Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Apartament nou - unde?

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
175 replies to this topic

#19
snach

snach

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 134
  • Înscris: 12.06.2017
eu mi-am luat aici 2 camere grozavestirezidential.ro poti estima foarte conservator o chirie de 400 de euro , pozitia fiind buna cred ca se pot gasii doritori extrem de repede . Sunt cu structura pe la et 6

Edited by snach, 22 October 2018 - 11:20.


#20
mihaigerard

mihaigerard

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,279
  • Înscris: 28.08.2006
Tanti se uita pe machete pe care ar da 80000 de euro si voi ii cereti sa caute adresele pe google maps.

#21
Amivea

Amivea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 31.12.2015

 mihaigerard, on 22 octombrie 2018 - 11:14, said:

Tanti se uita pe machete pe care ar da 80000 de euro si voi ii cereti sa caute adresele pe google maps.

Tanti? Aide bre :))))

#22
greywolfact

greywolfact

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,440
  • Înscris: 04.09.2008

 Amivea, on 22 octombrie 2018 - 11:18, said:

Tanti? Aide bre Posted Image)))

In zona centrala nu gasesti nimic sub 100k decent. In zone semicentrale (Eroilor - Grozavesti - Politehnica respectiv Dristor - Timpuri Noi - Piata Iancului) mai gasesti in interval de 70-100k la 2 camere.
Uite de exemplu https://forum.softpe...e/page__st__162, numai ca e usor peste. 21Residence iarasi se cam incadreaza.

LE: In Atena in zonele centrale "bune" nu vrei sa locuiesti - acolo unde poti sa iei cu 80k. Chiar am fost acu 3 luni si am ramas impresionat ce ghene de cartiere au prin centru.

Edited by greywolfact, 22 October 2018 - 11:32.


#23
GeoAnny

GeoAnny

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 24.11.2012
Eu as investi banii la bursa. Daca esti pe faza si te informezi putin inainte, profitul e cam de 10-15% pe an, mai mult decat ai putea obtine din chirie.

Daca chiar vrei sa cumperi, informeaza-te bine despre zona. Cauta ce chirii sunt in zona respectiva, daca se inchiriaza usor apartamente acolo. Cred ca cele mai bune zone sunt cele langa centrele universitare sau cladiri de birouri. Si obligatoriu un metrou aproape, altfel mai trebuie sa lasi din suma ceruta la chirie.

#24
greywolfact

greywolfact

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,440
  • Înscris: 04.09.2008

 GeoAnny, on 22 octombrie 2018 - 11:32, said:

Eu as investi banii la bursa. Daca esti pe faza si te informezi putin inainte, profitul e cam de 10-15% pe an, mai mult decat ai putea obtine din chirie.

Mai ales ca acu 2 saptamani s-au prabusit majoritatea actiunilor in tech Posted Image Daca luai la 30$, probabil acu sunt 20-25$... o sa urce ? o sa cada ? e bursa...
Daca ai foarte multi bani (80k nu sunt foarte multi bani), bursa e un loc foarte bun sa pui o parte din ei.

Edited by greywolfact, 22 October 2018 - 12:01.


#25
marin-ioon

marin-ioon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 01.10.2018
Inițiatoare - Ce vezi prin Băneasa în poza aia pusă pe aici cu 80.000 cumperi și tu ușa de la intrare și holul unde îți lași lopata după ce ai dat zăpada să bagi Mercedesul S 500 cum au și vecinii tăi. Dacă nu știi nici măcar din ce zonă este poza e clar că nici de prețuri nu ai de unde să știi.

Te asigur 100% că dacă nu știi ce prețuri sunt în centru sau ultracentral îți spun eu - cu 80.000 cumperi apartament 3 camere de vreo 90  mp construcție nouă cu 2 locuri de parcare la subsol tip Klaus, ultramodern pe bulevardul Dacia în zona milionarilor.

Sunt la ofertă acum că vor să plece la Atena dezvoltatorii să cumpere repede apartamentele alea de care ai zis că ai găsit tu. Dacă te grăbești poți lua chiar 2, unul deasupra celuilalt și să faci duplex, eventual stabilești chiar tu unde să decupezi podeaua la cel de deasupra ca să faci scara între apartamente.

Sunt și la reducere dacă iei 2 - nu dai 160.000 pe 2, dai chiar vreo 140.000 pe ele și ieși la vreo 70.000 bucata și primești și un Mercedes cadou parcat direct la subsol.

Edited by marin-ioon, 22 October 2018 - 12:31.


#26
GeoAnny

GeoAnny

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 24.11.2012

 greywolfact, on 22 octombrie 2018 - 12:00, said:

Mai ales ca acu 2 saptamani s-au prabusit majoritatea actiunilor in tech Posted Image Daca luai la 30$, probabil acu sunt 20-25$... o sa urce ? o sa cada ? e bursa...
Daca ai foarte multi bani (80k nu sunt foarte multi bani), bursa e un loc foarte bun sa pui o parte din ei.

In principiu actiunile cresc, acum mai au si fluctuatii, mai pot sa si scada in anumite perioade. Oricum banii se investesc la bursa pe termen lung, daca crezi ca o sa ai nevoie in mai putin de 1 an, atunci chiar nu renteaza.

Si nu as cumpara doar actiuni in IT sau intr-un singur domeniu, poti alege ceva mai safe, niste investii combinate, gen fonduri mutuale, etf. Si se investesc doar o parte din bani, da :)
In fine, nu stiu nici eu f multe despre asta, dar stiu oameni care catiga bine si isi investesc banii cam asa.

Dar acum depinde, daca Amivea planuieste sa se intoarca in curand si sa locuiasca aici (ceea ce eu iarasi nu as face :) ), si un apartament e ceva in care sa iti investesti banii. Chiar daca mai scad preturile, la apartamentele noi nu cred ca vor scadea prea mult. Plus ca iti mai iese si ceva din chirii pana atunci.

 marin-ioon, on 22 octombrie 2018 - 12:12, said:

Inițiatoare - Ce vezi prin Băneasa în poza aia pusă pe aici cu 80.000 cumperi și tu ușa de la intrare și holul unde îți lași lopata după ce ai dat zăpada să bagi Mercedesul S 500 cum au și vecinii tăi. Dacă nu știi nici măcar din ce zonă este poza e clar că nici de prețuri nu ai de unde să știi.

Te asigur 100% că dacă nu știi ce prețuri sunt în centru sau ultracentral îți spun eu - cu 80.000 cumperi apartament 3 camere de vreo 90  mp construcție nouă cu 2 locuri de parcare la subsol tip Klaus, ultramodern pe bulevardul Dacia în zona milionarilor.

Sunt la ofertă acum că vor să plece la Atena dezvoltatorii să cumpere repede apartamentele alea de care ai zis că ai găsit tu. Dacă te grăbești poți lua chiar 2, unul deasupra celuilalt și să faci duplex, eventual stabilești chiar tu unde să decupezi podeaua la cel de deasupra ca să faci scara între apartamente.

Sunt și la reducere dacă iei 2 - nu dai 160.000 pe 2, dai chiar vreo 140.000 pe ele și ieși la vreo 70.000 bucata și primești și un Mercedes cadou parcat direct la subsol.

Wow, super preturi. Vreau si eu, unde sunt amplasate? Cum se numeste blocul?

#27
marin-ioon

marin-ioon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 01.10.2018
GeoAnny - Uite anunțul dar e greșit prețul, trebuia tăiat un zero de la finalul prețului. Aveți grijă să nu sunați toți deodată că blocați telefonul lui ăla care a pus anunțul.

https://www.olx.ro/o...html#48c7ed8ef8

Edited by marin-ioon, 22 October 2018 - 13:22.


#28
blotunga

blotunga

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,186
  • Înscris: 09.04.2008

 marin-ioon, on 22 octombrie 2018 - 13:06, said:

Eu doar mă întreb dacă poți lau măcar 1000 de euro chirie pe aia :D
@Initiatoare: dacă vrei investiție, vezi că se face bloc ANL pe Hărmanului cu Gării. Prețurile sunt mult sub prețul pieții.

#29
marin-ioon

marin-ioon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 01.10.2018
A fost ambasadă acolo cândva și te asigur că îți cade tastatura din mâini dacă ai cunoaște cum a fost revendicată și luată vila aia. Chirie acolo se lua cu mulți-mulți ani în urmă până în 10.000 de dolari (nu euro) când erau prețurile apartamentelor în dolari nu în euro. Stai tu liniștit cu 1.000 de euro chirie pe vila aia că au cui să o închirieze proprietarii ei dacă ar vrea să o închirieze și să nu o vândă, cu multe mii de euro lunar.

Edited by marin-ioon, 22 October 2018 - 14:10.


#30
Maverick27

Maverick27

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 475
  • Înscris: 29.09.2006

 Amivea, on 22 octombrie 2018 - 10:05, said:

Initial am zis sa iau ceva in Brasov, dupa aia am zis ce naiba sa fac cu un apartament in BV?

Se inchiriaza in draci in regim hotelier plecand de la 50 de euro/zi..vezi pe booking.

Edited by Maverick27, 22 October 2018 - 15:39.


#31
blotunga

blotunga

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,186
  • Înscris: 09.04.2008
Pentru airbnb merita acum 3 ani când era 30000 o garsonieră în centru. Acum e 60000.

#32
Amivea

Amivea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 31.12.2015

 greywolfact, on 22 octombrie 2018 - 11:30, said:

In zona centrala nu gasesti nimic sub 100k decent. In zone semicentrale (Eroilor - Grozavesti - Politehnica respectiv Dristor - Timpuri Noi - Piata Iancului) mai gasesti in interval de 70-100k la 2 camere.
Uite de exemplu https://forum.softpe...e/page__st__162, numai ca e usor peste. 21Residence iarasi se cam incadreaza.

LE: In Atena in zonele centrale "bune" nu vrei sa locuiesti - acolo unde poti sa iei cu 80k. Chiar am fost acu 3 luni si am ramas impresionat ce ghene de cartiere au prin centru.
Locuiesc in Atena...muncesc in centru. Intr-adevar, centrul a fost parasit cu totul de catre autoritati, sunt alte interese la mijloc pentru ce acest lucru. Oricum, nu vreau sa imi iau aici...sau asa zic. Mediul economic este extrem de instabil, taxele foarte mari si se schimba de la an la an. Te poti trezi ca platesti cateva mii de euro pe an in taxe pentru o cocioaba.

 blotunga, on 22 octombrie 2018 - 13:34, said:

Eu doar mă întreb dacă poți lau măcar 1000 de euro chirie pe aia Posted Image
@Initiatoare: dacă vrei investiție, vezi că se face bloc ANL pe Hărmanului cu Gării. Prețurile sunt mult sub prețul pieții.
ANL? Nici moarta!

 marin-ioon, on 22 octombrie 2018 - 12:12, said:

Inițiatoare - Ce vezi prin Băneasa în poza aia pusă pe aici cu 80.000 cumperi și tu ușa de la intrare și holul unde îți lași lopata după ce ai dat zăpada să bagi Mercedesul S 500 cum au și vecinii tăi. Dacă nu știi nici măcar din ce zonă este poza e clar că nici de prețuri nu ai de unde să știi.

Te asigur 100% că dacă nu știi ce prețuri sunt în centru sau ultracentral îți spun eu - cu 80.000 cumperi apartament 3 camere de vreo 90  mp construcție nouă cu 2 locuri de parcare la subsol tip Klaus, ultramodern pe bulevardul Dacia în zona milionarilor.

Sunt la ofertă acum că vor să plece la Atena dezvoltatorii să cumpere repede apartamentele alea de care ai zis că ai găsit tu. Dacă te grăbești poți lua chiar 2, unul deasupra celuilalt și să faci duplex, eventual stabilești chiar tu unde să decupezi podeaua la cel de deasupra ca să faci scara între apartamente.

Sunt și la reducere dacă iei 2 - nu dai 160.000 pe 2, dai chiar vreo 140.000 pe ele și ieși la vreo 70.000 bucata și primești și un Mercedes cadou parcat direct la subsol.
Mno, cred ca esti sufletul petrecerilor :)))

#33
FronT

FronT

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,171
  • Înscris: 01.02.2017
"zone semicentrale: Eroilor"...hai ma da-o dracu' de treaba...nici geografic, nici cultural, nici ca preturi si din nici un alt punct de vedere Cotroceniul nu este si nu va fi vreodata "semicentral"...

Pentru initiatoare: Regie e o varianta. Cauta si Dambovita 10 ca si proiect. Nu te uita la "cartierele" noi perferice - sunt viitoarele ghetouri ale Bucurestiului.

Edited by FronT, 23 October 2018 - 10:11.


#34
snach

snach

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 134
  • Înscris: 12.06.2017
Sau aici as opta ptr blocurile de 4etaje
https://onixpark.ro

#35
greywolfact

greywolfact

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,440
  • Înscris: 04.09.2008

 FronT, on 23 octombrie 2018 - 10:05, said:

"zone semicentrale: Eroilor"...hai ma da-o dracu' de treaba...nici georgrafic, nici cultural, nici ca preturi si din nici un alt punct de vedere Cotroceniul nu este si nu va fi "semicentral"...

E la 2km de km0/centru sau 25 min de mers pe jos... daca nici asta nu e semicentral Posted Image))
https://www.google.c...d44.4353754!3e2

Edited by greywolfact, 23 October 2018 - 10:10.


#36
FronT

FronT

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,171
  • Înscris: 01.02.2017
Poti sa descrii ce intelegi tu prin zona centrala, in cazul Bucurestiului? Cam care ar fi limitele zonei centrale, asa cum o vezi tu? Te-as mai intreba, de curiozitate, daca esti bucurestean si in ce cartier ai copilarit? Nu e nevoie sa imi raspunzi la intrebarile astea doua dar la primele chiar as vrea sa aud punctul tau de vedere.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate