Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 

Debica Frigo HP2 vs HANKOOK WINTER I CEPT RS2

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
52 replies to this topic

#37
ncu

ncu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 711
  • Înscris: 25.06.2013
Man, de obicei sunt ceva reduceri chiar daca vor umfla putin preturile si facand reducerea pici tot pe pretul curent :) Nah, Romania ! :)

Eu iti spun parerea mea si tu daca vrei, o poti ignora cu succes. Acum cativa ani Debita de pe Fordul sotiei s-au dus naibii. Una mai rau si inca una asa...incepea. Ok, pe moment la bani putini hai punem restul de Debita pe spate si pe fata trantim niste Tigar. Proasta alegere !
Initial a rulat frumos Tigar desi am fost cam sceptic inainte de montajul lor - pareau niste camere mai grosute incat te intrebai daca vor fi capabile sa sustina masina. Au rezistat fix 25 mii km dupa care praf s-au facut. Adica cam 1 an jumate.
Apoi m-am enervat, le-am aruncat toate si am pus GoodYear (alea din Thailanda despre care tot vorbesc). Le-as arunca si p-astea desi n-au decat vreo 2 ani dar inca rezista asa ca le mai las.

Mai bine mai aduni "un leu de 2" si pui niste gume cum trebuie si sti ca macar 50 mii nu ai greturi.

#38
honeymik

honeymik

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,531
  • Înscris: 18.02.2014
Eu fac 50 000 km iarna in 10 ani. Posted Image
Oricum nu e problema de bani daca ma raportez la Tiger vs Nokian sau Debica (+400 ron per total tot ala sunt).
Pur si simplu analizam daca intradevar merita sa ma zgarcesc sau nu Posted Image
Concluzia: nu

P.S.: Nu prea gasesc dębica frigo hp2 175/65r14. Cand caut pe google imi returneaza doar debica frigo 2 si din cate am inteles sunt alta mancare de peste.

Edited by honeymik, 24 October 2018 - 16:54.


#39
ncu

ncu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 711
  • Înscris: 25.06.2013
M-am uitat si eu acum. Probabil nu se fabrica pe dimensiuni mai mici (14)

#40
stalker2142

stalker2142

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,697
  • Înscris: 29.10.2017

 honeymik, on 24 octombrie 2018 - 15:52, said:

Poti aplica ambele vouchere? Eu am incercat si merge doar cel de 15%.

Acum am vazut mai bine ca e doar 15% :)
Pai, daca vrei chilipir sailun iceblazer alpin cu reducere...daca nu nokian wr d4 sau continental ts860

#41
justice22

justice22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,782
  • Înscris: 12.05.2012
De la Hankook am ajuns la continental

#42
ncu

ncu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 711
  • Înscris: 25.06.2013
Posted Image ...sa incep sa caut modele de la Michelin pt maine ? Posted Image

 justice22, on 24 octombrie 2018 - 12:48, said:

As lua nokian dar adereanta teren umed are C, fata de celelalte care au B...

...cred ca aici te-ai impotmolit tu desi ti-am explicat ca n-ai de ce sa-ti faci atatea griji.

Edited by ncu, 25 October 2018 - 19:39.


#43
ncu

ncu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 711
  • Înscris: 25.06.2013
...am zis ca revin cu niste poze la gumele mele de iarna. Bine macar ca m-am uitat putin la ele pt ca doua sunt pana...

Mda, sunt 2 Nokian si 2 Pirelli si cred ca sunt fabricate cam pe vremea lui Stefan cel Mare... Imi place de mine ca-s optimist sa cred ca voi iesi cu ele din iarna desi nu se poate spune ca arata rau.
Cu ele montate am cumparat masina (era iarna 2012) si vad ca totusi au cam tinut. Masina circula absolut zilnic chiar daca nu face foarte multi km.

...eu asa inteleg ca cele Nokian au fost fabricate in saptamana 41 din 2001 (!!) iar Pirelli (made in Romania) in saptamana 30 din 2009. Sper ca am interpretat corect desi mi se pare neverosimil sa circul cu o guma din 2001 ! (nu mi se pare real dar asa scrie pe ambele !)

Attached Files


Edited by ncu, 27 October 2018 - 20:11.


#44
stalker2142

stalker2142

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,697
  • Înscris: 29.10.2017

 ncu, on 27 octombrie 2018 - 20:06, said:

...am zis ca revin cu niste poze la gumele mele de iarna. Bine macar ca m-am uitat putin la ele pt ca doua sunt pana...

pai si care din ele au pana? chiar le mai pui pe masina? :)

#45
ncu

ncu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 711
  • Înscris: 25.06.2013
...pana in sensul ca probabil mai au o presiune de vreo 0,8-1 adica n-ar suporta greutatea masinii pt rulaj. Nici nu m-am uitat exact care dintre ele pt ca am renuntat din start la ideea de a le mai pune pe masina.

Posted Image Omul are mintea scurta ....am uitat cat m-am rugat sa treaca odata iarna trecuta sa rasuflu usurat.

Am facut o rectificare de buget in familie, nah, a cam carait consoarta dar a priceput in final. Bine, n-a priceput de ce neaparat vreau Nokian si de ce nu-s bune Tigar sau Nexen dar mi-a trantit-o pe aia ..."tu sti' !" Posted Image

#46
stalker2142

stalker2142

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,697
  • Înscris: 29.10.2017
Pai cu nokian vezi sa nu o patesti sa iei tot din lotul asta cu probleme
https://forum.softpe...0#entry23708849
asa imi aminteam si eu ca au fost unele cu probleme...nici nu stiu de ce mai scriam de ele mai sus :)

#47
ncu

ncu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 711
  • Înscris: 25.06.2013
Ce sa zic, sunt multe necunoscute in datele problemei.

Stil de mers, geometria rotilor masinii in cauza, folosinta la 15 grade pe asfalt curat in demaraje si frane, reclama negativa facuta din plictiseala...suntem pe un forum si fiecare e liber sa scrie ce doreste  ... Nu ma pot lua dupa asa ceva.

Iar si daca totusi se intampla, ok, imi asum faza si urmatoarele nu vor mai fi Nokian.

#48
tabek

tabek

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 937
  • Înscris: 22.07.2007

 ncu, on 29 octombrie 2018 - 20:02, said:

Am facut o rectificare de buget in familie, nah, a cam carait consoarta dar a priceput in final. Bine, n-a priceput de ce neaparat vreau Nokian si de ce nu-s bune Tigar sau Nexen dar mi-a trantit-o pe aia ..."tu sti' !" Posted Image
Nu-ti cunosc consoarta, dar de ce vrei neaparat Nokian? Posted Image
Strict dintre cele 2 din titlu, as alege Debica. Le am pe amandoua, Debica cumparate recent, pe 195/65/R15 181RON CU montaj inclus. Deocamdata n-am avut ocazia sa le testez pe zapada, dar Hankook sunt mult mai zgomotoase, Debica nu se aud la rulare, decat f.f. putin.

#49
ncu

ncu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 711
  • Înscris: 25.06.2013
Nu eu sunt initiatorul topicului....

Presupun ca nici consoarta nu te cunoaste Posted Image
(sper ca sti de gluma :) )

De ce Nokian ....cred ca uneori am niste fixuri. Si pe vara, acum, tot Nokian am. Posted Image

#50
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009
E un cult legat de anvelopele astea, mi-a trecut dupa ce am vazut un post aici cum aratau dupa 3 ani, un lot facut in Rusia.

#51
ncu

ncu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 711
  • Înscris: 25.06.2013
O hai man , nu poti spune asta. Mi se pare ciudat sa ignori mii de review-uri bune si apare un cetatean care are o parere proasta pt ca pe el nu l-au tinut Nokian 3 ani.
Cum am spus anterior ...poate omu a rulat cu ele mult si bine la 20*C ....poate unghiurile geometrice ale directiei au abateri ...poate stilul de condus e unul "sportiv".ori ar fi fost suficient sa fi umblat suficient de mult cu presiunea dereglata. In plus, si gumele astea se tot muta periodic de pe o parte a masinii pe alta dupa o schema bine definita si calculata si pe care nu am inventat-o eu si nici niste prosti plictisiti.

Eu mi-am luat Nokian de vara nu pt ca "Nokian" ci la o selectare de marci si review-uri in combinatie cu experiente personale fata de alte marci si tinand cont de bugetul meu si caracteristicile cautate, per total, a fost varianta cea mai buna.

Am amici cu Nokian de iarna, unii le au de 10-20-30 mii km, sunt prieteni foarte buni si vorbim "pe bune" si sunt absolut multumiti. Iarna trecuta vreo 2 au fost prin statiuni montane inzapezite si mi-au relatat plini de mandrie ca nu orice anvelopa a fost in stare sa urce pe zapada unde au urcat ei ramanand multe masini la baza dealului (bine, aici mai intervine si masina, experienta soferului, uzura anvelopei, etc)
Ca mai erau si BMW-uri care urcau cu spatele Posted Image  asta-i alta discutie, dar au urcat.

Daca ar fi fost sa ma iau dupa forumuri cred ca nu-mi mai cumparam nimic in veci.

PS - nu l-au tinut pe ala Nokian 3 ani si m-au tinut pe mine vechiturile alea din 2001 luate montate pe masina acum 6 ani (pozele de sus) si inca au un profil generos.
Oricat de putin as conduce pe iarna si tot e vorba de 4-5 luni cat stai incaltat cu gume de iarna ...vrand-nevrand tot adun 4-5 mii km macar.

Edited by ncu, 03 November 2018 - 09:31.


#52
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
ncu, vezi ca nu ai dreptate. Au fost mii de cazuri, nu unul singur. Nokian a avut o serie cu probleme. Si nu doar o data. Cu siguranta au si alti producatori de anvelope.
In cazul unui coleg de aici de pe forum chiar i-au fost returnati 40% din costul anvelopei, chiar si dupa 3 ani. De admirat Nokian la faza asta dar problema ramane.

#53
ncu

ncu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 711
  • Înscris: 25.06.2013
Poate totusi au invatat ceva unii producatori din asta.

Intr-un fel nu ma mira faza, am lucrat la un moment dat in productie (mase plastice, trebuia respectata o anume reteta, compozitie, timpi de injectare, etc) dar de cele mai multe ori se mergea pe "las' ca merge si asa" si nu neaparat din neglijenta, lene sau pt a fura nu stiu ce din compozitie pt ca operatorul nu avea ce face cu ea ci pentru ca pur si simplu existau intarzieri de livrare a diferitelor componente din reteta si timpii fiind la limita, contractele de respectat, nah , "se baga mare" cum se putea.
Sigur ca una-doua  se inflama CTC-ul dar cu o vorba buna se mai inchidea ochii la niste mici defecte.

Presupun ca riscul de astfel de defecte ar fi fost mult mai mic la un Nokian fabricat in Finlanda si nu in Rusia si probabil nici eu n-as fi fost dezamagit de GoodYear fabricat in Thailanda montate pe Fordul nevestei.

Edited by ncu, 03 November 2018 - 17:53.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate