Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Debica Frigo HP2 vs HANKOOK WINTER I CEPT RS2

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
52 replies to this topic

#19
justice22

justice22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,761
  • Înscris: 12.05.2012
Dar nu e mai bine sa fie aderenta teren umed B in loc de C?
Deci voi ce ati alege dintre?

Hankook Winter ICept RS2 W452 205/55R16 91H
Debica Frigo Hp 2 205/55R16 91H
Nokian WR D3 205/55 R16 91H?

Edited by justice22, 24 October 2018 - 10:22.


#20
ncu

ncu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 711
  • Înscris: 25.06.2013
Posted Image
Evident, clasamentul coboara in alfabet , clasa A la orice fiind maximum calitativ.

Daca ma intrebi strict despre cele 2 modele din topicul de capatai , clar, toata ziua Debica. (doar ca imi mentin in continuare NErecomandarea mea fata de Debica care insa poate fi si subiectiva)

PS - stai ca vad ca ai editat si ai strecurat si un Nokian acolo Posted Image N-am apucat sa ma uit la el...

...pai Nokian pe 205 55 r16 vin in Ro din Rusia.

- economie comb C
- franare C
- zgomot 72
- pret cam 315.

Edited by ncu, 24 October 2018 - 10:37.


#21
justice22

justice22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,761
  • Înscris: 12.05.2012
Astea stiu si eu:)) ce ai lua din ele?

#22
ncu

ncu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 711
  • Înscris: 25.06.2013
Nu stiu ce sa zic, depinde si cum folosesti masina pt ca totusi diferenta intre Debica si Nokian e destul de mare. Hankook le-as exclude din start.
Daca sti ca mergi usurel pana la serviciu si eventual prin zona cativa km, ar trebui sa tina si Debica. Sunt totusi asimilati de  GoodYear deci presupun ca au totusi niste standarde mai ales daca ai norocul sa-ti vina din Germania.
Daca "iti bagi in ea picioru' de pedala" si te incanta excursile iarna la munte , poate o mai si arzi in ceva "driftinguri" ...sau pur si simplu ai experienta altor ierni cand a trebuit sa circuli mult pe drumuri valurite de gheata, da, merita fiecare banut Nokian. Preferabil ar fi WR D4 ...dar nah, e ok si 3.

Edited by ncu, 24 October 2018 - 10:52.


#23
DonGiulliano

DonGiulliano

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,327
  • Înscris: 08.09.2010
eu trebuie sa aleg intre astea doua modele:
205/55/r16

Debica Frigo HP2     vs     Barum Polaris 5

Attached Files


Edited by DonGiulliano, 24 October 2018 - 10:54.


#24
ncu

ncu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 711
  • Înscris: 25.06.2013
pai pe 91 H, Barum 5 are la cam  233 lei un C-C-72. Ai zice ca subtirel e sub Debica tot 91 H, evident.

Edited by ncu, 24 October 2018 - 11:12.


#25
DonGiulliano

DonGiulliano

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,327
  • Înscris: 08.09.2010
eu strict din aceste doua modele trebuie sa aleg.. inca nu m-am hotarat..

#26
ncu

ncu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 711
  • Înscris: 25.06.2013
Am sa-ti spun STRICT parerea mea personala.
Niciunul.

...nu vreau sa-ti adancesc nehotararea, nici nu-ti recomand Nokian ca n-am eu nici o treaba cu finlandezii dar nici nu ma pune sa aleg eu altceva :) E doar parerea mea si atat.
:)

Edited by ncu, 24 October 2018 - 11:38.


#27
justice22

justice22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,761
  • Înscris: 12.05.2012
As lua nokian dar adereanta teren umed are C, fata de celelalte care au B...

#28
honeymik

honeymik

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,531
  • Înscris: 18.02.2014
Daca iei Nokian WR D4 are clasa de aderenta B.

#29
ncu

ncu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 711
  • Înscris: 25.06.2013
Ia linistit(a) Nokian. Stiu, e un ban dar nu cred ca iti va parea rau. Sti, uneori si eu merg pe principiu "sunt prea sarac sa-mi permit un lucru ieftin" - pt ca ajungi ulterior sa-ti dai seama ca l-ai cumparat de 2 ori. Dar, repet, depinde f mult de cum folosesti masina si ce drumuri ai. Pt mers prin oras pana la piata nu merita cine stie ce investitie ...dar sunt si oameni care strabat tara zilnic prin munti si in conditii  grele si ala nu-si permite sa ramana noaptea intre munti din cauza unei gume ieftine care a cedat dupa 3 gropi.
Cat crezi ca e diferenta intre clasa C si B ? In fond conteaza spiritul tau de prevedere - cand n-ai lasat distanta sau e mama-poleiului, poti avea de 100 de ori A ca e cam degeaba ! Da, ai o sansa in plus ,,,,cu conditia sa ti-o acorzi ! Eu nu m-as impiedica in B sau C. Intre un B si F insa da !

Uite cazul meu care e cam atipic Posted Image

- am un diesel tinut pt simpla placere de a avea o jucarie pt experimente. I-am umblat in creieri, modificari de soft, adaptari, am aplicat si ceva fizica pe el - ma distreaza ca ma iau la harta cu masini bengoase prin trafic. N-am drumuri multe dar le vreau la "placere". Nu e cine stie ce dar e jucaria mea si ma pasioneaza.

In primavara cand sa trec la gume de vara mi-am adus aminte cu maretele mele GoodYear "made in Germany" (apropo, daca aveti posibilitatea sa puneti mana pe niste gume GoodYear facute in Germanica, da, v-ati scos ...dar nu cum am luat eu pt Fordul sotiei "made in Thailanda pt ca asa au venit") ...asadar maretele gume aveau deja 10 ani si erau pline de deformari desi "carne" mai aveau ( cu ele am cumparat masina in 2012).

Ok, ce sa iau, ce sa iau ....m-am chinuit si eu su optiunile de pe piata ...ca Barum, ca Debica, ca nu stiu ce (vorbesc de gume vara) ...pana m-a strafulgerat intrebarea - "mah, daca Nokian is asa bengosi la gume iarna, astia nu fac si gume vara ? " Nah, bugetul cam limitat.

Am descoperit ca Nokian facea gama de vara "iLine" si "Line" (parca iLine e T si Line e H). Bun zic, ce sa fac eu cu H pt 210 km/h cand uzual nu ating viteze mai mari de 180-190 dar si alea cand imi fac io de cap ? (pt curiosi, la 190 mai aveam pedala dar deja mi se urca nevasta pe plafon)

Mi-am calculat greutatea masinii si drumurile (hatchback cu care 98% din timp conduc cu masina goala si singur la volan) si mi-am zis ca 88T mi suficient.

Mai mult, desi initial aveam pe vara 195/60R15, am zis sa trec la 185/65 R15 ( am avut tot felul de jante cu diferite valori ET in experimente, inclusiv ET 35 fata de ET 49 Astra G ...mi-am cracanat rotile, am pus gume late ...ma rog, tot felul de imbecilitati de copil tampit trecut de prima tinerete) ...si in final, dupa diferite experimente cu arcuri sport am luat-o pe "aratura" Posted Image Am renuntat la arcurile sport pt ca-mi rupeau coloana si-mi pica parbrizul in brate ....mi-am rigidizat arcurile si am coborat decent garda sol ...si am zis sa fac un compromis, adica sa renunt la putina eficienta franare si stabilitate pt putin confort, scadere consum si imbunatatire demaraj , asa ca am luat Nokian vara iLine 185/65 R15.

Problema a aparut din alta parte - masina poate, motorul poate, stabilitatea rezista ...dar nu prea fac fata gumele. Ieri am dat o fuga pana la Cluj (din Oradea; 160 km) si in traversarea Apusenilor (Piatra Craiului) ne-am ales vreo 5-6 isteti cu diferite marci in care s-a umflat testosteronul. Am greblat pe motor fara mila, urcam in forja in tr3 si eram trecut de 4000 ture ceea ce pt un diesel nu e prea confortabil ... (nu, n-am iesit "sus" primul ....m-a "facut" un Passat dar il auzeam in mersul paralel pe putinele zone cu banda dubla cum ii urla si lui motorul) Ce am vrut sa spun de gume ...in curbele alea luate strans si in forta le auzeam cum pierd aderenta fluierand desi masina se tinea teapana, fara inclinatii de stil barca. Si totusi diferenta intre 195/60 si 185/65 a fost de aproape 100 lei, adica ori 4 deja vorbim de 400 lei. Si nu merg prea frecvent prin munti Posted Image ...sau ma rog, prea putin incat sa merite niste gume mai late.

(am ramas pe jante tabla +capace desi nu-mi prea plac si asta pt faptul ca jantele aliaj erau mai grele ca astea cu vreo 1 kg per bucata si eu lupt pt fiecare picatura de demaraj :) )

Attached Files


Edited by ncu, 24 October 2018 - 14:33.


#30
stalker2142

stalker2142

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,687
  • Înscris: 29.10.2017

 ncu, on 24 octombrie 2018 - 10:01, said:


Apropo, am 2 gume iarna "pe spate" la Opel fabricate in 2004 (!!) Nokian (nu cred ca era pe atunci cu WR D) si daca mai trag iarna asta cu ele , m-am scos ! Posted Image Sunt deja plastificate, imbatranite, unul are o galma mica pe interior dar inca tin. Evident ca nu ma aventurez cu ele pe nu stiu pe unde dar p-aci pe langa casa is ok)


Arunca-le, nu le mai pune pe masina...chiar daca iei o pereche de Tigar noi. Asa iti faci planul acum dar nu stii cand iti explodeaza una si te arunca pe contrasens
Nu are relevanta ca le pui pe spate unde nu ai tractiunea/directia..s-a mai discutat recent in alt topic
Michelin recomanda maxima 10 ani la modelele lor, alti producatori un 7-8 maxim... 14 spre 15 e deja moarte curata

#31
ncu

ncu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 711
  • Înscris: 25.06.2013
Inteleg ce spui si apreciez dar chiar nu este acum loc Posted Image Daca mai tine vremea buna o luna, da, s-ar putea sa ma bag la niste Nokian noi ...daca nu , o sa trag cumva cu astea.
Mizez ca nu se intrevad drumuri lungi la orizont pe iarna si poate scap cu astea.
Poate apuc maine sa le fac o poza daca ajung la tara in garaj.

Tigar nu iau. Mai bine nu mai scot masina din parcare ....desi stie naiba cum am supravietuit noi astia "mai vechi" cu vechile Dacii ca nici dracu nu folosea atunci gume de iarna ! La naiba, erai fericit daca nu se vedeau rau sarmele scoase in afara din guma ! Posted Image

Edited by ncu, 24 October 2018 - 14:43.


#32
stalker2142

stalker2142

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,687
  • Înscris: 29.10.2017

 ncu, on 24 octombrie 2018 - 14:42, said:

Inteleg ce spui si apreciez dar chiar nu este acum loc

La emag este o mega reducere pana maine, e un voucher general de 30% plus inca 15% redus pentru anvelopele Sailun si Tigar  (a mai scris si TruculMagic pe celalalt topic despre)
Mai ieftin de atat nu gasesti, daca sunt vechi si cele de pe fata poti sa iei chiar 4 bucati
Sailun Ice Blazer alpin si Tigar winter (modelul nou)

#33
ncu

ncu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 711
  • Înscris: 25.06.2013
Man, chiar apreciez efortul tau ....dar daca nu este loc, nu este... Nu crede ca imi convine sa umblu asa cu alea dar sti cum e, Hai, poate se mai clarifica situatia cu bugetul meu peste 2 saptamani. Inca sunt cu gumele de vara. Pozele de mai sus sunt de azi.
Nu despre mine e vorba insa ...clar, cum ajung la un ban, direct Nokian iarna imi iau. Eu m-am saturat de tot felul de experimente cu low-cost si in plus , pt ca uneori ma las dus de adrenalina, nu-mi permit sa ma joc.

#34
honeymik

honeymik

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,531
  • Înscris: 18.02.2014

 stalker2142, on 24 octombrie 2018 - 15:29, said:


La emag este o mega reducere pana maine, e un voucher general de 30% plus inca 15% redus pentru anvelopele Sailun si Tigar  (a mai scris si TruculMagic pe celalalt topic despre)
Mai ieftin de atat nu gasesti, daca sunt vechi si cele de pe fata poti sa iei chiar 4 bucati
Sailun Ice Blazer alpin si Tigar winter (modelul nou)
Poti aplica ambele vouchere? Eu am incercat si merge doar cel de 15%.

#35
ncu

ncu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 711
  • Înscris: 25.06.2013
@honeymik - nu ma pricep dar am vazut site-uri care vand gume in rate cu card credit oferit de diferite banci. M-a rugat un amic prins pe picior gresit financiar sa-i caut ceva de genul asta ( in primavara) si la o simpla cautare majoritatea ofera facilitatea asta. Omu si le-a cumparat asa dar chiar nu stiu detalii. Ca fapt divers.

Edited by ncu, 24 October 2018 - 16:05.


#36
honeymik

honeymik

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,531
  • Înscris: 18.02.2014
Oare de black friday baga reduceri la gume?
Ma gandesc sa astept ca sa imi iau 4 x Nokian WR D4.
Daca nu, oricum le iau cu 210 ron bucata Posted Image

Sicer nu imi vine sa dau 120 ron (cu reducere) pe Tigar Winter 1.
Vorba aia, sa ma stiu "mai in siguranta" ...

Edited by honeymik, 24 October 2018 - 16:08.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate