Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 

Proiect casa "Cub" - D+P+1E - Corbeanca - Ilfov

- - - - -
  • Please log in to reply
164 replies to this topic

#145
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008

 Bylly00, on 01 noiembrie 2018 - 08:55, said:

Brawnie, daca omul ajunge sa cheltuiasca 75.000E la rosu "there ain't no way in hell" sa termine casa in 130.000 la cheie (eu vorbesc de cheie, nu pun la socoteala curte + mobila). ................ Dar la rosu m-a dus 38.000 - 39.000 E. Daca m-ar fi dus 75.000 E .....
Oare de ce nu cititi toate postarile? Daca tot vreti sa veniti cu niste sfaturi utile atunci cititi fratilor toate posturile sa nu ajungem sa ne repetam ca papagalii.

 brawnie, on 31 octombrie 2018 - 15:50, said:

Oare e nevoie sa va reamintesc ca am vazut jurnale cu buget mult mai mic decat initiatorul?
Casa colegei @dana84 a costat la rosu undeva la 235 euro/mp...aici intra si 400 mp de XPS de 10 cm - termoizolatia la fundatii, cos de fum, invelitoarea din tigla, tamplaria si dirigintele de santier (stiu pentru ca am fisierul de cheltuili al danei facut la sange). E drept ca asta a fost acum vreo 2-3 ani, preturile au mai urcat un pic dar totusi nici chiar sa se dubleze sau tripleze....o fi 250 -300 (max) Euro/mp ...pana la 1000 Euro/mp cum se avanseaza pe aici mai e cale luuuuuuuuuuuunga.
Am explicat aici ce ar insemna "la rosu". Oricum dpmdv discutiile despre buget ar fi trebuit sa fie inchise.

 the_lion, on 01 noiembrie 2018 - 09:59, said:

Sunt total in asentiment cu @DIY, opinia mea este ca arhitectul este foarte slab.
Arhitectul are proiecte la activ cat nu aveti voi ani de viata la un loc. Eu sunt tare curios de unde ati tras concluzia aceasta....Lasand la o parte faptul ca nu va place partiul ca nu are peretii galbeni si iese din "tipare" vreau sa spuneti cel putin o greseala flagranta de proiectare din care sa rezulte ca arhitectul este foarte slab.

#146
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,488
  • Înscris: 04.05.2007
"arhitectul are proiecte la active cat nu aveti voi ani de viata la un loc"  - fraza asta poate fi si din ciclul "dorel" care te convinge cu  "...sefu, am facut eu sute de case fara proiect si nu a cazut niciuna pana acum".

Uite pun o chestie mai jos, daca tie asta ti se pare o mobilare care chiar merita sa fie prezentata unui client, la o casa de genul asta, atunci chiar nu mai am ce sa mai adaug.
Si nu, scuza cu timpul si a enshpa varianta chiar nu tine. Ca este indolenta sau nepasare...iar nu conteaza. Si nu conteaza daca clientul va mobila asa sau nu, ceea ce ramane este ce a propus el: un dormitor la o casa de 200kEUR la care cand deschizi usa te sui direct in pat si un Tv cu diagonala de 2 m pus fix in geam. Cum poti sa nu apreciezi asa ceva?!
Deci raman la parerea mea ca arhitectul este slab, prin ceea ce a propus aici si spun asta fara teama ca te ofenseaza pe tine sau pe initiator.

Attached Files


Edited by the_lion, 01 November 2018 - 11:07.


#147
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,894
  • Înscris: 27.02.2008
Ca sa va mai destindeti un pic..ca tot va luati de arhitecti..

PS: Lasati omu' sa-si construiasca imobilul asa cum doreste..Important e ca mos Craciun sa nu aiba nimic de obiectat ..si propri'tarul sa fie happy si multumit.
Attached File  mos cracila 45111354_1916581651783387.jpg   112.09K   123 downloads

#148
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008

 the_lion, on 01 noiembrie 2018 - 10:53, said:

Uite pun o chestie mai jos, daca tie asta ti se pare o mobilare ....
Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image
Eu te intreb de greseli flagrante de proiectare si tu imi arati un TV si un pat. De curiozitate leule spune-ne parerea ta ...unde ar trebui pozitionat TV-ul in livingul ala?

#149
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,488
  • Înscris: 04.05.2007
Razi tu....dar razi cumva.
Bre omule, nu vorbeam de partiu? Pai in cazul asta, nu trebuie bre sa fie functional, ergonomic? Un arhitect care propune o astfel de mobilare la o asa casa se descalifica singur. PAREREA MEA.
Ca nu are unde sa puna acel tv si singura posibilitate este in geam este intr-adevar treaba zugravului. Caci stim bine ca totul se rezolva la lavabila.
Treaba arhitectului se opreste la a trage 3 linii pe calculator si a scrie "camera" pe orice vede, nu sa propuna ceva care este si functional pe langa mp aproximativi, mobilabil, etc.
Ti-as fi dat si exemple clare de discrepanta, dar asta nu e treaba mea.

Hai ca ies de aici ca iti pierzi luciditatea.
Bafta!

PS. Nu am o problema cu casa omului (sunt banii lui, decizia lui, el va trai acolo si nicidecum eu sau noi) ci cu modul agresiv in care incerci sa justifici nimic.

Edited by the_lion, 01 November 2018 - 12:57.


#150
behind_da_sun

behind_da_sun

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 20.03.2007

 iladi, on 01 noiembrie 2018 - 08:16, said:

Așa cum zice și DIY ești atât de tare ancorat ĂŽn propriul șablon, ĂŽncât nu mai vrei să vezi sau să accepți nici o altă propunere. Și ĂŽți spun asta cu tot respectul. E ok, nu este nici o problemă, decât faptul că soliciți critici și propuneri pe care ĂŽn subconștient ești chitit să le ignori. ĂŽmi cer scuze dacă te-am ofensat prin postările mele, nu am avut nici cea mai mică intenție. ĂŽncă odată, mult succes.

Acestea au fost cerintele mele, am mai scris si explicat in urma, care a fost ipoteza si o mai zic inca o data, dupa care iar analizam pe text Posted Image

- Vreau camara/pantofar
- Vreau locul de luat masa, exact unde este acum, cu vedere catre curte
- Vrea living mai mic, deoarece il folosesc foarte rar, imi plac foarte mult cele doua trepte
- Vreau bucatarie pozitionata acolo si inchisa sau sa am posibilitatea sa o inchid usor ulterior
- Vreau camera de oasepti, fara intrare din living si baie la parter
- Semineu

De aici a plecat totul, mi-a propus variante si am ajuns aici, din aproape in aproape.

Nu sunt absolut deloc ancorat in nici un partiu, eu nu am citit in 9 pagini o altfel de aranjare, care sa-mi satisfaca cererile si voi spuneti ca e slab arhitectul. Vreau sa va cred dar daca nimeni nu demonstreaza contrariul cu dovezi, ci spune, e nasol, nu-mi place, eu cum imi pot schimba o parere? Mai ales ca facusem fix ce a zis DYI inainte.

Repet, nu-ti mai face probleme de ofensat pe cineva Posted Image



 Bylly00, on 01 noiembrie 2018 - 08:55, said:

Brawnie, daca omul ajunge sa cheltuiasca 75.000E la rosu "there ain't no way in hell" sa termine casa in 130.000 la cheie (eu vorbesc de cheie, nu pun la socoteala curte + mobila).

Total de acord

 the_lion, on 01 noiembrie 2018 - 09:59, said:

Doar pt corectitudine fata de arhitect, varianta primita de la el este: https://forum.softpe...6#entry14299204

Ori esti rau intentionat ori nu intelegi stadiul in care este acum proiectul.

 the_lion, on 01 noiembrie 2018 - 09:59, said:

Ce ai pus tu sunt niste schite facute de mine, normal ca si eu am facut aceleasi greseli incercand sa pun eu pe hartie treaba arhitectului.
Esti rau intentionat

 the_lion, on 01 noiembrie 2018 - 09:59, said:

Intre timp mai evoluam, important este sa-ti dai seama de greseli si sa nu indrumi pe altul sa faca aceleasi greseli ca si tine. Nu stiu de ce consideri ca lumea este sau a fost rau intentionata, eu am vazut doar sfaturi neinteresate de la oameni care au trecut deja printr-o astfel de experienta.

Reciteste 9 pagini

 the_lion, on 01 noiembrie 2018 - 09:59, said:

Sunt total in asentiment cu @DIY, opinia mea este ca arhitectul este foarte slab. Dar asta nu trebuie sa te ofenseze, este o opinie spusa fara rea intentie sau alte interese. Bineinteles ca tu vei face ceea ce crezi ca este mai bine pentru tine, alaturi de oamenii in care ai incredere.

Nu esti in nici un antisentiment cu DYI, de cand ai aterizat aici, tot ce ai facut a fost sa manjesti, fara nici un sfat practic, pe caz, care sa ajute. Pe langa asta, nici nu citesti ce s-a scris anterior si tragi concluzii, fara sa stii, sau te faci ca nu stii, ce inseamna stadiul proiectului, PARTIU!

 the_lion, on 01 noiembrie 2018 - 10:53, said:

"arhitectul are proiecte la active cat nu aveti voi ani de viata la un loc" - fraza asta poate fi si din ciclul "dorel" care te convinge cu "...sefu, am facut eu sute de case fara proiect si nu a cazut niciuna pana acum".

A sunat rau, asa e, dar brawnie a vrut sa combata rautatile tale.

 the_lion, on 01 noiembrie 2018 - 10:53, said:

Uite pun o chestie mai jos, daca tie asta ti se pare o mobilare care chiar merita sa fie prezentata unui client, la o casa de genul asta, atunci chiar nu mai am ce sa mai adaug. Si nu, scuza cu timpul si a enshpa varianta chiar nu tine. Ca este indolenta sau nepasare...iar nu conteaza. Si nu conteaza daca clientul va mobila asa sau nu, ceea ce ramane este ce a propus el: un dormitor la o casa de 200kEUR la care cand deschizi usa te sui direct in pat si un Tv cu diagonala de 2 m pus fix in geam. Cum poti sa nu apreciezi asa ceva?! Deci raman la parerea mea ca arhitectul este slab, prin ceea ce a propus aici si spun asta fara teama ca te ofenseaza pe tine sau pe initiator.

Din nou, te faci ca nu stii la ce stadiu sunt si imi aduci design de casa, cand noi vorbim de partiu. AM AJUNS EU LA DESIGN CA SA LE PUTEM COMPARA?

Am dat exemplu de partiu de la tine, din primul post? Spune-mi tu te rog, cu ce e mai muncit acela?

 the_lion, on 01 noiembrie 2018 - 12:31, said:

Razi tu....dar razi cumva. Bre omule, nu vorbeam de partiu? Pai in cazul asta, nu trebuie bre sa fie functional, ergonomic? Un arhitect care propune o astfel de mobilare la o asa casa se descalifica singur. PAREREA MEA. Ca nu are unde sa puna acel tv si singura posibilitate este in geam este intr-adevar treaba zugravului.

Ma minunezi de cata rautate dai dovada, nu-mi vine sa cred ca reactionezi in felul acesta pe jurnalul meu, nu te-am mai vazut cu aceasta atitudine, pe nici un alt jurnal si am zeci citite unde ai scris de atatea ori. Daca te-am jignit cu ceva sau suparat, te rog spune, nu-mi face jurnalul de cacao.

 manghels, on 01 noiembrie 2018 - 11:28, said:

Ca sa va mai destindeti un pic..ca tot va luati de arhitecti..

Suntem incrancenati cu totii aici, e pe viata si pe moarte Posted Image

Edited by behind_da_sun, 01 November 2018 - 22:54.


#151
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,488
  • Înscris: 04.05.2007
N-ai inteles nimic dar este ok.
Bafta la ce ti-ai propus.

#152
lapcat

lapcat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 620
  • Înscris: 23.01.2007

 behind_da_sun, on 01 noiembrie 2018 - 22:58, said:

- Vrea living mai mic, deoarece il folosesc foarte rar, imi plac foarte mult cele doua trepte

- Vreau camera de oasepti, fara intrare din living si baie la parter


Living si camera de oaspeti e cam acelasi lucru, adica nu vad rostul a 2 livinguri, unul pentru tine si unul pentru oaspeti. Dar daca nu folositi livingul decat foarte rar, de ce il mai faceti? Ramane camera de oaspeti mai bine, ori mai mare ori redimensionate celelalte camere. Sa ai o camera facuta si mobilata pentru a fi folosita foarte rar e cam inutil.

#153
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,076
  • Înscris: 07.07.2006
Living = cameră de zi/salon
Cameră de oaspeți = dormitor unde culci un prieten, părinții etc. veniți în vizită

Edited by abancor, 02 November 2018 - 10:08.


#154
Sorintech

Sorintech

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 07.08.2015
Salut. Interesant proiectul si-ti voi urmari jurnalul. Cateva sugestii personale : il sustin pe iliadi scara spre terasa e aiurea pozitionata si pierzi mult din spatiu folosibil pentru altele. Ti-as sugera sa faci tot livingul cu perete cortina daca tot doresti geamuri mari, combinatia de geamuri mari cu fasii de beton imi cam da fiori, dar na acum depinde si de gust, nimic nu e irealizabil. Sincer prima impresie uitandu-ma la planul parterului a fost de labirint. Camerele de pe partea cealalta a livingulului par intunecoase in contrast puternic cu luminozitatea din living. Am inteles ca doresti separatie insa sunt tot felul de solutii...asta daca nu cumva la acele camere vrei sa pui usi de sticla mata. E pacat sa investesti pentru luminozitate si sa o folosesti doar pentru jumatate de latura. Vad diferente de nivel intre camere la parter 3 trepte...la etaj 2 parca nu mi se par ok. A pune geamurile dupa peisaj intre case chiar cu lan de floarea soarelui mi se pare aiurea. Acel peisaj pana termini casa se schimba si te trezesti cu un bloc chiar pe axa peisajului. In Romania se practica. Sunt doar pareri personale fara nici o rea intentie

#155
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,537
  • Înscris: 03.04.2013
Fratieeee... ce iures e aici si eu habar n-aveam.... pffff, ce-am imbatrinit!

#156
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,537
  • Înscris: 03.04.2013
Repet si la tine... cat mai ai timp, fa-mi o vizita. Vei hotari singur dupa vizita daca continui cum ti-ai propus sau nu. Vei vedea ce inseamna erori de proiectare ale unor arhitecti cu vasta experienta, cu portofoliu rock solid, cu bun simt si cu toate alea... si vei vedea cat costa financiar si psihic. Vei vedea ce inseamna vise nedocumentate potrivit.
Vei vedea un proiect mai simplu ca al tau care a mancat deja acel buget... si inca mai am ca sa inchei faza de gri.... dupa 5 ani.... si imi vine sa ma pup singur ca nu am facut credit.
Si vei mai auzi multe altele....

#157
behind_da_sun

behind_da_sun

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 20.03.2007
Multumesc nea Vio, am sa trec, sa stiti. Vb in privat.

#158
behind_da_sun

behind_da_sun

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 20.03.2007

 Sorintech, on 03 noiembrie 2018 - 12:42, said:

Salut. Interesant proiectul si-ti voi urmari jurnalul.

Salut, multumesc!

 Sorintech, on 03 noiembrie 2018 - 12:42, said:

Cateva sugestii personale : il sustin pe iliadi scara spre terasa e aiurea pozitionata si pierzi mult din spatiu folosibil pentru altele.
Da, scara a fost mutata si va fi vizibila in partea stanga deasupra golului.

 Sorintech, on 03 noiembrie 2018 - 12:42, said:

Ti-as sugera sa faci tot livingul cu perete cortina daca tot doresti geamuri mari, combinatia de geamuri mari cu fasii de beton imi cam da fiori, dar na acum depinde si de gust, nimic nu e irealizabil.
As face perete cortina dar la doar 2m fata de vecini, nu merita investitia. Nu stiu daca o sa ramana asa geamurile, vedem ce optiuni avem cand ajungem la ele.

 Sorintech, on 03 noiembrie 2018 - 12:42, said:

Sincer prima impresie uitandu-ma la planul parterului a fost de labirint. Camerele de pe partea cealalta a livingulului par intunecoase in contrast puternic cu luminozitatea din living. Am inteles ca doresti separatie insa sunt tot felul de solutii...asta daca nu cumva la acele camere vrei sa pui usi de sticla mata. E pacat sa investesti pentru luminozitate si sa o folosesti doar pentru jumatate de latura.
Pe jos, majoritatea usilor o sa fie semi/transparente. Sunt foarte multe geamuri, cam peste tot si inca nu am ajuns la pozitionarea si dimensionarea fiecareia.

 Sorintech, on 03 noiembrie 2018 - 12:42, said:

Vad diferente de nivel intre camere la parter 3 trepte...la etaj 2 parca nu mi se par ok.

Corect, au fost scoase, pretul platit e inaltimea parterului la 3,40

 Sorintech, on 03 noiembrie 2018 - 12:42, said:

A pune geamurile dupa peisaj intre case chiar cu lan de floarea soarelui mi se pare aiurea. Acel peisaj pana termini casa se schimba si te trezesti cu un bloc chiar pe axa peisajului. In Romania se practica. Sunt doar pareri personale fara nici o rea intentie

Chiar daca se construieste acolo, tot am 5-6 gradini care se vad foarte frumos, cu casa iesita din umbra vecinului.

Sigur, de ce sa fie cu rea intentie?

Edited by behind_da_sun, 10 November 2018 - 06:11.


#159
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,537
  • Înscris: 03.04.2013
Pffff.... m-am luat cu treaba si am uitat de jurnalul asta..... si de pm. scuze.
Ai mai facut ceva?

 brawnie, on 31 octombrie 2018 - 17:18, said:

... de curiozitate cate variante ti-a facut tie arhitectul pana ati ajuns la varianta finala?
7
:P

Edited by viotl, 19 May 2019 - 15:43.


#160
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,537
  • Înscris: 03.04.2013

 behind_da_sun, on 30 octombrie 2018 - 00:12, said:

Pe langa toate astea vom petrece mult timp acasa pentru ca trebuie sa o si platim, in ea o sa ne facem vacantele, multa vreme.

N-as spune ca din cauza casei nu prea ne-am facut vacantele... dar e drept ca nu prea le-am facut. Pentru ca am oarece virsta...pot sa spun ca vine o vreme cind iti va parea rau.

 behind_da_sun, on 25 octombrie 2018 - 16:19, said:

Ce username cretin am, scuze!
Offff.... ooooffffff.....
De-ai sti acum cite alte revelatii asemanatoare incap intr-o viata de om....

#161
lapcat

lapcat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 620
  • Înscris: 23.01.2007

 behind_da_sun, on 30 octombrie 2018 - 00:12, said:

Pe langa toate astea vom petrece mult timp acasa pentru ca trebuie sa o si platim, in ea o sa ne facem vacantele, multa vreme.
Trist. Inseamna ca nu v-o permiteti si o sa deveniti prizonierii (sclavii) propriei case.

Edited by lapcat, 20 May 2019 - 16:34.


#162
Tesaria

Tesaria

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 10.05.2019
Niciun update?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate