Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Revelion la munte? sau cumpar toata vila?

- - - - -
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#1
dem3ntor

dem3ntor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,121
  • Înscris: 16.04.2007
Salut!
Este primul an cand am zis sa fac si eu un rev la munte, cu cativa prieteni.
Bun! Simplu!
Incep sa caut o viluta de cu capacitate de vre-o 12-14 persoane.
Si incep sa sun.
Ei acum vine intrebarea: Oare oamenii aia faceau ceva special la acele vine pentru alea 3-4 zile?
Am cautat in zona Lepsa, Gresu, Slanic moldova.
Pretul pleaca de la 350-400 camera si ajungea pana la 600/noapte! WTF!?

Voi gasiti oferte mai bune, sau au boluzit astia de prin zona VN, BC NT?

Multumesc!

#2
pupama

pupama

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,555
  • Înscris: 15.05.2010
te-ai trezit tarziu. cerere mare oferta mica...pret mare

#3
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,374
  • Înscris: 16.03.2007
tu daca ai avea o vila in zonele alea ai da camera cu 50 lei pe noapte, de revelion cand se gasesc fraieri sa arunce cu banii?

Edited by laffin, 22 October 2018 - 12:27.


#4
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,279
  • Înscris: 30.10.2003
Ori sa astepte pana in ultima clipa cand POATE vor mai lasa din pret aia care inca nu au camerele rezervate. Insa problema ar fi ca nu vor exista camere pentru 14 persoane.

#5
4ndr3i-13

4ndr3i-13

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,477
  • Înscris: 02.01.2008
e foarte scump, asa sunt preturile si cat timp va fi cerere mare asa vor ramane ...
ce spui tu acolo is preturi fara masa, daca vrei pensiune cu tot cu masa asigurata, te duci la 500-600 de persoana ... deci pentru vreo 4 zile, dai lejer 1000E pt 2 persoane

sau pentru 1000E cauti ceva oferta prin grecia, turcia, cipru :)

#6
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
sau mai bine revelion la mare. dar ma indoiesti ca mai gasesti ceva la preturi decente si acolo.
dar probabil ca o vila de inchiriat gasesti.

#7
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,904
  • Înscris: 07.11.2006
Turismul romanesc si simtul afacerii nu se dezmint.Pe langa faptul ca serviciile sunt cum sunt,adica de departe mult sub calitate,preturile sunt mai nesimtite deact unele pensii speciale.
"Antreprenorul" roman (din turism),are impresia ca-i sfarsitul lumii cu preturile cerute.Dar nu-i prost cine cere,asta se stie.
Turistul roman care alege sa-si faca concediile,zilele libere sau sarbatorile in Romania este ori fraier,ori prost,ori aiurit,ori toate la un loc.Cu exceptiile de rigoare.

Un exemplu doar:
In perioada 06-09.10.2018,trei nopti,am inchiriat o vila (de sapte locuri),complet utilata.Pretul vilei pentru cele trei nopti a fost 600 de lei,cu taxa de statiune inclusa.Am fost patru persoane.
Asta s-a intamplat in alta tara.

Edited by adisz, 22 October 2018 - 12:57.


#8
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007
la 100 de euro pe noapte gasesti cazare in oice oras unde poti sa ajungi de la aeroportul care ti-e cel mai aproape. zbori cu 100 de euro iasi-catanai si stai in sicilia la 12-15 grade o saptamana, nu ingheti de frig pe o gramada de bani prin Romania.

#9
dem3ntor

dem3ntor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,121
  • Înscris: 16.04.2007
... da, clar preturi fara masa.
Pai, daca este asa, referitor la cerere, inseamna ca are romanu bani, daca sparge cate 3000/familie pentru 4 zile.

Chiar acum am sunat la o pnesiune/vila si de la 100ron camera, in perioada 29-02 era 400ron camera...noroc ca stateam pe scaun ca alfel ma cracanam instant (ca nesu')

#10
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,464
  • Înscris: 01.08.2006
Posted Image))) Dar cat te asteptai? 100 lei pe noapte? E balamuc mare 14 persoane intr-o vila. E de facut curat dupa, cine stie ce se mai sparge/dispare. Ca doar nu cred ca mergeti sa jucati carti si sa beti doar suc. Si daca mai exista si copii, dupa ce plecati e ca dupa tornada acolo.
Asta, plus ca e Revelionul. Toata lumea vrea cabana de Revelion! De parca pe 30 ianuarie nu e tot iarna si frig Posted Image)

Edited by bai3tzash, 22 October 2018 - 13:01.


#11
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,657
  • Înscris: 10.10.2011
la 30 de km de cluj in zona de cabane acum 4 ani cabanele "goale" inceapau de la 1000 Euro 4 zile. pe langa asta carai mancare si bautura si juma de revelion faceai de mancare si cealalta spalai vase.magnific

#12
stearom

stearom

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 645
  • Înscris: 01.02.2017
Eu de revelion merg in croaziera pe Italia, Spania, Franta. Tot concediu pentru 2 persoane, o saptamana in talia + o saptamana pe vas (MSC) ma ajunge 1500 de euro. Eu zic ca la banii care ajungeti cu o cabana, va puteti orienta spre ceva in afara cu servicii mult mai bune. Pe vas este AI.

#13
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,464
  • Înscris: 01.08.2006
Exista multe alternative. Dar romanul daca nu e la cabana si sa friga el porcu' 5 ore afara, nu e roman :)). Mai zic daca te duci la schi dupa sau ceva de genul. Dar la cum e vremea la noi, parca vad ca e doar noroi. Stai in cabana, bei ca porcul si mananci porcul :)).

#14
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007

View Postadisz, on 22 octombrie 2018 - 12:56, said:

Turismul romanesc si simtul afacerii nu se dezmint.Pe langa faptul ca serviciile sunt cum sunt,adica de departe mult sub calitate,preturile sunt mai nesimtite deact unele pensii speciale.
"Antreprenorul" roman (din turism),are impresia ca-i sfarsitul lumii cu preturile cerute.Dar nu-i prost cine cere,asta se stie.
Turistul roman care alege sa-si faca concediile,zilele libere sau sarbatorile in Romania este ori fraier,ori prost,ori aiurit,ori toate la un loc.Cu exceptiile de rigoare.

Un exemplu doar:
In perioada 06-09.10.2018,trei nopti,am inchiriat o vila (de sapte locuri),complet utilata.Pretul vilei pentru cele trei nopti a fost 600 de lei,cu taxa de statiune inclusa.Am fost patru persoane.
Asta s-a intamplat in alta tara.
eu cand spun multora ca turismul romanesc nu are nici o sansa, sunt luat la caterinca.

#15
cristiandrei

cristiandrei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,134
  • Înscris: 19.05.2005

View Postadisz, on 22 octombrie 2018 - 12:56, said:

Turismul romanesc si simtul afacerii nu se dezmint.Pe langa faptul ca serviciile sunt cum sunt,adica de departe mult sub calitate,preturile sunt mai nesimtite deact unele pensii speciale.
"Antreprenorul" roman (din turism),are impresia ca-i sfarsitul lumii cu preturile cerute.Dar nu-i prost cine cere,asta se stie.
Turistul roman care alege sa-si faca concediile,zilele libere sau sarbatorile in Romania este ori fraier,ori prost,ori aiurit,ori toate la un loc.Cu exceptiile de rigoare.

Un exemplu doar:
In perioada 06-09.10.2018,trei nopti,am inchiriat o vila (de sapte locuri),complet utilata.Pretul vilei pentru cele trei nopti a fost 600 de lei,cu taxa de statiune inclusa.Am fost patru persoane.
Asta s-a intamplat in alta tara.


De acord cu tine dar eu locuiesc in Iasi, inca, si ca sa ajung macar in Bulgaria nu-mi ajunge week endul asa ca ma duc pe la Campulung, Gura Humorului, Sucevita...Camera cam de pe la 200 de lei pe noapte fara mancare, la care adaugi si altele.

#16
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018

View Postrich1974, on 22 octombrie 2018 - 13:36, said:

eu cand spun multora ca turismul romanesc nu are nici o sansa, sunt luat la caterinca.
Adica nu sunt locuri iar alea care sunt, sunt scumpe iar turismul n-are nici o sansa ? :)  Mie mi se pare ca e in floare.

#17
dem3ntor

dem3ntor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,121
  • Înscris: 16.04.2007
Ete scartz, ca daca inchiriaza vila la 7 familii, nu este tot aia... ca doar tot sa bea si sa manance se duc acolo.

Eu am vrut sa plec inclusiv cu copii si sa stam mai mult la munte, este vacanta, poate zapada, ca este si revelionul, era un bonus :)

Dar cum scria cineva, ma duc dupa 3 ian. si le dau ce ia si PSD-ul :P

#18
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,464
  • Înscris: 01.08.2006
Are sanse, dar trebuie si turisti. Sau turisti mai educati. La noi cand e weekend cu ninsoare sau weekend prelungit, tot sudul Romaniei e pe Valea Prahovei. Si ii vezi in reportaje ca stau uimiti ca e trafic si merg cu 5 km/h. Pai daca toti Bucurestiul e pe Valea Prahovei, cum dracu' sa fie traficul? Posted Image) E clar ca trebuie si drumuri, dar nu trebuie sa fim nici manelisti si unde merg toti, sa merg si eu.

Edited by bai3tzash, 22 October 2018 - 13:45.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate