Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Ochelari heliomat pt condus vs. geamuri auto cu protectie termica ?

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#1
serban83

serban83

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 04.03.2010
Salutare,

Am o pereche de ochelari cu dioptrie + protectie pt calculator pe care ii port la servici si acasa la calculator/TV (dar de fapt recomandarea medicului a fost sa-i port cat mai mult, daca se poate chiar tot timpul).

Acum vreau sa-mi fac inca o pereche, ca sa-i pot purta la volan; pentru asta am nevoie de lentile heliomat+polarizat.

INTREBAREA: in cazul masinilor mai noi, care au geamuri cu protectie termica, ochelarii isi vor face in continuare si functia "heliomat" ?

Cineva mi-a explicat ca acea inchidere/deschidere de nuanta a lentilelor are loc ca urmare a contactului cu razele UV din lumina, iar geamurile cu protectie termica blocheaza aceste raze in proportie foarte mare, si practic degeaba ai lentile heliomat, pentru ca reactioneaza la lumina soarelui greu si foarte putin - spre deloc.

Poate cineva care are ochelari heliomat pt condus si geamuri auto cu protectie termica sa-mi confirme/infirme problema ?

Multumesc.

#2
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Masini noi sau vechi nu ti se inegresc prin geamuri, asa cum nu te bronzezi prin geam (valabil si pentru geamurile de la casa). Daca ai nevoie pentru condus si n-ai decapotabila fa-ti o pereche de ochelari de soare cu dioptrii, nu-i mare lucru sa ii lasi in masina (pe bicicleta sau in alte situatii e mai greu sa jonglezi cu doua perechi de ochelari, sa ai unde sa-i pui, etc dar in masina nu-i mare problema).

A, in ceea ce priveste ochelarii polarizati sint interzisi pentru condus in mai multe jurisdictii (nu ca ar avea habar legiuitorii sau gaborii din Romania de asa ceva) dar in joaca mea cu filtrul de polarizare pe aparatul foto (care face invizibile anumite chestii citeodata intr-un mod incredibil) as zice ca e o idee buna sa nu te joci cu asa ceva.

Edited by f300, 22 October 2018 - 16:01.


#3
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,373
  • Înscris: 24.09.2017
nu stiu ce e ala geam cu protectie termica.am avut heliomat si geam normal de masina, ford focus.si nu functioneaza.
si asa am renuntat la heliomati, desi nu imi pasa prea mult cum arat, ochelarii heliomati te fac de zici ca esti John Lennon.si nici nu am vazut vreun avantaj cand am avut.si daca se mai si zgarie, nasol cand vrei sa schimbi.

#4
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017
DA
Eu am masina care are geamuri cu protectie termica
Port si ochelari - lentile heliomate + polarizat + etc. - care reactioneaza foarte rapid la lumina soarelui fara sa fie conditionate de ... parbriz

De retinut - sunt mai multe tipuri de lentile heliomate.
Unele care se activează doar la soare si doar la exterior iar altele care se activează chiar și în interiorul mașinii (unele partial - altele total) + multe alte, sa zicem functii (ex. antiaburire)

Ce-i drept, ale mele nu au fost ieftine deloc dar au meritat fiecare banut

Cam asta e

#5
MusafirulCreativ

MusafirulCreativ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 904
  • Înscris: 07.03.2018

 f300, on 22 octombrie 2018 - 15:56, said:

A, in ceea ce priveste ochelarii polarizati sint interzisi pentru condus in mai multe jurisdictii (nu ca ar avea habar legiuitorii sau gaborii din Romania de asa ceva) dar in joaca mea cu filtrul de polarizare pe aparatul foto (care face invizibile anumite chestii citeodata intr-un mod incredibil) as zice ca e o idee buna sa nu te joci cu asa ceva.
Unde sunt interzisi? Eu am o pereche de ochelari polarizati pentru condus si in afara de reflexiile orbitoare din parbriz nu mi-au facut niciodata nimic "invizibil". Din contra, eu as recomanda chiar folosirea ochelarilor de genul, imbunatatesc foarte mult claritatea, contrastul si distanta la care poti vedea, mai ales pe vreme cu soare puternic.

#6
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005

 Naijax, on 22 octombrie 2018 - 16:04, said:

....
protectia termica este filtrul uv?


@serban83
heliomatii nu se inchid si la frig? o placere sa te urci la volan noaptea pe ger.

cat despre polarizare, o da asta merita toti banii, ca vezi prin n parbrize cu ei. problema e sa nu ai nu-s ce tratament la geamuri (folii polarizate) ca nu mai vezi nimic afara.

Edited by arg, 22 October 2018 - 16:16.


#7
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017

 arg, on 22 octombrie 2018 - 16:13, said:

protectia termica este filtrul uv?

Nu chiar
Protectia termica se numeste - parbriz atermic - si nu permite supraincălzirea interiorului mașinii - "insulated glass"

#8
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007
Eu port de multi ani,ochelari de vedere cu lentile heliomate si conduc masina...fara parbriz SF :)...Da,in masina nu se inchid asa ca afara,dar nici nu ma simt deranjat de soare.La nevoie rabatez parasolarul,ca doar asta e rostul lui...Aaa,la una din masini,parbrizul are o banda albastra mai inchisa (dar transparenta,in degrade) in partea de sus...poate ca ajuta si aia.
Inca ceva: heliomatele se inchid mai puternic la frig,dar...tot la soare...Iarna,de exemplu,dar sa fie soare,sau lumina destula...Sa incercati vara pe soare (si caldura),sa-i raciti udandu-i cu apa rece,sa vedeti ce se intampla (la strand,mare,etc)...Gradul de inchidere al lentilelor e foarte diferit,de la o marca la alta.Unii se inchid foarte putin,altii potrivit,iar altii foarte mult.

#9
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
pentru condus am ochelari de soare polarizati, nu se compara cu nimic....
cu soarele in fata cand tot bordul se reflecta in parbriz + reflexia de la masinine din fata .... cu ochelari e totul clar iar fara e jale (ca in ceata densa)

#10
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,789
  • Înscris: 20.10.2015

 Naijax, on 22 octombrie 2018 - 16:04, said:

DA
Eu am masina care are geamuri cu protectie termica

Din fabrica?
M-as mira.
Iar daca nu e din fabrica, e cam interzisa la geamurile laterale fata si parbriz

#11
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017

 Tsunnnami, on 22 octombrie 2018 - 17:10, said:

Din fabrica?
M-as mira.
Iar daca nu e din fabrica, e cam interzisa la geamurile laterale fata si parbriz

DA
Din fabrica
NU - NU vorbim de folie
Vorbim de insulated glass - parbriz atermic

#12
serban83

serban83

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 04.03.2010
Multumesc pt raspunsuri.

Cateva remarci:
- nu stiam ca ochelarii polarizati sunt interzisi la volan; am ceva kilometri la activ (drumuri lungi si foarte lungi), iar ochelarii de soare polarizati mi se par aur curat, pentru ca reduc mult de tot din oboseala; da, pot sa faca "invizibile" anumite afisaje, dar doar cand sucesti capul (45 sau 90 de grade, depinde de ecran); pana acum n-am patit sa nu pot vedea ceva daca tin capul drept.
- la volan am musai nevoie de ochelari de soare polarizati si mari (stilul "aviator"), prea putin ma intereseaza cum arat :) ;
- am vazut personal cum ochelarii heliomati functioneaza in Logan (unde geamurile sunt sticla chioara); si te si bronzezi prin geamul de Logan, cum s-ar zice am patit pe pielea mea :)
- "geamuri cu protectie termica" este o optiune destul de des intalnita la masinile cat-de-cat noi, si destul de des inclusa in pachetul standard; in mod cert geamurile de la masina mea din 2016 au ceva in plus fata de cele de la Loganul dinainte, pentru ca e uriasa diferenta (cat de repede se incinge masina, cat de tare arde soarele); protectia termica nu inseamna si geamuri in nuanta mai inchisa; si nu, n-am folii, nu ma refer deloc la folii ! :)

Deci mda, va trebuie sa intreb in detaliu la cabinetul care o sa-mi faca ochelarii, sa fiu 100% sigur ca nu comand degeaba ochelarii.

#13
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005

 serban83, on 22 octombrie 2018 - 17:31, said:

...
- nu stiam ca ochelarii polarizati sunt interzisi la volan;
....
unde scrie ca-s interzisi?

#14
serban83

serban83

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 04.03.2010

 arg, on 22 octombrie 2018 - 17:34, said:

unde scrie ca-s interzisi?

A spus cineva mai sus intr-un raspuns :)

#15
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005

 serban83, on 22 octombrie 2018 - 17:35, said:

A spus cineva mai sus intr-un raspuns Posted Image
asta am citit, intrebarea era in ce tari si regiuni?
+ ca marcajele si indicatoarele sunt facute sa intoarca lumina cat sa fie vizibile oricum.

ce am constat, e ca in oglinzile laterale se inegreste un pic imaginea.

Edited by arg, 22 October 2018 - 17:38.


#16
serban83

serban83

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 04.03.2010

 arg, on 22 octombrie 2018 - 17:37, said:

asta am citit, intrebarea era in ce tari si regiuni?

Aa, Posted Image , nu intelesesem...

Nu stiu, eu nu cred ca sunt interzisi nicaieri, e prima data cand aud asa ceva; ce stiu ca e nerecomandat la volan sunt acei ochelari de soare "CAT-4", care practic sunt doar pt urcat pe munte in soare foarte puternic.
Concret cum ar functiona interdictia, cum ar decurge controlul, sanctionarea de catre politisti, habar n-am Posted Image .

Edited by serban83, 22 October 2018 - 17:42.


#17
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,229
  • Înscris: 27.10.2007

 f300, on 22 octombrie 2018 - 15:56, said:

Masini noi sau vechi nu ti se inegresc prin geamuri,
ba nu, ochelarii heliomati se innegresc prin geamuri

Quote

asa cum nu te bronzezi prin geam (valabil si pentru geamurile de la casa).
Nu-ai mers in viata ta cu loganul. te bronzezi de moare lumea in logan

Quote

A, in ceea ce priveste ochelarii polarizati sint interzisi pentru condus in mai multe jurisdictii (nu ca ar avea habar legiuitorii sau gaborii din Romania de asa ceva)
in Romania nu sunt interzisi. si nici nu merita interzicerea lor. ai probleme cu vederea prin ei doar daca te uiti in unghiuri imposibile la condus...

pe scurt, pt initiator: pt condus sub buni ochelarii heliomati. folosesc curent si sunt OK, desi nu prea suport sa transpir pe nas.

Edited by strongsss, 22 October 2018 - 17:53.


#18
wolfydRg

wolfydRg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,016
  • Înscris: 20.06.2005

 Naijax, on 22 octombrie 2018 - 17:12, said:

DA
Din fabrica
NU - NU vorbim de folie
Vorbim de insulated glass - parbriz atermic
Spune ce marca avea sticla ochelarilor si tipul de heliomat detinut. Ceva detalii precise altfel nu cred. Ms.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate