Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 

Executare silită pensie de întreținere

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
sarateanu2004a

sarateanu2004a

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 09.09.2004
Buna ziua! Pot executa silit fosta sotie pentru neplata pensiei alimentare? Am intrebat pe un prieten care a terminat dreptul care mi-a spus ca pot fii executate silit doar creantele certe, lichiditati si nu promisiuni sau obligatii cum scrie in hotarirea de divort " ... si obliga pirita la plata pensiei de intretinere in cuantum de 1/2 din venitul minim pe economie incepind de la data de 27.10.2017 ...." Aici inseamna ca fosta sotie nu are nimic spre exemplu imprumutat de la mine ca sa restituie fortat!
Amicul meu sustine ca neavind nicio datorie nu exista nimic de executat, adica nu exista o suma sa zicem cum m-am imprumutat la banca 10000 de lei, nu i-am mai restituit si exista ceva ce trebuie restituit!

Multumesc!

Cred ca am gasit si raspunsul, se executa silit o obligatie! obligatia de a sustine material copii minori, in diferite forme

Edited by sarateanu2004a, 21 October 2018 - 09:14.


#2
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

 sarateanu2004a, on 21 octombrie 2018 - 09:10, said:

Am intrebat pe un prieten care a terminat dreptul care mi-a spus ca pot fii executate silit doar creantele certe, lichiditati si nu promisiuni sau obligatii cum scrie in hotarirea de divort " ...  
Amicul tău a terminat dreptul de tot. Du-te cu sentința la un executor.

#3
sarateanu2004a

sarateanu2004a

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 09.09.2004
Multumesc de raspuns!
Am trait si trecut prin viata atitea ca intreb daca trebuie sa fac dreapta cin trebuie sa fac dreapta!!!!

#4
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,781
  • Înscris: 12.01.2018
Daca a ramas restanta cu plata se poate executa silit

#5
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

 sarateanu2004a, on 21 octombrie 2018 - 09:45, said:

E bine să întrebi în mai multe părți.

Art. 448
Executarea provizorie de drept
(1) Hotărârile primei instanţe sunt executorii de drept când au ca obiect:
...
4. rente ori sume datorate cu titlu de obligaţie de întreţinere sau alocaţie pentru copii, precum şi pensii acordate în cadrul asigurărilor sociale;

#6
sarateanu2004a

sarateanu2004a

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 09.09.2004
Pot deschide si dosar penal? cum procedez?
Asta pe linga executia silita

Edited by sarateanu2004a, 21 October 2018 - 17:25.


#7
KLMN

KLMN

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,916
  • Înscris: 21.09.2003
Nu se poate deschide dosar penal in cazul asta.

#8
dorumihalache

dorumihalache

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 18.07.2006
Wow ! Ce lume ! Prima întrebare este dacă soția are un venit lunar declarat (lucrează cu contract de muncă). Faptul că în hotărârea instanței este trecută obligația de jumătate din salariul minim pe economie mă conduce la această concluzie, că nu ar fi încadrată în muncă.
    În ceea ce privește creanța. În pofida altor păreri ,,avizate”, da, aveți o creanță certă, lichidă și exigibilă în fiecare lună.
    Acum despre executor. Părerea personală este să nu vă duceți la el, atât timp cât nu știți dacă și unde lucrează soția. De ce spun asta ? Pentru că executorul va face demersurile de executare și, dacă nu are servici, va trebui să verifice lunar sau la două luni dacă apare ca fiind angajată (ANAF, REVISAL). Deci cam mult deranj. Iar deranjul costă. S-ar putea să vă solicite să achitați un avans de onorariu mai mare de 100 lei cât se cere de obicei.
În ceea ce privește un proces penal, da se poate, dar NUMAI CU CONDIȚIA ca soția să aibă servici și să nu fi plătit cu rea-credință (intenționat) două luni de zile pensia alimentară.

#9
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

 dorumihalache, on 21 octombrie 2018 - 23:43, said:

S-ar putea să vă solicite să achitați un avans de onorariu mai mare de 100 lei cât se cere de obicei.
Cheltuielile cu executarea se recuperează de la cel executat. Sigur că e posibil să n-aibă ce executa, asta el știe.

 dorumihalache, on 21 octombrie 2018 - 23:43, said:

În ceea ce privește un proces penal, da se poate, dar NUMAI CU CONDIȚIA ca soția să aibă servici și să nu fi plătit cu rea-credință (intenționat) două luni de zile pensia alimentară.
Plângerea penală nu e condiționată de vreun loc de muncă, și cine nu lucrează niciunde datorează pensie de întreținere. Numai perioada de neplată trebuie să fie 3 luni consecutive:

Art. 378
Abandonul de familie
(1) Săvârşirea de către persoana care are obligaţia legală de întreţinere, faţă de cel îndreptăţit la întreţinere, a uneia dintre următoarele fapte:
c) neplata, cu rea-credinţă, timp de 3 luni, a pensiei de întreţinere stabilite pe cale judecătorească, se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 3 ani sau cu amendă.

Deci se deschide dosar (nu direct proces) penal  dacă face plângere, poate merge la executor cu hotărârea dar cum se finalizează într-adevăr nu se știe. Dacă nu lucrează niciunde n-o să se întâmple mare lucru.  

sarateanu2004, ți-am mai zis că poți face plângere penală numai după ce se împlinesc 3 luni de la data rămânerii definitive a sentinței. Mai stai:

 sarateanu2004a, on 13 septembrie 2018 - 17:12, said:

In luna august am legalizat hotarirea de divort, ramasa definitiva.


#10
sarateanu2004a

sarateanu2004a

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 09.09.2004
Probabil ca voi ramine cam cu ochii in soare. Nu are niciun venit, va mostenii dupa decesul mamei sale un apartament cu 3 camere care va trebuii impartit la 4 frati, iar daca nu accepta mostenirea nu va avea , legal, niciodata nimic

Edited by sarateanu2004a, 22 October 2018 - 17:30.


#11
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
pai n auzi ca tot trebuie să plătească, sa lucreze.

si mai am o întrebare si eu. daca instanta o condamna la 6 luni de închisoare cand scapa se poate face plangere din nou dacă nu plateste si sa faca iar 6 luni de închisoare?? si tot asa pana termina copilul facultatea??

#12
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Nu cred că ar ajunge să facă închisoare. Poate confund, dar parcă a zis că e bolnavă.

sărăteanu, tu să fii sănătos să poți să-ți crești copiii.

#13
sarateanu2004a

sarateanu2004a

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 09.09.2004

 althea, on 22 octombrie 2018 - 17:39, said:

Nu cred că ar ajunge să facă închisoare. Poate confund, dar parcă a zis că e bolnavă.

sărăteanu, tu să fii sănătos să poți să-ți crești copiii.

 althea, on 22 octombrie 2018 - 17:39, said:

Nu cred că ar ajunge să facă închisoare. Poate confund, dar parcă a zis că e bolnavă.

sărăteanu, tu să fii sănătos să poți să-ți crești copiii.
Da, are schizofrenie

 sarateanu2004a, on 22 octombrie 2018 - 17:42, said:

Da, are schizofrenie
Presimt ca .... pentru mine este un fel de .... GAME OVER

#14
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Și pentru ea, așa că repet: tu să fii sănătos.

#15
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
si totuși unu la noi a facut. se face o singura data sau se face repetitiv pana termina copilul toate studiile?

#16
sarateanu2004a

sarateanu2004a

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 09.09.2004

 althea, on 22 octombrie 2018 - 17:44, said:

Și pentru ea, așa că repet: tu să fii sănătos.

 althea, on 22 octombrie 2018 - 17:44, said:

Și pentru ea, așa că repet: tu să fii sănătos.
Asta a fost din inconstienta parintilor ei, din indiferenta mea

#17
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

 silesax, on 22 octombrie 2018 - 17:51, said:

Teoretic da, dar cât de putoare să fie să riște a doua pârnaie?  Plus că colo poate învăța de la alții că dacă dă o dată la o lună-două un 50 de lei gata, a rupt condiția de 3 luni consecutive fără plată.

Eu îmi amintisem de ex-soția lui între timp că e bolnavă, de-aia am zis că nu cred că ar face.

#18
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
ce lege aiurea. unu ambitios ar face ceva ani de puscarie daca copilul ar studia si masterul.. 6 pe an.15 ani de pușcărie. brr!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate