Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?
 Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...
 Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android
 Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri
 

Livrare cu descărcare!

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
40 replies to this topic

#19
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,998
  • Înscris: 14.03.2013
Si la Dedeman si si Hornback poti cere sa vina cu transpalet (platesti paletul parca 35 lei bucata) si, daca are elevator de coborare in spate, ii poti da soferului 20-30 de lei si le baga in curte cu transpaletul. Dar trebuie sa te intelegi cu ei la magazin, nu poti prin telefon.

 AMV, on 23 octombrie 2018 - 14:03, said:

I-as fi aruncat și eu în nas șoferului 50 de lei să mi le descarce, dar dacă mă pomenesc cu unu care nu vrea și pleacă cu marfa?

N-am nici cantitate așa  mare, asta e treaba și nu cred că asigură descărcare. 5-6 saci adeziv de polistiren 5-6 de glet, cahlele pentru o sobă, o placă de rigips, 2 mochete, nu știu dacă se încurcă ei cu d-astea.
La cantitatea asta nu merita sa iti bati capul. Nu ai si tu un vecin sa ii dai 30 de lei sa te ajute sa le bage in curte?

#20
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,052
  • Înscris: 16.10.2007

 AMV, on 23 octombrie 2018 - 14:03, said:

5-6 saci adeziv de polistiren 5-6 de glet, cahlele pentru o sobă, o placă de rigips, 2 mochete,
Haide domne ne faci sa pierdem vremea, noi credeam ca vorbesti de sute de saci de multibat, ciment, caramida, tigla...........

#21
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,519
  • Înscris: 16.03.2007

 AMV, on 23 octombrie 2018 - 14:03, said:

I-as fi aruncat și eu în nas șoferului 50 de lei să mi le descarce, dar dacă mă pomenesc cu unu care nu vrea și pleacă cu marfa?

N-am nici cantitate așa  mare, asta e treaba și nu cred că asigură descărcare. 5-6 saci adeziv de polistiren 5-6 de glet, cahlele pentru o sobă, o placă de rigips, 2 mochete, nu știu dacă se încurcă ei cu d-astea.

Pai d'aia zic, ca trebuie sa testezi piata inainte :)

La dedeman, brico, leroy am nimerit soferii in general rigizi in zona mea. La arabesque au soferi de treaba pusi pe treaba sa faca un ban. Ultima data i-am dat 25 lei unuia sa ma ajute sa bag in casa 9 placi osb 18mm si 12 placi gips-carton.  Suna la ei si spune-le daca au sa iti trimita un sofer amabil sa te ajute sa descarci marfa.

#22
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,019
  • Înscris: 07.11.2006

 TaTa_RzV, on 23 octombrie 2018 - 13:46, said:

In orice tara civilizata, le aduce si ti le descarca. Ce contracost vorbiti? Posted Image numai in Romania e posibil asa ceva

Ceva imi sopteste sa nu te cred.

#23
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,438
  • Înscris: 15.07.2008

 AMV, on 23 octombrie 2018 - 14:03, said:

I-as fi aruncat și eu în nas șoferului 50 de lei să mi le descarce, dar dacă mă pomenesc cu unu care nu vrea și pleacă cu marfa?
N-am nici cantitate așa  mare, asta e treaba și nu cred că asigură descărcare. 5-6 saci adeziv de polistiren 5-6 de glet, cahlele pentru o sobă, o placă de rigips, 2 mochete, nu știu dacă se încurcă ei cu d-astea.
Dar tu nu poti sa vorbesti cu vreun prieten sa descarce (in locul tau) si ramai dator?  sa-l ajuti si tu pe el cand are nevoie si cu ce are nevoie? decat sa te bazezi pe sofer, mai bine ii faci cinste unuia de la tine din localitate (pe care il cunosti ) sa faca acest lucru.

Edited by stlk, 23 October 2018 - 14:18.


#24
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,150
  • Înscris: 15.05.2008
nu are curaj soferul sa plece fara un motiv intemeiat

#25
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,052
  • Înscris: 16.10.2007
Problema poate fi alta. De regula vine o masina mare care merge intr-un circuit sa lase marfa la mai multi clienti.
Mi s-a intamplat sa comand niste sarma (avea vreo 100kg) si a venit un ditamai tirul. Mi-a lasat marfa la vreo 200 m ca nu a putut intra.

#26
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 TaTa_RzV, on 23 octombrie 2018 - 13:46, said:

In orice tara civilizata, le aduce si ti le descarca. Ce contracost vorbiti? Posted Image numai in Romania e posibil asa ceva


Romania nu e tara civilizata.. a facut bine omul ca a intrebat.. ca altfel vine Geolgau.. si intreaba: "aveti oameni care sa le dea jos din masina ??"

Initiator... tot acolo ajungi la bani daca te duci cu masina tocmita de tine si cu 1-2 salahori sau daca platesti efectiv o masina de la ei sa ti le lase in batatura.

Edited by rosix, 23 October 2018 - 14:50.


#27
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,235
  • Înscris: 05.06.2002

 arg, on 23 octombrie 2018 - 13:51, said:

ce sa astepte ca erau 2 lesinati de 1/2 din cele 90kile ale mele, si era vorba de cca 2t de materiale de urcat pana la 5 pe scari.
le-am dat jos si am asteptat langa ele cca 1h pana au aparut mesterii.

a fost una din putinele dati cand efectiv am ramas fara energie, nu mai eram in stare nici sa ma ridic de jos.
la urcatul pe scari la bloc mi se pare normal sa nu se bage. acolo iti trebuie salahori nu utilaj.

#28
greenlife

greenlife

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,971
  • Înscris: 29.07.2017
Nu, trebuie vorbit de la inceput sa vina cu macaraua. Ca ei au si masini fara.

#29
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,144
  • Înscris: 19.09.2005

 Fane, on 23 octombrie 2018 - 14:58, said:


la urcatul pe scari la bloc mi se pare normal sa nu se bage. acolo iti trebuie salahori nu utilaj.
nu le-am cerut sa le urce dar macar sa ajute la descarcat.
au facut ca toate cele ca a trebuit sa le impinga pana pe margine.

#30
AMV

AMV

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 606
  • Înscris: 05.09.2013
Puteau să mai plătească un om, să stea în dreapta șoferului și împreună cu acesta să îl ajute la descărcat, să fi avut această opțiune, să plătesc 100 de lei în plus să zicem, dar cum sa plătească ei încă un om, dau faliment, și pe șofer îl cred că nu pune mâna la acel salariu. Nu am pe nimeni la ora aia să-mi descarce alea, o să văd ce fac...

#31
TaTa_RzV

TaTa_RzV

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,803
  • Înscris: 18.10.2018

 adisz, on 23 octombrie 2018 - 14:12, said:



Ceva imi sopteste sa nu te cred.
bre nene, in afara sunt oameni angajati pt treaba asta. Nu descarca soferu. Soferu e sofer. De obicei vin cu 2-3 si descarca marfa, le arati unde sa o puna, sarumana si la revedere. Pai la cate firme din astea sunt, iti zic si saru-mana numai sa cumperi de la ei. Voi am impresia ca nu stiti pe ce lume traiti.

#32
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,998
  • Înscris: 14.03.2013

 TaTa_RzV, on 23 octombrie 2018 - 15:39, said:

bre nene, in afara sunt oameni angajati pt treaba asta. Nu descarca soferu. Soferu e sofer. De obicei vin cu 2-3 si descarca marfa, le arati unde sa o puna, sarumana si la revedere. Pai la cate firme din astea sunt, iti zic si saru-mana numai sa cumperi de la ei. Voi am impresia ca nu stiti pe ce lume traiti.
Da bre dar stii si cat platesti? Sau au vazut pe Discovery si crezi ca tot ce zboara se mananca.

#33
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,519
  • Înscris: 16.03.2007
sau cauta pe olx din astia care transporta marfa. numai ca s-ar putea sa fuga cu sacii tai Posted Image

Edited by laffin, 23 October 2018 - 15:43.


#34
AMV

AMV

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 606
  • Înscris: 05.09.2013

 laffin, on 23 octombrie 2018 - 15:43, said:

sau cauta pe olx din astia care transporta marfa. numai ca s-ar putea sa fuga cu sacii tai Posted Image

Din seria "metode clasice de a lua țeapă" 😂

#35
Nytro84

Nytro84

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,635
  • Înscris: 07.07.2016
La mine in localitate gasesti taxiuri papuc si te intelegi cu soferul sa te ajute si la descarcat.
Sau cum s-a mai spus cineva cu duba pt mutari

#36
robert81

robert81

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 08.07.2014

 TheWarrior, on 23 octombrie 2018 - 14:06, said:

Haide domne ne faci sa pierdem vremea, noi credeam ca vorbesti de sute de saci de multibat, ciment, caramida, tigla...........
"Mi-ai luat vorbele din gura"... pentru cantitatea asta eu unul nici nu ma chinuiam sa postez... off comoditatea asta bat-o vina!

 TaTa_RzV, on 23 octombrie 2018 - 15:39, said:

bre nene, in afara sunt oameni angajati pt treaba asta. Nu descarca soferu. Soferu e sofer. De obicei vin cu 2-3 si descarca marfa, le arati unde sa o puna, sarumana si la revedere. Pai la cate firme din astea sunt, iti zic si saru-mana numai sa cumperi de la ei. Voi am impresia ca nu stiti pe ce lume traiti.
In orice tara "civilizata" platesti... asa functioneaza economia in aceste tari "civilizate"... Da, vin cu "echipa" dar descarcarea este platita cand faci achizitia... majoritatea magazinelor, cel putin din Germania, ofera optiunea de descarcare.. nu platesti.. descarci cum poti... iar alte magazine nici macar nu te lasa sa optezi pentru "fara descarcare" ..iti descarca ei ca sa termine mai repede.. contra cost evident... deci pe ce lume traiesti?!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate