Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn

Didgeridoo
 Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...

Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo
 comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...

Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id
 DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana

Cum se imparte legal o mostenire ...

Avem sanse sa avem energie electr...
 

Jeep Renegade vs Suzuki Vitara

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#1
dandoru

dandoru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 689
  • Înscris: 09.01.2007
Nu am găsit multe informații despre noul model Jeep Renegade și apelez la experienta voastră să mă sfătuiți.
Caut un crossover pe benzină cu cutie automata și nu neapărat 4X4.
Bugetul este de maxim 18000 EUR + tichet rabla. Cele doua modele mi-au atras atenția, Jeep-ul este mai actual ca design dar numai 4X2. La Vitara cred că mă încadrez la 4X4, benzina, automat. Cu Suzuki am o experienta plăcută, am avut Samurai, Jimny, Swift și acum dețin un Ignis 2017 Allgrip care este senzațional.
Vă rog câteva sfaturi. Mulțumesc.

Edited by dandoru, 21 October 2018 - 00:11.


#2
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,304
  • Înscris: 29.07.2013
Pai, daca ai o parere buna despre japonezi, ce mai eziti ?!

#3
dandoru

dandoru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 689
  • Înscris: 09.01.2007

 argonaut, on 21 octombrie 2018 - 00:20, said:

Pai, daca ai o parere buna despre japonezi, ce mai eziti ?!
Mă atrage mai mult în momentul de față Jeep-ul. Nu este cel mai important criteriu design-ul dar mi se pare îmbătrânit rău aspectul lui Vitara.

#4
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,304
  • Înscris: 29.07.2013

 dandoru, on 21 octombrie 2018 - 00:27, said:

Mă atrage mai mult în momentul de față Jeep-ul. Nu este cel mai important criteriu design-ul dar mi se pare îmbătrânit rău aspectul lui Vitara.

Ideea in sine este urmatoarea;
Daca vrei new look, sa fii trendy vreo cativa ani (maxim 5) opteaza pentru Jeep.
Daca vrei sa ai o masina "sa tina" pana cand te plictiseti de ea, uita Jeep-ul si ia Vitara.

Masinuta mea de iarna e o Suzi din 1996. Am bagat multi bani in ea s-o fac sa arate cum vreau eu. In cutia automata si-n motor am bagat DOAR ulei si-am schimbat consumabilele :)

#5
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Jeep.

#6
dandoru

dandoru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 689
  • Înscris: 09.01.2007
Alt aspect important este stocul. Jeep-ul este livrabil imediat. La Vitara sper să găsesc ceva pe stoc.

#7
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 dandoru, on 21 octombrie 2018 - 00:27, said:

Mă atrage mai mult în momentul de față Jeep-ul.
Italienii fac într-adevăr mașini frumoase. Nu neaparat fiabile, dar frumoase.

#8
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
NU Jeep 2WD!
Altfel, FCA are ceva ce nu mai gasesti aproape la nimeni - motor turbo MPI.
Asta pt ca tot zicea cineva de masina durabila.
Legat de Vitara, are (avea?) probleme f mari cu vopseaua si cu rugina. Multe masini au vopseaua proasta care se zgarie f usor dar nu rugineste tabla imediat daca o zgarii ca la Vitara. Era un topic de aproape 40 de pagini pe forumul lor despre problema asta. Posibil sa mai existe inca daca nu a fost sters. Altfel, mi se pare extraordinara masina.

Parerea mea, daca 2WD e suficient nu te limita la aceste 2 modele.

Nu stiu ce nevoi si pretentii ai in legatura cu masina. Desi nu agreez in mod deosebit Dacia, as incepe poate cautarea cu MCV sau Dokker Stepway pt ca nu incearca sa para ce nu sunt, ca un Jeep 2WD de exemplu. Desi au carente din unele puncte de vedere, au si multe puncte forte, poate de negasit la alte masini la pret chiar dublu, incepand cu utilitatea. Depinde de nevoi si asteptari.

Edited by underb, 21 October 2018 - 09:57.


#9
dandoru

dandoru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 689
  • Înscris: 09.01.2007

 underb, on 21 octombrie 2018 - 09:49, said:

NU Jeep 2WD!
Altfel, FCA are ceva ce nu mai gasesti aproape la nimeni - motor turbo MPI.
Asta pt ca tot zicea cineva de masina durabila.
Legat de Vitara, are (avea?) probleme f mari cu vopseaua si cu rugina. Multe masini au vopseaua proasta care se zgarie f usor dar nu rugineste tabla imediat daca o zgarii ca la Vitara. Era un topic de aproape 40 de pagini pe forumul lor despre problema asta. Posibil sa mai existe inca daca nu a fost sters. Altfel, mi se pare extraordinara masina.

Parerea mea, daca 2WD e suficient nu te limita la aceste 2 modele.

Nu stiu ce nevoi si pretentii ai in legatura cu masina. Desi nu agreez in mod deosebit Dacia, as incepe poate cautarea cu MCV sau Dokker Stepway pt ca nu incearca sa para ce nu sunt, ca un Jeep 2WD de exemplu. Desi au carente din unele puncte de vedere, au si multe puncte forte, poate de negasit la alte masini la pret chiar dublu, incepand cu utilitatea. Depinde de nevoi si asteptari.

Pe Dokker nu exista cutie automata. Aleg SUV subcompact pentru garda la sol si marime. Am nevoie de o masina mai inalta si neaparat cutie automata.

Edited by dandoru, 21 October 2018 - 10:52.


#10
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Nu te incadrezi la o Vitara automata si 4x4 nici in vis !
Jeep -ul ala 4x2 e bataie de joc de bani , parerea mea .

 underb, on 21 octombrie 2018 - 09:49, said:


Legat de Vitara, are (avea?) probleme f mari cu vopseaua si cu rugina. Multe masini au vopseaua proasta care se zgarie f usor dar nu rugineste tabla imediat daca o zgarii ca la Vitara. Era un topic de aproape 40 de pagini pe forumul lor despre problema asta. Posibil sa mai existe inca daca nu a fost sters. Altfel, mi se pare extraordinara masina.

In topicul ala se pang 2 " bolovani " la volan care le-au pocanit si le-a sarit vopseaua  ... puneti botul prea repede la unii care din vina lor le-au julit si apoi fac gura mare pe forum .

 dandoru, on 21 octombrie 2018 - 00:27, said:

Mă atrage mai mult în momentul de față Jeep-ul. Nu este cel mai important criteriu design-ul dar mi se pare îmbătrânit rău aspectul lui Vitara.
Is acri strugurii !

#11
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

 dandoru, on 21 octombrie 2018 - 00:10, said:

Nu am găsit multe informații despre noul model Jeep Renegade și apelez la experienta voastră să mă sfătuiți.
Caut un crossover pe benzină cu cutie automata și nu neapărat 4X4.
Bugetul este de maxim 18000 EUR + tichet rabla. Cele doua modele mi-au atras atenția, Jeep-ul este mai actual ca design dar numai 4X2. La Vitara cred că mă încadrez la 4X4, benzina, automat. Cu Suzuki am o experienta plăcută, am avut Samurai, Jimny, Swift și acum dețin un Ignis 2017 Allgrip care este senzațional.
Vă rog câteva sfaturi. Mulțumesc.

Mai exista Rabla?

#12
dandoru

dandoru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 689
  • Înscris: 09.01.2007

 denky, on 21 octombrie 2018 - 19:04, said:



Mai exista Rabla?
Joi mai erau 8000 de tichete.

 Baxon, on 21 octombrie 2018 - 19:04, said:

Nu te incadrezi la o Vitara automata si 4x4 nici in vis !
Jeep -ul ala 4x2 e bataie de joc de bani , parerea mea .


In topicul ala se pang 2 " bolovani " la volan care le-au pocanit si le-a sarit vopseaua  ... puneti botul prea repede la unii care din vina lor le-au julit si apoi fac gura mare pe forum .


Is acri strugurii !
Nu înțeleg?

Am urmărit acum test drive cu Vitara 1.4 140 CP automat și sunt incantat de ce am văzut. La Jeep norma de poluare este Euro 6D cu filtru de particule, la Vitara este 6B. Jeep nu am găsit mașină pe stoc, poate găsesc Vitara Allgrip.

#13
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015

 dandoru, on 21 octombrie 2018 - 10:52, said:

Pe Dokker nu exista cutie automata. Aleg SUV subcompact pentru garda la sol si marime. Am nevoie de o masina mai inalta si neaparat cutie automata.
MCV Stepway? Are si asta spatiu si garda bune. Sau e prea mare? Cum am zis, nu agreez in mod deosebit Dacia dar are cateva versiuni interesante cu care, daca se pliaza pe nevoi, te-ai scos cum  s-ar zice.

Legat de Vitara, as lua-o in versiunea 1.6 daca mai exista. Dif de pret dintre 1.6 si 1.4T e prea mare dpmdv si duce pretul Vitarei aproape de masini dintr-o clasa superioara.

La multe masini e nevoie de mai mult decat ceva gen 1.6 aspirat si, vrei, nu vrei, sari cu banul sa iei mai mult. Mai mult e mai bine dar la asta nu e si necesar, daca intelegi unde bat. Se descurca ok si cu 1.6 fiind usoara, si nici consumul nu e rau pt un aspirat.

Vezi si C4 Cactus si Pejo 2008 daca vrei ceva mic. Nu-s rele deloc. Nu stiu CX3 daca se incadreaza.

Edited by underb, 21 October 2018 - 20:44.


#14
dandoru

dandoru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 689
  • Înscris: 09.01.2007

 underb, on 21 octombrie 2018 - 20:43, said:


MCV Stepway? Are si asta spatiu si garda bune. Sau e prea mare? Cum am zis, nu agreez in mod deosebit Dacia dar are cateva versiuni interesante cu care, daca se pliaza pe nevoi, te-ai scos cum  s-ar zice.

Legat de Vitara, as lua-o in versiunea 1.6 daca mai exista. Dif de pret dintre 1.6 si 1.4T e prea mare dpmdv si duce pretul Vitarei aproape de masini dintr-o clasa superioara.

La multe masini e nevoie de mai mult decat ceva gen 1.6 aspirat si, vrei, nu vrei, sari cu banul sa iei mai mult. Mai mult e mai bine dar la asta nu e si necesar, daca intelegi unde bat. Se descurca ok si cu 1.6 fiind usoara, si nici consumul nu e rau pt un aspirat.

Vezi si C4 Cactus si Pejo 2008 daca vrei ceva mic. Nu-s rele deloc. Nu stiu CX3 daca se incadreaza.
Vreau neapărat cutie automata. Singura mașină care are și mi-o pot permite acum este Vitara. Am văzut și C4 Cactus și C3 Aircross, Peugeot nu mă atrage.

#15
QAZ

QAZ

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,593
  • Înscris: 18.09.2003
Nu Vitara. Decât suv 4x2 mai bine mai aștepți 1 an si mai strangi un ban.

#16
dandoru

dandoru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 689
  • Înscris: 09.01.2007

 QAZ, on 22 octombrie 2018 - 00:39, said:

Nu Vitara. Decât suv 4x2 mai bine mai aștepți 1 an si mai strangi un ban.
La Vitara mă încadrez la 4X4.

#17
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015

 dandoru, on 21 octombrie 2018 - 21:53, said:

Vreau neapărat cutie automata. Singura mașină care are și mi-o pot permite acum este Vitara. Am văzut și C4 Cactus și C3 Aircross, Peugeot nu mă atrage.
Pai toate alea au automata/robotizata.

#18
dandoru

dandoru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 689
  • Înscris: 09.01.2007
Am rezolvat. Nu mai iau deocamdată nimic. Mulțumesc celor care au încercat să mă ajute.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate