Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
A fost lansat Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...
 Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !
 

Apartament nou - unde?

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
175 replies to this topic

#37
greywolfact

greywolfact

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 04.09.2008

 FronT, on 23 octombrie 2018 - 10:20, said:

Poti sa descrii ce intelegi tu prin zona centrala, in cazul Bucurestiului? Cam care ar fi limitele zonei centrale, asa cum o vezi tu? Te-as mai intreba, de curiozitate, daca esti bucurestean si in ce cartier ai copilarit? Nu e nevoie sa imi raspunzi la intrebarile astea doua dar la primele chiar as vrea sa aud punctul tau de vedere.

Zona centrala din pct meu este triunghiul Unirii - Izvor - Romana. Sunt bucurestean si am copilarit initial in Dorobanti apoi la liceu/facultate in zona Titan.

#38
FronT

FronT

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,171
  • Înscris: 01.02.2017
Practic, ce spui tu corespunde unui centru, definit la nivelul Bucurestiului de secol XIX. Raportat la dimensiunile Bucurestiului, de atunci - este perfect posibil sa ai dreptate dar la nivelul unui oras cu 2.500.000 locuitori si zona centrala va fi direct proportionata. Cel putin, asa vad eu lucrurile: in Bucuresti, daca vorbesc de centru vorbesc de interiorul inelului median Daca vorbesc de zone semicentrale vorbesc de Razoare, Floreasca, Ion Mihalache, Regie, Vatra Luminioasa, Dristor si asa mai departe. Daca vorbim de cartiere, avem Militari, dincolo de Lujerului, Pantelimon, dincolo de Pierre de Coubertain, Titan/ Balta Alba, dincolo de Campia Libertatii si asa mai departe. Apoi vin periferiile.

In plus, nu doar KM 0 determina centrul orasului. Ala e ales, mai mult sau mai putin arbitrar - exista insa si un aspect istoric si cultural. Ai anumite dezvoltate mult mai timpuri decat altele, asa zisa vatra a orasului. Apoi ai zonele de autoritate publica, ministerele, presedentia, guvernul, ai pietele mari, ai ambasadele si asa mai departe. Din punctul meu de vedere, toate astea, la un loc cu multe altele sunt cele care definesc zona centrala a unei metropole cum e Bucurestiul.

#39
greywolfact

greywolfact

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 04.09.2008

 FronT, on 23 octombrie 2018 - 10:41, said:

Practic, ce spui tu corespunde unui centru, definit la nivelul Bucurestiului de secol XIX. Raportat la dimensiunile Bucurestiului, de atunci - este perfect posibil sa ai dreptate dar la nivelul unui oras cu 2.500.000 locuitori si zona centrala va fi direct proportionata. Cel putin, asa vad eu lucrurile: in Bucuresti, daca vorbesc de centru vorbesc de interiorul inelului median Daca vorbesc de zone semicentrale vorbesc de Razoare, Floreasca, Ion Mihalache, Regie, Vatra Luminioasa, Dristor si asa mai departe.

Eu as zice ca inelul median usor extins (+Dorobanti/Kiseleff/Floreasca/Cotroceni/Grozavesti/Lujerului) e zona semicentrala.
Practic cand zice cineva "hai sa ne vedem in centru", nu cred ca se refera la McDonalds la Dristor.

 FronT, on 23 octombrie 2018 - 10:41, said:

In plus, nu doar KM 0 determina centrul orasului.

Da, dar cand vorbim de distante fata de centru ne raportam la km0, care e la TNB.

Edited by greywolfact, 23 October 2018 - 10:52.


#40
FronT

FronT

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,171
  • Înscris: 01.02.2017
De acord cu zonele enumerate de tine dar Cotroceniul e in interiorul inelului median.

Atentie! Faci o confuzie des intalnita: Km 0 al Bucurestiului este la Sf. Gheorghe, nu la Piata Universitatii (TNB). Nu face o mare diferenta, in discutia noastra dar totusi e un aspect important.

Edited by FronT, 23 October 2018 - 10:57.


#41
greywolfact

greywolfact

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 04.09.2008

 FronT, on 23 octombrie 2018 - 10:56, said:

De acord cu zonele enumerate de tine dar Cotroceniul e in interiorul inelului median.

Atentie! Faci o confuzie des intalnita: Km 0 al Bucurestiului este la Sf. Gheorghe, nu la Piata Universitatii (TNB). Nu face o mare diferenta, in discutia noastra dar totusi e un aspect important.

Ahahahah
http://metropotam.ro...-art6364049537/

#42
FronT

FronT

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,171
  • Înscris: 01.02.2017
Da - Borna de la Universitate are o simbolistica a ei dar nu are nici o valoare oficiala, din punct de vedere topografic/ georgrafic.

O alta confuzie, legata de aceasta borna metalica este ca ea ar fi ca este legata cumva de revolutia din '89. Si asta e fals, istoria ei fiind legata de manifestatiile din 1990, cunoscute si sub denumirea de "Fenomenul Piata Universitatii"

#43
marin-ioon

marin-ioon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 01.10.2018
Centralilor nu vă mai certați că nu aveți dreptate nici unul. Centrul adevărat este ultracentralul cum este știut de toți, restul chiar dacă este pe harta ca centru nu are importanță pentru unii. Kiselefful, Dorobanți, Cotroceni (o mică parte, nu tot) și câteva petice sunt de nivelul ultracentralului chiar dacă pe hartă sunt mai departe.

Borna aia de la Universitate este încă acolo că nu a fost furată până acum de ăia cu fiare vechi, nu are nici o legătură cu KM 0 de la Sf. Gheorghe.

Inițiatoare - Ce zone ai pus tu sunt gropi și arunci banii, eu te sfătuiesc să nu iei în București decât dacă găsești ceva de genul - să dai 80.000 pentru ceva de 100.000, altfel nu lua fiincă asta este suma reală și nu ce sunt pe piață sau să dai 60.000 pe ce vezi că se vând acum cu 80.000. Nu zic să aștepți criza cum visează toată lumea cai verzi pe pereți dar mai mult nu trebuie să plătești fiincă ești jefuită de dezvoltatori.

Eu în locul tău aș lua la Constanța în centrul orașului și aș băga apartamentul la regim hotelier. Este păcat să arunci banii ăia într-o groapă de zonă din Bucutești și cred că după 3-5-7 ani vei vrea să vinzi ce cumperi acum, dacă o să iei.

Ca să iei ceva rezonabil și ca zonă și ca rezidențial nou în București trebuie să te uiți de la 120.000 în sus și explic de ce - la 80.000 plătești ceva de 60.000, la 100.000 plătești ceva de vreo 80.000 iar la 120.000 deja plătești cam ceva ce merită, adică nu mai ești jefuită chiar în ultimul hal de dezvoltatori, peste limita asta (120.000) deja cumperi la prețul corect dar nu în toate zonele, sunt și proaste dar puține comparativ cu cele ieftine (60.000-80.000) care toate sunt proaste.

Edited by marin-ioon, 23 October 2018 - 12:03.


#44
greywolfact

greywolfact

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 04.09.2008

 marin-ioon, on 23 octombrie 2018 - 11:35, said:

Centralilor nu vă mai certați că nu aveți dreptate nici unul. Centrul adevărat este ultracentralul cum este știut de toți, restul chiar dacă este pe harta ca centru nu are importanță pentru unii. Kiselefful, Dorobanți, Cotroceni (o mică parte, nu tot) și câteva petice sunt de nivelul ultracentralului chiar dacă pe hartă sunt mai departe.

Dorobanti, Kiselefful si Cotroceni sunt zone posh (la nivel de Bucuresti), dar nu centrale - tocmai cum e stiut de toti.
Sunt unele orase precum Berlin unde se poate argumenta ca sunt mai multe "centre" si e mai complicat - la Bucuresti e simplu. Cand mergi "in centru" la o cafenea nu mergi in Dorobanti, Kiseleff.

#45
marin-ioon

marin-ioon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 01.10.2018
Nu mai compara harta cu ce am scris eu, m-am referit la cu totul altceva și se vede clar-clar că habar nu ai chiar dacă ai copilărit pe unde ai scris mai sus.

#46
greywolfact

greywolfact

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 04.09.2008

 marin-ioon, on 23 octombrie 2018 - 12:12, said:

Nu mai compara harta cu ce am scris eu, m-am referit la cu totul altceva și se vede clar-clar că habar nu ai chiar dacă ai copilărit pe unde ai scris mai sus.

Stiu la ce te-ai referit cu "centrul adevarat", cu zonele posh si de mare interes semicentrale geografic. Nu despre asta era discutia.
Oricum Dorobanti acum vs Dorobanti acu 25 de ani, mare diferenta (in termeni de cat de fitza e) - asta cum se schimba lucrurile.

Edited by greywolfact, 23 October 2018 - 12:24.


#47
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002

 Adm, on 21 octombrie 2018 - 11:47, said:

Eu nu inteleg de ce vrei sa cumperi.
Vrei sa stai in acel imobil sau pentru inchiriere?
Daca tot nu esti hotarata la oras, eu zic sa stai calma.

Se tot viseaza o prabusire de cca 10 ani. Poate ai bafta.
Ceva e sigur, se simte o disperare in aer, in ambele tabere.

1. Dezvoltatorii au cam pus frana la noi investitii, acum se dau epste cap in zonele de birouri.
2. Cumparatorii nu stiu ce sa faca: sa mai astepte cat cativa ani pt o prabusire (dar nu mai au acces la imprumuturi) sau sa ia acum?

Depinde de buget si nevoi.
Strict ban pe ban, e mai ieftin sa cumperi o casa gata facuta, decat sa iei teren(care a explodat) si sa contruiesti.
La apartement e o loterie.
Alea noi, in zone cu utilitati si nu in porumb, costa de vomiti => iei ceva vechi, intr-o zona cu acces la educatie, transport, sanatate.


Si cand o sa vina prabusirea aia, nici dracu nici sfantul Dumnezeu nu mai salveaza piata imobiliara, ca tot creste si se umfla, cer astia niste preturi de parca am fi la Paris in cacatul de Bucuresti......si cand o sa vina lupii, ca tot strigam lupii ba....

#48
greywolfact

greywolfact

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 04.09.2008
La Paris acu 3 ani am gasit un studio de 19m2 la 2 milioane eur. Mai are ceva ceva Bucuresti pana la nivelul ala...

#49
marin-ioon

marin-ioon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 01.10.2018
greywolfact - Asta am vrut să zic și doar asta contează în imobiliare, așa se cunoaște că nu ai uitat deloc locurile bune din București.

#50
FronT

FronT

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,171
  • Înscris: 01.02.2017
@Marin: Eu chiar apreciez zonele bune din buricul targului dar de aici si pana la a desconsidera Cotroceniul, e ceva drum. Care ti se pare ca ar fi zonele din Cotroceni care nu sunt ok, din punct de vedere imobiliar. Vrei sa imi spui ca, daca ai fi avut ocazia de a le inhata la preturi bune, ai fi refuzat apartamente in Cotroceni?!

Edited by FronT, 23 October 2018 - 14:24.


#51
marin-ioon

marin-ioon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 01.10.2018
FronT - Cotroceniul este o groapă în afară de vilele avocaților, doctorilor și celor care au fost în armată. Cred că tu nici nu știi care este Cotroceniul adevărat ca să mă corectezi pe mine, uite la ce ștrand mă duceam când eram copil până să fie demolat că altul nu era în centru. Cred că mă confunzi cu provincialii și nu m-a interesat niciodată Cotroceniul fiincă este departe de mine și după demolările ca să se facă Casa Poporului s-a terminat cu ce a fost odatâ exact ca în celelalte zone din centru.

Habar nu ai (sau poare ai) cum era centrul nedemolat cândva și ce groapă a devenit cu toate șantierele și metroul. Mergeam cu cisme de cauciuc la școală. Am fost de față când a fost demolată biserica Sf. Vineri, a fost lume ca la miting, caută pe internet, am stat până la 11 noaptea, stăteam mai sus un pic până să ne mutăm mai așa spre Ambasador.

Te asigur că dacă aș fi vrut cândva să iau apartamente în blocurile alea de 4 etaje aș fi luat dar eu la sfârșit până să crească prețurile am luat pe Moșilor și vroiam să iau până la fostul restaurant Litoral fiincă pe zona asta stăteau mulți evrei, în Cotroceni nu stătea nici unul și nu interesa pe nimeni.

http://www.b365.ro/c...oto_190345.html

Edited by marin-ioon, 23 October 2018 - 16:17.


#52
Amivea

Amivea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 31.12.2015
Eu ce naiba cumpar pana la urma?? Nu vreau in centru ca e harmalaie si trafic si haos! Vreau sa stau pe balcon si sa imi beau cafeluta in timp ce ma uit la o gradina, ceva si nu in buda vecinului!
Care dintre astea: https://new.flatfy.r...le-in-bucuresti

p.s mai aveti alte siteuri unde sa fie rezidentialele prezentate decent?

Edited by Amivea, 23 October 2018 - 17:06.


#53
marin-ioon

marin-ioon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 01.10.2018
În ordine de la cel mai bun la cel mai prost - Cismigiu House, Vernescu Residence, Celeritas Residence, Premio by Nusco-City Center Apartments, Zorileanu 18, Barrio Residence, Carol City Parc, Arcadia Domenii, Luxuria Domenii Residence, Nordis Residence, Greiflend Residence Baneasa, Uptown 13 Septembrie, Neofort Rezidential 57, Neofort Rezidential 58, Urban Spaces 4 RONDĂ, Urban Spaces 5, Delea Veche Rezidential 2, Star Rezidential Calea Calarasilor, Star Rezidential Decebal, Nerva Apartments, Baba Novac Residence,.Star Residential Muncii.

Restul sunt gropi și arunci banii din lista de mai sus pe care ai pus-o.

Te uiți dacă găsești ceva sau dacă și unde te încadrezi la bani și o iei de la început spre final. De celelalte nici să nu te gândești să iei ori să te uiți măcar la ele că ori nu sunt poziționate bine (câmp sau aiurea) ori sunt scumpe (peste 3.000 mp) și multe au denumiri care nu au legătură cu zonele unde sunt construite, adică este denumit Domenii dar este construit în Grivița.

Edited by marin-ioon, 23 October 2018 - 18:06.


#54
greywolfact

greywolfact

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 04.09.2008

 Amivea, on 23 octombrie 2018 - 17:02, said:

Eu ce naiba cumpar pana la urma?? Nu vreau in centru ca e harmalaie si trafic si haos! Vreau sa stau pe balcon si sa imi beau cafeluta in timp ce ma uit la o gradina, ceva si nu in buda vecinului!
Care dintre astea: https://new.flatfy.r...le-in-bucuresti

p.s mai aveti alte siteuri unde sa fie rezidentialele prezentate decent?

Preturile /mp nu au nici o treaba cu realitatea si ce mai e disponibil. Daca vrei pozitie, sa fie cat de cat ok construit si sa vezi o gradina nu un alt bloc, trebuie rabdare si sa stai sa bati Bucuresti in lung si lat. Daca aveai mai multi bani erau mai multe optiuni, la 80k nu e usor - trebuie sa stai sa le vanezi.

 marin-ioon, on 23 octombrie 2018 - 17:48, said:

În ordine de la cel mai bun la cel mai prost - Cismigiu House, Vernescu Residence, Celeritas Residence, Premio by Nusco-City Center Apartments, Zorileanu 18, Barrio Residence, Carol City Parc, Arcadia Domenii, Luxuria Domenii Residence, Nordis Residence, Greiflend Residence Baneasa, Uptown 13 Septembrie, Neofort Rezidential 57, Neofort Rezidential 58, Urban Spaces 4 RONDĂ, Urban Spaces 5, Delea Veche Rezidential 2, Star Rezidential Calea Calarasilor, Star Rezidential Decebal, Nerva Apartments, Baba Novac Residence,.Star Residential Muncii.

Nu are sens o lista asta ca (1) nu stii ce mai e disponibil/cat costa (2) multe sunt pe langa total cu denumirea/zona/imprejurimile.
Spre exemplu Arcadia Domenii care e mai mult la Grivita decat la Domenii si ai pus-o peste Baba Novac Residence. Pe langa constructor (Conarg care e renumit ptr Rasarit de Soare, google it), zona efectiva unde e ridicat blocul pe toate laturile in afara de 1, e varza. Asta o zic ca am fost sa vizionez ambele complexe imobiliare. Preturile iar nu au nici o treaba, ce e pe site cu ce e actualmente cerut, si socant BabaNovac cu preturile umflate tot mai ieftin e.

Edited by greywolfact, 23 October 2018 - 18:09.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate