Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 

Vreau sa pun Linux pe un PC.

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#1
Sarpele5

Sarpele5

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 02.11.2016
Salutare.Unchiul meu  are un desktop acasa. Nu e neaparat cel mai stralucit, are 6gb ram,i3 si chiar nu am idee de placa video.
Pentru ce il foloseste el : Skype, browsing, facebook, mai descarca poze dupa card-uri sau stick-uri usb, se uita la filme, asculta muzica, si mai da din cand in cand pe un joculet vechi de Windows
Nu e vreun power user, dar nici nu e de ala care nu stie sa aprinda PC-ul. Ideea e ca Windows-ul se mai agata, mai trebuie reinstalat, oricum nu foloseste el asa des PC-ul, nu are nevoie de el la lucru sau ceva.
Ma gandeam sa ii pun Ubuntu. E asa greu de folosit? Sau mai bine l-as lasa tot cu windows?

#2
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,235
  • Înscris: 24.02.2007
Incearca-l intr-o masina virtuala si te poti lamuri astfel daca e potrivit sau nu.

#3
cipinet

cipinet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,030
  • Înscris: 25.08.2010
vezi linux mint

#4
R10

R10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,681
  • Înscris: 29.03.2010
Nu e deloc greu de folosit. E doar diferit. Eu dupa ce m-am obisnuit cu el nu am mai vrut sa aud de windows. Am folosit Xubuntu si Manjaro, foarte stabile ambele.

Nu iti pot recomanda un distro anume, pentru ca nu exista unul potrivit pentru toti, de aceea sunt o gramada disponibile.

View PostSarpele5, on 21 octombrie 2018 - 13:02, said:

Pentru ce il foloseste el : Skype, browsing, facebook, mai descarca poze dupa card-uri sau stick-uri usb, se uita la filme, asculta muzica, si mai da din cand in cand pe un joculet vechi de Windows

Pe langa cautarile despre distro-ul potrivit, iti recomand si putina gramatica. Dupa nu inseamna de pe :)

#5
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018
Nu-ti poti da seama intr-un timp foarte scurt daca e bun sau nu Ubuntu. Instaleaza-l si lasa-l sa-l foloseasca pana iti spune el sa-i pui la loc Windows sau sa i-l lasi asa. Asta e cea mai buna solutie. Din unele puncte de vedere, Ubuntu e chiar mai usor de folosit decat Windows. S-ar putea sa-i placa.

#6
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,467
  • Înscris: 25.08.2009
Nu stiu ce versiune de windows are acum dar la mine se simte (pozitiv) trecerea laptopului de la w7 la w10. Singurele probleme le am cu conexiunea BT care mai pierde mouse-ul dar laptopul este din 2008.
Te-as sfatiu sa incerci w10 daca tot e familiarizat cu el; daca nu merge mai bine sau nu ii place, Linux Mint e destul de prietenos.

#7
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

Sarpele5, on 21 octombrie 2018 - 13:02, said:

Nu e vreun power user, dar nici nu e de ala care nu stie sa aprinda PC-ul. Ideea e ca Windows-ul se mai agata, mai trebuie reinstalat, oricum nu foloseste el asa des PC-ul, nu are nevoie de el la lucru sau ceva.


      Deci, windows se mai agatza din cand in cand si trebuie instalat saptamanal.
      Se deduce logic ca esti praf in ce priveste cunostintele in informatica.
      Nu instala Ubuntu pentru ca o sa-ti prinzi urechile in el.


       Nu o spun cu rautate, dar fiecare trebuie sa se limiteze la cunostintele pe care le are.

#8
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,392
  • Înscris: 08.02.2011
Pentru facebook si youtube Firefox, opera sau chrome sunt exact la fel si pe Linux, stai linistit

Pentru filme VLC e tot la fel , etc

Edited by modoran, 21 October 2018 - 14:51.


#9
R10

R10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,681
  • Înscris: 29.03.2010

View PostPaz, on 21 octombrie 2018 - 13:33, said:

Nu-ti poti da seama intr-un timp foarte scurt daca e bun sau nu Ubuntu. Instaleaza-l si lasa-l sa-l foloseasca pana iti spune el sa-i pui la loc Windows sau sa i-l lasi asa. Asta e cea mai buna solutie. Din unele puncte de vedere, Ubuntu e chiar mai usor de folosit decat Windows. S-ar putea sa-i placa.

Există posibilitatea de a avea dual boot, care este cea mai bună variantă

#10
CaptainMe

CaptainMe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 559
  • Înscris: 31.12.2014
Eu am folosit Mac OS, Linux si Windows. Mac OS mi-a placut cel mai mult, cand o sa am ocazia o sa imi iau un macbook.
Ideea e urmatoarea.
Prietena mea avea o saracie de notebook care avea pe el insalat Ubuntu.
Si 2 luni a trebuit folosim asa ceva.
M-am adaptat repede. Cand am ajuns acasa, mi-am pus  ca tot prostul Ubuntu pe PC.
Se misca ok, am stat cu el o luna. Mai, dar parca imi lipsea un joculet, iar pentru unele chestii, cum ar fii rezolutia custom trebuie sa dai cateva search-uri pe google, pe cand pe windows cu cateva click-uri se rezolva.
In concluzie, ma pot adapta sa folosesc Linux in caz de nevoie. Ca sistem principal. Dar sunt cateva chestii de invatat. Daca am windows, de ce sa ma complic?

#11
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009

View PostSarpele5, on 21 octombrie 2018 - 13:02, said:

Ma gandeam sa ii pun Ubuntu. E asa greu de folosit? Sau mai bine l-as lasa tot cu windows?
Nu e mai greu de folosit, dar e puțin diferit. Ai putea să-i pui și Windows și Ubuntu, dual-boot. E indicat să-i faci backup partiției cu sistemul (C, respectiv /), mă refer la clonarea acelei partiții, durează 10-15, hai 20 de minute clonarea și tot 10-20 minute înlocuirea C sau / cu clona. Asta se face după instalare+ actualizare+ instalare drivere+ setări+ instalări aplicații utilizate, înlocuirea partiției SO-ului cu clona are ca rezultat un sistem funcțional, exact ca după un fresh install. Recomand Clonezilla pentru backup: http://queen-soft.bl...ratuita-la.html

#12
c_anicai

c_anicai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,286
  • Înscris: 25.01.2007
folosesc Kubuntu 18.04 pe cateva pc-uri si mi se pare ok

- pe i5 3470 cu 16GB ram ssd si r7 260x  se misca chiar bine
- pe i3 3240 cu 8GB ram ssd si gt 630 se misca bine
- pe un x3330 cu 8GB ram ssd si hd 5770 se misca relativ bine
- pe un q9400 cu 6GB ram fara ssd si fara placa video, practic e pus pe un dc 7900 sff cu grafica incorporata se misca mai greoi.

Edited by c_anicai, 21 October 2018 - 19:02.


#13
1nqiu

1nqiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 536
  • Înscris: 05.03.2014
Mint-ul mi s-a parut mai ok ca si interfata si mod de utilizare decat Ubuntu (desi e bazat in mare tot pe el). Mai sunt si distributii de Linux ce se lauda cu asemanari mari cu Windows, gen Zorin OS, dar tot Mint mi s-a parut mai ok. Celor care vor Windows (ca sunt persoane care nici nu concep sa foloseasca altceva) si nu prea stiu sa foloseasca pc-ul si sa se apere de virusi, le-am instalat Avast si nu m-au anuntat ca ar fi avut probleme (ma mai roaga atunci cand trebuie update la versiune noua sa intru pe TeamViewer si sa fac setari). Apoi "backup and restore" e foarte ok pt situatii critice. Asa ca Win7 sau ceva mai nou + eventual Avast (Win10 cu Defender ar trebui sa fie la fel de ok) ar fi la fel de bun, daca nu crezi ca se va descurca cu Linux.
Inca ceva, I3 + 6gb RAM nu ar trebui sa agate. Poate un test al hdd-ului cu Hard Disk Sentinel sau CrystalDiskInfo n-ar strica. Eventual un ssd pt Windows?

Edited by 1nqiu, 22 October 2018 - 00:22.


#14
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006
Linux Mint este o alegere mai buna, seamana foarte mult cu Windows 7.

#15
c_anicai

c_anicai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,286
  • Înscris: 25.01.2007
Sotia are instalat mint 17.3 mate pe un pc dc7800sff cu e8500, 4Gb ram si 2 hdd de 80 in raid 0, toate bune insa e cam enervanta o parola care o tot cere cand deschide chrome si nu o pot dezactiva https://forums.linux...UyhfCyClCIGGZlo

Edited by c_anicai, 23 October 2018 - 06:50.


#16
mamaie112

mamaie112

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 23.10.2018

View Postc_anicai, on 23 octombrie 2018 - 06:49, said:

insa e cam enervanta o parola care o tot cere cand deschide chrome si nu o pot dezactiva https://forums.linux...UyhfCyClCIGGZlo
Și care e legătura cu acest topic? De ce nu întrebi dacă nu știi să rezolvi anumite probleme deschizând un topic cu subiectul respectiv?

home-> Ctrl+H (sau bifezi sa se vadă fișierele ascunse)->.local/share/keyrings și ștergi fișierele din acest folder apoi dai restart.
După restart deschizi chrome și când apare fereastra care cere parola dai doar next, next fără să introduci vreuna și n-o s-o mai ceară în viitor.

Edited by mamaie112, 23 October 2018 - 11:49.


#17
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Tine tot de surprizele migrarii pe Linux, iar topicul se refera la utilizarea unui sistem Linux inclusiv pentru web browsing.
Oricum, problema nu tine strict de Chrome, ci este vorba de un mijloc de securitate numit Keyring care este o baza de date cu parole (si nu numai) protejate printr-o parola generala.
Solutii:
https://community.li...torial/view/916
https://forums.linux...ic.php?t=208893
https://forums.linux...ic.php?t=272058

Edited by _-_, 23 October 2018 - 13:38.


#18
mamaie112

mamaie112

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 23.10.2018
Soluția am dat-o în postul anterior iar @c-anicai a migrat spre Linux în urmă cu niște ani, nu acum, așa ca nu prea se pune astfel problema.

LE
Tot aveai, acum câțiva ani, o slăbiciune pentru Pear OS. A murit în Franța , dar s-a reîntrupat în SUA. Daca vrei să-ți satisfaci curiozitatea:
http://www.pearllinux.com/

(versiunea Mate e cea asemănătoare, nu Cinnamon)

Edited by mamaie112, 23 October 2018 - 14:40.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate