Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Sugestii magazine bio online

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#1
leonardusius

leonardusius

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 662
  • Înscris: 12.10.2009
Buna,

M-ar scuti de foarte multa cautare pe net o sugestie pentru produse bio online accesibile. Ma poate ajuta cineva ? La primele cautari Google imi apar sute de link-uri. As dori preturi pentru salarii mici (deci si preturi mici, cam asta as dori sa spun)...Si sa fie oferta substantiala. Am gasit site-uri cu sute de produse dar cu preturi enorme si viceversa. Stiu ca multa lume comanda online bio, sper sa ne ajute cineva.
Multe multumiri.

#2
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
Daca gasesti bio ieftine.... probabil nu sint bio. ;)

#3
leonardusius

leonardusius

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 662
  • Înscris: 12.10.2009

 trollerul_de_serviciu, on 20 octombrie 2018 - 19:10, said:

Daca gasesti bio ieftine.... probabil nu sint bio. Posted Image
Nu inteleg de ce nu ...intelege lumea...Evident ca nu la asta m-am referit. Ci, asa babeste: cel mai ieftin BIO ! Se poate avea si aceste referinte ? OK, asa ziceam si eu. Mersi.

#4
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014
Parerea mea e ca asta cu bio e doar asa o pacaleala.....ca unii sa isi vanda produsele la suprapret
Vrei bio?Cumperi de pe sate...sau te muti la sat si iti intemeiezi gospodaria ta

Edited by I2O, 20 October 2018 - 19:18.


#5
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,614
  • Înscris: 07.02.2003
Pentru ca la bani putini nu poti intretine culturi bio, costa si productia e slaba fara chimicale.

#6
IpsilanteCucuruz

IpsilanteCucuruz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 468
  • Înscris: 08.08.2018

 I2O, on 20 octombrie 2018 - 19:18, said:

Parerea mea e ca asta cu bio e doar asa o pacaleala.....ca unii sa isi vanda produsele la suprapret
Vrei bio?Cumperi de pe sate...sau te muti la sat si iti intemeiezi gospodaria ta
Si eu sunt sceptic la anumite chestii asa zise bio. De exemplu rosii si ardei... Mai uit prin supermarketuri sau pe siteurile astea online si vad niste rosii superbe si niste ardei de zici ca sunt masurati.  Pai rosiile si ardeii soacra-mii nu cred ca i-ai cumpara daca i-ai vedea. Si cred ca sunt mult mai bio decat ce vand astia in magazine...

#7
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

 IpsilanteCucuruz, on 20 octombrie 2018 - 19:34, said:

Si eu sunt sceptic la anumite chestii asa zise bio. De exemplu rosii si ardei... Mai uit prin supermarketuri sau pe siteurile astea online si vad niste rosii superbe si niste ardei de zici ca sunt masurati.  Pai rosiile si ardeii soacra-mii nu cred ca i-ai cumpara daca i-ai vedea. Si cred ca sunt mult mai bio decat ce vand astia in magazine...
Ai dreptate

#8
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

 trollerul_de_serviciu, on 20 octombrie 2018 - 19:10, said:

Daca gasesti bio ieftine.... probabil nu sint bio. Posted Image
Si nici alea scumpe, fii linistit. Tot ce e bio, e papita servita credulilor. Restul, e tratat chimic de la seminte ca sa nu putrezeasca in pamant si pana la laptele de vaca hranita cu furaje concetrate si vaccinate impotriva bolii vacii nebune.

#9
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

 leonardusius, on 20 octombrie 2018 - 18:48, said:

Buna,

M-ar scuti de foarte multa cautare pe net o sugestie pentru produse bio online accesibile. Ma poate ajuta cineva ? La primele cautari Google imi apar sute de link-uri. As dori preturi pentru salarii mici (deci si preturi mici, cam asta as dori sa spun)...Si sa fie oferta substantiala. Am gasit site-uri cu sute de produse dar cu preturi enorme si viceversa. Stiu ca multa lume comanda online bio, sper sa ne ajute cineva.
Multe multumiri.

stii ce greu se fac castravetii murati bulgaresti (aia mici mici)...pff...am vazut si eu la magazin cu 10-20 de lei borcanul....dar nu se compara...daca l-as vinde, sub 50 de lei/borcanul nici nu ma gandesc sa-l dau :)

 IpsilanteCucuruz, on 20 octombrie 2018 - 19:34, said:

Si eu sunt sceptic la anumite chestii asa zise bio. De exemplu rosii si ardei... Mai uit prin supermarketuri sau pe siteurile astea online si vad niste rosii superbe si niste ardei de zici ca sunt masurati.  Pai rosiile si ardeii soacra-mii nu cred ca i-ai cumpara daca i-ai vedea. Si cred ca sunt mult mai bio decat ce vand astia in magazine...

rosiile alea mari, urate, romanesti sunt cele mai gustoase...greu gasesti prin piete asa ceva...in orice caz, cand vine vorba de legume, te duci in piata....acolo ai sanse sa gasesti produse cat de cat ok si la preturi decente ;)

#10
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,761
  • Înscris: 09.05.2005
Btw (in caz ca va intrebati) produse bio / organice nu inseamna ca nu sunt stopite/ingrasate cu nimic... Nu sunt stopite cu pesticide sintetice dar pot fi stropite cu orice cantitate de "pesticide naturale".

Edited by LensFlare, 20 October 2018 - 20:39.


#11
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

 jimi91, on 20 octombrie 2018 - 20:21, said:


stii ce greu se fac castravetii murati bulgaresti (aia mici mici)...pff...am vazut si eu la magazin cu 10-20 de lei borcanul....dar nu se compara...daca l-as vinde, sub 50 de lei/borcanul nici nu ma gandesc sa-l dau Posted Image



rosiile alea mari, urate, romanesti sunt cele mai gustoase...greu gasesti prin piete asa ceva...in orice caz, cand vine vorba de legume, te duci in piata....acolo ai sanse sa gasesti produse cat de cat ok si la preturi decente Posted Image
Asta pentru ca nu ai mancat niciodata adevarate produse romanesti bio. Cand te-ai nascut tu, probabil disparusera de mult.

#12
ionut76

ionut76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,370
  • Înscris: 05.04.2006
Site-ul unui prieten cu produse apicole: https://beefarming.ro/
Gasesti acolo si sapunuri facute in casa, manual, dupa metoda traditionala.

#13
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

 LensFlare, on 20 octombrie 2018 - 20:35, said:

Btw (in caz ca va intrebati) produse bio / organice nu inseamna ca nu sunt stopite/ingrasate cu nimic... Nu sunt stopite cu pesticide sintetice dar pot fi stropite cu orice cantitate de "pesticide naturale".
Adica balegar de la vaci hranite cu furaje industriale, (stii ce contin acele furaje, ca sa nu se degradeze in timp? exact, pesticide sintetice, oua "stresate", fainuri proteice din lesuri si peste  si care au mirosuri specifice de mortaciuni)  vaccinate cu vaccinuri sintetice, dejectii de porci hraniti cu furaje industriale, vaccinati cu vaccinuri sintetice, furaje obtinute din  cereale modificate genetic, din masa semincera protejata chimic pentru a nu se strica/putrezi sau a fi atacate de boli si gandaci,....
Si cauta pesticide "naturale intre cele cu care se stropesc pomii, viile, legumele,.... Sper ca nu sustii ca zeama bordeleza e naturala si nu e chimica....
Ce mai bio in toata regula.

#14
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,013
  • Înscris: 06.09.2008
Daca iti permiti bio ia bio, am luat niste banane bio (oferta 3lei/kg) si se simte diferenta vs multe non-bio..

Acum, din ce stiu eu nu exista un magazin unde gasesti produse bio ieftine, trebuie sa vanezi oferte.
Si la magazinele mari sunt produse bio, si la magazinele naturiste, trebuie sa ai o idee de preturi, si cand vezi o oferta pe undeva cumperi.

Daca ai spune ce cauti poate ai primi sfaturi mai la subiect Posted Image

Edited by sirgoofy, 21 October 2018 - 08:44.


#15
MD

MD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,023
  • Înscris: 08.08.2002

 I2O, on 20 octombrie 2018 - 19:18, said:

Vrei bio?Cumperi de pe sate...sau te muti la sat si iti intemeiezi gospodaria ta
Sunt chiar sanse bunicele sa dai peste produse 'de la tarani" cu concentratii mai mari de pesticide decat cele din magazine pentru ca a bagat taranul nostru de toate sa fie sigur ca nu pierde cumva cultura pentru ca ar fi o catastrofa financiara pentru el. Aici intervine si lipsa de cunostiinte de multe ori a taranului care habar nu are cu ce pesticide ar trebui sa dea pentru o anumita cultura si daca da cu acele pesticide la ce riscuri se expune si el mancand din acelasi produse sau eventual mai stie ceva dar prefera sa-si riste sanatatea pentru supravieturirea financiara.
Evident ca sunt si multe produse bio crescute in sere la adapost de eventuali daunatori, dar nici eu nu-mi explic cum sunt merele de ex. bio dar nu vezi unu cu un vierme in ele ?

Edited by MD, 21 October 2018 - 09:02.


#16
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

 MD, on 21 octombrie 2018 - 08:57, said:

Sunt chiar sanse bunicele sa dai peste produse 'de la tarani" cu concentratii mai mari de pesticide decat cele din magazine pentru ca a bagat taranul nostru de toate sa fie sigur ca nu pierde cumva cultura pentru ca ar fi o catastrofa financiara pentru el. Aici intervine si lipsa de cunostiinte de multe ori a taranului care habar nu are cu ce pesticide ar trebui sa dea pentru o anumita cultura si daca da cu acele pesticide la ce riscuri se expune si el mancand din acelasi produse sau eventual mai stie ceva dar prefera sa-si riste sanatatea pentru supravieturirea financiara.
Evident ca sunt si multe produse bio crescute in sere la adapost de eventuali daunatori, dar nici eu nu-mi explic cum sunt merele de ex. bio dar nu vezi unu cu un vierme in ele ?
Corect,sunt sanse sa dai si peste asa ceva
Dar daca alegi vanzatoru si cumperi de la batrani pensionari care vor sa faca si ei un banut din gradina lor sigur nu vei gasi cartofi cu initium si rosii cu te miri ce bombe de chimicale

#17
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,473
  • Înscris: 04.05.2006

 leonardusius, on 20 octombrie 2018 - 19:14, said:


Nu inteleg de ce nu ...intelege lumea...Evident ca nu la asta m-am referit. Ci, asa babeste: cel mai ieftin BIO ! Se poate avea si aceste referinte ? OK, asa ziceam si eu. Mersi.
Nu inteleg de ce...oamenii care au nevoie de ajutor, după ce ca nu se știu exprima coerent, mai și....semnalizeaza.
Ai zis ca vrei BIO pentru salarii mici, nu ca vrei cele mai mici prețuri BIO.

#18
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,473
  • Înscris: 04.05.2006

 sirgoofy, on 21 octombrie 2018 - 08:39, said:

Daca iti permiti bio ia bio, am luat niste banane bio (oferta 3lei/kg) si se simte diferenta vs multe non-bio..

Acum, din ce stiu eu nu exista un magazin unde gasesti produse bio ieftine, trebuie sa vanezi oferte.
Si la magazinele mari sunt produse bio, si la magazinele naturiste, trebuie sa ai o idee de preturi, si cand vezi o oferta pe undeva cumperi.

Daca ai spune ce cauti poate ai primi sfaturi mai la subiect Posted Image
La banane e doar psihologică diferența.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate