Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac
 Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim
 

RAR îndeamnă românii să-și cumpere mașini Euro 6 și Euro 5 daca vor sa poata circula cu autoturismele achizitionate

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
164 replies to this topic

#145
Hansolo

Hansolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,475
  • Înscris: 17.09.2007

View PostTS030, on 31 octombrie 2018 - 13:44, said:

Unii ar zice, "de ce sa platesc la fel pentru masina mea Euro 6, ca altii pentru Euro 2?" Posted Image

Pe de alta parte, nu am nici un dubiu ca modul de taxare va fi complet tembel - mergand tot pe promovarea cilindreelor minuscule si cu probleme (inclusiv de poluare), a dieselului (CO2? Credeam ca am trecut de faza aia)...
CO2 e masura a eficientei energetice, carbon-tax ar trebui sa fie stabilit la orice sursa care genereaza CO2, nu doar transport https://en.wikipedia...wiki/Carbon_tax
Taxa de drum (rovigneta https://en.wikipedia.org/wiki/Road_tax) si acciza https://en.wikipedia.org/wiki/Fuel_tax sunt singurele care se refera la transport direct.
Taxa de prima inmatriculare e printre putinele mijloace (alaturi de restrictii si de quota) prin care un stat poate controla parcul auto (de aia in unele state/orase aglomerate taxa de inmatriculare e fabuloasa), dpdv al poluantilor si al aglomerarii.
In mod normal rovigneta n-ar trebui sa se calculeze in functie de capacitatea cilindrica dar dupa cum se vede in link-ul anterior sunt destule tari care fac asta.

Taxele ar trebui corelate cu politici de mediu/sociale clare, altfel toata lumea ar ramane cu impresia ca se cresc taxele ca sa se acopere pomeni electorale sau furturi/prostie. Oh wait, la noi cam asta se intampla...

#146
Ford4

Ford4

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,149
  • Înscris: 13.11.2017

View PostPlaton, on 31 octombrie 2018 - 13:28, said:

Stat de cretini, am spus si repet, UNICA TAXA DE POLUARE TREBUIE SA FIE INCLUSA IN PRETUL COMBUSTIBILULUI ! daca ai masina si mergi cu ea bagi benzina-> poluezi ! Nu mergi cu ea NU POLUEZI, nu bagi benzina, ce dracu este atat de greu ? Este o logica atat de simpla, doar statul roman plin de cretini nu intelege!

Este bagata o taxa de drum si in combustibil dar tot platesti si rovignieta.
Asa ca nu le da idei ca-ti va baga una si in pretul combustibilului. La foamea de bani care este...:) !

#147
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012

View PostHansolo, on 31 octombrie 2018 - 15:40, said:

CO2 e masura a eficientei energetice
Iar efectul este acela de a promova dieselul in detrimentul benzinarelor.

#148
Hansolo

Hansolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,475
  • Înscris: 17.09.2007

View PostTS030, on 31 octombrie 2018 - 16:20, said:

Iar efectul este acela de a promova dieselul in detrimentul benzinarelor.
Nu, efectul climatic e una, limitarea poluarii cu PM/Noxe alta. Taxa pe CO2 trebuie  platita proportional de cei care genereaza, ca sunt masini cu combustibili fosili, ca sunt centrale cu combustibili fosili, ca sunt consumatori casnici (si aia cu incalzire electrica). Taxa pe poluare (PM, NOx) trebuie platita pe de o parte pentru a descuraja poluatorii (transport, energie, casnici, etc), pe de alta parte pentru a asigura statului posibilitatea sa asigure masuri (inclusiv subventii pentru regenerabile, bani pentru programe de sanatate, etc).
Taxa de utilizare a drumului trebuie platita la fel de toti utilizatorii (in functie de utilizare si greutate), ca sunt combustibili fosili sau regenerabili.

Edited by Hansolo, 31 October 2018 - 17:43.


#149
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,856
  • Înscris: 06.10.2003
Deci....
Mă duc cu dieselul meu puturos euro 4 (cu ceva precursor de DPF) pe DN-urile patriei (nu prin oraș) și-mi iasă opacitatea gazelor 3, când max. e 1,5.
Mă dau 40jde minute pe autostrazile din vecinătate cu același animal și-mi iasă 0,6.

No ce-ar fi să mă ia controlul după ce avem autostrăzi? Hmmm? Că altfel e moartea DPF-urilor...

#150
MicroEdge

MicroEdge

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,278
  • Înscris: 16.08.2016

View PostHansolo, on 31 octombrie 2018 - 17:42, said:


Nu, efectul climatic e una, limitarea poluarii cu PM/Noxe alta. Taxa pe CO2 trebuie  platita proportional de cei care genereaza, ca sunt masini cu combustibili fosili, ca sunt centrale cu combustibili fosili, ca sunt consumatori casnici (si aia cu incalzire electrica). Taxa pe poluare (PM, NOx) trebuie platita pe de o parte pentru a descuraja poluatorii (transport, energie, casnici, etc), pe de alta parte pentru a asigura statului posibilitatea sa asigure masuri (inclusiv subventii pentru regenerabile, bani pentru programe de sanatate, etc).
Taxa de utilizare a drumului trebuie platita la fel de toti utilizatorii (in functie de utilizare si greutate), ca sunt combustibili fosili sau regenerabili.
Noi vorbim de România, plătim taxe dar nu se vede nimic

#151
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012

View PostHansolo, on 31 octombrie 2018 - 17:42, said:

Nu, efectul climatic e una, limitarea poluarii cu PM/Noxe alta. Taxa pe CO2 trebuie  platita proportional de cei care genereaza, ca sunt masini cu combustibili fosili, ca sunt centrale cu combustibili fosili, ca sunt consumatori casnici (si aia cu incalzire electrica). Taxa pe poluare (PM, NOx) trebuie platita pe de o parte pentru a descuraja poluatorii (transport, energie, casnici, etc), pe de alta parte pentru a asigura statului posibilitatea sa asigure masuri (inclusiv subventii pentru regenerabile, bani pentru programe de sanatate, etc).
Taxa de utilizare a drumului trebuie platita la fel de toti utilizatorii (in functie de utilizare si greutate), ca sunt combustibili fosili sau regenerabili.
Si cum ar fi sa ai taxe peste taxe care se bat cap in cap? Nu rezolvi nimic.
Descurajarea masinilor poluante trebuie facuta printr-o strategie coerenta, logica. Aici avem doar pretexte de muls cetatenii de bani.

#152
kriss2005

kriss2005

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 256
  • Înscris: 12.08.2006
Mentalitate de balcanic. Mașina este un privilegiu, nu un drept. Puteți să vă duceți la magazin și fără mașină. Eu am reușit să fac ce-am vrut 30 de ani fără mașină.

Exemplul ăla cu casa este penibil. Nu interesează pe nimeni dacă casa cade pe tine atâta timp cât nu mă afectează pe mine. Scoți cancer pe țeavă? Atunci mă bucur să-mi ardă și mie și ție conserva împuțită.

Sunteți niște egoiști, de ce mai faceți copii dacă nu vă pasă de ei?

#153
eireman

eireman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,741
  • Înscris: 11.10.2016

View Postkriss2005, on 01 noiembrie 2018 - 01:27, said:

Mentalitate de balcanic. Mașina este un privilegiu, nu un drept. Puteți să vă duceți la magazin și fără mașină. Eu am reușit să fac ce-am vrut 30 de ani fără mașină.

Exemplul ăla cu casa este penibil. Nu interesează pe nimeni dacă casa cade pe tine atâta timp cât nu mă afectează pe mine. Scoți cancer pe țeavă? Atunci mă bucur să-mi ardă și mie și ție conserva împuțită.

Sunteți niște egoiști, de ce mai faceți copii dacă nu vă pasă de ei?
Mentalitate balcanica pe dracu,hai la mine in UK sa vezi ca au astia 5 masini in familie. Privilegiu pe dracu.Si dreptul care ar fi,sa platesti taxe ca vita? Mai terminati ma cu poluarea ca va prostesc astia ca la teatrul de marionete.Nu voi poluati cu masinile voastre,smecherii cu industriile lor poluante scot cancer pe teava..si ghici ce,aia nu platesc taxe!
Romanii ar fi cei mai cretini daca ar accepta o noua taxa auto! Scurt,si-ar merita titulatura de popor tembel,altii au mutat sute de fabrici poluante in Ro si taie padurile in draci dar au gasit fraieri sa plateasca in locul lor!
Tu de ce mai faci copii cand altii taie padurile,sa-ti bati joc de ei?

#154
dan78rom

dan78rom

    in omnia paratus

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,070
  • Înscris: 28.02.2008
Neah, nu cred @eireman, stiu eu precis ca minunatul combinat de la sebes merge cu aer, si sutele de camioane care-i trec zilnic poarta nu-s incarcate cu copaci, ni se pare noua.

#155
Hansolo

Hansolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,475
  • Înscris: 17.09.2007

View Posteireman, on 01 noiembrie 2018 - 09:47, said:

Mentalitate balcanica pe dracu,hai la mine in UK sa vezi ca au astia 5 masini in familie.
Unde, in buricul Londrei? Poza sau nu cred ca oricine are acolo 5 masini in familie.

#156
eireman

eireman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,741
  • Înscris: 11.10.2016

View PostHansolo, on 01 noiembrie 2018 - 10:08, said:


Unde, in buricul Londrei? Poza sau nu cred ca oricine are acolo 5 masini in familie.
Lasa-ne frate cu Londra ca nu stau toti in Londra sau centrul ei.Uite eu cu nevasta avem mai mult de 5 masini(daca socotesc si camperul) si nu e ingrozit nimeninde treaba asta. Vrei sa-ti spun ca in Uk platesc taxe mai mici la masini ca in Ro?

#157
Hansolo

Hansolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,475
  • Înscris: 17.09.2007
Ia spune, ai taxele la masini mai mici decat cei care locuiesc in Ciorogarla?
Taxele le compari oras cu oras, sat cu sat, nu sat cu buricul Bucurestiului.

Edited by Hansolo, 01 November 2018 - 11:56.


#158
eireman

eireman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,741
  • Înscris: 11.10.2016

View PostHansolo, on 01 noiembrie 2018 - 11:56, said:

Ia spune, ai taxele la masini mai mici decat cei care locuiesc in Ciorogarla?
Taxele le compari oras cu oras, sat cu sat, nu sat cu buricul Bucurestiului.
Compar Belfast cu Bucuresti! Alta intrebare?


#159
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,664
  • Înscris: 15.12.2009
Dci compari un orasel cu aproape 300K locuitori cu Bucurestiul care are 2 mil? Curata comparatie ti-a iesit.
Compara Belfast cu Cluj, e mai realist.

Edited by ro_explorer, 01 November 2018 - 13:29.


#160
Hansolo

Hansolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,475
  • Înscris: 17.09.2007
Comparatia Belfast-Bucuresti arata asa https://www.numbeo.c...layCurrency=EUR
Comparatia Belfast-Cluj https://www.numbeo.c...layCurrency=EUR

Nu sunt incluse taxele in comparatie, ce-i drept dar am dubii ca ar fi mai mici in Belfast https://www.belfastl...you-pay-9555065

#161
eireman

eireman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,741
  • Înscris: 11.10.2016

View Postro_explorer, on 01 noiembrie 2018 - 13:28, said:

Dci compari un orasel cu aproape 300K locuitori cu Bucurestiul care are 2 mil? Curata comparatie ti-a iesit.
Compara Belfast cu Cluj, e mai realist.
Voi aveti probleme grave de intelegere! Chiar nu va e clar ca ma costa taxele la masini mai mult in Ro decat in UK? Ce dracu mai clar de asa sa va spun? Ce o dati cu Numbeo si nr de locuitori?

#162
Ford4

Ford4

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,149
  • Înscris: 13.11.2017
Oare RAR indeamna romanii degeaba sa-si ia doar EURO 5 si 6 ? Iata ce s-a intamplat in Ucraina dupa noua taxa auto :

https://stirileprotv...ta-afacere.html

N-ar fi rea o asemenea taxa si la noi ca sa nu mai intre asemena rable si la noi in tara.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate