Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Livrare cu descărcare!

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
40 replies to this topic

#1
AMV

AMV

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 606
  • Înscris: 05.09.2013
Salut!
Am și eu nevoie de niște materiale de construcții și problema este următoarea, niciunul dintre magazinele mari ale patriei nu am văzut să aibă ca într-o țară civilizată o macara să-mi descarce și mie materialele deoarece sunt la muncă de luni până sâmbătă și acasă este doar mama care nu poate să le descarce. Știți totuși o excepție de la regula? Am mai vorbit la telefon să mi le aducă într-o sâmbătă, lipseam de la muncă dar unde am vorbit, nici asta nu pot să facă.

#2
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,802
  • Înscris: 07.06.2014
inseamna ca nu stii unde sau cu cine sa vb, dedeman are asemenea masini.

cel putin in iasi, daca esti pe vreun varf de munte ... posibil sa nu gasesti

Edited by Dany_Darke, 23 October 2018 - 13:33.


#3
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,721
  • Înscris: 13.07.2011
pai si cum livreaza materialele? te pune pe tine sa le descarci din masina sau cum?

Eu stiu ca ti le descarca si le lasa in fata usii, dupaia tu trebuie sa te ocupi sa le bagi in casa/curte sau unde doresti. Dar daca esti destept ii dai soferului un ban si ti le baga unde vrei tu, daca suma este ok.

Edited by business11, 23 October 2018 - 13:38.


#4
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
si la noi dedeman descarca. dar platesti paletii.

#5
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,979
  • Înscris: 14.03.2013
Exista dar sunt doua conditii (majoritatea magazinelor ofera):
- cantitatea cumparata sa fie relativ importanta (adica nu cumperi 10 BCA-uri si 3 saci de ciment). Chiar si in acest caz, poti sa ceri masina mare cum vrei dar te costa vreo 300 lei (parca atata era la Hornbach)
- masina respectiva sa aiba dreptul sa intre pe strada unde stai (deoarece exista diverse restrictii impuse de primarie in localitate si nu se risca daca nu au voie)
Deci, ca idee, se poate dar nu pentru maruntisuri si nu este ieftin. Iti spun din proprie experienta.

Edited by jm2010, 23 October 2018 - 13:39.


#6
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,906
  • Înscris: 07.11.2006
Oricare magazin specializat mai rasarit din tara asta are posibilitatea de descarcare.
La absurd vorbind,sa zicem ca intr-adevar n-ai gasit,exista de inchiriat utilaje de descarcat.Stiu,stiu,vei zice ca costa.Da,costa,dar exista.

#7
pustiu_22

pustiu_22

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,049
  • Înscris: 19.01.2007
Confirm, Am cumparat de la Dedeman 11 paleti cu pavaje si au venit cu macara. Contra cost.

#8
greenlife

greenlife

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,961
  • Înscris: 29.07.2017
Magazinele cu materiale de constructii au masini prevazute cu gheara si descarca materialele care incap pe paleti.Dar te taxeaza cu 10 lei/palet. Intradevar fierul il descarci manual.

#9
AMV

AMV

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 606
  • Înscris: 05.09.2013
Le iau online, nicăieri n-am văzut vreo optiune care să specifice în ce fel vreau descărcarea.
Vorbim de materiale de construcții, nu de câteva lămpi sau 2-3 telefoane să mi le lase șoferul la poarta.
Stau la vreo 25-30 km de București.

#10
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,979
  • Înscris: 14.03.2013

 AMV, on 23 octombrie 2018 - 13:41, said:

Le iau online, nicăieri n-am văzut vreo optiune care să specifice în ce fel vreau descărcarea.
Vorbim de materiale de construcții, nu de câteva lămpi sau 2-3 telefoane să mi le lase șoferul la poarta.
Stau la vreo 25-30 km de București.
Pe online nu cred ca ai optiune, trebuie sa mergi in magazin pentru asta sau sa ii suni la telefon. Si materiale de constructie inseamna si un simplu palet de BCA pentru care nu se justifica ditamai masina (il descarci manual in 20 de minute top). Depinde de cantitate. Si cum ziceam si eu si alti colegi aici, se poate dar te costa.

#11
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,032
  • Înscris: 16.10.2007
Io cand am luat tigla nici nu au intrat in curte, mi-a pus peste grad, eu doar ii aratam unde sa le puna.

#12
TaTa_RzV

TaTa_RzV

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,803
  • Înscris: 18.10.2018
In orice tara civilizata, le aduce si ti le descarca. Ce contracost vorbiti? :) numai in Romania e posibil asa ceva

#13
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
eu am luat de la dede: usi, nisip, ciment, adeziv, lavabila, sanitare, etc
nu au vrut nici sa le dea jos din masina, cica sa ma urc eu in camion si sa-mi dau jos materialele.... le-am zis ca de pe marginea platformei le iau eu in ordinea in care mi le dau, dar eu nu ma urc in camion unde pot strica diverse.
cativa saci si o usa le-am refuzat si mi-au dat altele din camion.

Edited by arg, 23 October 2018 - 13:48.


#14
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
poate asteptau si ei ceva..

#15
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005

 silesax, on 23 octombrie 2018 - 13:48, said:

poate asteptau si ei ceva..
ce sa astepte ca erau 2 lesinati de 1/2 din cele 90kile ale mele, si era vorba de cca 2t de materiale de urcat pana la 5 pe scari.
le-am dat jos si am asteptat langa ele cca 1h pana au aparut mesterii.

a fost una din putinele dati cand efectiv am ramas fara energie, nu mai eram in stare nici sa ma ridic de jos.

Edited by arg, 23 October 2018 - 13:52.


#16
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,979
  • Înscris: 14.03.2013

 TaTa_RzV, on 23 octombrie 2018 - 13:46, said:

In orice tara civilizata, le aduce si ti le descarca. Ce contracost vorbiti? Posted Image numai in Romania e posibil asa ceva
Hai sa nu fim ridicoli. Nu este chiar asa. Nu am inventat noi apa calda. Si acolo sunt conditii similare.

#17
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,375
  • Înscris: 16.03.2007
Leroymerlin are livrare cu camion dotat cu macara, dar platesti
https://www.leroymer.../livrare/macara

Dedeman e ok daca ti le aduce pe paleti, dar ti le lasa in fata portii. Sau il pui sa intre in curte, daca are loc sa intre cu masina.

Eu cel mai comod m-am inteles cu arabesque/mathaus.. 20-30 lei la sofer si ma ajuta sa le bag in curte. Transport gratuit peste 450 lei.

Edited by laffin, 23 October 2018 - 14:01.


#18
AMV

AMV

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 606
  • Înscris: 05.09.2013

 laffin, on 23 octombrie 2018 - 13:56, said:

Leroymerlin are livrare cu macara, dar platesti
https://www.leroymer.../livrare/macara

Dedeman e ok daca ti le aduce pe paleti, dar ti le lasa in fata portii.

Eu cel mai comod m-am inteles cu arabesque/mathaus.. 20-30 lei la sofer si ma ajuta sa le bag in curte.

I-as fi aruncat și eu în nas șoferului 50 de lei să mi le descarce, dar dacă mă pomenesc cu unu care nu vrea și pleacă cu marfa?

N-am nici cantitate așa  mare, asta e treaba și nu cred că asigură descărcare. 5-6 saci adeziv de polistiren 5-6 de glet, cahlele pentru o sobă, o placă de rigips, 2 mochete, nu știu dacă se încurcă ei cu d-astea.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate