Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Recomandare instalatie apa casa structura usoara

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
Gybernat91

Gybernat91

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 28.06.2018
Buna. In primavara dau startul la constructia unei case pe structura metalica. La partea de incalzire voi avea incalzire in pardoseala. Dilema cea mare este la apa rece/calda. Urmaresc sa minimalizez scurgerile de apa in pereti/pardoseala.
Cu ce imi recomandati sa fac instalatia sa am un raport bun pret/ durabilitate cat mai ridicat?
Multumesc


#2
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Iti faci casa noua si deja iti pui problema de scurgeri de apa prin pereti si pardosea?

#3
bobo323

bobo323

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,681
  • Înscris: 12.06.2015
In caz de probleme va trebui sa scoti pardoseala.. atunci incepe distractia.

#4
Gybernat91

Gybernat91

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 28.06.2018
Tocmai asta e idea sa elimin de acuma riscurile de scurgeri. Nu vad rostul la intrebare. Adica sa fac cat mai ieftin si cu ori ce si pe urma vad eu ce se intimpla sau mai bine analizat ce se preteaza cel mai bine la acest tip de stuctura. Daca am udat vata am cam dato-n bara nu crezi?

#5
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

 Gybernat91, on 20 octombrie 2018 - 20:37, said:

..... Urmaresc sa minimalizez scurgerile de apa in pereti/pardoseala.
....
Cind vrei sa minimalizezi , inseamna ca deja te gindesti la o instalatie la care pierderile sint firesti si normale !!!!
In functie de bani , pex , cupru , atentie sporita si respectata tehnologia .

#6
Gybernat91

Gybernat91

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 28.06.2018
Se pare ca m-am exprimat gresit. Sunt convins ca ori care solutie o aleg este buna daca a fost executata corect dar care tine mai mult? De exemplu la apartament dupa 10 ani am avut doua scurgeri la lipitura unor coturi, adica a cedat cositorul si nu cred ca din cauza executari sa intamplat!

#7
sorin61

sorin61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,258
  • Înscris: 05.01.2004
PPR e sfant. Dupa 14 ani la apartament nu am nici o problema.

#8
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

 sorin61, on 20 octombrie 2018 - 22:01, said:

PPR e sfant. Dupa 14 ani la apartament nu am nici o problema.
da , este sfint ! ...crucea ii mai lipseste !
Vezi o documentatie ppr ....

#9
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
Care e de fapt intrebarea ?
    Orice fel de instalatie ai face tot te trezesti cu o inundatie la un moment dat. Dai cu mopu, se usuca si treci mai departe.
    Ideea nu e sa faci instalatia sa nu faca inundatie ci sa faci casa in asa fel incat sa reziste la inundatie.

    Ca observatie, eu as renunta la incalzirea in pardoseala si as investi banii in izolatie suplimentara si in ferestre/usi de buna calitate.

#10
Gybernat91

Gybernat91

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 28.06.2018
Bun. Sa reformulez. Casa va fi pe structura usoara(metal). Incalzirea va fi in pardoseala (voi investi si in termoizolatie/geamuri). Fiind pe structura usoara intr-un fel sunt obligat sa fac instalatia sanitara prin pereti(gipscarton) sau pardosea. Daca sa zicem cedeaza un cot in perete si ma inunda materialul termoizolant va avea de suferit implicit probleme(dat jos gipscarton, lasat sa se usuce etc). Eu caut o solutie cu care sa reduc riscul inundari. Prima varianta este sa folosesc o teava moale, in felul asta reduc din risc(lipsa coturi, imbinari). Ca variante gasite sunt cupru moale sau pex-al-pex dar nu stiu nimic despre ele. Modul de lucru, fitinguri accesori etc

#11
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,125
  • Înscris: 10.07.2013
Poti sa faci un horn sau tunel vertical de la subsol la parter + etaj in care sa fie montate tevile cu apa...
Camerele vor fi ferite de inundatie iar in caz de avarie, apa curge in subsol unde poti monta o pompa automata care sa evacueze apa provenita de la avarie.

Asa este facuta instalatia la blocul in care locuiesc eu cu familia.Posted Image

Edited by xmanyacs77, 21 October 2018 - 06:25.


#12
scurt_pe_2

scurt_pe_2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,971
  • Înscris: 23.06.2008
Recomand sistemul de montaj radial, PEX pipe-in-pipe.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate