Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...
 Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40
 Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren
 

Review-uri de incredere - COTS

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
leny29

leny29

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 438
  • Înscris: 17.06.2013
Ca sa poti sa alegi produsul cel mai potrivit pentru cazul fiecaruia in ziua de azi trebuie sa faci un studiu de fesabilitate. In unele cazuri daca produsul respectiv nu iti satiface dorintele se poate merge si pe o dezvoltare custom.

De exemplu sa stii cat de reliable/maintainable/cum se descurca cu multe date (e.g. 1TB) un Oracle BPM Suite, sau Activiti, sau SaS, sau ARIS, sau care ar fi parerea celor care incearca sa automatizeze prin BPEL, e.g. compani care au incercat si care au reusit, atunci in ce conditii? sau cei care au esuat atunci in ce conditii? ceva genul success stories, sau failure stories..., sau Elastic search, sau Splunk...

Exista vre-un site sau mai multe site-uri mai de incredere care sa publice review-uri sau parerile clientilor care au folosit solutii cunoscute?
Aveti incredere in companii ca Gartner sau DeLoitte?

Daca citesti pe site-urile producatorilor tot timpul o sa se laude fiecare si o sa-ti prezinte clientii aia fericiti...


Binenteles ca fiecare trebuie sa citeasca apoi si sa-si faca propria opinie si sa aleaga si sa-si asume responsabiiltatea/riscurile unei alegeri, dar eram curios daca exista o modalitate mai de incredere, sau cat se poate de obiectiva/de incredere...

Voi ce folositi? ca sa va ghidati?
Prefer sa evit calea cu incearca-le pe fiecare si apoi o sa stii...

Mersi

#2
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Procedez clasic

Se cumpara produsul respectiv si exista 2 variante;

1 - corespunde specificatiilor producatorului si isi face treaba intocmai => mai cumpar produse de la firma respectiva
2 - NU corespunde specificatiilor si mi-am cam luat teapa => pentru mine producatorul ala NU mai exista

#3
andrei_0

andrei_0

    fishy

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,990
  • Înscris: 15.02.2006

 Naijax, on 23 octombrie 2018 - 11:28, said:

Procedez clasic

Se cumpara produsul respectiv si exista 2 variante;

1 - corespunde specificatiilor producatorului si isi face treaba intocmai => mai cumpar produse de la firma respectiva
2 - NU corespunde specificatiilor si mi-am cam luat teapa => pentru mine producatorul ala NU mai exista
Sa le spui asta si celor de la Lidl: https://www.consulta...million-into-it

#4
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,235
  • Înscris: 24.02.2007
Posted Image

#5
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006
SAP e o mare porcarie, with cherry on top.

Quote

On the other hand, suggests Jean-Claude Flury, an IT manager who works in the pharmaceuticals branch and also heads a SAP-user group, DSAG, which includes more than 3,300 SAP clients told the press, “If a company wants to use the standard software, it has to adapt its own processes,” perhaps suggesting the fault rests with a client unwilling to change.

Am vazut si auzit de atatea afaceri bine facute ca business in care SAP a esuat incat am propria mea concluzie.

SAP nu se introduce intr-o firma la o masa rotunda, cu motivatii tehnice pe masa.
SAP se introduce intr-o firma la o partida de golf in care manageri care nu stiu o boaba de programare trebuie sa se dea mari cu cat de multi bani pompeaza ei in IT.
Cu cat mai multi bani, cu atat o ai mai mare.

 leny29, on 22 octombrie 2018 - 21:47, said:

Voi ce folositi? ca sa va ghidati?
Daca viata mea profesionala depinde de asta, atunci nu cad in capcana. E o capcana.

Ce folosesc: o discutie sanatoasa de o zi sau o saptamana cu clientul.

Dupa o saptamana sanatoasa de discutii sfatul poate fi unul din:

- nu atinge sistemul
- facem custom de la zero
- cel mai bine apelezi pentru ajutor la ...

Edited by OriginalCopy, 23 October 2018 - 19:17.


#6
andrei_0

andrei_0

    fishy

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,990
  • Înscris: 15.02.2006
Pt implementari la scara asta nu iti ajunge o saptamana, pana sa inceapa efectiv lucrul la proiect trece anul. Nu se duc developeri la discutii ci consultanti de business care trebuie sa inteleaga procesele si sa vada cum/ce se poate adapta (ori software-ul la procesele existente, ori procesele la software). Problemele cele mai mari sunt politice, trebuie sa te descurci cu departamente, manageri si managerasi care au tot felul de interese si iti cer tot felul de aberatii de care nu au nevoie, iti pun bete in roate si te sicaneaza la tot pasul. De ce credeti ca s-a inventat agile?

Edited by andrei_0, 24 October 2018 - 09:20.


#7
puiu_pe_diezel

puiu_pe_diezel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 375
  • Înscris: 01.10.2018

 leny29, on 22 octombrie 2018 - 21:47, said:

Ca sa poti sa alegi produsul cel mai potrivit pentru cazul fiecaruia in ziua de azi trebuie sa faci un studiu de fesabilitate. In unele cazuri daca produsul respectiv nu iti satiface dorintele se poate merge si pe o dezvoltare custom.

De exemplu sa stii cat de reliable/maintainable/cum se descurca cu multe date (e.g. 1TB) un Oracle BPM Suite, sau Activiti, sau SaS, sau ARIS, sau care ar fi parerea celor care incearca sa automatizeze prin BPEL, e.g. compani care au incercat si care au reusit, atunci in ce conditii? sau cei care au esuat atunci in ce conditii? ceva genul success stories, sau failure stories..., sau Elastic search, sau Splunk...

Exista vre-un site sau mai multe site-uri mai de incredere care sa publice review-uri sau parerile clientilor care au folosit solutii cunoscute?
Aveti incredere in companii ca Gartner sau DeLoitte?

Daca citesti pe site-urile producatorilor tot timpul o sa se laude fiecare si o sa-ti prezinte clientii aia fericiti...


Binenteles ca fiecare trebuie sa citeasca apoi si sa-si faca propria opinie si sa aleaga si sa-si asume responsabiiltatea/riscurile unei alegeri, dar eram curios daca exista o modalitate mai de incredere, sau cat se poate de obiectiva/de incredere...

Voi ce folositi? ca sa va ghidati?
Prefer sa evit calea cu incearca-le pe fiecare si apoi o sa stii...

Mersi
Daca vrei sa-ti creezi infrastructura necesara pt business tau, atunci fie inveti singur cum faci asta fie apelezi la o firma de audit.

 OriginalCopy, on 23 octombrie 2018 - 19:03, said:

SAP e o mare porcarie, with cherry on top.
https://www.sap.com/products.html

Daca vrei sa faci afaceri mari cu alte companii(deci afaceri mari) una din cerinte este sa ai cel putin o solutie de implementare SAP si developeri ABAP certificati.
Lidl vrea sa renunte pt ca vrea discount-uri, dar n-o sa tina.

Pentru cei care nu lucreaza cu SAP , trebuie  sa cunoasca un lucru: Cand spui SAP, spui de fapt departamentul IBM de procesare a datelor. Pentru ca SAP are sub "capota"
IBM.Din aceasta cauza nu ar trebui sa ne mire urmatoare chestie: https://www.ibm.com/...ud-partnership/

De asemeni exista o cere substantiala pt developeri SAP-ABAP. Firmele care au astfel de developeri deja joaca in alta  "liga".

Edited by puiu_pe_diezel, 24 October 2018 - 10:29.


#8
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

 puiu_pe_diezel, on 24 octombrie 2018 - 10:23, said:


Daca vrei sa-ti creezi infrastructura necesara pt business tau, atunci fie inveti singur cum faci asta fie apelezi la o firma de audit.


https://www.sap.com/products.html

Daca vrei sa faci afaceri mari cu alte companii(deci afaceri mari) una din cerinte este sa ai cel putin o solutie de implementare SAP si developeri ABAP certificati.
Lidl vrea sa renunte pt ca vrea discount-uri, dar n-o sa tina.

Pentru cei care nu lucreaza cu SAP , trebuie  sa cunoasca un lucru: Cand spui SAP, spui de fapt departamentul IBM de procesare a datelor. Pentru ca SAP are sub "capota"
IBM.Din aceasta cauza nu ar trebui sa ne mire urmatoare chestie: https://www.ibm.com/...ud-partnership/

De asemeni exista o cere substantiala pt developeri SAP-ABAP. Firmele care au astfel de developeri deja joaca in alta  "liga".

Am lucrat cu ăștia din "altă ligă". Sunt varză. Stăteam cu ei la telefon să le explic EU cum funcționează sistemul LOR.

Sincer, sunt doar ifose.

Într-un final au aruncat și mama lui de SAP la gunoi și le-am făcut noi ce aveau nevoie.

Și da, era un concern. Nu ca lidl, dar de sute de milioane.

În semn de mulțumire ne-au cumpărat bilete la formula 1.

E doar un exemplu. Sunt multe. "Liga" pentru mine e doar cât de mare e stilul în care pot greși.

E atâta varză în industrie de nici nu îți imaginezi că oameni cu ceva în cap pot greși în halul ăsta.

Îmi imaginez că în România nu se aud atât de multe astfel de povești pentru că cerințele ajung deja premasticate și gata de outsourcing.

#9
puiu_pe_diezel

puiu_pe_diezel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 375
  • Înscris: 01.10.2018

 OriginalCopy, on 24 octombrie 2018 - 12:16, said:

Am lucrat cu ăștia din "altă ligă". Sunt varză. Stăteam cu ei la telefon să le explic EU cum funcționează sistemul LOR.

Sincer, sunt doar ifose.

Într-un final au aruncat și mama lui de SAP la gunoi și le-am făcut noi ce aveau nevoie.
Atunci ai lucrat cu amatori care au ajuns in pozitie de conducere pe baza P.C.R sau santaj.Din pacate inca nu ai lucrat cu profesionisti.Lucrurile stau cu totul altfel.
Probabil ca d-aia si salariul initial al unui programator SAP este peste pretul pietii iar un senior SAP castiga  mult mai mult decat un senior Microsoft pe acelasi domeniu de business.

#10
leny29

leny29

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 438
  • Înscris: 17.06.2013

 puiu_pe_diezel, on 24 octombrie 2018 - 10:23, said:

Daca vrei sa-ti creezi infrastructura necesara pt business tau, atunci fie inveti singur cum faci asta fie apelezi la o firma de audit.

Pai stiu si singur pana la un anumit nivel si intrebam in postul initial daca aveti incredere in Gartner/Deloitte/PWC...

Pentru alegeri importante nu poti sa te apuci sa le incerci pe toate, trebuie sa faci alegerea buna de la inceput. Trebuie studiat intr-adevar ca sa stii ce iti trebuie mai mult.

Intrebarea mea, din pacate putine raspunsuri on topic, e daca sunt pe undeva review-uri de incredere la solutiile mainstream, la cele care sunt destul de cunoscute.

Nu toate produsele/solutiile de la Oracle/IBM sunt neaparat asa de minunate, uneori e mai bine sa mergi open-source... dar atunci trebuie sa stii/aflii/te documentezi care sunt produsele/solutiile care sunt robuste/de incredere/suficient de flexibile...

Sa reformulez intrebarea din postul initial: Daca ai nevoie sa alegi un workflow engine, pe care il alegi? sunt multe? cum stii daca merita dati banii pe Oracle BPM (inclusiv costurile de support..) sau mergi pe un open source... ? sau alt workflow engine?
Cum spuneam in postul initial, nimeni nu poate sa-mi faca treaba sa vad daca solutia imi satisface cerintele, asta numai eu pot sa fac, dar niste lessons learned, sau experienta a altora m-ar interesa sa stiu daca alti 5 clienti mari au cumparat produsul si apoi l-au schimbat dupa 1-2 ani...

Sunt site-uri in care poti sa ai incredere cu reviewuri de la clienti?

De exemplu ca o paralela pe amazon, daca vad 500 de review-uri cu un rating 4,5 si produsul imi satiface cerintele, nu mai stau sa citesc toate review-urile, "cumpar direct".

#11
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,235
  • Înscris: 24.02.2007
Nu cred ca pot exista astfel de reviewuri pentru simplul motiv ca vorbim de solutii complexe unde customizarea sau chiar modul in care sunt folosite influenteaza foarte mult rezultatul/perceptia utilitatii.

#12
romio79

romio79

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,655
  • Înscris: 30.03.2005
Ca idee tot ce vrei sa faci se poate face si cu open source. Acum depinde cati bani ai si ce vrei sa faci cu ei :D

#13
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

 leny29, on 24 octombrie 2018 - 21:20, said:

Pai stiu si singur pana la un anumit nivel si intrebam in postul initial daca aveti incredere in Gartner/Deloitte/PWC...

Defineste "incredere".

Am incredere cand citesc ceva despre un produs. Dar cititul asta e abstract, nelegat de un client anume. Cea mai multa incredere o am cand citesc despre notiuni mai abstracte, trenduri.

Cand stau de vorba cu un client, ma preocupa doar nevoile lui, si in functie de ele iau decizii, nu in functie de Gartner/Deloitte/PWC.

Edited by OriginalCopy, 25 October 2018 - 07:56.


#14
puiu_pe_diezel

puiu_pe_diezel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 375
  • Înscris: 01.10.2018

 leny29, on 24 octombrie 2018 - 21:20, said:

Pai stiu si singur pana la un anumit nivel si intrebam in postul initial daca aveti incredere in Gartner/Deloitte/PWC...
Vezi cine sunt clientii lor.

#15
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
Review-urile sint fix pix. Parerile unuia si altuia sint fix pix. Experienta personala a unuia si a altuia e fix pix. Trebuie sa iei in considerare realitatea globala. De exemplu, ar fi SAP in top cinci firme de software la nivel mondial cu vreo 100.000 de angajati daca ar fi un cacat? Evident ca nu. A existat sau va exista vreodata in acest univers o asemenea firma mamut care sa multumeasca TOTI clientii si anume sute de mii de clienti? No fucking way.

Cel mai important lucru atunci cind alegi asa ceva este cit de bine se preteaza la realitatile tale de business. Nu la promisiuni ca "orice se poate face". Orice se poate face daca ai resurse de bani si timp infinite, nu daca esti ancorat in lumea reala. Orice firma vrea sa vinda asa ca toti vor spune ca orice e posibil si daca nu e posibil acum va fi posibil in versiunea urmatoare sau daca se fac niste "mici" modificari :lol:

Mai este si problema oamenilor care se ocupa de chestiile alea. De exemplu, Oracle sau orice baza de date, se poate comporta fabulos sau ca un cacat, in functie de citi neuroni au aia care-l folosesc. Sigur ca aia cu putini neuroni n-o sa recunoascaca le lipsesc neuronii, ci o sa spuna ca Oracle e un cacat. In acest moment e la moda sa se scuipe cu multa scirba pe MySQL, ca vai ce de cacat e. Dar oare chiar e? :w00t:

In concluzie, poti sa uiti de review-uri obiective si de incredere, e vorba doar de opinii, pareri si experiente personale. Trebuie sa te uiti cerintele tale si la buget si apoi sa vezi ce se foloseste mai mult si este deja dovedit ca functioneaza, atita timp cit stii ce faci...

#16
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,235
  • Înscris: 24.02.2007
Citisem odata un articol foarte detaliat din punct de vedere tehnic despre MySQL de la acea vreme (nu foarte demult). Poate gasesc linkul...

#17
romio79

romio79

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,655
  • Înscris: 30.03.2005
Mysql-ul are bubele lui, dar e ok daca il configurezi cum trebuie

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate