Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 

Revelion la munte? sau cumpar toata vila?

- - - - -
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#19
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,820
  • Înscris: 15.08.2014

View PostPaz, on 22 octombrie 2018 - 13:41, said:


Adica nu sunt locuri iar alea care sunt, sunt scumpe iar turismul n-are nici o sansa ? :)  Mie mi se pare ca e in floare.
Ti se pare. Pun preturi mari ca in timpul anului au putini clienti si isi scot pirleala cum pot. Daca ar avea cabanele ocupate 70%,  12 luni pe an, atunci ai putea spune ca merge turismul.
@initiator:exista avioane daca vrei sa te deplasezi pe distante mai lungi. Fiecare face cum vrea, pina la urma.

#20
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,526
  • Înscris: 16.03.2007

View Postdem3ntor, on 22 octombrie 2018 - 13:43, said:

Ete scartz, ca daca inchiriaza vila la 7 familii, nu este tot aia... ca doar tot sa bea si sa manance se duc acolo.

Eu am vrut sa plec inclusiv cu copii si sa stam mai mult la munte, este vacanta, poate zapada, ca este si revelionul, era un bonus Posted Image

Dar cum scria cineva, ma duc dupa 3 ian. si le dau ce ia si PSD-ul Posted Image

Vezi ca s-ar putea sa nu gasesti liber nici atunci, ca urmeaza revelionul ospatarilor...

#21
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018

View Postpetit_christian, on 22 octombrie 2018 - 13:53, said:

Ti se pare. Pun preturi mari ca in timpul anului au putini clienti si isi scot pirleala cum pot. Daca ar avea cabanele ocupate 70%,  12 luni pe an, atunci ai putea spune ca merge turismul.
@initiator:exista avioane daca vrei sa te deplasezi pe distante mai lungi. Fiecare face cum vrea, pina la urma.
In toata lumea e asa. Eu am vrut sa-mi fac damblaua unui revelion in Elvetia si am renuntat. Incearca sa te programezi cu trivago sa vezi diferenta de preturi intre perioadele de concedii/sarbatori si restul anului.

#22
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,864
  • Înscris: 25.01.2007
Cauta prin strainatate, e mult mai ieftin.
Io cel puțin am ajuns la concluzia ca de paste și Crăciun nu-mi permit o pensiune în România, asa ca mai bine plec în străinătate. Praga, 5 zile, 300 euro.

#23
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

View Postbai3tzash, on 22 octombrie 2018 - 12:59, said:

Asta, plus ca e Revelionul. Toata lumea vrea cabana de Revelion! De parca pe 30 ianuarie nu e tot iarna si frig Posted Image)

in 30 Ianuarie statistica spune ca ai mai mari sanse sa prinzi iarna adevarata decat de revelion :)

#24
Imperathor

Imperathor

    Dictator perpetuu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,111
  • Înscris: 03.07.2008

View Postslai, on 22 octombrie 2018 - 14:15, said:

Cauta prin strainatate, e mult mai ieftin.
Io cel puțin am ajuns la concluzia ca de paste și Crăciun nu-mi permit o pensiune în România, asa ca mai bine plec în străinătate. Praga, 5 zile, 300 euro.

Vila inchiriata cum vrea initiatorul? Ma-ndoiesc!

Comparam pretul unei vile din ro (pt 12-14 persoane.) cu pretul unei camere d'afara si ajungem la concluzia ca-i scump la noi si ieftin afara... Posted Image Posted Image Posted Image

#25
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,514
  • Înscris: 30.08.2017
Eu unul am renuntat de mult sa mai merg prin tara atunci cand merge toata lumea...adica Pasti, Craciun, 1 Decembrie si toate sarbatorile alea care se leaga cu weekend-ul. Prea scump si prea aglomerat. Pentru 1-2 zile de concediu cat scutesc....nu merita.

Vorba unuia de mai sus, mai bine merg pe 3 ianuarie.

E drept, daca se merge grup mare, alea 1-2 zile de concediu care se salveaza pot face diferenta ca deh, pentru unii sunt importante. Dar in cazul asta poate n-ar strica un revelion in afara, nu de altceva dar avionul nu sta blocat in trafic pe Valea Prahovei

#26
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,024
  • Înscris: 07.11.2006

View Postcristiandrei, on 22 octombrie 2018 - 13:38, said:


De acord cu tine dar eu locuiesc in Iasi, inca, si ca sa ajung macar in Bulgaria nu-mi ajunge week endul asa ca ma duc pe la Campulung, Gura Humorului, Sucevita...Camera cam de pe la 200 de lei pe noapte fara mancare, la care adaugi si altele.

Iasiul are aeroport.
Sunt o gramada de destinatii convenabile in 1001 tari.
Cred ca destinatiile alea numite de tine au fost vizitate si rasvizitate deja.La aia 200 de lei adauga inca pe atat mancare si bautura de persoana si iesi la 120-150 de euro pe zi.4 zile x 120 (am luat varianta ieftina) = 480 de euro.Mai pui un pic si deja ai excursia lui slai la Praga.

#27
cristiandrei

cristiandrei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,143
  • Înscris: 19.05.2005
eu vorbeam de week end, adica doua zile, asa concediile nu prea le mai fac in RO de ceva timp.

#28
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,514
  • Înscris: 30.08.2017
Eu si cu weekend-ul, evit sa plec sambata si sa ma intorc duminica. Prefer sa iau o zi de concediu si sa plec vineri cu intoarcere sambata sau duminica foarte de dimineata. Sau sa merg intr-un loc unde stiu ca in weekend nu e aglomerat.

Fiind din Bucuresti, Valea Prahovei e cea mai la indemana, dar de mult n-am mai mers in formula plecat sambata intors duminca. Acelasi lucru si cu litoralul.

#29
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postgeorge_alexandru, on 22 octombrie 2018 - 15:15, said:

Eu si cu weekend-ul, evit sa plec sambata si sa ma intorc duminica. Prefer sa iau o zi de concediu si sa plec vineri cu intoarcere sambata sau duminica foarte de dimineata. Sau sa merg intr-un loc unde stiu ca in weekend nu e aglomerat.
Fiind din Bucuresti, Valea Prahovei e cea mai la indemana, dar de mult n-am mai mers in formula plecat sambata intors duminca. Acelasi lucru si cu litoralul.

Pai toata lumea pleaca de vineri seara, ca vrea sa se imbete muci in prima noapte si s-o arda pana dimineata si .. ce sa vezi.. toata lumea prefera Valea Prahovei... ai ghicit.. ca e cel mai la indemana...

#30
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003
anul trecut s-a ras de noi cand cautam pensiune pentru revelion in August si se aruncau cu preturi de revelion la Paris.
Asa ca anul asta am rezervat din Februarie revelionul. Ca sa fim siguri.

#31
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,576
  • Înscris: 08.03.2017

View Postzile_san, on 22 octombrie 2018 - 12:59, said:

la 30 de km de cluj in zona de cabane acum 4 ani cabanele "goale" inceapau de la 1000 Euro 4 zile. pe langa asta carai mancare si bautura si juma de revelion faceai de mancare si cealalta spalai vase.magnific
Am mers cu cineva prin Marisel sa inchiriem o cabana de rev , toata cabana a lasat-o la 8000 lei 3 nopti/4zile pentru 26 de persoane. Nu i-am spus la nenea ca daca ninge e grav in zona...dar sa speram ca nu va fi gheata .

#32
dem3ntor

dem3ntor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,136
  • Înscris: 16.04.2007

View PostdanX, on 22 octombrie 2018 - 16:09, said:

anul trecut s-a ras de noi cand cautam pensiune pentru revelion in August si se aruncau cu preturi de revelion la Paris.
Asa ca anul asta am rezervat din Februarie revelionul. Ca sa fim siguri.
unde si la ce scor?

#33
chiriac_marius_antonio

chiriac_marius_antonio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 452
  • Înscris: 18.04.2007
preturile la cazari au crescut , peste noapte , datorita voucherelor de vacanta . m-am confruntat cu cresterea peste noapte , personal , in iulie .  trebuie consumate pana prin aprilie , asa ca ....e mai ieftin si mai bine , craciun si/sau revelion in afara tarii

#34
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,024
  • Înscris: 07.11.2006

View Postchiriac_marius_antonio, on 23 octombrie 2018 - 09:54, said:

preturile la cazari au crescut , peste noapte , datorita voucherelor de vacanta . m-am confruntat cu cresterea peste noapte , personal , in iulie .  trebuie consumate pana prin aprilie , asa ca ....e mai ieftin si mai bine , craciun si/sau revelion in afara tarii

Tichetele de vacanta sunt valabile un an de zile,incepand cu luna cand au fost eliberate.

#35
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,526
  • Înscris: 16.03.2007
”3 nopți, 1.500 €”.

Cu preturile astea in tara, o sa va fie rusine sa spuneti ca ati fost la Roma de revelion.

https://stirileprotv...opti-1-500.html

#36
Deborah77

Deborah77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 337
  • Înscris: 22.07.2008
Noi am gasit ceva prin secuime, dar am rezervat cam jumate de hotel si  nu mai sunt locuri. 1550 de adult si vreo 900 si ceva copilul. 5 nopti de cazare cu toate mesele incluse si petrecerea de Revelion. Plus ca sunt si niste partii de schi pe acolo. Problema este ca iarna aceasta copiii au vacanta doar in perioada sarbatorilor si toti vor la schi asa ca alta varianta nu am gasit. Am cerut oferte si din Bansko si era si mai rau. Daca nu mergi de Revelion (cand mai ai si niste sarbatori legale, deci nu consumi din zilele de concediu), vin apoi cei ce sarbatoresc pe rit vechi si tot scump si aglomerat este

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate