Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

standardele societatii

* * * - - 4 votes
  • This topic is locked This topic is locked
63 replies to this topic

#1
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018
Societatea din ziua de azi ne face sa ne simtim nesiguri pe noi. Daca nu esti frumos,bogat,destept, inalt, zambet perfect, dinti super albi, patratele Posted Image , inseamna ca ai o problema Posted Image....Ciudat este ca si cei care reprezinta opusul celor enumerate mai sus (prosti,urati etc.) au exact aceleasi standarde...astia se numesc complexati Posted Image

Acum, intrebarea e....cine da tonul societatii? Un prim pas logic, ar fi sa ne uitam la ce promoveaza media....Dau un exemplu clar. Fumatul, lumea fuma la iesiri cu prietenii, in baruri, la o cina cu iubita etc. Era ceva social , un viciu al oamenilor mari Posted Image..Acum, nu prea mai e in tendinte fumatul Posted Image.. Ceea ce e un lucru bun... Dar de ce? Nu cred ca e vorba de sanatate. Si noi stiam ca nu e bine sa fumezi, eram constienti de acest lucru, dar totusi fumam, ne simteam maturi;)). Nu pot sa nu ma gandesc , ca poate, societatea ne-a insuflat asta...poate prin filme, poate prin promovarea diferitelor valori, care nu sunt ale noastre, sunt ale altor oameni...de ce ni le dorim? Poate acei oameni, nu traiesc la aceste standarde   si noi vrem sa ni le insusim Posted Image

Ce parere aveti dragi colegi?

Edited by jimi91, 20 October 2018 - 21:42.


#2
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

 jimi91, on 20 octombrie 2018 - 21:41, said:

Societatea din ziua de azi ne face sa ne simtim nesiguri pe noi. Daca nu esti frumos,bogat,destept, inalt, zambet perfect, dinti super albi, patratele Posted Image , inseamna ca ai o problema Posted Image........
Ce parere aveti dragi colegi?
Problema ai cind " mirosi a prost " si nu ai bani in buzunar .... restul putin conteaza .

#3
YourFan

YourFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 30.01.2017
Bun venit in era capitalismului consumerist Posted Image

Edited by YourFan, 20 October 2018 - 21:57.


#4
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,293
  • Înscris: 13.01.2011
Nu există standarde ale societății.
Exista in schimb frustrarea individului.
Cine este frustrat o sa aiba impresia ca societatea are standarde in care el nu este acceptat.

Umblă lumea de ceva ani in budigăii aia trei sferturi, cu gambele la vedere, de majoritate zic.
Standardele alea la ,,patru ace ", costum/camasa/cravata se aplica la din ce in ce mai putini.

De cine te simti oprimat ? :D

Nu iți permiti niste budigăi ? :roflmao:

Edited by crisstonne, 20 October 2018 - 22:03.


#5
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018
ideea e simpla...acum sunt setate niste standarde prea inalte, de neatins s-ar putea spune :|... de ce nu este promovata ideea de a te descurca cu ce ai ?

#6
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

 crisstonne, on 20 octombrie 2018 - 22:00, said:

Nu există standarde ale societății.


cum sa nu existe Posted Image...iar partea cu budigaii, depinde de varsta Posted Image

PS. Presupui cam prea multe chestii Posted Image

Edited by jimi91, 20 October 2018 - 22:14.


#7
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,293
  • Înscris: 13.01.2011

 jimi91, on 20 octombrie 2018 - 22:04, said:

cum sa nu existe :)...iar partea cu budigaii, depinde de varsta ;)

Ia vino la Bucale, sa vezi standardele din ziua de azi :)
Iti explic eu cum era acum mai bine de patru decenii.
Standardele de acum sint la 5%, fata de perioada de care spun eu.
A, ca tu confunzi parvenitii si farsorii cu nuș" ce elita, este doar treaba ta.

#8
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

 crisstonne, on 20 octombrie 2018 - 22:13, said:

Ia vino la Bucale, sa vezi standardele din ziua de azi Posted Image
Iti explic eu cum era acum mai bine de patru decenii.
Standardele de acum sint la 5%, fata de perioada de care spun eu.
A, ca tu confunzi parvenitii si farsorii cu nuș" ce elita, este doar treaba ta.

standardele au crescut, prea mult, unele sunt imposibil  de atins.... nu cred ca e de mirare ca avem atatia depresivi in tara...cand se promoveaza perfectiunea;)....Cand ar trebui sa invatam sa ne descurcam cu ce avem pe moment, ca nu exista decizii pe viata Posted Image, ca lumea se schimba, ca noi ne schimbam, ca  visele, idealurile, viziunea noastra se schimba constant, si totusi, ce facem? respectam standardele:) , care culmea, nu sunt ale noastre  dar vrem sa ni le insusim Posted Image..traim intr-o societate pana la urma, parerea oamenilor conteaza Posted Image

Edited by jimi91, 20 October 2018 - 22:29.


#9
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,863
  • Înscris: 14.08.2007
Intotdeauna vor exista niste tendinte si o gramada de oameni usor influentabili dispusi sa urmeze acele tendinte (culturale, sociale, etc). Cu cat iti pasa mai putin de tendinte si inveti sa apreciezi lucrurile care au cu adevarat valoare, cu atat sansele sa fii complexat sunt mai mici ... n-am fumat cand era cool sa fumezi, acu' ar fi ciudat sa o fac pentru ca atunci n-am facut-o nu ca sa fiu anti-trend, ci din principiu. La fel acum, nu ascult muzica pentru ca e la moda, nu ma duc la filme care sunt la moda, nu citesc carti care sunt la moda, nu ma imbrac cu haine care sunt la moda, nu imi cumpar chestii care sunt la moda ... fac lucrurile doar cand gasesc un motiv justificat sa le fac. In principiu am invatat cum sa-mi localizez chestiile care m-ar putea interesa si printre chestiile care sunt la moda, adica nu le refuz automat doar pentru ca sunt la moda doar de dragul de a fi anti-trend, ci sunt deschis catre cele care mi s-ar potrivi.

Cat despre cei preocupati excesiv de imaginea lor, probabil nu au altceva mai bun de facut ... sunt suficient de frumos/bogat/destept/inalt/cu dantura buna/"fit" incat sa nu am complexe din punctul asta de vedere nici daca mi-ar pasa mai mult de partea asta si pana la urma nu vad o problema in faptul ca lumea tinde spre perfectiune, dar de aici pana la a-ti dedica o buna parte din timp imaginii e o cale lunga. As putea relativ usor sa imi mai imbunatatesc imaginea, dar realitatea e ca nu-mi pasa suficient de mult de asta incat sa fiu dispus sa aloc timp pentru asa ceva. Bine, incerc sa nu dau nici in cealalta extrema si sa fiu neglijent, dar sunt dispus sa fac doar eforturi minore pentru imaginea personala. Realitatea e ca stiu destui oameni care depun eforturi majore pentru a-si "cosmetiza" imaginea, dar stiu si o gramada de oameni cool care nu dau doi bani pe tendinte (si astia din categoria a doua mi se par mult mai interesanti).

Personal nu vad de ce ti-ar pasa prea mult de standardele oamenilor superficiali (si a societatii in general - tinand cont ca nivelul general al populatiei e totusi foarte jos) ... eu am standardele mele dupa care judec oamenii, situatiile, etc. Daca vrei neaparat sa te integrezi in "turma", atunci probabil ca va trebui sa tii cont de standardele lor ... dar eu zic ca e mult mai bine sa te ghidezi dupa propriile standarde. Iar cand dai peste careva care se ghideaza dupa standardele turmei si nu pricepe de ce tie nu-ti pasa de ele, poti sa-i explici frumos ca tu ai alte standarde ... daca are un minim de deschidere, va aprecia faptul ca ai propriile standarde, chiar daca nu va fi de acord cu ele. Daca nu are nici macar un minim de deschidere, inseamna ca oricum e un personaj irelevant.

#10
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,436
  • Înscris: 05.07.2018
Un fel de pertetuum mobile pentru fraieri.

#11
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014
Eu nu dau doi bani pe aceste standarde. Pana si la haine de munca ma cam zgarcesc,  la tuns ma duc cand zice sotia ca altfel ajung sa imi las si plete.

Standardul meu este ca seara dupa o zi de munca , dupa ce imi dau hainele jos si dupa ce fac baie sa ii placa sotiei de mine :lol:

#12
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

 utopium, on 20 octombrie 2018 - 22:52, said:



stii ce mi se pare ciudat, faptul ca gandirea noastra este in tendinde :) ...

#13
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,212
  • Înscris: 23.08.2014

 jimi91, on 20 octombrie 2018 - 21:41, said:

Societatea din ziua de azi ne face sa ne simtim nesiguri pe noi. Daca nu esti frumos,bogat,destept, inalt, zambet perfect, dinti super albi, patratele Posted Image , inseamna ca ai o problema Posted Image....Ciudat este ca si cei care reprezinta opusul celor enumerate mai sus (prosti,urati etc.) au exact aceleasi standarde...astia se numesc complexati Posted Image

Acum, intrebarea e....cine da tonul societatii? Un prim pas logic, ar fi sa ne uitam la ce promoveaza media....Dau un exemplu clar. Fumatul, lumea fuma la iesiri cu prietenii, in baruri, la o cina cu iubita etc. Era ceva social , un viciu al oamenilor mari Posted Image..Acum, nu prea mai e in tendinte fumatul Posted Image.. Ceea ce e un lucru bun... Dar de ce? Nu cred ca e vorba de sanatate. Si noi stiam ca nu e bine sa fumezi, eram constienti de acest lucru, dar totusi fumam, ne simteam maturi;)). Nu pot sa nu ma gandesc , ca poate, societatea ne-a insuflat asta...poate prin filme, poate prin promovarea diferitelor valori, care nu sunt ale noastre, sunt ale altor oameni...de ce ni le dorim? Poate acei oameni, nu traiesc la aceste standarde   si noi vrem sa ni le insusim Posted Image

Ce parere aveti dragi colegi?

 jimi91, on 20 octombrie 2018 - 22:01, said:

ideea e simpla...acum sunt setate niste standarde prea inalte, de neatins s-ar putea spune Posted Image... de ce nu este promovata ideea de a te descurca cu ce ai ?
Standardele ti le impui pana la urma singur, tu decizi cu ce te multumesti, la ce aspiri, etc

#14
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

 fqx, on 21 octombrie 2018 - 00:26, said:

Standardele ti le impui pana la urma singur, tu decizi cu ce te multumesti, la ce aspiri, etc

e normal ca intr-o societate sa existe anumite standarde....Dar, sunt de parere ca se cere mult prea mult....Si oamenii nu inteleg ca trebuie sa se descurce cu ce au....Mentalitatea asta nu e promovata....

poti mai mult, faci mai mult, inveti mai mult, lucrezi mai mult...Orice e posibil, ideea asta e promovata peste tot :)
Nu vreau sa merg in cealalta extrema, sa zic ca nu se poate, pentru ca eu cred ca se poate...dar trebuie sa-ti realizezi statusul . Si daca traiesti intr-o iluzie, nu cred ca mai ai timp sa faci ce vrei sa faci ....Practic, primim vise pentru a fi vise si nimic mai mult

Eu inteeg ca lumea pe forum promoveaza idealismul ,dar,     pragmatismul va castiga mereu :)

#15
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,540
  • Înscris: 13.06.2004
@ utopium : mulţi nu gândesc îndeajuns de mult şi se aruncă cu capul înainte.
Plus că îţi doreşti să faci parte dintr-un grup, ca să nu fii solitar. Şi dacă nu eşti la modă, cam eşti exclus. Poate doar dacă eşti rocker, punker să scapi.

#16
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,012
  • Înscris: 06.09.2008
Nu port blugi rupți, nici nu mi se vad gleznele din ei, n-am nici smartphone, nu fumez nici măcar electronică, habar n-am ce cântă Delia -mai e beată ?

Deci vai de capul meu dpdv al standardelor Posted Image
Sunt că bunicul care nu știa să folosească casetele VHS în videoplayer..

De câțiva ani mă gândesc să iau un smartphone mai ieftin.. încă nu-s convins că-mi trebuie. Posted Image

Și cel mai grav, n-am tatuaje sau boli venerice Posted Image, Deci clar sunt pe lista scurtă a dispariției. ..Posted Image

Edited by sirgoofy, 21 October 2018 - 06:22.


#17
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
"Societatea din ziua de azi ne face sa ne simtim nesiguri pe noi."
Pe tine. Pe mine nu.
Mai ai si alte constatari de genul? Ca vad ca te pricepi.

#18
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,894
  • Înscris: 27.01.2016

 jimi91, on 20 octombrie 2018 - 21:41, said:

de ce ni le dorim?
De prosti. Conformarea la normele societatii este clar o dovada a prea putinei inteligente.

 crisstonne, on 20 octombrie 2018 - 22:00, said:

Nu există standarde ale societății.

Ce tot vorbesti? Societatea e plina de standarde, de fapt nu-i nimic altceva decat standarde impuse.

 jimi91, on 20 octombrie 2018 - 22:01, said:

de ce nu este promovata ideea de a te descurca cu ce ai ?
Pentru un om inteligent aceasta promovare nici macar nu-i necesara. Omul inteligent face ce are de facut fara a se lasa influentat de exterior. Dar pentru asta esential este sa nu compari si sa nu te compari cu nimeni. Niciodata.

 jimi91, on 20 octombrie 2018 - 22:27, said:

standardele au crescut, prea mult, unele sunt imposibil  de atins.... nu cred ca e de mirare ca avem atatia depresivi in tara...cand se promoveaza perfectiunea;)....Cand ar trebui sa invatam sa ne descurcam cu ce avem pe moment, ca nu exista decizii pe viata Posted Image, ca lumea se schimba, ca noi ne schimbam, ca  visele, idealurile, viziunea noastra se schimba constant, si totusi, ce facem? respectam standardele:) , care culmea, nu sunt ale noastre  dar vrem sa ni le insusim Posted Image..traim intr-o societate pana la urma, parerea oamenilor conteaza Posted Image
GATA! Pai daca ai inteles treaba asta ai terminat-o cu standardele. Bravo. Unu la un milion abia daca reuseste treaba asta!

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate