Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 

Outlander scurtat brutal

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
62 replies to this topic

#37
diegodanny

diegodanny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,354
  • Înscris: 01.07.2015

View Postdanvlas, on 23 octombrie 2018 - 12:11, said:

Eu zic ca Mitsa n-are nici pe dracu'. O infasori in table noi si aia e.
Te-ai uitat la videoclipurile puse de mine mai sus ? o data cu table noi se schimba si partea afectata, se taie piesa avariata si se sudeaza piesa noua.

#38
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,819
  • Înscris: 06.10.2003
Colegul care-mi face asigurările la mașină mi-a recomandat să-i fac o verificare a geometriei, prima dată. Și dacă nu iasă spatele - să o bag în service la reprezentanță, în ideea de a o scoate daună totală.
Nu mă interesează să rămân cu bani de la asigurare ci să fie sigură mașina (spatele, bancheta din spate, capacitatea de tractare).

#39
RealThing

RealThing

    Got rogue

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,546
  • Înscris: 06.02.2006
E cea mai buna idee, du-te la geometrie la niste baieti care stiu ce fac, ei iti pot spune si daca se poate "scoate" la loc sau nu.

#40
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009

View Postdiegodanny, on 23 octombrie 2018 - 12:50, said:

Te-ai uitat la videoclipurile puse de mine mai sus ? o data cu table noi se schimba si partea afectata, se taie piesa avariata si se sudeaza piesa noua.
Civicul meu s-a opus recent unui Renault Twingo condus de Stevie Wonder. Bara praf, o mica indoitura a panoului si a locasului rotii de rezerva. La prima vedere ziceai ca e dauna totala. In realitate, schimbata bara, tabla indreptata si vopsita si la revedere.

#41
diegodanny

diegodanny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,354
  • Înscris: 01.07.2015

View Postdanvlas, on 23 octombrie 2018 - 13:18, said:

Civicul meu s-a opus recent unui Renault Twingo condus de Stevie Wonder. Bara praf, o mica indoitura a panoului si a locasului rotii de rezerva. La prima vedere ziceai ca e dauna totala. In realitate, schimbata bara, tabla indreptata si vopsita si la revedere.
Si scheletul de sub tabla cum crezi ca arata ? acolo tabla aia este prinsa pe un schelet metalic, uitate la videoclipul nr 2 pus de mine sa vezi la ce ma refer.

#42
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Vad ca ai carlig demontabil. Te-ai gandit de ce a fost facut asa?
Din fericire la noi nu se dau amenzi daca nu-l tii in portbagaj, si nici nu suporti o parte din reparatie daca te loveste unul din spate. Inca.

#43
romanasu

romanasu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,204
  • Înscris: 26.05.2005
Un mester de la service zicea sa nu mergi niciodata cu carlig (decat daca tractezi ceva); se merge cu el dat jos, daunele fiind mult mai mici/ieftine in caz de accident.

#44
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,819
  • Înscris: 06.10.2003
Din pacate mecanismul de dat jos carligul a fost violat la Bucuresti de 'fer'-meni, din ce mi-a zis fostul proprietar.

#45
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,819
  • Înscris: 06.10.2003
I-am verificat geometria azi. Puntea spate nu-i atinsă dar am văzut lonjeroanele cutate (în dreptul roții spate - cum te uiți între aripă și roată).
Întrebarea e care reparație e mai rezistentă? Tăiat, înlocuit, sudat sau îndreptat?

#46
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,767
  • Înscris: 01.11.2005

View Postshiva, on 26 octombrie 2018 - 10:59, said:

Întrebarea e care reparație e mai rezistentă? Tăiat, înlocuit, sudat sau îndreptat?
Tăiat, înlocuit, sudat.

#47
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,527
  • Înscris: 08.03.2017
Nu se pot indrepta numai pe banc la cald - apare decalire material iar la racire metalul "trage" , trebuie o experienta de doctor docent in asa ceva .
Se taie tot si se inlocuieste , nu se sudeaza cu flacara ca si conductele de gaz , sunt aparate speciale care realizeaza sudura continua electric in absenta oxigenului , o bijuterie dar si mana trebuie sa fie exeprimentata , oricum nu orice ezer mester pune mana pe asa scula. La terminare iese ca din fabrica , oricum se da garantie , am schimbat la 1300 asa ceva si dupa 10 ani picam din masina dar lonjeroanele erau intacte , s-a gaurit planseul pedalier de la tabla super "tratata" de dacie .

Edited by ldpe, 26 October 2018 - 12:24.


#48
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,771
  • Înscris: 25.01.2007
Nasol, când ajungi sa umbli la lonjeroane. Aia e masina de vândut.

#49
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,819
  • Înscris: 06.10.2003

View Postslai, on 26 octombrie 2018 - 12:25, said:

Nasol, când ajungi sa umbli la lonjeroane. Aia e masina de vândut.
Nici atât. Nu m-aș simți comfortabil să o dau pe minciuni. Cum nici mie nu mi-ar place să cumpăr o mașină pe minciuni.

Reprezentanța vorbea de tăiat, sudat dar la anu'. Alt service zicea de îndreptat și de mâine.

#50
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,771
  • Înscris: 25.01.2007
Vezi ce faci la asigurator, în principiu lonjeroane afectate inseamna dauna totala. Parca tiriac era asiguratorul, astia în principiu Respecta reglementarile.

#51
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,289
  • Înscris: 07.02.2003

View Postslai, on 26 octombrie 2018 - 12:25, said:

Nasol, când ajungi sa umbli la lonjeroane. Aia e masina de vândut.
Remat.

#52
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,327
  • Înscris: 22.10.2007

View Postshiva, on 26 octombrie 2018 - 13:10, said:


Nici atât. Nu m-aș simți comfortabil să o dau pe minciuni. Cum nici mie nu mi-ar place să cumpăr o mașină pe minciuni.

Reprezentanța vorbea de tăiat, sudat dar la anu'. Alt service zicea de Ă®ndreptat și de mâine.
Se taie si inlocuieste, nu se indreapta pt ca materialul nu se va mai comporta ca prima data, deci masina nu-si va mai proteja pasagerii, la reprezentanta ar trebui sa aiba procedurile producatorului.
In alta ordine de idei era un rus pe yt ce repara niste epave scumpe de nu iti dadeai seama, sunt curios cati o sa moara in ele, ca de scapat slabe sanse.

#53
cavit

cavit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,089
  • Înscris: 08.05.2016
Orice structura poate fi intarita cu pretul cresterii masei, problema este stricarea geometriei, asa am luat eu una din piata la care nu mai statea bara stabilizatoare la locul ei indiferent cate bucse am schimbat, apoi am observat ca un prag e nou si altul ruginit, omu se uita in fata si n spate, de laterale mai uita, si o musca.

Alta problema este reglementarea, cum poti intari o anume structura, cum poti sa-i adaugi zone de absorbit energia de impact fara sa incalci reglementarile.

#54
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,327
  • Înscris: 22.10.2007
geometria e ultima problema, masina a fost gandita sa absoarba un impact, daca modifici variabile rezultatul n-o sa mai fie cel dorit.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate