Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Vreau sa pun Linux pe un PC.

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#19
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Multumesc. E bine de stiut. Pe mine, de cand am trecut pe macOS, nu m-a mai interesat PearOS. Distributii Linux am folosit tot mai rar in ultima vreme, din pacate.

Aceea nu este singura solutie. Exista mai multe abordari posibile.

(Nu stiu daca toate functioneaza.)

#20
c_anicai

c_anicai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,286
  • Înscris: 25.01.2007
@mamaie112 & _-_ Multumesc. Credeam ca e un neajuns al acelui sistem de operare.

#21
sas1975

sas1975

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,288
  • Înscris: 21.10.2013
Pe sistemul asta,Attached File  sistem.pdf   66.35K   35 downloads se poate pune o distributie Linux pe care sa mearga fluent un browser de internet? Acum am Linux Mint 17.2 iar Mozilla merge in frame-uri.

#22
c_anicai

c_anicai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,286
  • Înscris: 25.01.2007
nu poate mai mult, asta este, fluent nu merge nici al sotiei cu e8500, 4GB ram, doua hdd de 80 in raid 0.
Pc-ul de pe care tastez acum ruleaza bine pe net.

Attached Files


Edited by c_anicai, 25 October 2018 - 10:47.


#23
1nqiu

1nqiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 536
  • Înscris: 05.03.2014
Nu distributia e problema, ci pc-ul prea vechi si browserele care acum cer multe resurse (ram in principal). Poti incerca un browser mai light, dar P4 e depasit rau... piesa de muzeu. Cu 200 lei iei un sistem "functional" cu 4gb ram si procesor dual core sau quad core (~300).

Edited by 1nqiu, 25 October 2018 - 11:43.


#24
mamaie112

mamaie112

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 23.10.2018
@sas1975
Nu procesorul este problema, un Pentium 4 duce destul de lejer o distribuție Linux și în ziua de azi, ci cantitatea de RAM mult prea mică.
Pe de altă parte nu distribuția neapărat contează, ci DE-ul (pe care nu l-ai specificat). Ideea este să ai un DE care să consume cât mai puțin RAM pentru a rămâne o cantitate suficientă pentru browser.
Oricum, poți pune cel mai light DE, e degeaba, căci aplicațiile (în special browserele) consumă foarte multe resurse iar paginile de net nu mai sunt optimizate pentru  calculatoare vechi cu resurse puține. Un RAM de minim 2G este absolut necesar, și nici așa nu trebuie să te aștepți să ruleze fluent când deschizi multe din paginile de site.
https://fossbytes.co...-linux-distros/

#25
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,759
  • Înscris: 09.05.2005
De fapt problema este la site-uri, acestea au nevoie de resurse hardware mult mai multe ca acum 15 ani cand era de actualitate acel sistem. O distributie Linux care sa ruleze fluent pe acel sistem se gaseste, dar nu prea il poti folosi pentru a naviga fluent pe internet.

Edited by LensFlare, 25 October 2018 - 13:29.


#26
spirit75

spirit75

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 24.07.2014
Pune linistit LXLE bazat pe Ubuntu,eu folosesc tot pe un P4 xu 1G Ram si merge bine chiar HD cu placa Nvidia mai veche.o sa fii multumit.inca merg sistemele vechi daca nu etri pretentios sau nu vrei sa investesti.vezi ca au site si explica tot.vine cu toate la pachet,office etc...browserul lor wu nu il folosesc ci am pus chromium si firefox

#27
lucian_oprea

lucian_oprea

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 05.05.2008
Pe un laptop HP550, cu 4 Gb Ram , hdd 256 si procesor dual core la 1.6Ghz, eu folosesc Helium de la Bunsenlabs, asta dupa ce am testat  5-6 distributii. La mine Helium merge cel mai rapid, inclusiv browser-ul (firefox, chromium, chrome). Are la baza Debian, deci compatibil inclusiv cu Ubuntu, folosind aceleasi comenzi.

Edited by lucian_oprea, 21 December 2018 - 09:17.


#28
dawin45

dawin45

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 850
  • Înscris: 06.01.2007
Eu folosesc Ubuntu Mate pentru un laptop din 2008 P4, si e o distributie excelenta pentru un comp cu resurse mai limitate...

#29
alseeme

alseeme

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,905
  • Înscris: 17.03.2005
Instaleaza-i ZorinOS, are interfata de Windows si nu va avea nicio sansa sa isi prinda urechile.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate