. eu anunt cand imi iau concediu, nu cer - si n-am avut niciodata probleme. mi s-a mai intamplat sa mi se ceara (justificat) sa aleg alta perioada, am raspuns in functie de caz. cand se putea muta, l-am mutat, cand nu... nu.
Nici chiar asa. La firmele serioase se face planificare de concediu din noiembrie-decembrie pentru anul viitor. Planificare care se respecta, cu exceptia cazurilor de forta majora.

#12
cineva80

cineva80

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 11.03.2016
Nu avem planificare pt tot anul viitor - nici macar eu nu-as vrea sa fac asta. probabil ca as putea cere CO acum dc arde, dar nu vreau - e prea frig.
Prefer sa-l iau la anul in mai iunie :)

Multumesc pt raspunsuri.

#13
costinuti

costinuti

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,433
  • Înscris: 19.09.2007
@althea , fara suparare, dar de data asta ai dat-o de gard cu raspunsul referitor pierderea co-ului.
Angajatorul este obligat sa acorde co-ul pana anul viitor la cererea salariatului. Daca salariatul nu solicita efectuarea co-ului asta nu inseamna ca el este pierdut. Nu scrie nicaieri faptul ca daca nu iti iei co-ul atunci il vei pierde.

Daca te vei duce cu asta in instanta ai sanse minime ca si angajator sa castigi cu asa ceva. Tocmai de aceea la incetarea contractului angajatorul este obligat la plata co-ului neefectuat in echivalent bani.

Aaa ca practica de obicei este de efectuare a co-ului in perioada urmatoare pt a nu se strabge mult co este alta poveste....

#14
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

View Postcostinuti, on 21 noiembrie 2018 - 01:14, said:

@althea , fara suparare, dar de data asta ai dat-o de gard cu raspunsul referitor pierderea co-ului.
Unde am scris că-l pierde?

View Postalthea, on 23 octombrie 2018 - 16:34, said:

Poți să le iei până în 30 iunie 2019.

Edited by althea, 21 November 2018 - 21:03.


#15
costinuti

costinuti

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,433
  • Înscris: 19.09.2007

View Postalthea, on 23 octombrie 2018 - 16:34, said:

Poți să le iei până în 30 iunie 2019.

Daca cineva citeste postul tau si vede 30 Iunie 2019 si nu e in tema sau in domeniu va crede in mod sigur ca pana atunci poate sa le ia sau le va pierde Posted Image
https://forum.softpe.../#entry23693829


In concluzie un salariat poate sa isi ia zilele cand vrea numai sa fie si angajatorul de acord cu perioada respectiva a.i. sa nu i se perturbe activitatea acestuia.
Cheers Posted Image Posted Image Posted Image

Edited by costinuti, 21 November 2018 - 21:09.


#16
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Le pierde dacă nu le cere până atunci, sau nu înțelegi diferența? După acea dată angajatorul nu mai e obligat să i le dea.

Ce chestie... ne-am amintit de subiect deodată Posted Image

Edited by althea, 21 November 2018 - 21:06.


#17
costinuti

costinuti

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,433
  • Înscris: 19.09.2007

View Postalthea, on 21 noiembrie 2018 - 21:05, said:

Le pierde dacă nu le cere până atunci, sau nu înțelegi diferența? După acea dată angajatorul nu mai e obligat să i le dea.

Ce chestie... ne-am amintit de subiect deodată Posted Image

Ok. dute tu cu asta in instanta, mult succes, astept sa imi spui si mie rezultatul daca vei avea asemenea speta =))))))))))
De ITM nici nu mai zic =))))))))))

@althea crede-ma ca nu le pierde :) ; asta daca vrei sa ma crezi; am avut speta asta la un client si bineanteles a pierdut clientul in fata salariatului din cauza ca nu a vrut sa inteleaga, si in plus a mai pierdut si o groaza de timp si bani.


Yep, desi am fost mai rapid Posted Image Posted Image

PS, mie unul un angajator daca mi-ar face figuri la orice tine de C.O. pai in secunda doi am "zburat" in alta parte Posted Image

Edited by costinuti, 21 November 2018 - 21:21.


#18
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Dacă ai citi mai atent poate ai înțelege despre ce e vorba. Dacă o faci și tot nu pricepi ok, nu-i problemă, dar te rog să te abții de la a comenta în continuare.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate